The area of the plot planted with fruits is given as follows:
D) 100 m².
How to obtain the area of a rectangle?The area of a rectangle of length l and width w is given by the multiplication of these two dimensions, as follows:
A = lw.
The dimensions for the plot are given as follows:
l = 15, w = 12.
Hence the area is of:
A = 15 x 12 = 180 m².
80 m² is used to plant vegetables, hence the area used to plant fruits is given as follows:
180 - 80 = 100 m².
More can be learned about the area of a rectangle at https://brainly.com/question/25292087
#SPJ1
21 points Brailiest pic below
a yard width is 2 less than it's length. If the perimeter of the yard is 20 feet determine the length and the width of the yard
Answer:
The length is 6 feet and the width is 4 feet
Step-by-step explanation:
Let x represent the length of the yard
The width can be represented by x - 2, since it is 2 less than the length.
Use the perimeter formula, P = 2l + 2w, where l is the length and w is width
Plug in the expressions and perimeter:
20 = 2x + 2(x - 2)
Solve for x:
20 = 2x + 2x - 4
20 = 4x - 4
24 = 4x
6 = x
So, the length is 6. Plug this into x - 2 to find the width
x - 2
6 - 2
= 4
So, the length is 6 feet and the width is 4 feet
Rami's grandfather paid $67.83 for a length of rope that cost $0.95 per foot. He then cut the rope into pieces that were each 3 feet long. How many 3-foot pieces of rope did Rami's grandfather make? Enter your answer in the box.
The number of 3-foot pieces of rope that Rami's grandfather could make would be = 23.8 pieces.
What is rope?Rope is a thick cord that is material up of synthetic or organic materials that are interwoven together which can be used to support a structure.
The amount of money paid by Rami's grandfather for the rope = $67.83
The amount that the rope is sold per foot = $0.95/ft
To calculate the number of ft he bought;
= 67.83/0.95
= 71.4ft of rope
The number of 3-foot piece that he can cut
= 71.4/3
= 23.8 pieces.
Learn more about length here:
https://brainly.com/question/28108430
#SPJ1
Which pairs of numbers have the same absolute value? How are these numbers related?
Answer:
4=4
Step-by-step explanation:
a small radio transmitter broadcasts in a 20 mile radius. if you drive along a straight line from a city 27 miles north of the transmitter to a second city 24 miles east of the transmitter, during how much of the drive will you pick up a signal from the transmitter?
To solve the given problem first we need to find the equation for line then we have to find the intersection point on circle.
You will pick up a signal from the transmitter in 29% of the drive.
Given:
The radius is 53 mile.
The origin point of transmitter is .
Calculate the slope of line with point and .
Substitute the value.
Write the general equation of line.
Now we got the equation of line,
Write the transmitter reach the area enclosed by the next circle.
Substitute the value of .
Further solving we get the point and .Please refer the attached figure.Apply the Pythagoras theorem to find the total distance.Apply the Pythagoras theorem to find distance when the signal is picked up.Calculate the percentage of distance covered.Thus, You will pick up a signal from the transmitter in 29% of the drive.
Learn more about what equation of line is here:
brainly.com/question/21511618
#SPJ4
17
Two boys are in a weight lifting contest to see who is stronger. Matt lifts 500 pounds, Jamie lifts 2000 newtons.
Who is stronger? Show what you did to get your answer.
[IN=4.480]
Answer:Matt
Step-by-step explanation:
this is Jamies weight
449.618 Pounds force (lb)
Jordan is saving to buy a pair of shoes. He already has saved $30. If the shoes cost $75, write an inequality to determine how much more money he needs to save so he can buy the shoes
The inequality to determine how much more money he needs to save so he can buy the shoes is x ≥ $45
Let x be the amount of money Jordan still needs to save to buy the shoes.
The total cost of the shoes is $75, and Jordan has already saved $30. Therefore, the amount of money he still needs to save is:
x = $75 - $30
Simplifying the right side:
x = $45
So, the inequality that represents how much more money Jordan needs to save is:
x ≥ $45
This means that Jordan needs to save at least $45 more to be able to buy the shoes.
Learn more about inequality here
brainly.com/question/30228778
#SPJ4
Your company wants to purchase some equipment for recycling metals. Machine A costs $323,000 and has a useful life of 10 years. Its operating costs are $2.40 per ton of metal processed. Machine B costs $178,000 and has a useful life of 6 years. Its operating costs are $8.00 per ton of metal processed. How many tons of metal per year must your company process to favor Machine A over Machine B? Assume an MARR of 18% per year.
Previous question
Next question
To determine the number of tons of metal per year needed for Machine A to be favored over Machine B, we compare their costs. Machine A costs $323,000 with an annual operating cost of $2.40/ton, while Machine B costs $178,000 with an annual operating cost of $8.00/ton. The machines have useful lives of 10 years and 6 years, respectively, and the minimum attractive rate of return (MARR) is 18% per year.
By calculating the equivalent annual costs (EAC) for each machine using the given formula and comparing them, we can determine the point at which Machine A becomes more favorable. However, specific values for the discounting factors and the tons per year needed are missing, making it impossible to provide an exact answer.
Learn more about investment analysis here: brainly.com/question/32546870
#SPJ11
Eve got home from school at 2:20 P.M. And played video games for 17 minutes. Then she helped clean the kitchen for 1 hour and 1 minute and spent 1 hour and 7 minutes finishing her homework. What time was it when Eve finished her homework?
Answer:
4 :45 pm
Step-by-step explanation:
2 : 20 + 17 minutes = 2:37
2:37 + 1hr 1 minute = 3 : 38
3 : 38 + 1 hr 7 = 4 :45 pm
What is the surface area
Answer:
1190 mm²Step-by-step explanation:
The surface area of a prism is a sum of areas of all of its faces
2×(¹/₂×16×15) + 2×(17×19) + 16×19 =
= 240 + 646 + 304 = 1190 mm²
describe the relationship between six sigma and statistics. what statistical concepts are involved in the six sigma philosophy?
Six Sigma provides a continuous improvement framework and it has two methodologies.
DMAIC - Define, Measure, Analyze, Improve and Control.
DMADV - Define, Measure, Analyze, Design and verify
What is Six Sigma ?
According to the Six Sigma philosophies, every work can be broken down into discrete processes that may be measured, evaluated, improved, and managed.
Processes result in outputs after requiring inputs (x) (y). You can manage the outputs if you manage the inputs. This is typically written as y = f. (x).
What is a fundamental principle of Six Sigma?
The management practice known as "six sigma" aims to reduce errors. It is based on the idea that reducing defects is essential for improving margins, that costs can be cut, and that increasing customer loyalty can help because it is expensive to harbor defects.
Learn more about "Six sigma
brainly.com/question/16180406
#SPJ4
A shop sells three different sized boxes of rice.
b)
Nice
Rice
Nice
Rice
Nice
Rice
1 kg
£1. 40
1. 5 kg
£2. 05
2 kg
£2. 65
a) I want 5 kg of rice.
I could buy five boxes of size 1 kg.
How much would that cost?
b) I could buy 5 kg of rice in different ways.
How much would it cost to buy 5 kg of rice in the cheapest way possible?
a) The cost of 5 boxes of size 1 kg would be: £1.40 × 5 = £7
b) It will cost £6.75 to buy 5 kg of rice in the cheapest way possible.
a) If the buyer wants 5 kg of rice, then the buyer needs to buy five boxes of size 1kg.
Therefore, the cost of 5 boxes:
£1.40 × 5 = £7
b) In order to buy 5 kg of rice in the cheapest way possible, we need to select the boxes that are cheapest in price. The 1.5 kg box of rice has the lowest cost per kilogram.
Therefore, it is best to buy 2 boxes of 1.5 kg rice and 1 box of 2 kg rice. The cost of 2 boxes of 1.5 kg rice and 1 box of 2 kg rice would be:
2 × £2.05 + 1 × £2.65= £4.10 + £2.65= £6.75
Therefore, it will cost £6.75 to buy 5 kg of rice.
Learn more about cost from:
https://brainly.com/question/5168855
#SPJ11
a)An buying five boxes of 1 kg rice each would cost £7.00.
b)The cheapest way to buy 5 kg of rice would cost £8.70.
To buy 5 kg of rice by purchasing five boxes of size 1 kg each, to calculate the total cost.
The cost of 1 kg of rice in a box is £1.40.
So, the cost of 5 kg of rice would be:
5 kg × (£1.40 per kg) = £7.00
To determine the cheapest way to buy 5 kg of rice, to consider the prices of different box sizes and their quantities.
From the given information:
1 kg of rice costs £1.40
1.5 kg of rice costs £2.05
2 kg of rice costs £2.65
To find the cheapest way to compare the prices per kg of rice for each box size.
Price per kg for each box size:
1 kg box: £1.40 / 1 kg = £1.40/kg
1.5 kg box: £2.05 / 1.5 kg = £1.37/kg
2 kg box: £2.65 / 2 kg = £1.33/kg
The 2 kg box has the lowest price per kg. So, the cheapest way to buy 5 kg of rice would be by purchasing three boxes of 2 kg each and one box of 1 kg:
3 × 2 kg + 1 ×1 kg = 7 kg
3 × £2.65 (for 2 kg) + £1.40 (for 1 kg) = £8.70
To know more about cost here
https://brainly.com/question/14566816
#SPJ4
Reggie is rolling a block with the number 1,2,3,4, and 5 on it. Kaitlyn is drawing one desk from a basket of three disks: one blue, one red, and one yellow. use the tree diagram below to answer the question. What is the probability that they end up with a yellow disk
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
There is an equal chance of getting a blue, red or yellow disk.
Can you explain how you got the answe
Answer:
3
Step-by-step explanation:
she put 4 stickers on each car
1. Differentiate the function f(x) = ln (81 sin^2 (x)) f’(x) 2. Differentiate the function P(t) = in ( √t2 + 9) p' (t) 3. if x2 + y2 + z2 = 9, dx/dt = B, and dy/dt = 4, find dz/dt when (x,y,z) = (2,2,1)
dz/dt =
First you will get 4dz
10) Mandy, Jeremy, and Lily went to an amuement park during their ummer vacation. Mandy pent $16. 25 at the amuement park. Jeremy pent $3. 40 more than Mandy pent. Lily pent 2 time a much money a Jeremy pent. How much did Lily pend at the amuement park?
Lily spent $39.3 at the amusement park.
What is Algebra ?Algebra is the part of mathematics that helps represent problems or situations in the form of mathematical expressions. In algebra we use variables like x, y, and z along with numbers.
Let the money spent by Mandy and Jeremy be 'x' and 'y' respectively.
We have given,
Mandy spent = $16. 25
Jeremy spent = x + $3. 40 = $16. 25 + $3. 40 = $19.65
Lily spent = y × 2 = $19.65 × 2
Lily spent = $39.3
To learn more about Algebra visit :
https://brainly.com/question/29841568
#SPJ4
9x mũ 2 + 6x + 1 cho mình hỏi câu này ạ
Answer:
can you translate in english,would be better...
answer maybe wrong because of the language but stil....
9x(2+6x+1)
=9x(9x)
81x..
Find the value of x. *
Please help
Answer:
x = 78
Step-by-step explanation:
(x-8) + 20 = 90
x - 8 = 90 - 20
x - 8 = 70
x = 70 + 8
x = 78
Check:
(78-8) + 20 = 90
70 + 20 = 90
del ray can run 20 1/2 miles in 2 1/4 hours. how many miles per hour can he run?
Find lim x→π/2 (sec(x) − tan(x))
The expression sec(x) - tan(x) is undefined at x = π/2. Consequently, the limit as x approaches π/2 does not exist.
To find the limit of the expression as x approaches π/2, we can directly substitute the value π/2 into the expression and evaluate it.
Let's evaluate the expression:
lim x→π/2 (sec(x) - tan(x))
Substituting x = π/2:
sec(π/2) - tan(π/2)
The value of sec(π/2) is undefined (since it is equal to 1/cos(π/2), and cos(π/2) is 0). Similarly, tan(π/2) is also undefined (since it is equal to sin(π/2)/cos(π/2), and both sin(π/2) and cos(π/2) are 0).
Know more about expression here:
https://brainly.com/question/28170201
#SPJ11
Find the length of side a.
10
A
6
A. 4
B. 64
C. V 136
D. 8
PREVIOUS
Answer:
D .8
Step-by-step explanation:
hypotenuse (h) = 10
base (b) = 6
perpendicular (p) = a= ?
We know by using Pythagoras theorem we get
p = √ h² - b²
a = √ 10² - 6²
a = √ 64
a = 8
Hope it will help :)
Suppoe a city with a population of 200,000 ha been growing at a rate of 6% per year. If thi rate continue, find the population of thi city in 10 year
main answer: the population of the city in 10 years is 358169
supporting answer:
what is compound intrest?
When interest is calculated on the amount from the previous year, the interest is referred to as compounded or compound interest (C.I.)
body of the answer:
initial population of the city is given to be 200000
the population is said to be growing at a rate of 6%
the time after which we have to find out the final population of the city is 10 years
the final popultion after 16 years can be calculated using the following formula
=200000\((1+\frac{6}{100})^{10}\)
=200000\((\frac{106}{100} )^{10}\)
=358169
final answer: hence the population of the city in 10 years is 358169
to learn more about compound intrest from the given link
https://brainly.com/question/28020457
#SPJ4
The population of the city in 10 years is 358169.
What is compound interest?
When interest is calculated on the amount from the previous year, the interest is referred to as compounded or compound interest (C.I.)
The initial population of the city is given to be 200000
The population is said to be growing at a rate of 6%
The time after which we have to find out the final population of the city is 10 years
The final population after 16 years can be calculated using the following formula
=200000(1 + 6/100)^(10)
=200000(1.06)^(10)
=358169
Hence the population of the city in 10 years is 358169.
To learn more about compound interest from the given link
brainly.com/question/28020457
#SPJ4
PLEASE ANSWER SOON AND ONLY IF YOU KNOW THE ANSWER! I NEED YOUR HELP!
The graphs of \(y = x^2 - 7x + 7\) and the line \(y = -3\) intersect at two points. What is the sum of the x-coordinates of these two points?
Answer:
x = 5, x = 2
Step-by-step explanation:
y=x²-7x+7 but also y=-3
so x²-7x+7=-3
x²-7x+10=0
when factorising think about 2 numbers you multiply by each other tp give 10 but at the same time their sum is 7
-5x-2=10
-5+-2=-7
so (x-5)(x-2)=0
(note: multiply the two brackets to check if ur answer is correct and that it gives x²-7x+10=0)
x-5=0 so x=5
but also x-2=0 so x=2
3 elevenths divided by 3 elevenths
Answer:
1
Step-by-step explanation:
3/11 *3/11
2nd 3/11 flips over. Then multiply. Then u get 33/33 which equals 1
The point P = (-5/3 squared, y) lies on the unit circle shown below. What is the value of
y in simplest form?
The required value of y for the unit circle is: 2/3
How to find the point on the unit circle ?The circle is defined as the locus of a point whose distance from a fixed point is constant i.e center (h, k).
The equation of the circle is given by:
(x - h)² + (y - k)² = r²
where:
h, k is the coordinate of the center of the circle on coordinate plane.
r is the radius of the circle.
Here,
Equation of the unit circle is given as,
x² + y² = 1
Now substitute the given value in the equation,
5/9 + y² = 1
y² = 1 - 5/9
y² = 4/ 9
y = √(4/9)
y = 2/3
Thus, the required value of y for the unit circle is 2/3
Read more about Unit Circle at: https://brainly.com/question/26284611
#SPJ1
Find the value of k, if x = 2k-1, y = k is a solution of 3x -5y=7
Answer:
k = 10
Step-by-step explanation:
given that x = 2k - 1 and y = k are solutions of the equation, then they make the equation true.
substitute the values into the equation and solve for k
3(2k - 1) - 5k = 7
6k - 3 - 5k = 7
k - 3 = 7 ( add 3 to both sides )
k = 10
Answer:
y=k=10
Step-by-step explanation:
3x-5y=7
3(2k-1)-5y=7
6k-3-5y=7
6y-5y-3=7
y-3=7
y=7+3
y=10
k=y=10
Game Shop sells used video games for $19.90 each. On Saturday, they made $298.50 on used video games. How many used video games did they sell?
Answer: 15 used video games
Step-by-step explanation:
298.50 / 19.90 = 15
Answer:
15
Step-by-step explanation:
To solve this let the unknown number of video games be x.
Let us solve.
Number of video game cost
1 ⇒ $ 19.90
x ⇒ $ 298.50
Now use cross multiplication and find the value of x.
19.90x = 298.50 × 1
19.90x = 298.50
Divide both sides by 19.90.
x = 15
Therefore, they have sold 15 video games
Hope this helps you :-)
Let me know if you have any other questions :-)
What is g'(x) when gut) = arccos (x¹4)
The derivative of \(g(x) = arccos(x^4)\) is \(g'(x) = -4x^3 / \sqrt{(1 - x^2)\). To find the derivative of the function \(g(x) = arccos(x^4)\), we can use the chain rule.
To break down the process step by step, let's consider a function composed of an inner function and an outer function.
Step 1: Determine the inner function.
Identify the part of the function that is inside another function. For example, if the function is f(g(x)), then g(x) is the inner function.
Step 2: Find the derivative of the inner function.
Take the derivative of the inner function with respect to the variable. If the inner function is denoted as g(x), find d/dx[g(x)].
Step 3: Determine the outer function.
Identify the function that encloses the result of the inner function. In the example above, f(x) is the outer function.
Step 4: Find the derivative of the outer function.
Take the derivative of the outer function with respect to the variable. If the outer function is denoted as f(x), find d/dx[f(x)].
By following these steps, you can find the derivative of a composite function by applying the chain rule.
The derivative of arccos(x) with respect to x is \((-1 / \sqrt{(1 - x^2)} )\)
Step 5: Apply the chain rule.
Using the chain rule, we multiply the derivative of the outer function (Step 4) by the derivative of the inner function (Step 2).
\(g'(x) = (4x^3) * (-1 / \sqrt{(1 - x^2)} )\)
Therefore, the derivative of g(x) = arccos(x^4) is \(g'(x) = -4x^3 / \sqrt{(1 - x^2)\)
Learn more about derivative here: https://brainly.com/question/32963989
#SPJ11
Someone help
Please with the one I have circled everyone keeps saying it’s 15 but it’s incorrect when I put it in please help
Answer:
w
Step-by-step explanation:
Monday = 4
Tuesday = 1/3 w (where w is the miles walked on Wednesday)
Wednesday = w
Total = 24
4 + 1/3 w + w = 24
Combine like terms
4 + 4/3 w = 24
Subtract 4 from each side
4/3 w = 20
Multiply each side by 3/4
w = 20 *3/4
w = 15
In the equation when we start, we need to put the variable, not the solution
At the end we have the solution
find the perimeter of the polygon
Answer:
101
10+6+16+6*5
I hope it's correct