Answer:
23
Step-by-step explanation:
What is the solution to the equation 3x + 2(x − 9) = 8x + x − 14?
a
−8
b
−1
c
1
d
8
what is the equivalent fraction of 6 over 7
Answer:
hope it helped
Step-by-step explanation:
6/7 12/14 18/21
Explain how you know that (3, 5) is not a solution to the given inequality by looking at the graph.
The reason that the point (3, 5) is not a solution to the given inequality is given below.
We are given that;
y > 2x + 1
Now,
The inequality y > 2x + 1 can be graphed by first graphing the boundary line y = 2x + 1. Since the inequality is strict (y >), we draw a dashed line to indicate that points on the line are not solutions to the inequality. Then, we shade the region above the line to indicate all points that satisfy the inequality.
If we have (3,5) as a point, we can see that it lies on the boundary line
y = 2x + 1.
Since the inequality is strict (y >), points on this line are not solutions to the inequality
Therefore, by the inequality the answer will be given above.
Learn more about inequality ;
brainly.com/question/14164153
#SPJ1
New car is purchased for $20,700 dollars. The value of the car depreciate at 5% per year. To the nearest 10th of the year, how long will it be Until the value of the car is at $14,900 dollars ?
Answer:
6.4,,,,,,,,,,,,,,****
Which comparison of the two equations is accurate?
Equation A: √x^2+3x-6= √x+2
Equation B: 3 √x^2+3x-6= 3 √x+2
9514 1404 393
Answer:
(c) Both equations have the same potential solutions, but equation A might have extraneous solutions.
Step-by-step explanation:
The general approach to solving an equation like either of these is to raise both sides of the equation to a power that will remove the radical. In both cases, the result is a quadratic with roots of x=-4 and x=2.
Of these two potential solutions, x = -4 is an extraneous solution for equation A. Both values of x are solutions for equation B. An appropriate description is ...
Both equations have the same potential solutions, but equation A might have extraneous solutions.
_____
Additional comment
The attached graph shows the equations cast into the form f(x) = 0, so x-intercepts are the solutions to the equation. The radical versions of the equations have only x-intercepts that are actual solutions. The version with the radicals removed is a parabola with two solutions (orange). Only one of those matches the solution to equation A (red). Both match the solutions of equation B (purple).
Peter had 208 Canadian stamps and 186 Mexican stamps for sale. The stamps were mixed up and sold in packets of 6. How many packets of stamps were there? How many stamps were left over?
Answer:
65 packets and 4 stamps
Step-by-step explanation:
The first thing we see is that the stamps are mixed... which means they must be added.
208 + 186 = 394 stamps total
Now we see that each packet has 6 stamps. So we divide the number of stamps in total by 6.
394/6= 65.66667
Now we see from that number that the stamps can't quite make 66 packets, so there are 65 packets.
Now we find the number of stamps left over by multiplying the number of packets by 6.
65 x 6= 390
Now we take the total number of stamps minus the number of stamps in packets.
394 - 390 = 4
Therefore, there are four stamps left over.
Hope this helps!
Solve for h
Give an exact answer.
3h=7( 2/7− 3/7 h)−10
Count the number of mugs by 2s. How many mugs are there?
Answer:
8 mugs are there
Step-by-step explanation:
2+2+2+2=8
A store pays $119 for a scooter. The store marks up the price by 40%.
What is the new price (nearest penny)?
Answer:
Step-by-step explanation:
if the store marks up the price by 40%
119*(40/100)=47.60
119+47.60=166.60
4 markers cost $7.04. (The photo didn’t load up the first time when I asked the question. It’s a writing proportion question)
9514 1404 393
Answer:
4/7 = $7.04/x
Step-by-step explanation:
You can write the proportion 4 different ways. Any way you write it, you want markers in corresponding positions and prices in corresponding positions.
Here the best choice is ...
(reference quantity)/(different quantity) = (reference price)/(different price)
4/7 = $7.04/x
__
Additional comment
Many people might choose to put the unknown in the numerator:
x/$7.04 = 7/4
or
x/7 = $7.04/4
Answer: None of the above
Step-by-step explanation:
The easiest way to get the cost is to get the cost per unit times the number needed.
x = 7($7.04/4 ) To make that into a proportion it would look like
x/7 = $7.04/4
\(\frac{x}{7} =\frac{7.04}{4}\)
None of the answers given match that
A man is four times as old as his son. In 3 years, the father will be three times as old as the son. How old is each now?
The man is 27 years old and the son is 9 years old.
We can write the son's age as 'x', and therefore write the man's age as 4x. In 3 years, both their ages will increase by 3, so the son's age is now x + 3, and the man's age is 4x + 3.
We are told that the man is now 3 times older than his son, which means his current age, 4x + 3, is the same as 3 times the son's current age, which is x + 3.
Therefore we can write an equation:
4x + 3 = 3(x + 3)
4x + 3 = 3x + 9
- 3x
x + 3 = 9
- 3
x = 6
We can now substitute this in to find their current ages:
Son's age = x + 3 = 6 + 3 = 9
Man's age = 4x + 3 = 24 + 3 = 27
I hope this helps! Let me know if you have any questions :)
Paxton invests $4850 at 7.6%/a simple interest. If she wants the money to increase to $8000, how long will she need to invest her money?
Therefore, Paxton will need to invest her money for approximately 21.62 years to increase her investment from $4850 to $8000 at a simple interest rate of 7.6% per year.
To determine how long Paxton needs to invest her money in order for it to increase to $8000, we can use the formula for simple interest:
I = P * r * t
Where:
I = Interest earned
P = Principal (initial investment)
r = Interest rate per year (expressed as a decimal)
t = Time (in years)
Given that Paxton invests $4850 at an interest rate of 7.6% per year, we have:
4850 * 0.076 * t = 8000
Simplifying the equation:
369.8t = 8000
To find t, we divide both sides of the equation by 369.8:
t ≈ 8000 / 369.8 ≈ 21.62 years
For such more question on interest rate
https://brainly.com/question/29451175
#SPJ8
Janice has $35.50
She has $10.35 more than Siti
siti has $12.80 less than Amiya
How much money does Amiya
have
siti = x
Janice = 35.50$
Janice = 10.35 + x = 35.50
x = 35.50 - 10.35
x = 25.15
Siti = 25.15$
Amiya = y
Amiya = y - 12.80 = 25.15
y = 25.15 - 12.80
y = 13.25$
Based on the work shown on the right, check all of the possible solutions of the equation.
-8
-2
0
2
8
Diagram not drawn to scale
Answer:
8
Step-by-step explanation:
sqrt(2x) - x = - 4
sqrt(2x) = x - 4
2x = (x - 4) ^ 2
2x = x ^ 2 - 8x + 16
o = x ^ 2 - 10x + 16
matrix 0&=& (x - 2)(x - 8) matrix )
Which type of information could best be displayed on a two-way frequency table? Select all that apply.
A the number of library books, by genre, borrowed by children and adults during the summer
B the amount of rainfall each week during a year
c the number of daylight hours each day for a month
D the number and type of meals students choose in a lunchroom
Answer: B C and D
Step-by-step explanation:
below
(3 - i)(3 + 1) =
Answer:
12-4i
Step-by-step explanation:
i means √-1
(3 - i)(3 + 1) =
3*3=9
3*1=3
-i*3= -3i
-i*1 = -i
9+3-3i-i=
12-4i <--- answer
(3 - i)(3 + i) =
3*3=9
3*i=3i
-i*3= -3i
-i*i = -(√-1)*(√-1) = -(-1) = 1
9+3i-3i+1 =
10 <--- answer
The drama club is selling popcorn so they can earn enough money to travel to their next competition. The table below shows how much money the drama club earns for the amount of popcorn sold. Let p represent the number of bags of popcorn sold. Let t represent the total amount earned, in dollars. Number of Bags of Popcorn Sold p Total Amount Earned t 2 $3 4 $6 6 $9 8 $12 Enter an equation that represents the relationship between the number of bags of popcorn sold and the total amount of money earned.
please
Answer:
t=3/2p
Step-by-step explanation:
We can see the linear pattern between t and p as
p/t = 2/3=4/6=6/9 etc... So t/p=1/(2/3) =3/2 and therefore t=3/2p
Slope
m=(6-3)/4-2m=3/2Equation
y=3/2xOr
t=3/2pFind each difference
(- 13n ) - ( 17 - 5n)
3) reflection across y=1
Answer:
The line y=-1 is a horizontal line and thus is a line that is parallel to the x-axis. If we reflect about a line that is parallel to the x-axis, then the x-coordinate of the point (that is reflected) will remain the same, thus the image of (2,-4) has x-coordinate 2 and thus the point is of the form (2,b).
Step-by-step explanation:
can i get Brainliest qwq
Taking attempt 2 of 2.
Question #1*
Find the measure of the indicated arc
67°
134°
The measure of the indicated arc angle is 134 degrees.
How to find the measure of arc angle?The angle subtended by the arc at the centre of the circle is the angle of the arc.
Therefore, the central angle of an arc is the angle at the centre of the circle between the two radii subtended by the arc.
Hence, the central angle is also known as the arc's angular distance.
Therefore, the measure of an arc is the measure of its central angle.
Hence, the measure of the indicated arc is 134 degrees.
learn more on arc angle here: brainly.com/question/30194223
#SPJ1
21) Kinzang is 1.49 m tall. He was 0.53 m at birth. How much did he grow?
Kinzang grew 0.96 meters.
We have,
To find how much Kinzang grew, we need to subtract his height at birth from his current height:
Height Kinzang grew = Current height - Height at birth
Height Kinzang grew = 1.49 m - 0.53 m = 0.96 m
Therefore,
Kinzang grew 0.96 meters.
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ1
The function g(x) is graphed.
3-
2
4-
-5-4-3-2-1₁
-2
3
++
2
3 4 5 X
Which statements about the function are true? Choose
three options.
g(1) = -1
Og(0) = 0
g(4) = -2
g(1) = 1
Og(-1) = 1
The three true statements of the function g(x) = x² are
g(0) = 0, g(-1) = 1, and g(-1) = 1.
Options B, D, and E are the correct answer.
We have,
Function:
g(x) = x²
Substitute x = 0, 1, -1, 4 in the function.
So,
g(0) = x² = 0² = 0
This is true.
g(1) = x²= 1² = 1
This is true.
g(-1) = x² = (-1)² = 1
This is true.
g(4) = x² = 4² = 16
This s not true.
Thus,
The three true statements of the function g(x) = x² are
B. g(0) = 0
D. g(-01) = 1
E. g(-1) = 1
Learn more about functions here:
https://brainly.com/question/28533782
#SPJ5
The complete question:
The function g(x) = x² is graphed. Which statements about the function are true?
g(1) = -1
g(0) = 0
g(4) = -2
g(1) = 1
g(-1) = 1
solve x- 9y =20 for y
write the digit on the blank which occupies the place value
Answer:
guganitckihkgucifufu
Convert 2,430 yards to km
Answer:
2.221992
Step-by-step explanation:
can i have the crown pls ૮ ♡ﻌ♡ა
Answer:
2.221
Step-by-step explanation:
what is the actual length of the truck? 1inch=0.8 feet
Answer:76 inches
Step-by-step explanation:
Answer:
76 inches
Step-by-step explanation:
1.25 +1.25+1.25+1.25
Answer:
5
Step-by-step explanation:
1.25+1.25+1.25+1.25=5
What is 318 divided 6
Answer:
53
Step-by-step explanation:
Answer:
53
Step-by-step explanation:
318/6 = 53
There are 6 groups of 53 in 318
Solve for x: 32 +4= 9r + 3
Answer:
x = 11/3 or in decimal form x =3.6
Step-by-step explanation:
How many elements belong to set A but not set B?
According to the venn diagram 21 elements belong to set A but not set B.
A Venn diagram is a diagram that helps us visualize the logical relationship between sets and their elements and helps us solve examples based on these sets. A Venn diagram typically uses intersecting and non-intersecting circles (although other closed figures like squares may be used) to denote the relationship between sets.
The given information is U = 23, n(A)= 21+ 5= 25 and n(B)= 15+5 =20
We have to find how many elements belong to set A but not set B.
In the given Venn diagram , The elements belong to set A but not set B is 21
The elements belong to set A but not set B is 21
To know more Venn diagram questions https://brainly.com/question/1605100
#SPJ1