Answer: First 4 terms of n + 5 = 6,7,8,9
10th term = 15
Hope this is right
Step-by-step explanation:
By putting n = 1 , 2, 3 , 4 we can find first 4 terms
When n = 1
n + 5 = 1 + 5 = 6
When n = 2
n + 5 = 2 + 5 = 7
When n = 3
n + 5 = 3 + 5 = 8
When n = 4
n + 5 = 4 + 5 = 9
When n = 10
n + 5 = 10 +5 = 15
Helppppp MARKED BRAINLYEST
Find all missing angles
Please help!!!
Answer:
∠1=51°
∠2=34°
∠3=95°
∠4=38°
∠5=47°
∠6=74°
∠7=59°
Step-by-step explanation:
It is claimed that 79% of all Americans live in cities with population greater than 100,000 people.
Based on this, if 41 Americans are randomly selected, find the probability that
a. Exactly 30 of them live in cities with population greater than 100,000 people.
b. At most 33 of them live in cities with population greater than 100,000 people.
c. At least 34 of them live in cities with population greater than 100,000 people.
d. Between 28 and 33 (including 28 and 33) of them live in cities with population greater than
100,000 people.
What is the 20th digit after the decimal point of the sum of the decimal equivalents for the fractions $\frac{1}{7}$ and $\frac{1}{3}$?
Answer:
7
Step-by-step explanation:
1/7+1/3= 3/21+7/21= 10/21= 0.476190
the 6 digits after the decimal point get repeated
6*3= 18- three full cycles and the second digit after 3 cycles = 7 so the 20th digit is 7
This person was correct.
Answer:
7
Step-by-step explanation:
1/7+1/3= 3/21+7/21= 10/21= 0.476190
the 6 digits after the decimal point get repeated
6*3= 18- three full cycles and the second digit after 3 cycles = 7 so the 20th digit is 7
Problem 3.4 (Video 2.5 - 2.6, Lecture Problem) You are interested in calculating the probability that your favorite 1
Game of Thrones character is eliminated in episode X. You have decided to model X as a Geometric (1/4) random variable. (a) Unfortunately, you have learned a spoiler: your favorite character does not appear in episode 4 or beyond. What is the conditional PMF P X∣B
(x) of X given the event B={X<4} ? (b) Given this spoiler, what is the probability that your favorite character is eliminated in one of the first two episodes? (c) Given this spoiler, what is the expected value of X conditioned on the event B ? (d) Let's consider yet another scenario: After watching the show for 2 episodes, you are happy to see that your favorite character has not been eliminated yet. What is the conditional PMF P X∣C
(x) of X given the event C={X>2} ? 1
Somehow, you have already managed to decide on a favorite character before watching any episodes. 2 (e) Let Y=X−2 be the number of additional episodes after the 2 nd that it takes for your favorite character to be eliminated. Using part (d), quickly determine the conditional PMF P Y∣C
(y) of Y given the event C={X>2}. Determine the family of random variables this conditional PMF belongs to, along with the associated parameter(s). (f) Using what you learned in part (e), determine the conditional mean E[X∣C].
(a) The conditional PMF P X∣B (x) of X given the event B={X<4} can be calculated using the formula
P(X=x|B) = P(X=x and B)/P(B).
Since the event B={X<4} includes the events X=1, X=2, and X=3, we can calculate P(B) as the sum of the probabilities of these events:
P(B) = P(X=1) + P(X=2) + P(X=3) = (1/4) + (3/4)(1/4) + (3/4)^2(1/4) = 13/16.
Therefore, the conditional PMF P X∣B (x) is given by:
P(X=1|B) = P(X=1 and B)/P(B) = (1/4)/(13/16) = 4/13
P(X=2|B) = P(X=2 and B)/P(B) = (3/4)(1/4)/(13/16) = 3/13
P(X=3|B) = P(X=3 and B)/P(B) = (3/4)^2(1/4)/(13/16) = 6/13
(b) The probability that your favourite character is eliminated in one of the first two episodes given the spoiler is P(X=1|B) + P(X=2|B) = 4/13 + 3/13 = 7/13.
(c) The expected value of X conditioned on the event B can be calculated using the formula E[X|B] = sum(x*P(X=x|B)) for all x in the support of X. Therefore, E[X|B] = 1*(4/13) + 2*(3/13) + 3*(6/13) = 20/13.
(d) The conditional PMF P X∣C (x) of X given the event C={X>2} can be calculated using the formula P(X=x|C) = P(X=x and C)/P(C). Since the event C={X>2} includes the events X=3, X=4, ..., we can calculate P(C) as the sum of the probabilities of these events: P(C) = P(X=3) + P(X=4) + ... = (3/4)^2(1/4) + (3/4)^3(1/4) + ... = (3/4)^2/(1-(3/4)) = 12/16. Therefore, the conditional PMF P X∣C (x) is given by:
P(X=3|C) = P(X=3 and C)/P(C) = (3/4)^2(1/4)/(12/16) = 1/3
P(X=4|C) = P(X=4 and C)/P(C) = (3/4)^3(1/4)/(12/16) = 1/4
...
(e) The conditional PMF P Y∣C (y) of Y given the event C={X>2} can be obtained by shifting the conditional PMF P X∣C (x) of X given the event C={X>2} by 2 units to the left. Therefore, P Y∣C (y) = P X∣C (y+2) for all y in support of Y. This conditional PMF belongs to the family of geometric random variables with parameter 1/4.
(f) The conditional mean E[X|C] can be calculated using the formula E[X|C] = sum(x*P(X=x|C)) for all x in the support of X. Since the conditional PMF P X∣C (x) is a geometric distribution with parameter 1/4 shifted by 2 units to the right, we can use the formula E[X|C] = 2 + 1/(1/4) = 6.
https://brainly.com/question/30144287
#SPJ1
Which sequence of transformations was applied to the parent tangent function to create the function m(x) = 2tan(3x+4)
The function m(x) = 2tan(3x+4) is obtained by applying a sequence of transformations to the parent tangent function.
To determine the sequence of transformations, let's break down the given function:
1. Inside the tangent function, we have the expression (3x+4). This represents a horizontal compression and translation.
2. The coefficient 3 in front of x causes the function to compress horizontally by a factor of 1/3. This means that the period of the function is shortened to one-third of the parent tangent function's period.
3. The constant term 4 inside the parentheses shifts the function horizontally to the left by 4 units. So, the graph of the function is shifted to the left by 4 units.
4. Outside the tangent function, we have the coefficient 2. This represents a vertical stretch.
5. The coefficient 2 multiplies the output of the tangent function by 2, resulting in a vertical stretch. This means that the graph of the function is stretched vertically by a factor of 2.
In summary, the sequence of transformations applied to the parent tangent function to create the function m(x) = 2tan(3x+4) is a horizontal compression by a factor of 1/3, a horizontal shift to the left by 4 units, and a vertical stretch by a factor of 2.
Example:
Let's consider a point on the parent tangent function, such as (0,0), which lies on the x-axis.
After applying the transformations, the corresponding point on the function m(x) = 2tan(3x+4) would be:
(0,0) -> (0,0) (since there is no vertical shift in this case)
This example helps illustrate the effect of the transformations on the graph of the function.
For more question on expression
https://brainly.com/question/1859113
#SPJ8
at a baseball game a vender sold a combined total of 141 sodas and hot dogs. the number of sodas was 51 more than the number of hotdogs sold. Find the number of sodas sold and the number of hot dogs sold
center (-4, -7), tangent to x = 2
Answer:
(x + 4)^2 + (y + 7)^2 = 36
Step-by-step explanation:
The given information describes a circle with its center at (-4, -7) and tangent to the vertical line x = 2. To determine the radius of the circle, we need to find the distance between the center and the tangent line.
The distance between a point (x1, y1) and a line Ax + By + C = 0 is given by:
d = |Ax1 + By1 + C| / sqrt(A^2 + B^2)
In this case, the equation of the line is x = 2, which can be written as 1x + 0y - 2 = 0. Therefore, A = 1, B = 0, and C = -2. The center of the circle is (-4, -7), so x1 = -4 and y1 = -7. Substituting these values into the formula, we get:
d = |1*(-4) + 0*(-7) - 2| / sqrt(1^2 + 0^2)
d = |-6| / sqrt(1)
d = 6
Therefore, the radius of the circle is 6 units. The equation of a circle with center (h,k) and radius r is given by:
(x - h)^2 + (y - k)^2 = r^2
Substituting the values we have found, we get:
(x + 4)^2 + (y + 7)^2 = 36
This is the equation of the circle that satisfies the given conditions.
7. Alexis has 145 stickers. She wants to divide the stickers evenly among 5 of her friends. How
many stickers will each friend get?
Write your answer in the box.
stickers.
8. There are 2,472 seats in the school auditorium. The seats are divided into 6 equal sections.
How many seats are in each section? Write your answer in the box.
seats
Explain how you found your answer. Show your work.
Answer: 7: 29 stickers for each friend
8: 412 seats in each section
Step-by-step explanation:
We will have to divide 145 (stickers) by 5 (friends) to get 29
We will have to divide 2472 by 6 to get 412
7.) 145 ÷ 5 = 29 → Each friend will get 29 stickers
8.) 2,472 ÷ 6 = 412 → There are 412 seats in each second.
I divided for both problems using the long division method and multiplied which is the inverse operation, to check my work.
A 12 cm by 12 cm square piece of paper has 5 holes punched out of it. 4 of the holes are circles of radius 3 cm and 1 of the holes is a circle of radius 1 cm. The paper and punched holes can be visually interpreted as below. Determine the area of paper remaining after the holes have been punched out.
5 holes have been punched into a 12 cm by 12 cm square piece of paper. The area of remaining paper will be 27.714 cm².
Firstly, we will calculate the area of the square of paper in which the holes are punched.
Side of square = 12 cm
Area of square = side²
= (12) ²
= 144 cm²
Now, we will calculate the area of the bigger punch holes
Radius of big punch hole = 3 cm
Area of 1 big punch = π (radius) ²
= 22/7 × (3)²
22 / 7 × 9
= 198 / 7 cm²
Area of 4 punches = 4 × 198/7
= 792/7 cm²
Now, we will calculate the area of smaller punch whose radius is 1cm
Area = 22/7 × 1²
= 22/7 cm²
Now, we will calculate the total area covered by circles
Total area covered by circles = area of small punch + area of 4 big punch
= 22/7 + 792/7
= 814 /7 cm²
Remaining area = area of square - area of circles
= 144 - 814/7
= (1008 - 814) / 7
= 194 / 7
= 27.714 cm²
To know more about area:
https://brainly.com/question/27683633
#SPJ1
NEED HELP ON THIS ASAP PLZ!! (Marking BRAINLIST) :D
Answer:
sin θ = 12 / 13
Step-by-step explanation:
Given that :-
A right triangle having
Hypotenuse = 13
adjacent side ( Base ) = 5
Opposite side ( perpendicular ) = ?
To Find :-
sin θSolution :-
Firstly ,we need to find opposite side ( missing side ) of triangle
Using Pythagorean theorem
a ² + b ² = c ²
Where, a and b is the base and c is the height of triangle.substitute the value
( 5 ) ² + ( b) ² = ( 13 ) ²
evaluate the exponent
25 + b² = 169
subtract 25 from each side
25 - 25 + b² = 169 - 25
b ² = 144
Take the square root of each side
√b² = √144
b = 12
Hence , opposite side , b = 12
And , Finding sin θ
sin θ = opposite side / hypotenuse
sin θ = 12 / 13
By rounding both numbers to 2 d.p.
approximate an answer to 0.028 × 0.043.
You only need to work out the approximated
answer.
Please help me answer this question I need the answer
Answer:
3,266.53
Rounded to the nearest 0.01 or
the Hundredths Place.
help please desperate
Answer:
your new coordinates will be (-2,1), (-4, 1), (-4,4)
Hope that helped you! :D
Step-by-step explanation:
y=x is the line that cuts through the origin diagonally.
Simplify the expressions:
−8y³ x 5y8
Hi! Your answer is 11. When multiplying terms with exponents, the exponents add up.
Step-by-step explanation:
You want to multiply the terms with the exponents. You should get 3 and 8, add those up and you will get 11.
Hope this helps! Have a good day :)
Please indicate which is the best answer to complete the figure below.
Answer:
Step-by-step explanation:
B because after having the star and the circle comes the square.
Dan earns $42.75 per month working as a tutor. He worked as a tutor for 4 months. He also earned $52.45 walking dogs in the neighborhood. He spent $18.50 of his total earning to buy a movie ticket and candy. Dan put of the remaining money in his savings account.
Answer:
204.95
Step-by-step explanation:
42.75x4=171
171+52.45=223.45
223.45-18.5=204.95
Step-by-step explanation:
Dan made an error in step 2 he added the 18.50 instead of subtracting. it should be 171+52.45= 223.45 223.45-18.50 = 204.95
A number plus it’s opposite is ___ zero. always,sometimes,never
Answer:
always
Step-by-step explanation:
1. A target is divided into 100 squares colored in dark blue, white, and light blue. Amber throws a beanbag that lands on the target.
co
9 25
dark blue
What is the probability that it will land on a dark blue square?
26
white
light blue
The probability of landing on the dark blue target is 2/5.
Finding probabilityProbability is the ratio of required to the total possible outcomes of an event.
The required outcome = dark blue= 25Total possible outcomes= entire sample Space = 100P(dark blue ) = 40/100
divide through by 20
P(dark blue ) = 2/5
Therefore, the probability of landing on target is 2/5
Learn more on probability:https://brainly.com/question/24756209
#SPJ1
StartFraction 32 Over 8 EndFraction = StartFraction 28 Over x EndFraction
a.
x = 4
c.
x = 8
b.
x = 28
d.
x = 7
Answer:
d. x = 7
Step-by-step explanation:
\(\frac{32}{8} = \frac{28}{x}\)
Cross multiply, the denominator "8" is multiplied by numerator "28", while the numerator "32" is multiplied by denominator "x":
8 * 28 = 224
32 * x = 32x
\(32x = 224\)
Divide both sides by 32:
\(\frac{32}{32} = \frac{224}{32}\)
[x = 7]
Which expression is equivalent to 36 + 18
O 3(12 + 6).
O 3(33 + 6)
Submi
O 6(6 + 18)
O 6(6+2)
sphere edges vertices face ?
A sphere has no faces, no edges, and no vertices.
What are the faces, edges and vertices of a sphere ?A sphere is defined as the set of all points in three-dimensional space that are equidistant from a fixed point, called the center. The distance from the center to any point on the sphere is called the radius.
Spheres have a continuous, smooth, and curved surface, unlike polyhedra, which have flat faces, edges, and vertices. In contrast, a sphere does not have any flat faces, straight edges, or sharp corners. Its surface is entirely smooth and curved, with no distinct points where multiple edges meet.
Find out more on vertices at https://brainly.com/question/139603
#SPJ1
the competitive advantage of some small american factories such as in tolerance contract manufacturing lies in their ability to produce parts with very narrow requirements, or tolerances, that are typical in the aerospace industry. consider a product with specifications that call for a maximum variance in the lengths of the parts of . suppose the sample variance for parts turns out to be . use , to test
The p-value is 0.1533, so p-value>0.05 fail to reject the null hypothesis. There is insufficient evidence to support the claim p-value greater than the significance level 0.05.
Consider the above given that
⇒\(& \alpha=0.05 \quad \mathrm{n}=34 \mathrm{~s}^2=0.0005 \\\)
⇒\(H_{0} : \sigma^2 \leq 0.0004 \\\)
⇒\(H_{a} : \sigma^2 > 0.0004\)
The null and alternative hypothesis test statistic:
Null and alternative hypotheses are used in statistical hypothesis testing. The null hypothesis of a test always predicts no effect or no relationship between variables, while the alternative hypothesis states your research prediction of an effect or relationship.⇒\(& \mathrm{x}^2=\left(\frac{\mathrm{n}-1}{\sigma^2}\right) \mathrm{s}^2 \\\)
\(& =\left(\frac{34-1}{0.0004}\right) 0.0005 \\\)
⇒\(& \mathrm{x}^2=\left(\frac{33}{0.004}\right) \times 0.0005 \\\)
\(& =82,500 \times 0.0005 \\\)
⇒\(& \mathrm{x}^2=41.25\)
⇒\(h_{0} : $\sigma^2$ is that or equal to $0.0004$\)
⇒\(h_{a} : $\sigma^2$ is greater that $0.0004$\)
⇒p value=p(z>41.25)
⇒p value=0.1533
By using P Value from Chi-Square Calculator
⇒p value=0.1533
⇒P value >0.05
Fail to reject the null hypothesis.
There is insufficient evidence to support the claim p value greater than the significance level 0.05.Therefore, the p-value is 0.1533, so p-value>0.05 fail to reject the null hypothesis.
For more such questions on null and alternative hypothesis
https://brainly.com/question/22334976
#SPJ4
The competitive advantage of some small Americans factories such as in tolerance contract manufacturing lies in their ability to produce parts with very narrow requirements, or tolerances, that are typical in the aerospace industry. consider a product with specifications that call for a maximum variance in the lengths of the parts of 0.0004. suppose the sample variance for 34 parts turns out to be \(s^{2}=0.0005\) . use \(\alpha=0.05\) , to test whether population variance specification is violated.
\(H_{0} \\H_{a}\)
Test statistic:
The p-value is-------.
one card is drawn from a pack of 52cards each of the 52 cards being equally likely to be drawn. what is the probability that the card drawn is a king?
The probability of drawing a king from a standard deck of 52 cards is 1/13.
In a standard deck of 52 playing cards, there are four kings: the king of hearts, the king of diamonds, the king of clubs, and the king of spades.
To find the probability of drawing a king, we need to determine the ratio of favorable outcomes (drawing a king) to the total number of possible outcomes (drawing any card from the deck).
The total number of possible outcomes is 52 because there are 52 cards in the deck.
The favorable outcomes, in this case, are the four kings.
Therefore, the probability of drawing a king is given by:
Probability = (Number of favorable outcomes) / (Number of possible outcomes)
= 4 / 52
= 1 / 13
Thus, the probability of drawing a king from a standard deck of 52 cards is 1/13.
This means that out of every 13 cards drawn, on average, one of them will be a king.
It is important to note that the probability of drawing a king remains the same regardless of any previous cards that have been drawn or any other factors.
Each draw is independent, and the probability of drawing a king is constant.
For similar question on probability.
https://brainly.com/question/7965468
#SPJ8
Consider the parabola given by the equation:
f
(
x
)
=
−
2
x
2
−
8
x
+
14
Find the following for this parabola:
A) The value of
f
(
−
5
)
:
B) The vertex = (
,
)
C) The
y
intercept is the point (0,
)
D) Find the two values of
x
that make
f
(
x
)
=
0
. Round your answers to two decimal places. Write the values as a list, separated by commas:
x
=
Answer:
Sure, here are the answers to your questions:
**A) The value of $f(-5)$ is $-2$.**
To find the value of $f(-5)$, we can simply substitute $x=-5$ into the equation $f(x)=-2x^2-8x+14$. This gives us:
$$f(-5)=-2(-5)^2-8(-5)+14=-2(25)+40+14=-50+54=4$$
**B) The vertex of the parabola is $(2,6)$.**
To find the vertex of the parabola, we can complete the square. This involves adding and subtracting $\left(\dfrac{{b}}{2}\right)^2$ to both sides of the equation, where $b$ is the coefficient of the $x$ term. In this case, $b=-8$, so we have:
$$\begin{aligned}f(x)&=-2x^2-8x+14\\\\ f(x)+20&=-2x^2-8x+14+20\\\\ f(x)+20&=-2(x^2+4x)\\\\ f(x)+20&=-2(x^2+4x+4)\\\\ f(x)+20&=-2(x+2)^2\end{aligned}$$
Now, if we subtract 20 from both sides, we get the equation of the parabola in vertex form:
$$f(x)=-2(x+2)^2-20$$
The vertex of a parabola in vertex form is always the point $(h,k)$, where $h$ is the coefficient of the $x$ term and $k$ is the constant term. In this case, $h=-2$ and $k=-20$, so the vertex of the parabola is $(-2,-20)$. We can also see this by graphing the parabola.
[Image of a parabola with vertex at (-2, -20)]
**C) The $y$-intercept is the point $(0,14)$.**
The $y$-intercept of a parabola is the point where the parabola crosses the $y$-axis. This happens when $x=0$, so we can simply substitute $x=0$ into the equation $f(x)=-2x^2-8x+14$ to find the $y$-intercept:
$$f(0)=-2(0)^2-8(0)+14=14$$
Therefore, the $y$-intercept is the point $(0,14)$.
**D) The two values of $x$ that make $f(x)=0$ are $2.5$ and $-3.5$.**
To find the values of $x$ that make $f(x)=0$, we can set the equation $f(x)=-2x^2-8x+14$ equal to zero and solve for $x$. This gives us:
$$-2x^2-8x+14=0$$
We can factor the left-hand side of the equation as follows:
$$-2(x-2)(x-3)=0$$
This means that either $x-2=0$ or $x-3=0$. Solving for $x$ in each case gives us the following values:
$$x=2\text{ or }x=3$$
However, we need to round our answers to two decimal places. To do this, we can use the calculator. Rounding $x=2$ and $x=3$ to two decimal places gives us the following values:
$$x=2.5\text{ and }x=-3.5$$
Therefore, the two values of $x$ that make $f(x)=0$ are $2.5$ and $-3.5$.
3/5 of Tom's favorite number is 60. what is tom's favorite number
Answer:
100
Step-by-step explanation:
its saying 60% of his favorite number is 60
because the numbers are the same that means the number must be 100
Match each equation on the left to the mathematical property it uses on the right.
Answer: 1,d 2,e 3,c 4,b 5,a
Step-by-step explanation:
Number is from top to bottom on left and letters are same way on right.
Mrs. Campos is making cupcakes for a bake sale. She uses the equation c = 0.55x to determine the cost, c, for x cupcakes. Which best represents the constant rate at which cupcakes are sold at the bake sale?
55 cupcakes per dollar
$0.55 per cupcake
$4 per cupcake
4 cupcakes per dollar
(6-2x) +(15-3x) where x=0.2
\( \sf{\blue{«} \: \pink{ \large{ \underline{A\orange{N} \red{S} \green{W} \purple{E} \pink{{R}}}}}}\)
Expression: \(\displaystyle\sf (6-2x) +(15-3x)\)
Substituting \(\displaystyle\sf x=0.2\):
\(\displaystyle\sf (6-2(0.2)) +(15-3(0.2))\)
Simplifying the expression inside the parentheses:
\(\displaystyle\sf (6-0.4) +(15-0.6)\)
\(\displaystyle\sf 5.6 +14.4\)
Calculating the sum:
\(\displaystyle\sf 20\)
Therefore, \(\displaystyle\sf (6-2x) +(15-3x)\) evaluated at \(\displaystyle\sf x=0.2\) is equal to \(\displaystyle\sf 20\).
\(\huge{\mathfrak{\colorbox{black}{\textcolor{lime}{I\:hope\:this\:helps\:!\:\:}}}}\)
♥️ \(\large{\underline{\textcolor{red}{\mathcal{SUMIT\:\:ROY\:\:(:\:\:}}}}\)
An employee started a new job and must enroll in a new family health insurance plan. One of the plans involves prescription drug coverage. The employee estimates that the entire family will fill 10 prescriptions per month, totaling $1,250. The employee has two options to choose from:
Option A: $94 monthly premium; 80% coverage for all prescription costs
Option B: $42 monthly premium; 75% coverage for first $500 in prescription costs, then 85% coverage for all prescription costs over $500
Which option would result in the highest overall cost for the employee, and by how much?
Option A has the highest overall cost by $64.50.
Option B has the highest overall cost by $64.50.
Option A has the highest overall cost by $106.50.
Option B has the highest overall cost by $106.50
Where the above is given, Option B has the highest overall cost by $685.50.
How is this so ?To find the option would result in the highest overall cost for the employee, we need to calculate the total cost under each option.
Option A
Monthly premium: $94
Prescription coverage: 80%
Total cost under Option A
Monthly premium: $94
Prescription costs covered: 80% of $1,250
= $1,000 (since the employee estimates filling 10 prescriptions totaling $1,250)
Employee's portion of prescription costs: 20% of $1,250 = $250
Overall cost = $94 + $250 = $344
Option B
Monthly premium $42
Prescription coverage 75% for first $500, then 85% for costs over $500
Total cost under Option B
Monthly premium: $42
Prescription costs covered up to $500: 75% of $500 = $375
Prescription costs covered over $500is
85% x ($1,250 - $500)
= 85% of $750
= $637.50
Employee's portion of prescription cost is
($1,250 - $375) + ($750 - $637.50)
= $875 + $112.50
= $987.50
Overall cost: $42 + $987.50 = $1,029.50
Hence Option B has the highest overall cost by $1,029.50 - $344 = $685.50.
Learn more about costs:
https://brainly.com/question/17120857
#SPJ1
what is the slope of the following line?
Answer:
The slope is \(\frac{1}{-2}\)
Step-by-step explanation:
Hope this helps, and it will also be, in longer & greater terms: \(y= \frac{1}{-2}x + 2\).
I hope my answer is also correct.
Answer:
-1/2
Step-by-step explanation:
The answer is -1/2 because of rise over run.
A mnemonic for remembering that the slope of a non-vertical line is the ratio of the amount it rises over some interval, over the length of that interval.