Answer asap! You need to answer this now.
Answer:
146 cubic inches. 9 x 10= 90
8 x 7= 56
56+90=146
PLS HELP IM SO CONFUSED ON THIS AND IT DUE THID MORNING I JUST NEED HELP plsss 30 points
Each move below can be “undone” by another move. For example to undo translating 3 units to the right, you could translated 3 units to the left. What move undoes each of these?
Translate 5 units up
Translate 1 unit up and 2 units left
Rotate 90 degrees clockwise about the origin
Reflect over the y-axis
I will give points to the person who gets this right.
Answer:
Step-by-step explanation:
70 degrees
On a coordinate plane, a line goes through points (0, 0) and (5, 8.5). A triangle is formed with the line and the y-axis.
Use these similar triangles on the coordinate plane to determine the equation of a straight line with a slope of 5/3 that passes through the origin.
y = five-thirds x
y = three-fifths x
y = 3x + 5
y = 5x + 3
Step-by-step explanation:
It will be Y=5/3 x, Because if you put the points in Desmos then put Y=5/3 x then the line will pass through the points.
Hello how has your week been?
Answer:good
Step-by-step explanation:
Week almost over+near Christmas=Good week
Simplify the algebraic expression: (Combine like terms)
25 + 3x + 16y - 15 + x - 10y
Plss help me on this problem !!
Answer:
Step-by-step explanation:
b=8
12x + b should be equivalent to 3(4x -5)
3(4x -5)
3 multiplied by 4x and -5 is
12x + -8
12x + b = 12x + -8,
therefore b = -8.
Someone please help me
Reggie works at Bright Bouquets flower shop.
Yesterday, he made 4 centerpieces, which would normally use up an entire shipment of roses. In the shop's latest shipment,
12 roses were wilted, so Reggie couldn't use them. He used the remaining 36 roses in the centerpieces.
Which equation can you use to find how many roses, x, Reggie normally uses in a centerpiece?:?????????? HELP
Answer:
He normally uses 12 roses in a centerpiece
Step-by-step explanation:
The equation he can use will be,
4x - 12 = 36
4x = 48
x = 12
This is due tonight. I'm kind of too lazy to figure it out myself right now. So if you could give me the answer please. That would be so helpful.
Answer:
c
Step-by-step exp
Umm I need some help pleaseeeeee
Answer:
Step-by-step explanation:
Elvin
the ratio of the number of oranges to apples to bananas is 8:5:2. if there are 120 fruits in total, how many bananas are there
Answer:
Step-by-step explanation:
To find the number of bananas, we need to determine the proportion of bananas in the total number of fruits based on the given ratio.
Let's assume that the ratio of oranges, apples, and bananas can be represented by 8x, 5x, and 2x, respectively, where x is a common multiplier.
The sum of the parts in the ratio is 8x + 5x + 2x = 15x.
We know that the total number of fruits is 120. Therefore, we can set up the following equation:
15x = 120
To solve for x, we divide both sides of the equation by 15:
x = 120 / 15
x = 8
Now that we know the value of x, we can find the number of bananas by multiplying it by the corresponding part of the ratio:
Number of bananas = 2x = 2 * 8 = 16
So, there are 16 bananas in total.
We can add all the parts to the ratio and get 15. Out of 15 parts, 2 are bananas. Now we can calculate how many fruits are in one part. One fifteenth of 120 is 8, so there are 8 fruits in one part. 2 parts are bananas, so multiplying 8 with 2 gives us our answer, 16.
the bees buzzed by the beatiuful blue bag, what is this?
I have 60% on my iPad and my brother has 90% on his how much more percentage I need as a fraction.
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
just convert it?
3/10
Step-by-step explanation:
60% is the same as 60/100
90% is the same as 90/100
90-60=30
30/100
30/100 is divided by 10 on each side to simplify it to 3/10
Complete the statement using <, >, or =
_
√6 _?_ 5/2
Answer:
The answer is <
Step-by-step explanation:
The square root of 6 is less than 5/2 I'm pretty sure
Hope that helped! Can I also get brainliest? I need a few more to advance, if not thank you anyways and have a nice day!!!
Earn points, answer both questions!
Answer:
Area of five squares = 1289.09 square units
Perimeter = 194.6 units
Step-by-step explanation:
Area of square and perimeter:
First find the length of each square, then find the area of each square.
To find the area of five squares, add all the area of each square.
Side of square1 = 27 units
\(\sf Side \ of \ square2 = \dfrac{2}{3}*27=2*9 = 18 \ units\\\\Side \ of\ square3= \dfrac{2}{3}*18=2*6=12 \ units\\\\Side \ of \ square4=\dfrac{2}{3}*12=2*4=8 \ units\\\\Side \ of \ square5=\dfrac{2}{3}*8=\dfrac{16}{3}=5.3 \ units\)
Area of square1 = 27*27 = 729 square units
Area of square2 = 18*18 = 324 square units
Area of square3 = 12*12 = 144 square units
Area of square4 = 8*8 = 64 square units
Area of square5 = 5.3*5.3 = 28.09 square units
Area of five squares = 729 + 324 + 144 + 64 +28.09
= 1289.09 square units
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Perimeter of the composite figure = (27 + 27+27+9) + (18+18+6) +(12+12+4) + (8+8+2.7)+ (5.3+5.3+5.3)
= 90 + 42 + 28 + 18.7 + 15.9
= 194.6 units
7/3 x (2/3 - 2/9) =
I need help with this and I've looked for websites for help, no luck. Please help
Answer:
1 1/27 = 28/27
Step-by-step explanation:
First you evaluate your parenthesis, and to do that you need to find the Least Common Denominator of 2/3 and 2/9. The least common denominator would be 9. 3 x 3 = 9 so you multiply 2 x 3 = 6. 6/9 - 2/9 = 4/9. 7/3 x 4/9
7 x 4 = 28
3 x 9 = 27
28/27 = 1 1/27
Hey there!
7/3 * (2/3 - 2/9)
= 7/3 * 4/9
= 7(4) / 3(9)
= 28 / 27
≈ 1 1/27
Therefore, the answer should be:
28 / 27
OR
1 1/27
Either should work because they are both equivalent to each other.
Good luck on your assignment & enjoy your day!
~Amphitrite1040:)
( brainliest ) Write an equivalent fraction for each fraction.
A) 3/4
B) 3/7
C) 18/27
Answer: 12/16 , 9/21, 36/54
Step-by-step explanation:
3/4 x 4/4 = 12/16
3/7 x 3/3 = 9/21
18/27 x 2/2 = 36/54
Answer the question below:
Based on the information, it can be inferred that the difference in the circumference of the two circles is 6.31 cm.
How to calculate the circumference of a circle?To calculate the circumference of a circle we must apply the following formula:
2\(\pi\)RR = Radius of the circle.According to the previous formula, we must replace R with the radius of each of the radii of both circles as shown below:
2\(\pi\)1 = 6.282\(\pi\)2 = 12.59So, to find the difference of the circumferences of both circles we must subtract the smaller number (circumference of the small circle) from the larger number (circumference of the large circle).
12.59 - 6.28 = 6.31According to the above, the difference of the circumferences would be 6.31 cm.
How to calculate the area of the circle?To calculate the area of the circle we must apply the following formula.
A =\(\pi r^{2}\)
r = radio del círculo.
According to the above, the radiO of both circles would be:
\(\pi 1^{2}\) = 3.14\(\pi 2^{2}\) = 25.13Additionally, to find the difference we must subtract these values:
25.13 - 3.14 = 21.99Learn more about circles in: https://brainly.com/question/29142813
#SPJ1
Based on the information, it can be inferred that the difference in the circumference of the two circles is 6.31 cm.
How to calculate the circumference of a circle?
To calculate the circumference of a circle we must apply the following formula:
2R
R = Radius of the circle.
According to the previous formula, we must replace R with the radius of each of the radii of both circles as shown below:
21 = 6.28
22 = 12.59
So, to find the difference between the circumferences of both circles we must subtract the smaller number (circumference of the small circle) from the larger number (circumference of the large circle).
12.59 - 6.28 = 6.31
According to the above, the difference in the circumferences would be 6.31 cm.
How to calculate the area of the circle?
To calculate the area of the circle we must apply the following formula.
A =
r = radio del círculo.
According to the above, the radiO of both circles would be:
= 3.14
= 25.13
Additionally, to find the difference we must subtract these values:
25.13 - 3.14 = 21.99
please help me on this question!! :(
Answer:
Step-by-step explanation:
The answer is D. 14/9
Extra Points! Please Help!
And Explain too. (Or will be deleted)
Step-by-step explanation:
The lateral surface area is the area of the sides, not including the top and bottom.
Assuming the 3×6 rectangles are the top and bottom, the lateral surface area is:
LA = 2×3 + 2×3 + 2×6 + 2×6
LA = 6 + 6 + 12 + 12
LA = 36
The total surface area is the lateral surface area plus the area of the top and bottom.
SA = 36 + 3×6 + 3×6
SA = 36 + 18 + 18
SA = 72
Pls help I’m stuck I’m doing translations
Answer:
Step-by-step explanation:
A=0,3
B=-1,-2
C=-4,0
Step-by-step explanation:
PLEASE HURRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
167 243/386
Step-by-step explanation:
According to the order of operations, which of the following operations should be completed first in the following expression?
2(5 - 3)^2 + 6^2
a. multiply (5 - 3) by 2
b. square (5 - 3)
c. simplify (5 - 3)
d. add (5 - 3) to 6^2
Answer:
c. simplify (5 - 3)
Step-by-step explanation:
PEMDAS
P for parenthesis
Elaine is buying cube-shaped blocks to add to her mantle as a decoration. She needs the dimensions of the cubes to be less than 5 inches along each edge. Which of the following would work according to the size she needs?
A. cubes with a volume of 216 in.³
B. cubes with a volume of 125 in.³
C. cubes with a volume of 64 in.³
D. both b and c would work
Which one is it show your work!
Answer:
the answer is d: both b and c would work
Answer:
Hello your answer should be OPTION C.
Step-by-step explanation:
The volume of a cube can be calculated with the following formula:
Where "s" is the length of each edge of the cube.
Solving for "s":
8 = 3√v
Let's check each option to find which volume would work according to the size she needs:
A. Substitute V 216 in.³ into 8 = 3√v then: 8 = 3√216 in.³ = 6 in
B.Substitute V = 125 in.³ into 8 = 3√v then: 8 = 3√ 125 in.³ = 5 in
C. Substitute V = 64 in.³ into 8 = 3√v then: 8 = 3√ 64 in.³ = 4 in.
Based on these results, we can determine that the cubes with a volume of 64 in.³ would work.
Hope this helped you! Good luck! Have a great day or night!
Consider the function f(x) = 2x^2 - 4x + 9. Evaluate 2f(3) + 3f(-3).
Answer: 147
Step-by-step explanation:
To evaluate 2f(3)+3f(-3), we first need to find the values of f(3) and f(-3). Given f(x), we just plug in x=3, -3 into f(x).
f(3)=2(3)²-4(3)+9 [exponent]
f(3)=2(9)-4(3)+9 [parenthesis]
f(3)=18-12+9 [subtract]
f(3)=6+9 [add]
f(3)=15
Now, we find f(-3).
f(-3)=2(-3)²-4(-3)+9 [exponent]
f(-3)=2(9)-4(-3)+9 [parenthesis]
f(-3)=18+12+9 [add]
f(-3)=30+9 [add]
f(-3)=39
With the values of f(3) and f(-3), we can evaluate the expression.
2(15)+3(39) [multiply]
30+117 [add]
147
Now, we know the value is 147.
this is what my pfp means pt1 go to my acc to find pt2
1:in school
2:home for school
3:being yur mom
4:sleeping
5:watching tv
Two trains, Train A and Train B, weigh a total of 435 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights is 373 tons. What is the weight of each train?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
The table shows the relationship between the number of minutes and the gallons of water pumped out on the black hole write an expression to determine the number of gallons pumped out for any number of minutes.
*this is due monday; february 27*
Answer:
m × 1,000 =
Step-by-step explanation:
Step 1:Figure out the pattern(see what is common)
Step 2:Divide 3,000 by 3 to get a quotient of 1,000
Step 3:Multiply each number of minutes(m) by 1,000 to check .
Fred brought a soft drink for four dollars and seven candy bars. he spent a total of thirty-nine dollars. how much did each candy bar cost?
Pls show work and the check too.
Answer:$5
Step-by-step explanation:
In total Fred spent $39 right?So..we know the soda cost $4 so first we $39 - $4 which is $35,
part 2
There are 7 candy bars and $35 meaning we have to divide,35 ÷ 7 which is 5!
so the answer is $5
Hope this helped!
Tell me if it’s wrong!
Pls Give Brainliest