The formula of probability is often given as
\(p=\frac{\text{ number of favourable outcome}}{\text{total number of outcomes available}}\)In this case, our variables are
\(\begin{gathered} \text{ number of favourable outcome = 6} \\ \text{total number of outcome = 16} \end{gathered}\)Let's proceed to input our values and solve
\(p=\frac{6}{16}=\frac{3}{8}\)From the calculation above the probability of picking a boat from Virginia is 3/8
6.334*104=6.334*10<sup>4</sup>=
Answer:
what's that
Step-by-step explanation:
The time spent waiting at a traffic light can be considered a random variable with values from 0 seconds, it’s green when you approach and can go on through, to 30 seconds with the following distribution shape: What is the height of this distribution? Express your answer in decimal form using three decimal places. answer to three decimal places:
Answer:
H = 1/30
H = 0.0333
0.033
Step-by-step explanation:
The time spent waiting at a traffic light can be considered a random variable with values from 0 seconds,
it’s green when you approach and can go on through, to 30 seconds with the following distribution shape
The entire area under the distribution curve must be 1.
Let assume the Shape is rectangle
Given
Time taken from 0s to 30s = 30s - 0s = 30s
To find height of the distribution?
Let H = the height of the distribution
Based on the above assumption;.
H * 30 = 1 --- make H the subject of formula
H = 1/30
H = 0.0333
To three decimal places is 0.033
Hence, the calculated height of the distribution is 0.033NO LINKS!! Please help me with this statement Part 2mm
Answer:
y = 2x² + 8x - 5--------------------------------------
Vertex form of a quadratic function:
y = a(x - h)² + k, where (h, k) is vertex and a - constantGiven (h, k) = (-2, -13) and a point (0, - 5).
Substitute all into equation and solve for a:
-5 = a(0 - (-2))² - 13-5 = 4a - 134a = 13 - 54a = 8a = 2The parabola is:
y = 2(x + 2)² - 13Convert it to the standard form:
y = 2(x + 2)² - 13y = 2(x² + 4x + 4) - 13y = 2x² + 8x + 8 - 13y = 2x² + 8x - 5Answer:
\(f(x)=2x^2+8x-5\)
Step-by-step explanation:
\(\boxed{\begin{minipage}{5.6 cm}\underline{Vertex form of a quadratic equation}\\\\$y=a(x-h)^2+k$\\\\where:\\ \phantom{ww}$\bullet$ $(h,k)$ is the vertex. \\ \phantom{ww}$\bullet$ $a$ is some constant.\\\end{minipage}}\)
Given:
Vertex = (-2, -13)Point = (0, -5)Substitute the given vertex and point into the Vertex formula and solve for a:
\(\implies -5=a(0-(-2))^2+(-13)\)
\(\implies -5=a(0+2)^2-13\)
\(\implies -5=4a-13\)
\(\implies 4a=8\)
\(\implies a=2\)
Substitute the given vertex and found value of a into the Vertex formula:
\(y=2(x+2)^2-13\)
The standard form of a quadratic function is f(x) = ax² + bx + c
Expand the function in vertex form to standard form:
\(\implies y=2(x^2+4x+4)-13\)
\(\implies y=2x^2+8x+8-13\)
\(\implies y=2x^2+8x-5\)
help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
World production of motor vehicles increased from about 58 million in 1999 to 60 million in 2000. What was the percent increase to the nearest percent?
Answer:
1.03 %
Step-by-step explanation:
The whole numbers are in millions. We can adjust it when we are done.
58 * x/100 = 60 Multiply by 100
58*x = 60 * 100
58*x = 6000 Divide by 58
x = 6000/58
x = 103
Now what exactly do we have. Did it increase by 103 %? Surely it couldn't.
Remember in the equation The % is divided by 100
103/100 = 1.03% And that's the answer.
12 years ago, Catherine deposited $200 in a savings account that pays 7.25% simple
interest What is the balance in Catherinesco
Answer:
$374
Step-by-step explanation:
First you need to find how much money does the back pay per year
$200*7.25
=1450
1450/100
=14.5
Secondly you need to find how much does Catherine have in 12 years
14.5*12 years
=$174
Lastly add the money she already had 12 years ago to how much the bank payed in that 12 years
$200+$174
=$374
-4 is greater than of equal to x - 11
Using the inequality rule we know that 11 is greater than -11, (11 > -11).
What is an Inequality Equation?Mathematical expressions with inequalities are those in which the two sides are not equal.
Contrary to equations, we compare two values in inequality.
Less than (or less than or equal to), greater than (or greater than or equal to), or not equal to signs are used in place of the equal sign.
Two expressions in inequality aren't always equal, which is denoted by the symbols >, <, ≤, or ≥.
So, let's say the inequality equation looks like this: A
Right now, A is valued at
Let p be used to representing the initial number.
P equals 11, so
Let q be used to representing the second number.
Q has a value of -11.
-11 and 11 are both numbers that are greater than zero.
Then, 11 > -11 ... (1)
A has a value of 11 > -11.
Therefore, using the inequality rule we know that 11 is greater than -11, (11 > -11).
Know more about Inequality here:
brainly.com/question/11897796
#SPJ1
Correct question:
Is 11 greater than, equal to, or less than -11?
Henry's savings account has an APR of 3.65%, calculates interest daily, and
pays interest at the end of the month. If during the month of November, his
balance was $300 for the first 10 days of the month, $1200 for the next 10
days of the month, and $800 for the last 10 days of the month, how much
total interest did Henry earn in November?
Rewrite the following equation in slope-intercept form.
y + 7 = 10(x + 3)
Answer:
y
=
m
x
+
b
.
y
=
10
x
+
23
Step-by-step explanation:
Can you please find and solve the unknown variable.
The value of x is; x = 3.14
Here, we have,
from the given diagram, we get,
there is a right angle triangle.
we have to find the value of x.
we know that,
Let the angle be θ , such that
cos θ = base / hypotenuse
here, we get,
cos 17 = 3/x
so, we have,
0.956 = 3/x
so, x = 3.14
Hence, The value of x is;x = 3.14
To learn more about trigonometric relations click :
brainly.com/question/14450671
#SPJ1
Process followed to obtain experimental unit
Answer:
Step 1: Define your variables. You should begin with a specific research question. ...
Step 2: Write your hypothesis. ...
Step 3: Design your experimental treatments. ...
Step 4: Assign your subjects to treatment groups. ...
Step 5: Measure your dependent variable.
Step-by-step explanation:
Generally, the experimental unit is the person, animal, or object that is the subject of the experiment. Experimental units receive different treatments from one another in an experiment.
Question 3 of 8 Solve the equation below. 6/x^2+2x-15+7/x+5=2/x-3
I assume the equation is
\(\dfrac6{x^2+2x-15}+\dfrac7{x+5}=\dfrac2{x-3}\)
Notice that
\(x^2+2x-15=(x+5)(x-3)\)
so to get each fraction to have a common denominator, we need to rewrite
\(\dfrac7{x+5}=\dfrac{7(x-3)}{(x+5)(x-3)}=\dfrac{7x-21}{x^2+2x-15}\)
and
\(\dfrac2{x-3}=\dfrac{2(x+5)}{(x+5)(x-3)}=\dfrac{2x+10}{x^2+2x-15}\)
So we have
\(\dfrac6{x^2+2x-15}+\dfrac{7x-21}{x^2+2x-15}=\dfrac{2x+10}{x^2+2x-15}\)
Combine the fractions and put them on one side:
\(\dfrac{6+(7x-21)-(2x+10)}{x^2+2x-15}=0\)
If x ≠ -5 and x ≠ 3, we can ignore the denominator, leaving us with
\(6+(7x-21)-(2x+10)=0\)
\((6-21-10)+(7x-2x)=0\)
\(-25+5x=0\)
\(5x=25\)
\(x=\dfrac{25}5=\boxed{5}\)
a(x) = 3x² − 6, find a(-2).
Answer:
a = 3x - 6/x
................
1) A stone is dropped from a tower that is 790 feet high. The formula h = 790 - 16t2 describes the
stone's height above the ground, h, in feet, t seconds after it was dropped. What is the stone's height
3 seconds after it is released?
A) 656 ft
B) 646 ft
C) 671 ft
D) 621 ft
Answer:
its A 656 ft
Step-by-step explanation:
Right triangle with a hypotenuse of 159 ft and Angle A = 34 degree
Calculate the length of the sides they should be rounded to the nearest whole foot. The rounded for the legs (side) should be used to calculate the area of the triangle
the length of side a is 91 ft (rounded to the nearest whole foot) and the length of side b is 132 ft (rounded to the nearest whole foot). The area of the triangle is approximately 6007 sq ft.
Given: The hypotenuse of the right triangle,
c = 159 ft; angle A = 34°
We know that, in a right-angled triangle:
\($$\sin\theta=\frac{\text{opposite}}\)
\({\text{hypotenuse}}$$$$\cos\theta=\frac{\text{adjacent}}\)
\({\text{hypotenuse}}$$\)
We know the value of the hypotenuse and angle A. Using trigonometric ratios, we can find the length of sides in the right triangle.We will use the following formulas:
\($$\sin\theta=\frac{\text{opposite}}\)
\({\text{hypotenuse}}$$$$\cos\theta=\frac{\text{adjacent}}\)
\({\text{hypotenuse}}$$$$\tan\theta=\frac{\text{opposite}}\)
\({\text{adjacent}}$$\) Length of side a is:
\($$\begin{aligned} \sin A &=\frac{a}{c}\\ a &=c \sin A\\ &= 159\sin 34°\\ &= 91.4 \text{ ft} \end{aligned}$$Length of side b is:$$\begin{aligned} \cos A &=\frac{b}{c}\\ b &=c \cos A\\ &= 159\cos 34°\\ &= 131.5 \text{ ft} \end{aligned}$$\)
Now, we have the values of all sides of the right triangle. We can calculate the area of the triangle by using the formula for the area of a right triangle:
\($$\text{Area} = \frac{1}{2}ab$$\)
Putting the values of a and b:
\($$\begin{aligned} \text{Area} &=\frac{1}{2}ab\\ &=\frac{1}{2}(91.4)(131.5)\\ &= 6006.55 \approx 6007 \text{ sq ft}\end{aligned}$$\)
Therefore, the length of side a is 91 ft (rounded to the nearest whole foot) and the length of side b is 132 ft (rounded to the nearest whole foot). The area of the triangle is approximately 6007 sq ft.
For more question triangle
https://brainly.com/question/29135702
#SPJ8
3/8+ 5/6 divided by 5
Answer:
Answer is 29/120 I think i worked it out so if it inst right truly im sorry but i belive this is the answer.
Answer:
= 13
24
Step-by-step explanation:
3 + 5 / 5
8 6
do the division first as per the law of operation of math requires.
5 / 5 = 5 x 1 = 1
6 6 5 6
3 + 1 = 9 + 4 = 13
8 6 24 24
please help me the answer choices are
y=0
y=-7
x=-7
x=0
Answer: x—7
Step-by-step explanation:
Pythagorean Theorem with Known Legs
Answer:
√52
Step-by-step explanation:
6^2 = 36
4^2 = 16
a. b
√36 + √16 = c
c = √52
Step-by-step explanation:
2
\(2 \sqrt{13 } \)
The class midpoint for the class 23 - 29 is
The midpoint is 26.
Midpoint in this scenario = mean
(23+29)/2 = 26
Answer:
-6
Step-by-step explanation:
Unit 5 Solving Systems of EquationsNameDay 4 Notesthe width. Find the length and width of the garden.4. The perimeter of a rectangular garden is 36 feet. The length of the garden is 6 less than twiceVariable:Equation:Variable:Equation:LengthWidth
The perimeter of the rectangular garden is 36 feet
The length of the garden is 6 feet less than twice the width.
Let x represent the width of the garden:
w=x
Then we can multiply it by 2 and subtract 6 to determine the length:
l=2x-6
Lets sketch the garden:
The perimeter of a rectangle is the summ of all its sides, that is twice the width plus twice the length:
\(P=2w+2l\)Replace the formula with the given value of P and the expressions for w and l:
\(36=2x+2(2x-6)\)And solve for x, first is to apply the distributive propperty of multiplications to solve the term in parentheses:
\(\begin{gathered} 36=2x+4x-12 \\ 36=6x-12 \\ 36+12=6x \\ 48=6x \\ \frac{48}{6}=\frac{6x}{6} \\ 8=x \end{gathered}\)The width of the garden is 8 feet
Now calculate the length of the garden:
\(\begin{gathered} l=2x-6 \\ l=2\cdot8-6 \\ l=16-6 \\ l=10 \end{gathered}\)The length of the garden is 10 feet
What does x equal? Round
Check the picture below.
\(\tan(26^o )=\cfrac{\stackrel{opposite}{x}}{\underset{adjacent}{5.7}}\implies 5.7\tan(26^o)=x\implies 2.78\approx x\)
Make sure your calculator is in Degree mode.
Simplify 8* (9 + 2 ) - 6 / 2
solution
\(\begin{gathered} 8\times(9+2)-6/2 \\ 8\times(11)-3 \\ 88-3 \\ 85 \end{gathered}\)answer: 85
If the probability of an event is 0.39, what is the probability of its complement?
Answer:
Step-by-step explanation:
p'=(1-0.39)=0.61
HELPPP ME PLEASE I NEEDA HELP
p.s if u see this please answer look at the picture
Answer:
-5+2
Step-by-step explanation:
Answer:
I would say 6 cm too, also can anyone help me on my math? its powers and exponents
Angle TLN equals (3X -18)°, angle MZQ equals (5X +14)° and
For the given figure, x = 23° and y = 129°
Parallel lines:
Parallel lines are lines that always stay the same distance apart and never meet.
Transversal line :
A transversal is a line that crosses two or more other lines.
given,
∠TLN = (3x - 18)°
∠MZQ = (5x + 14)°
∠NLM = y°
Now,
∠MZP + ∠MZQ = 180° (Linear Pair)
∠MZP = 180° - ∠MZQ ...........(I)
again,
∠NLM + ∠TLN =180° ...........(II) (Linear Pair)
As, ∠TLN = ∠MZP (Corresponding Angle)
(3x - 18)° = 180° - ∠MZQ
(3x - 18)° = 180° - (5x + 14)°
3x + 5x = 180° - 14° + 18°
8x = 184°
x = 184 / 8
x = 23°
From (II),
∠NLM + ∠TLN =180°
y° + 3x - 18° = 180°
y = 180 - 3x + 18
= 180 - 3* 23 + 18
= 180 - 69 +18
y = 129°
For the given figure,
x = 23° and y = 129°
To learn more about Parallel line visit:
https://brainly.com/question/17432060
#SPJ9
A recipe uses 8 ounces of cocoa mix to make hot chocolate for 7 people what is the unit rate in ounces per person
Answer:
1.14285714286 ounces per person
Step-by-step explaination:
To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate
following this rule, 8 divided by 7 is 1.14285714286
Your assignment will probably ask you to simplify
What is the solution to the equation 2x+4-12-20?
X=0
x=1
X=2
X=9
Answer:
C : x=2
Step-by-step explanation:
Edge 2022
Somebody please help me on this math homework. ASAP
A city has just added 100 new female recruits to its police force. The city will provide a pension to each new hire who remains with the force until retirement. In addition, if the new hire is married at the time of her retirement, a second pension will be provided for her husband. A consulting actuary makes the following assumptions: (i) Each new recruit has a 0.4 probability of remaining with the police force until retirement. (ii) Given that a new recruit reaches retirement with the police force, the probability that she is not married at the time of retirement is 0.25. (iii) The events of different new hires reaching retirement and the events of different new hires being married at retirement are all mutually independent events. Calculate the probability that the city will provide at most 90 pensions to the 100 new hires and their husbands. (A) 0.60 (B) 0.67 (C) 0.75 (D) 0.93 (E) 0.99
Answer:
E) 0.99
Step-by-step explanation:
100 recruits x 0.4 chance of retiring as police officer = 40 officers
probability of being married at time of retirement = (1 - 0.25) x 40 = 30 officers
each new recruit will result in either 0, 1 or 2 new pensions
0 pensions when the recruit leaves the police force (0.6 prob.)1 pension when the recruit stays until retirement but doesn't marry (0.1 prob.)2 pensions when the recruit stays until retirement and marries (0.3 prob.)mean = µ = E(Xi) = (0 x 0.6) + (1 x 0.1) + (2 x 0.3) = 0.7
σ² = (0² x 0.6) + (1² x 0.1) + (2² x 0.3) - µ² = 0 + 0.1 + 1.2 - 0.49 = 0.81
in order for the total number of pensions (X) that the city has to provide:
the normal distribution of the pension funds = 100 new recruits x 0.7 = 70 pension funds
the standard deviation = σ = √100 x √σ² = √100 x √0.81 = 10 x 0.9 = 9
P(X ≤ 90) = P [(X - 70)/9] ≤ [(90 - 70)/9] = P [(X - 70)/9] ≤ 2.22
z value for 2.22 = 0.9868 ≈ 0.99
please help me!! thank you!!
9514 1404 393
Answer:
2.5 cm
Step-by-step explanation:
The diameter of the circle is shown as 5 cm. The reminder tells you that the radius is half the diameter:
radius = diameter/2
radius = (5 cm)/2
radius = 2.5 cm
In a survey of 259 professional athletes, it was found that 110 of them owned a convertible, 91 of
them owned a giant screen TV, and 120 owned a sporting goods store. 15 owned a convertible and a
store, 43 owned a TV and a store, and 44 owned a covertible and a TV. 9 owned all three items.
1. How many athletes did not own any of the three items?
2. How many owned a covertible and a TV, but not a store?
3. How many athletes owned a convertible or a TV?
4. How many athletes owned exactly one type of item in the survey?
5. How many athletes owned at least one type of item in the survey?
6. How many owned a TV or a store, but not a convertible?
1. Number of athletes did not own any of the three items = 259 - 228
= 31.
2. Number of athletes own a convertible and a TV but not a store = 44 - 9
= 35.
3. Number of athletes own a convertible or a TV = 110 + 91 - 44
= 157.
4. Number of athletes owned exactly one type of item = 60 + 13 + 71 = 144.
5. Number of athletes owned at least one type of item = 259 - 31
= 228
6. Number of athletes own a TV or a store, but not a convertible = 13 + 34 +71
= 118.
The number of athletes did not own any of the three items need to subtract the number of athletes who own at least one item from the total number of athletes surveyed.
Total number of athletes surveyed = 259
Number of athletes own at least one item = 110 + 91 + 120 - 15 - 43 - 44 + 9 = 228
Number of athletes who did not own any of the three items = 259 - 228 = 31.
The number of athletes who owned a convertible and a TV but not a store need to subtract the number of athletes who own all three items from the number of athletes who own a convertible and a TV.
Number of athletes who own a convertible and a TV = 44
Number of athletes who own all three items = 9
Number of athletes who own a convertible and a TV but not a store = 44 - 9 = 35
The number of athletes who owned a convertible, or a TV need to add the number of athletes who own a convertible to the number of athletes who own a TV and then subtract the number of athletes own both a convertible and a TV.
Number of athletes who own a convertible or a TV = 110 + 91 - 44
= 157.
The number of athletes owned exactly one type of item need to add up the number of athletes who own a convertible only the number of athletes own a TV only and the number of athletes who own a store only.
Number of athletes own a convertible only = 110 - 15 - 9 = 86
Number of athletes own a TV only = 91 - 44 - 9 = 38
Number of athletes own a store only = 120 - 15 - 43 - 9 = 53
Number of athletes owned exactly one type of item = 60 + 13 + 71 = 144.
The number of athletes who owned at least one type of item can use the result from part (1).
Number of athletes who owned at least one type of item = 259 - 31
= 228
The number of athletes who owned a TV or a store but not a convertible need to subtract the number of athletes who own all three items, and the number of athletes own a convertible and a TV from the number of athletes own a TV or a store.
Number of athletes own a TV or a store = 91 + 120 - 43 - 9 = 159
Number of athletes own a TV or a store not a convertible = 13 + 34 +71
= 118.
For similar questions on athletes
https://brainly.com/question/25631156
#SPJ11