Based on the conversion done, the figure gotten is larger. Therefore, Carson cannot mail the package
From the information given, the package is 87 cm long.
Also, the shipping company only mails packages that are up to 35 in. long. Then, we convert inches to cm. This will be:
= 35 × 2.54 = 88.9 cm.
Therefore, he can't mail the package.
Learn more about conversion on:
https://brainly.com/question/25828084
17. In which of the following drawings is DE parallel to AC?
Answer:
option D is pretty close but not parallel obviously
Need help i attached images below i will give brainly to who ever answers first
Answer:
1. 23
2. 32
3. 9
4. -2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
-14x + 21y - 4.9 = 7*(-2x) + 7*3y + 7*(-0.7)
= 7*( -2x +3y - 0.7)
-2x + 3(-5x + 1) = -2x - 15x + 3
= -17x + 3
-3x + 5(-8x - 1) = -3x - 40x - 5
= -43x - 5
-4x + 5(-5x - 1) = -4x - 25x - 5
= -29x - 5
How do you find these
What is the measure of segment DC?
What is the measure of segment C'B'?
What is the measure of segment AD?
What is the measure of segment A'B'?
What is the measure of angle C?
What is the measure of angle A'?
What is the measure of angle D'?
What is the measure of angle B'?
What is the measure of angle A?
Measure of segment DC is 24
Measure of segment C'B' is 16
Measure of segment AD is 10
Measure of segment A'B' is 7
Measure of angle C is 49 degrees
Measure of angle A' is 111 degrees
Measure of angle D' is 65 degrees
Measure of angle B' is 135 degrees
Measure of angle A is 111 degrees
How to determine the measuresTo determine the measures, we need to know the properties of parallelograms, we have;
Opposite angles are equal.Opposite sides are equal and parallel.Diagonals bisect each other.Sum of any two adjacent angles is 180°We have that the two parallelograms are equal
Now, trace the angles from one to other
Angle A = 360 - (49 + 135 + 65)
add the values, we have;
Angle A = 360 -249
Angle A =111 degrees
Learn more about parallelograms at: https://brainly.com/question/10744696
#SPJ1
Siri earns $6 a day for house sitting. She spends $10 to replace a vase she accidentally broke. Alexa has $50 from her birthday and she spends $4 a day on coffee. How many days, d will it take until the girls have the same amount of money?
Answer:
6
Step-by-step explanation:
siri=6x-10
alexa= 50-4x
im making a table which is an easy way to tell or you can guess and check
X S A
--------------------
2 | 2 |42
3 | 8 |38
4 | 14 |34
5 | 20 |30
6 | 26 |26
Given. That 2x+1=32, find the value of x
Answer:
x=15.5
Step-by-step explanation:
2x+1=32
2x=32-1
2x=31
x=15.5
Answer:
x = \(\frac{31}{2}\)
Step-by-step explanation:
Given
2x + 1 = 32 ( subtract 1 from both sides )
2x = 31 ( divide both sides by 2 )
x = \(\frac{31}{2}\)
The length of the rectangle is increased by 10%.
The width of the rectangle is increased by 5%.
Find the percentage increase in the perimeter of the rectangle.
(please look at the photo)
Answer:
8% increase
Step-by-step explanation:
The length after the increase:
30 x 1.1 = 33cm
The width after the increase:
20 x 1.05 = 21cm
New perimeter:
2(33 + 21) = 108 cm^2
Old perimeter:
2(30 + 20) = 100 cm^2
Percentage increase of area:
108 / 100 = 1.08 = 8% increase
Answer:
length_20 cm breadth_30 cm
Step-by-step explanation:
width of the rectangular_ 5/:. length of rectangular_10/:. primeter of rectangular_? now perimeter of rectangular_2(l+b). 2(20+30) __100#
Find MN to the nearest tenth?
A. 11.34
B. 16.1
C. 39.6
D. 23.8
As the question say this problem is a practice of the law of cosines!
The law of cosine: c^2=a^2+b^2-2ab*cos*c for any side a, b and c
The law can also be written as c=sqrt(a^2+b^2-2abcosc)
Now use this formula!(note cos 100 degrees is about 0.8623)
c=sqrt(15^2+16^2-2*15*16*cos100)
solving this we can MN is about 23.75
Round this to the nearest tenths now!
We get 23.8!
Thus the answer is D
WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU SHOW WORK!PLZ QUICKLY!! What is the solution to the equation Negative 4 (2 x + 3) = 2 x + 6 minus (8 x + 2)? x = –10 x = –8 x = Negative five-halves x = Negative StartFraction 4 Over 7 EndFraction
Answer:
x = -8
Step-by-step explanation:
Step 1: Write out the equation
-4(2x + 3) = 2x + 6 - (8x + 2)
Step 2: Distribute
-8x - 12 = 2x + 6 - 8x - 2
Step 3: Combine like terms
-8x - 12 = -6x + 4
Step 4: Isolate x's
-2x -12 = 4
-2x = 16
Step 5: Divide both sides by -2
x = -8
Answer:
b) x = -8
Step-by-step explanation:
Now we have to,
→ find the required value of x.
Forming the equation,
→ -4(2x + 3) = (2x + 6) - (8x + 2)
Then the value of x will be,
→ -4(2x + 3) = (2x + 6) - (8x + 2)
→ -4(2x + 3) = 2x + 6 - 8x - 2
→ -8x - 12 = (2x - 8x) + (6 - 2)
→ -8x - 12 = -6x + 4
→ -8x + 6x = 4 + 12
→ -2x = 16
→ x = 16/-2
→ [ x = -8 ]
Hence, the value of x is -8.
Find the gradient of the line segment between the points (-1,3) and (1,-2).
Give your answer in its simplest form.
The answer is -5/2, hope this helps you!
The fundamental question addressed by the correlational method is
a. "Does variable A cause variable B?"
b. "How is a control group influenced by the absence of an independent variable?"
c. "What impact does random assignment have on psychological behavior?"
d. "Are two or more variables related in some systematic way?"
The fundamental question addressed by the correlational method is whether two or more variables are related in some systematic way. So the correct option is D.
Correlational method is a research technique used to explore the relationship between two or more variables. In this method, researchers collect data on the variables of interest and analyze their patterns of association. The fundamental question addressed by the correlational method is whether two or more variables are related in some systematic way. This means that researchers are interested in exploring whether changes in one variable are associated with changes in another variable.
For instance, a researcher may be interested in exploring the relationship between stress and job performance. The researcher may collect data on the levels of stress and job performance in a sample of employees and then use statistical analysis to determine if there is a systematic relationship between the two variables. If the results show that higher levels of stress are associated with lower levels of job performance, then the researcher can conclude that there is a negative correlation between the two variables.
It is important to note that correlation does not imply causation. While a correlation between two variables indicates that they are related, it does not necessarily mean that changes in one variable are causing changes in the other variable. Therefore, researchers must be cautious when interpreting correlational data and should consider other factors that may be influencing the relationship between variables.
Therefore, the fundamental question addressed by the correlational method is whether two or more variables are related in some systematic way, and researchers must be cautious when interpreting correlational data and should consider other factors that may be influencing the relationship between variables.
To learn more about correlational method here:
brainly.com/question/28476621#
#SPJ11
This triangle has one side that lies on an extended line segment.
Based on this triangle, what statement about x is true?
Responses
x = 33 because 180−147=33
x, = 33 because , 180 minus 147 equals 33
x = 62 because 147−85=62 and 85 + 62 = 147
x, = 62 because , 147 minus 85 equals 62, and 85 + 62 = 147
x = 95 because 180−85=95 and 85 + 95 = 180
x, = 95 because , 180 minus 85 equals 95, and 85 + 95 = 180
x = 118 because 180 − 147 + 85 = 33 + 85 = 118
In a triangle one side that lies on an extended line segment, statement about x is true, x = 62 because 147−85=62 and 85 + 62 = 147. So Option B is correct
What is a triangle?In mathematics, the triangle is a type of polygon which has three sides and three vertices. the sum of all the interior angles of the triangle is 180°
Given that,
A triangle, which has one interior angle 85° and one exterior angle 147°
Another exterior angle x = ?
It is already known that,
Sum of complementary angles are 180
So,
⇒ Y + 147 = 180
⇒ Y = 180 - 147
⇒ Y = 33
sum of all the interior angles of the triangle is 180°
X + Y + 85 = 180
X = 180 - 85 - 33
X = 62
Hence, the value of x is 62
To know more about triangles check:
https://brainly.com/question/2773823
#SPJ1
Hurryyyy I’m taking a testtttt . Which value of x satisfies the equation 2(5x + 1) - 2x = 2 - 2(3x + 1)?
A.
minus 1 over 4
B.
minus 1 over 7
C.
1 over 9
D.
1 over 7
1. find the y-intercept of (2, 7) and (-4, -2)
2. Find the y-intercept of (-7, 0) and (-3, 6)
3. Find the y-intercept of (6, 0) and (9, -2)
Please help I am struggling with y-intercept, I need one point for each question so I can graph it. It’s due by 10:30 pm tonight
Answer:
1. 4, 2. 9
Step-by-step explanation:
1. you graph both points and draw lines between them.
2. find the slope
3. if you're too lazy to find the slope, keep drawing the line until it hits the Y line.
4. find the number the line lands on
5. thats ur answer buckaroo
99 cookies were diveded into three piles in the ratios of 1:1/2:1/3. how many cookies were in the middle pile
To the total of 99 cookies, there are 27 cookies in middle pile.
Let's call the number of cookies in the first pile "x". Then, the number of cookies in the second pile is 1/2 of x, or (1/2)x, and the number of cookies in the third pile is 1/3 of x, or (1/3)x.
We know that the total number of cookies is 99, so we can write an equation:
x + (1/2)x + (1/3)x = 99
To solve for x, we can first find a common denominator:
(6/6)x + (3/6)x + (2/6)x = 99
(11/6)x = 99
x = (6/11) * 99
x = 54
So, there are 54 cookies in the first pile, (1/2)x = (1/2)*54 = 27 cookies in the second pile, and (1/3)x = (1/3)*54 = 18 cookies in the third pile. In the middle pile there are 27 cookies.
To know more about total number in pile:
https://brainly.com/question/14299907
#SPJ4
A triangle has an area of 117.9 square millimeters and a base of 18 millimeters. What is the height?
Answer:
13.1
Step-by-step explanation:
how many pattern block trapezoids would create 2 hexagons
The right response is, "5 hexagons are made up of 15 pattern block trapezoids."
Geometric shapes known as pattern block trapezoids are frequently utilized in arithmetic instruction. On a flat surface, they are one of a number of forms that can be used to make tessellations, or repeating patterns. Different colored plastic or foam pattern block trapezoids are available in a variety of sizes, with each color denoting a distinct size and form. Pattern block trapezoids are frequently used to teach geometry principles like area, perimeter, and angles in addition to their application in making tessellations. They can also aid in the development of kids' spatial reasoning and problem-solving skills.
To learn more about pattern block click here
brainly.com/question/10064829
#SPJ4
Argyle has 10 T-shirts and 7 pairs of shorts that he wears with either sandals or sneakers. If all the colors and patterns coordinate, how many
different outfits can he make?
Using multiplication principle of counting, Argyle can make 140 different outfits.
How many different outfits can he make?Argyle has 10 T-shirts and 7 pairs of shorts, which he can wear with either sandals or sneakers. To find out how many different outfits he can make, we can use the multiplication principle of counting, which states that the total number of outcomes for a sequence of events is the product of the number of outcomes for each event.
First, we need to determine the number of ways Argyle can choose a T-shirt and a pair of shorts. He can choose one of 10 T-shirts and one of 7 pairs of shorts, giving us:
10 x 7 = 70
Next, we need to determine the number of ways Argyle can choose shoes. For each outfit, he can choose either sandals or sneakers, giving us:
shoes = 2
Finally, we can find the total number of different outfits by multiplying the number of ways to choose a T-shirt and shorts by the number of ways to choose shoes:
70 x 2 = 140
Therefore, Argyle can make 140 different outfits if all the colors and patterns coordinate.
learn more on multiplication principle here;
https://brainly.com/question/342993
#SPJ1
Please Help with this Question
Answer:
The numerator is x²+6x+5.
We need to first factorise the expression
The coefficient of x² is 1, and the constant term of the quadratic expression is 5.
the product of coefficient of x² and constant term=5
∴ we break the middle term, 6x, such that, the product of the coeffcients of the two terms is 5, while their sum is 6
∴ 6x=5x+x
Now, rewriting the expression,
x²+5x+x+5
Taking x as common factor in x² and 5x,
x(x+5)+x+5
Again, taking x+5 as the common factor,
(x+5)(x+1)
Now, replacing x²+6x+5 with (x+5)(x+6) in the expression,
(x+5)(x+1)/(x+2)
Hence the value of the expression is (x+5)(x+1)/(x+2)
For more on factorisation,
https://brainly.com/question/20293447?referrer=searchResults
https://brainly.com/question/25720112?referrer=searchResults
Match the expressions given in words with their values when d = 3.
2
1
4
3
0
the difference of 2 times d minus 3
arrowRight
4 added to the difference of d minus 3
arrowRight
the difference of d minus 3 divided by 2
arrowRight
the quotient of 12 divided by the
difference of 3 times d minus 3
arrowRight
Answer:
1. 3
2. 4
3. 0
4. 2
Step-by-step explanation:
Hope that helps
Answer:
1. is 3 2. is 4 3. is 0 4. is 2
Sally has 4 yards of a ribbon. How many 1/6 yard pieces can she cut?
Dan's income now is $83,000 and his income in the future will be $100,000. The real interest rate is 5%. Which of the following consumption bundle is feasible for Dan? (95,000, 90,000) (92,000, 92,000) (88,000, 95,000) (90,000, 92,000)
PV of consumption bundle (i) and (iii) are less than $83,000, so only the option (ii) and (iv) are feasible for Dan. Hence, the feasible consumption bundle for Dan is: (92,000, 92,000) and (90,000, 92,000)
Given: Dan's income now is $83,000 and his income in the future will be $100,000. The real interest rate is 5%.
We know that consumption bundle is feasible if:
Present value of consumption bundle <= Present value of Dan's income
So, Let's find the present value of all four options.
(i) Consumption Bundle (95,000, 90,000)
PV of consumption bundle = $95,000/(1+0.05) + $90,000/(1+0.05)² = $90,476.19
(ii) Consumption Bundle (92,000, 92,000)
PV of consumption bundle = $92,000/(1+0.05) + $92,000/(1+0.05)² = $87,619.05
(iii) Consumption Bundle (88,000, 95,000)
PV of consumption bundle = $88,000/(1+0.05) + $95,000/(1+0.05)² = $87,428.57
(iv) Consumption Bundle (90,000, 92,000)
PV of consumption bundle = $90,000/(1+0.05) + $92,000/(1+0.05)² = $85,714.29
Since, PV of consumption bundle (i) and (iii) are less than $83,000, so only the option (ii) and (iv) are feasible for Dan.
Hence, the feasible consumption bundle for Dan is: (92,000, 92,000) and (90,000, 92,000)
To know more about consumption visit:
https://brainly.com/question/25411156
#SPJ11
Let s be the annual sales (in millions) for a particular electronic item. the value of s is 55.3 for 2008. what does s = 55.3 mean in this situation?
s = 55.3 in this situation means the annual sales that can be written in millions like 55.3 million sales in 2008.
Mean:
Mean is the fraction of the sum of the observed data by the total number of sample data.
That is,
Mean = Sum of all observations / number of observations
Given,
Let s be the annual sales (in millions) for a particular electronic item.
The value of s is 55.3 for 2008.
Here we need to find what does s = 55.3 mean in this situation.
According to the question,
s represents the annual sales (in millions) for a particular electronic item.
So,
s = 55.3
means the the annual sales (in millions) for a particular electronic item.
Like 55.3 millions of particular electronic item sold in 2008.
To know more about Mean here.
https://brainly.com/question/11822836
#SPJ4
NEED ASAP!!!!!!!!!!!!!!!simply 495/500
Answer:
0.99
Step-by-step explanation:
just the linked questions, thanks . 8.4 similar triangles unit 8 practice a
The evaluation of the segment formed by the parallel lines using Thales Theorem also known as the triangle proportionality theorem are;
8. \(\overline {ST}\) is parallel to \(\overline{PR}\)
9. \(\overline{ST}\) is parallel to \(\overline{PR}\)
10. \(\overline{ST}\) is not parallel to \(\overline{PR}\)
11. x = 57.6
12. x = 25.8
13. x = 11
14. x = 10
15. x = 5
16. x = 17
What is Thales theorem?Thales Theorem also known as the triangle proportionality theorem states that a parallel line to a side of a triangle that intersects the other two sides of the triangle, divides the two sides in the same proportion.
8. The ratio of the sides the segment \(\overline{ST}\) divides the sides QR and QP of the triangle ΔPQR into are; 7/11.2 = 10/16 = 0.625
Therefore; according to the Thales theorem, \(\overline{ST}\) ║ \(\overline{PR}\)
9. The ratio of the sides the parallel side to the base divides the other two sides are;
33/41.8 = 15/19
45/(102 - 45) = 45/57 = 15/19
Therefore, \(\overline{ST}\) and \(\overline{PR}\) bisects \(\overline{QP}\) and \(\overline{QR}\) into equal proportions and therefore, \(\overline{ST}\) ║ \(\overline{PR}\)
10. The ratio of the sides the segment \(\overline{ST}\) bisects the other two sides are;
24/57 and 19/38
24/57 ≠ 19/38, therefore \(\overline{ST}\) ∦ \(\overline{PR}\)
Second part; To solve for x
11. x/30 = 48/25
x = (48/25) × 30 = 57.6
x = 57.6
12. x/34.4 = (49 - 28)/28
x = 34.4 × (49 - 28)/28 = 25.8
x = 25.8
13. (2·x + 6)/52.5 = 32/60
(2·x + 6) = 52.5 × (32/60)
x = (52.5 × (32/60)) - 6)/2 = 11
x = 11
14. (x - 3)/21 = (x - 1)/27
27·x - 27 × 3 = 21·x - 21
27·x - 81 = 21·x - 21
6·x = 60
x = 60 ÷ 6 = 10
x = 10
15. (35 - 20)/20 = (4·x - 2)/(7·x - 11)
15/20 = (4·x - 2)/(7·x - 11)
15 × (7·x - 11) = 20 × (4·x - 2)
105·x - 165 = 80·x - 40
105·x - 80·x = 165 - 40 = 125
25·x = 125
x = 125/25 = 5
x = 5
16. (x - 3)/35 = 4/(x - 7)
(x - 3) × (x - 7) = 35 × 4 = 140
x² - 10·x + 21 = 140
x² - 10·x - 119 = 0
(x - 17) × (x + 7) = 0
x = 17 or x = -7
Therefore, the possible value of x is 17
x = 17
Learn more about Thales theorem here:
https://brainly.com/question/14417137
#SPJ1
find the midpoint of the segment with end points (-2,-1) and (0,9)
Answer:
-1 , 4
Step-by-step explanation:
x = ( -2 + 0 ) ÷ 2
y = ( -1 + 9 ) ÷ 2
-2 ÷ 2 = -1
8 ÷ 2 = 4
( -1 , 4 )
Today only, a suit is being sold at a 15% discount. The sale price is $391.
What was the price yesterday?
Answer:
$460.
Step-by-step explanation:
\(Percentage\ change = (\frac{Original\ Price\ - Discounted\ Price}{Original\ Price})100\\\\15=(\frac{x-391}{x})100\\\\15x=(x-391)100 \\\\15x/100=x-391\\0.15x=x-391\\391=x-0.15x\\391=0.85x\\391/0.85=x\\460=x\\\)
So the price yesterday was $460
What form of heat transfer do you think is the most important? Give at least two reasons why. This is an opinion question so there is no wrong answer. Conduction Convection Radiation
Answer:
radiation
Step-by-step explanation:
The energy budget of the Earth is dominated by radiation from the Sun. Without it, there would be no life on Earth.
Radiation is also an important contributor to night-day temperature differences and the weather they cause.
3. Is the triangle a right triangle?
26
10
24
(a) If your answer is
yes draw the following 50
gycs.
(b) If your answer is
NO draw the following
eyes.
Yes it is a right triangle
Which statements hold true for the function?
f(x) = 3x² - 5
Of(5)
Of(0)=1
f(5)<1
Of(3)
The statements for the function f( x) = 3x ²- 5 are
f( 5)< 1( false)
f( 0) = 1( false)
Statements for the function f(x) = 3x ²- 5
To find the true or false statement we have to substitute the value for x
First, x= 3
f(x) = 3x ²- 5
f(3)= 3( 5)²- 5
f(3) = 75- 5
f(3)= 70.
Thus, the statement" f( 5)< 1" is false.
Now, at x =0
f(x) = 3x ²- 5
f(0) = 3( 0)²- 5
f(0)= 0- 5
f(0)= -5.
Thus, the statement" f( 0) = 1" is false.
Learn more about Function here:
https://brainly.com/question/30721594
#SPJ1
What happens to the value of the expression \dfrac{10}{d} d 10 start fraction, 10, divided by, d, end fraction as ddd increases from a small positive number to a large positive number?
Answer:
The quotient decreases
Step-by-step explanation:
Give the expression :
10 / d
What happens to the expression as d increases. from small positive to large positive ;
d in the expression is the denominator ;the value obtained by dividing the numerator by the denominator is the quotient.
Since the value of the numerator is constant ;
As the value of d increases, the quotient obtained becomes smaller `
For instance,
Let
d = 2;
10 /2 = 5
d = 3
10 / 3 = 3.333
d = 4
10 / 4 = 2.5
And the trend continues
Answer:
2.5 on khan
Step-by-step explanation: