Answer:
d or a
Step-by-step explanation:
50/55/100/105/.................
Please help me?i don’t want to fail
Answer:
8.
9y-3y=6
-4x-(-5x)=1
the slope is 6
9.
you start at the 0 axis and go up 3 on the y.Once you did that you want to go up 2 on the y axis then 3 to the right on the x axis,then go up 2 then 3 to the right.
Step-by-step explanation:
3.) Identify all integers.
a. 725
d. 50
e. 10.2
C. 806
Answer:
A, B, C
Step-by-step explanation:
An integer is a whole number (so not a fraction)
What is the solution to the system of equations?
y=x+3
X=-2
o (-2, -15/2)
o (-2, 5/3)
(-2, 11/6)
(-2, 11/6)
Answer:
(-2, 5/3) or B
Step-by-step explanation:
Find the relative extrema of the function, if they exist. Also, state the intervals where the function is increasing or decreasing. g
Answer:
The question is not complete. I will explain relative extrema and how to calculate it.
Step-by-step explanation:
The singular of extrema is extremum and it is simply used to describe a value that is a minimum or a maximum of all function values.
A function will have relative extrema (relative maximum or relative minimum) at points in which it changes from decreasing to increasing, or vice versa.
So if f(y) is a function of y
Function f(d) will be is a relative maximum of f(y),if there exists an interval (a, b) containing d
such that for all y in (a, b) , f(y) ≤ f(d)
Function f(d) will also be a relative minimum of f(y),if there exists an interval (a, b) containing d
such that for all y in (a, b) , f(y) ≥ f(d)
Kindly note that If f(d) is a relative extrema of f(y), then the relative extrema occurs at y = d.
For the local extrema of a critical point to be determined, the function must go from increasing, that means positive \(f^{'}\), to decreasing, that means negative \(f^{'}\), or vice versa, around that point.
\(f^{'}\) is determined by finding the first derivative of the function f(y). The relative extrema will therefore allows us to check for any sign changes of f′ around the function's critical points.
Write in expanded form
3
(-a)
Answer:
-3a
Step-by-step explanation:
3(-a)
Expand brackets.
3 × -1a
-3a
The ratio of the sheep to goats on a farm is 4:7. If there are 1,428 sheep, find how many goats are on the farm.
Answer:
I think it's 1428 : 2499
Step-by-step explanation:
1428 divided by 4 = 357
7 times 357 = 2499
Basically you have to balance both ratios to get the correct answer.
Monica obtained the following results from her mathematics exams: 80,
82, 83, and 91. What score must she get on the next exam so that her
average score is 85
Answer:
89
Step-by-step explanation:
80+82+83+91+89 = 425
425/5 = 85
Dividends Per Share Seventy-Two Inc., a developer of radiology equipment, has stock outstanding as follows: 60,000 shares of cumulative preferred 3% stock, $20 par and 410,000 shares of $25 par common. During its first four years of operations, the following amounts were distributed as dividends: first year, $34,000; second year, $76,000; third year, $80,000; fourth year, $100,000. Determine the dividends per share on each class of stock for each of the four years. Round all answers to two decimal places. If no dividends are paid in a given year, enter "0.00". 1st Year 2nd Year 3rd Year 4th Year Preferred stock (dividends per share) $ 0.57 $ 0.63 $ 0.6 $ 0.6 Common stock (dividends per share) 0.00 0.09
Answer and Step-by-step explanation:
The computation of dividends per share on each class of stock for each of the four years is shown below:-
Particulars 1st year 2nd-year 3rd-year 4th year
Preferred dividend
paid a $34,000 $38,000 $36,000 $36,000
Number of preferred
stock b 60,000 60,000 60,000 60,000
Dividend per share
(a ÷ b) $0.57 $0.63 $0.60 $0.60
Dividend paid to common
stockholders c $0 $38,000 $44,000 $64,000
Number of common stock
shares d 410,000 410,000 410,000 410,000
Dividend per share
on common stock $0 $0.093 $0.11 $0.16
(c ÷ d)
Working note:
Preferred dividend = Number of preferred stock shares × Par value per share × Percentage of dividend
= 60,000 × $20 × 3%
= $36,000
Preferred stock
For 1st year
= $34,000
For 2nd-year
Dividend in year 2+ Dividend balance in year 1
= $36,000 + ($36,000 - $34,000)
= $38,000
For 3rd-year
= $36,000
For 4th year
= $36,000
Common stock dividend
Particulars 1 year 2 year 3 year 4 year
Total dividend paid $34,000 $76,000 $80,000 $100,000
Less:
Preferred stock
dividend $34,000 $38,000 $36,000 $36,000
Dividend paid to common
stockholders $0 $38,000 $44,000 $64,000
The fastest time for completing an obstacle course is 218 seconds. Artest completed the first half of the course in 95 seconds. It took him 124 seconds to finish the second half. a. What is Artest's total time? b. How does his time compare to the fastest time?
Answer:
219 Seconds ; He was 1 second faster
Step-by-step explanation:
Two halfs equal one whole, meaning both of the times added will equal the full time he took:
95+124=219
219 Seconds
He was 1 second faster because:
219-218=1
What is 50 decreased by 50%
Answer:
25
Step-by-step explanation:
50% (1/2) of 50 is 25
50-25=25
Answer:
i 100% sure it 25
Step-by-step explanation:
Which is the better value $5 for4 mangoes or $6 for 5 mangoes
Answer:
Answer would be $6 for 5.
Step-by-step explanation:
I think its the better offer because you could get 5 mangoes for $6. Even tho it is pricey, you get more mangoes. Hope it helps!
If it is 2 o'clock and you take away 25 minutes, what time would it be?
Answer:
1:35
Step-by-step explanation:
Answer:
It will be 1:35
Step-by-step explanation:
2:00 - 25 = 1:35.
Find area of trapezium with height 8cm and the sum of its parallel sides as 15cm
Answer:
The Area of the trapezium is \(60cm^2\)
Step-by-step explanation:
Given,
Height (h)= 8cm
Sum of the parallel sides (a+b)= 15cm
Area of trapezium = \(1/2*h*(a+b)\)
=\(1/2*8*15\)
=\(4*15\)
Area of trapezium=60cm^2
Answer: Area = 60 cm²
Step-by-step explanation:
To find the area of a trapezium we use the formula
Area of trapezium = 1/2 (sum of parallel sides) × height
∴ Area = 1/2 ×15 cm × 8 cm
= 60 cm²
To solve more questions related to the Area
https://brainly.com/question/16519513
https://brainly.com/question/76387
What value is missing from the table?
Answer: D - 14
Step-by-step explanation:
1 gallon = 2.15
So to find how many gallons is worth 30.10, divide by 2.15
30.10 ÷ 2.15 = 14
Answer:
Step-by-step explanation:
To find the required gallons of gas for 30.10$, you can use the following formula:
Required gallons of gas=Cost of required gallons of gas/cost of one gallon of gas
Here given that, the cost of required gallons of gas is 30.10$ and the cost of one gallon of gas is 2.15$
Now apply the formula:
Required gallons of gas = 30.10$/2.15$ = 14
Therefore, the required gallons of gas = 14
So 14 gallons of gas costs 30.10$
Option D is the correct answer.
What did she do wrong ?
Answer:
She wrongly added the equations
Step-by-step explanation:
Given
\(-3x + y = 8\)
\(-3x + y = -4\)
Required
Her mistake
The mistake is when she added the equations.
When both equations are added, the result is:
\(-3x -3x + y+y=8-4\)
\(-6x +2y=4\)
and not
\(2y = 4\)
The suggestion to avoid such mistake is for the student to check the appropriate signs of each term before adding/subtracting.
Solve for q if 5q-21/14=1
Answer:
q=0.5 or 1/2
Step-by-step explanation:
5q-21/14=1
add 21/14 to both sides
5q=2.5
divide both sides by 5
q=0.5 or 1/2
a bag contains 6 white balls 9 black balls and 4 red balls. Four balls are selected from this bag then find the number of ways that all four balls are of same colour
Hope this answer helps you....
I accidently answered this I'm sorry!! Is there a way 2 delete my answer?
Let's roll two dice and find the probability of rolling a certain sum. Is this a simple or compound event?
Two dice - Red and Blue
Recall that a simple event has one and only one outcome of interest. In this example, we are rolling two dice, but we are only interested in one outcome, the sum of the two dice. This is a simple event.
What is the probability of:
Rolling a sum of 1?
Rolling a sum of 3?
Rolling a sum of 12?
Rolling a sum of 7?
Since we are rolling a pair of dice and looking for the sum, the sample space is a little more complicated than rolling one die. The chart below will help us determine the possible outcomes. The top row indicates the numbers on the sides of the blue die and the first column represents the number on the sides of the red die. The white area indicates the sum of the numbers in the row and column.
# Rolled 1 2 3 4 5 6
1 1+1=2
1
+
1
=
2
1+2=3
1
+
2
=
3
1+3=4
1
+
3
=
4
1+4=5
1
+
4
=
5
1+5=6
1
+
5
=
6
1+6=7
1
+
6
=
7
2 2+1=3
2
+
1
=
3
2+2=4
2
+
2
=
4
2+3=5
2
+
3
=
5
2+4=6
2
+
4
=
6
2+5=7
2
+
5
=
7
2+6=8
2
+
6
=
8
3 3+1=4
3
+
1
=
4
3+2=5
3
+
2
=
5
3+3=6
3
+
3
=
6
3+4=7
3
+
4
=
7
3+5=8
3
+
5
=
8
3+6=9
3
+
6
=
9
4 4+1=5
4
+
1
=
5
4+2=6
4
+
2
=
6
4+3=7
4
+
3
=
7
4+4=8
4
+
4
=
8
4+5=9
4
+
5
=
9
4+6=10
4
+
6
=
10
5 5+1=6
5
+
1
=
6
5+2=7
5
+
2
=
7
5+3=8
5
+
3
=
8
5+4=9
5
+
4
=
9
5+5=10
5
+
5
=
10
5+6=11
5
+
6
=
11
6 6+1=7
6
+
1
=
7
6+2=8
6
+
2
=
8
6+3=9
6
+
3
=
9
6+4=10
6
+
4
=
10
6+5=11
6
+
5
=
11
6+6=12
6
+
6
=
12
How many outcomes are in the sample space? Answer
Answer:
the answer to your question how many outcomes is really gonn adepend on you you slove you problem but my amswer is gonna be 7.
What is the image of -2, 9 after a dilation by a scale factor of 5 centered at the origin?
Answer:
-10,45
Step-by-step explanation:
-2 times 5=-10
9 times 5=45
in the expression 2/5 w +55 what is the variable, the coefficient and the constant
The parameters of the expression are given as
25w+55
variable=wcoefficient = coefficient of variable (w)=25constant=55What is the coefficient ?A multiplicative factor in some terms of a polynomial, a series, or an expression is referred to as a coefficient. Although a coefficient is often a number, it may really be any expression. It is possible to refer to the coefficients themselves as parameters in situations when they themselves are variables.
A sign that may stand in for any other item in mathematics is known as a variable. To be more specific, a variable may stand in for a numeric value, a vector, a matrix, a function, the argument of a function, a set, or an individual component of a set.
Generally, the equation for expression is mathematically given as
25w+55
Therefore
variable=wcoefficient = coefficient of variable (w)=25constant=55Read more about constant
https://brainly.com/question/14159361
#SPJ1
Please help pleaseeeeee
Answer:
5
Step-by-step explanation:
All the angles add up to 180.
9v+6+7v+4+90=180
16v+100=180
v=5
Roger ran eight laps around a 1/4 mile track during PE on Monday. How many feet did roger run in completing eight laps? (Remember there are 5280 feet in a mile)
Answer:
10,560
Step-by-step explanation:
8 x 1/4 --> 8/1 x 1/4
= 8/4 or 2
5,280 x 2 = 10,560
PLEASE HELP!!
NUMBER 3!
Answer:
Width = 17 feet, Length = 22 feet
Step-by-step explanation:
Let the width, w, be x
Therefore, length, L = x + 5
Perimeter = 78
p = 2(L+b)
78 = 2(x + x+5)
Adding the variables,
78 = 2( 2x + 5)
Dividing both sides by two,
39 = 2x + 5
Subtracting two from both sides,
34 = 2x
Dividing by two on both sides,
17 = x
Therefore, the width = x = 17 feet, and the length = x + 5 = 17 + 5 = 22 feet.
Hope you understood
Please mark as the brainliest
Thank You
The serving size for the granola that Ted likes to eat for breakfast is 3/4 cup. How many cups will he have eaten if he ate 3 servings? Show your work
Answer:
2 1/4
Step-by-step explanation:
3/4+3/4+3/4= 9/4 = 8/4 +1/4
=2 1/4
Find the equation of the line that passes through (-4, 2) and is perpendicular to the line that goes through (-4, 6) and (5, 2).
Answer:
9x -4y = -44
Step-by-step explanation:
You want the equation of the line through (-4, 2) and perpendicular to the line through (-4, 6) and (5, 2).
Equation of a LineThe equation of a line through (h, k) and perpendicular to the line through (x1, y1) and (x2, y2) can be written as ...
(x2 -x1)(x -h) +(y2 -y1)(y -k) = 0
Using the given points, this becomes ...
(5 -(-4))(x -(-4)) +(2 -6)(y -2) = 0
9(x +4) -4(y -2) = 0
Expanding this gives the general form equation:
9x -4y +44 = 0
Subtracting the constant gives the standard form equation:
9x -4y = -44
A new bank customer with $2,500 wants to open a money market account. The bank is offering a simple interest rate of 1.8%.
a. How much interest will the customer earn in 30 years?
b. What will the account balance be after 30 years?
a. The customer will earn $_ in interest.
Using the simple interest formula, the interest will the customer earn in 30 years is $1350, the account balance be after 30 years is $3850 and the customer earn $1350 interest.
In the given given that;
A new bank customer with $2,500 wants to open a money market account.
The bank is offering a simple interest rate of 1.8%.
So the Principal Amout(P)=$2500
Interest Rate(R)=1.8%
(a) So we have to find the interest will the customer earn in 30 years.
So the time (T)=30 years
So the formula of Simple Interest;
I=PRT/100
I=2500*1.8*30/100
I=1350
So the interest will the customer earn in 30 years is $1350.
(b) Now we have to find the account balance be after 30 years.
The account balance = Principal Amount+Interest Amount
The account balance = 2500+1350
The account balance = $3850
(c) Now we have to find the customer will earn $_ in interest.
The customer earn $1350 interest.
To learn more about Simple Interest link is here
brainly.com/question/17304471
#SPJ1
please help me with this question!
Answer:
y= 6/5x - 2/3
Step-by-step explanation:
1) switch the x and y's
2) isolate y's equation by subtracting 5/9 on both sides.
3) you need 1 of y, not 5/6 of y, so multiply both sides by 6/5 to cancel out y's fraction.
4) you have your answer by this point, enjoy :D.
please help me please i really need help please
9514 1404 393
Answer:
62°
Step-by-step explanation:
Angles A and H are alternate exterior angles, so are congruent.
∠H = 62°
PLEASE HELP PLEASE PLEASE
Need help ASAP
the value of each variable. If your answer is not
teger, express it in simplest radical form.
The length of a is
The length of b is
(Simplify your answer.)
Answer:
me too (help)
Step-by-step explanation: