Answer:
30 degrees
Step-by-step explanation:
Angle B is an inscribed angle -- its vertex is on the circle and it intersects the circle in two points, A and C.
The measure of an inscribed angle is always one half the measure of the intercepted arc. The intercepted arc has measure 60 degrees, so the measure of angle B is 30 degrees.
$23,000; 4% decrease
Answer: 22,080
Step-by-step explanation:
how many ways are there to select 8 countries in the united nations to serve on a council if 3 is selected from a block of 52, 2 are selected from a block of 64 and 3 are selected from the remaining 73 countries?
Number of ways to select 8 countries from the United Nations is 48,054,722,400
To solve this problem, we need to use the combination method, which states that if there are m ways to perform one task and n ways to perform another task after the first task is completed, then there are m x n ways to perform both tasks in sequence.
Using this principle, we can break down the selection of 8 countries into three separate tasks
Selecting 3 countries from a block of 52: There are 52C3 ways to do this, where 52C3 is the binomial coefficient "52 choose 3," which can be calculated as follows
52C3 = (52 x 51 x 50) / (3 x 2 x 1) = 22,100
Selecting 2 countries from a block of 64: There are 64C2 ways to do this, where 64C2 is the binomial coefficient "64 choose 2," which can be calculated as follows
64C2 = (64 x 63) / (2 x 1) = 2,016
Selecting 3 countries from a block of 73: There are 73C3 ways to do this, where 73C3 is the binomial coefficient "73 choose 3," which can be calculated as follows
73C3 = (73 x 72 x 71) / (3 x 2 x 1) = 1,082,790
To find the total number of ways to select 8 countries, we simply multiply these three quantities together
22,100 x 2,016 x 1,082,790 = 48,054,722,400
Learn more about combination here
brainly.com/question/28720645
#SPJ4
3. What was a major impact of the Neolithic Revolution? (1 point)
O Male family members became leaders.
An economic system based upon bartering developed.
O Food surpluses led to population growth.
OWarriors learned how to make weapons.
Answer: Food surpluses led to population growth.
Step-by-step explanation:
Food surpluses led to population growth.
Solve the word problem. Be sure to use the six steps!
The city of Harris recycles 5,800 pounds of plastic per week. Each resident recycles 4 pounds per week. How many residents live in Harris?
Answer:
1450 residents
Step-by-step explanation:
Number of residents who live in Harris
= 5800 pounds ÷ 4 pounds
= 1450 residents
A plumber charges $75 for a house call plus $35 per hour to work on the problem. you paid $145. How many hours did the plumber work?
Answer:
2
Step-by-step explanation:
145 - 75 = 70
70 divided by 35 = 2
2 hours
Answer:
2 hours
Step-by-step explanation:
x is how meany hours he worked and we know that
145=45x+75 is true and when you put 2 in place for x you get 90+75 = 145 and 145=145
If an airplane rises at a rate of 42 meters per second, how high will it be flying after 3 minutes?
Answer:
7560 meters
Step-by-step explanation:
42 meters a second -> 2520 meters a minute -> 7560 meters for 3 minutes
Answer:
The airplane will be 7560 meters after three minutes of flying.
Step-by-step explanation:
one minute= sixty seconds
42*1800=7560
3*60=1800
Not sure if I did the math right but I'm positive I got the right answer.
please help
Find f(1/3) if f(n) = 3n.
Answer:
1
Step-by-step explanation:
f(n) = 3n
f(1/3)= 3*(1/3)=1
f(1/3)=1
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Plugin n = 1/3
f(n) = 3n
\(f(\frac{1}{3})=3*\frac{1}{3} = 3\)
the length of a rectangle is increasing at a rate of 5 cm/s and its width is increasing at a rate of 7 cm/s. when the length is 11 cm and the width is 9 cm, how fast is the area of the rectangle increasing (in cm2/s)?
The area of the rectangle is increasing at a rate of 122cm²/s if the length of the rectangle is 11 cm and the width is 9 cm.
The area of a rectangle can be described as the product of the length and width of that rectangle, therefore;
Area = L × W
Here L represents length and W represents the width
Now by differentiating using the product rule;
dA/dt = (dL/dt)(W) + (dW/dt)(L)
As the length is 11 cm and the width is 9 cm and the length is increasing at a rate of 5 cm/s and its width is increasing at a rate of 7 cm/s; substituting these values in the equation;
dA/dt = (5)(9) + (7)(11)
dA/dt = 45 + 77
dA/dt = 122
Hence, the area of the rectangle is increasing at the rate of 122cm²/s.
To learn more about the area, click here:
https://brainly.com/question/25891999
#SPJ4
Ava’s car will hold 26 cartons of books. What is the least number of trips she must make in order to deliver 250 cartons?
The least number of trips that Ava must make in order to deliver 250 cartons of books is 10 trips.
The least number of trips that Ava must make in order to deliver 250 cartons of books can be found by dividing the total number of cartons by the number of cartons that her car can hold per trip.
This can be written as:
Least number of trips = Total number of cartons / Number of cartons per trip
Substituting the given values into the equation, we get:
Least number of trips = 250 cartons / 26 cartons
Least number of trips = 9.62
Since Ava cannot make a fraction of a trip, we need to round up to the nearest whole number. Therefore, the least number of trips that Ava must make in order to deliver 250 cartons of books is 10.
Here to learn more about A Fraction at the link https://brainly.com/question/78672
#SPJ11
Find the value of x.
Step-by-step explanation:
(3x+24)°=(8x-11)°
24+11=8x-3x
35=5x
x=7
what is the slope of the line that passes through the points (-9,10) and (-13,13)
Answer:
-3/4
Step-by-step explanation:
The slope of line passes through the points (-9,10) and (-13,13) is -3/4.
what is slope?A line's slope is determined by how its y coordinate changes in relation to how its x coordinate changes. y and x are the net changes in the y and x coordinates, respectively. Therefore, it is possible to write the change in y coordinate with respect to the change in x coordinate as,
m = Δy/Δx
where, m is the slope
Given:
(-9,10) and (-13,13)
So, slope= (13 - 10)/ ( -13 + 9)
slope= 3 / (-4)
slope= -3/4
Hence, the slope of line is -3/4.
Learn more about slope here:
https://brainly.com/question/3605446
#SPJ2
Raju and Shiva shared some money in the ratio 3:5. If Raju’s share is ₹3216, calculate
shiva’s share?
Let the salaries of Rraju and Shiva are 3x,5x assuming we add 2500 to the two we get 3x+2500:5x+2500=11:15
15(3x+2500)=11(5x+2500)
45x+37500=55x+27500
55x-45x=37500-27500
10x=10000
X=10000/10
X=1000
Shiva's compensation is 5×x=5×1000=5000
A compensation ratio separates a singular's compensation rate by the midpoint of a foreordained compensation range. A compensation ratio of 1.0 implies that the representative is paid at the specific midpoint of the reach, while values higher or lower than 1.0 demonstrate how they are paid compared with the midpoint.
to know more about ratios click here:
https://brainly.com/question/12024093
#SPJ4
the complete question is:
The salaries of Raju and shiva are in the ratio of 3:5. If the salary of each is increased by Rs 2500, then the new ratio is 11:15. What is shiva's salary?
Find the area of the circle. Give your answer to two decimal places . Please show work
Answer:
1256.64
Step-by-step explanation:
help help help boi i literally don’t know the answer
What part of speech is the italicized word?
The campers were drenched by the 'rainstorm.'
The part of speech of word 'rainstorm' is a noun in the sentence 'the campers were drenched by the rainstorm'.
There are eight parts of speech. They are noun, pronoun, adjective, verb, adverb, preposition, conjunction, and interjection. Further, these parts of speech are subdivided into different types.
A noun is the name of a person (for example, Ram, Neetu, John, etc.), place (for example, Delhi, Lucknow, Jaipur, America, etc.) or a thing (for example, table, desk, pen, rainstorm, etc.).
There are five types of noun: proper noun, common noun, abstract noun, material noun and collective noun.
Hence, the italicized word in the given sentence is a noun.
To know more about part of speech here
https://brainly.com/question/12011328
#SPJ1
Elaine is decorating for a party. She cuts 3 equal length streamers from a strip of purple paper that is 8 feet long. How long is each streamer? Zane chose C as the correct answer.How did he get that answer?
Answer:
2 2/3
Step-by-step explanation:
8/3 = 2 2/3
Mary says the slope of this line is −6. Dayana says the slope is
2/5. Who is correct?
Y=2/5x-6
determine the value of k if g(x) =4x+k is a tangent to f(x)= -x² +8x +20
Answer:
22
Step-by-step explanation:
222
The value of k in the given functions is; 24
What is the value of the function to the tangent?
We are given the functions;
g(x) = 4x + k as a tangent to f(x) = -x² +8x +20
For f(x) = -x² +8x +20
=> f'(x) = -2x + 8
Thus, slope of tangent at ( x , y) = -2x + 8
For g(x) = 4x + k
g'(x) = 4.
Thus, slope is 4
Therefore;
-2x + 8 = 4
-2x = -4
x = 2
Putting 2 for x in f(x) gives;
f(2) = -2² + 8(2) + 20
f(2) = 32
Thus, it is at (2 , 32)
Thus, (2 , 32) lies on g(x) = 4x + k
4(2) + k = 32
k = 32 - 8
k = 24
Read more about slope of tangent at; https://brainly.com/question/6353432
Instructions: a) Graph both of the lines (hint: hold shift to draw a straight line) b) state the point of intersection.
Answer:
there is the ansere
Step-by-step explanation:
the ansere is all doing - 3/4 x-2 is all done.
PLEASE HELP ASAP
Write "I say what I mean" and "I meanwhat I say" in conditional form. Pick the most accurate choice.
A)"If I mean it then I say it" and "If I say it then I mean it." These are converses of each other and definitely have the same truth value.
B)"If I mean it then I say it" and "If I say it then I mean it." These are converses of each other and don't necessarily have the same truth value.
C)"If I mean it then I say it" and "If I say it then I mean it." These are inverses of each other and definitely have the same truth value
D) "If I mean it then I say it" and "If I say it then I mean it." These are inverses of each other and don't necessarily have the same truth value.
Other:
IMAGE ATTACHED IF NEEDED
Conditional statements are statements that use the "if" word.
The correct option is:
B)"If I mean it then I say it" and "If I say it then I mean it." These are converses of each other and don't necessarily have the same truth value.
The statements are given as:
Statement 1: I say what I mean
Statement 2: I mean what I say
None of the statements represent an inverse statement, because one or both statements do not include "not".
This means that options (c) and (d) are incorrect.
From options (a) and (b), we can conclude that both statements are converse of one another.
This is also confirmed with the following proof.
The converse of if statement-1, then statement-2 is: if statement-2, then statement-1
Converse statements may or may not have the same truth value.
i.e. The truth value of the statements is not a condition of converse statements.
This means that option (b) is correct, because it highlighted that :
both statements are converse statementsboth statements do not necessarily have the same truth valueRead more about conditional statements at:
https://brainly.com/question/10714086
Write an expression that evaluates to true if x is non-negative and y is negative?
Answer:
x >= 0 & y<0
x >= 0 means that x is non-negative
y<0 means that y is negative
Pls help me someone!!
Answer:
Last option
Step-by-step explanation:
It is the last option because the input(x) repeats
Store #1 sold packages of eggs 1 dozen (12) for $1.44 a package. Store #2 sold packages of eggs 3 dozen (36) for $4.68. Which has the better price? Show the comparing prices.
Store #1 has the better price amount , as the price per dozen eggs is $1.44, whereas Store #2 is $1.29 per dozen eggs.
Store #1:
Price per egg = $1.44 / 12 = $0.12
Store #2:
Price per egg = $4.68 / 36 = $0.13
Store #1 has the better price as it is cheaper per egg.
Price comparison:
Store #1: $0.12 per egg
Store #2: $0.13 per egg
Store #1 has the better price, as the price per dozen eggs is $1.44, whereas Store #2 is $1.29 per dozen eggs. To compare the prices, we need to calculate the cost per dozen eggs for each store. To do this, we divide the cost by the number of eggs. For Store #1, the cost per dozen eggs is $1.44 divided by 12, which is $0.12. For Store #2, the cost per dozen eggs is $4.68 divided by 36, which is $0.13. Therefore, Store #1 has the better price, as it is cheaper than Store #2. By comparing prices, we can find the best deal for our money. It is important to compare prices to get the best value for our money, as it can help us save money in the long run. Additionally, by comparing prices, we can make sure we are getting the highest quality product at the best price.
Learn more about amount here
brainly.com/question/28970975
#SPJ4
There was a bag of counters. 45 were large! For every large counters 3/5 were small! The green was 300% than yellow, there were 12 small yellow counters. How many were large green counters?
Answer:
12 is the correct answer
What is the value of x in the figure?
Enter your answer in the box.
x =
Answer: x = 29
Step-by-step explanation:
Complementary angle. 90-61=29. Basically finding what the number is shown from minus 90 since its complementary. :)
Write an equation of the line in slope-intercept form
Y= ?
Answer:
y=-7x+4
Hope it helps!
Two independent events, A and B, are such that P(A) = 0. 2 P(A U B) = 0. 8
(a) (i) Find P
(B) (ii) Find P(ANB)
b) State, with a reason, whether or not the events A and B are mutually exclusive.
(A) If Two independent events, A and B, are such that P(A) = 0. 2 P(A U B) = 0. 8, then probability P(B) = 5/8.
What is probability?The possibility of the result of any random event is referred to as probability. This term refers to determining how likely an event is to occur. What are the chances of getting a head when we toss a coin in the air, for instance? The quantity of outcomes depends on the response to this question. Here, the outcome could be either head or tail. Thus, there is a 50% chance that the result will be a head.
The probability serves as a gauge for the likelihood that an event will occur. It gauges how likely an event is to occur. The probability equation is given by;
P(E) = Number of Favourable Outcomes/Number of total outcomes
We know that
P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B)
P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A).P(B)
0.8 = 0.2 + P(B) - 0.2.P(B)
0.5 = P(B) - 0.2.P(B)
0.5 = 0.8.P(B)
P(B) = 0.5/0.8
P(B) = 5/8
Learn more about probability
https://brainly.com/question/24756209
#SPJ4
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the given points.
In her free time, isabelle likes to read. she kept track of the number of pages in each book she read last summer. this box plot shows the results. what fraction of the books has 200 or fewer pages?
200 is the median (50%) of the data represented in the box plot. The fraction of the books has 200 or fewer pages is: 1/2.
What is the Median of a Data in a Box Plot?In a box plot, the median is indicated as the value marked by the vertical line that divides the rectangular box of the box plot.
The median is the middle of the data and represents the 50th percentile. That is 1/2 the data.
In the box plot given, 200 pages is the median. Therefore, the fraction of the books that have 200 or fewer pages is: 1/2.
Learn more about box plot on:
https://brainly.com/question/14277132
#SPJ1
rachel's coffee shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. type a coffee costs rachel per pound, and type b coffee costs per pound. this month, rachel made pounds of the blend, for a total cost of . how many pounds of type a coffee did she use?
Rachel's Coffee Shop used 33 pounds of type A coffee at a cost of $4.20 per pound, and four times as many pounds of type B coffee at a cost of $5.50 per pound, to create a blend costing a total of $864.60.
Let's use the variable "x" to represent the number of pounds of type A coffee used in the blend.
The amount of type B coffee used in the mix was four times that of type A, therefore we can write:
number of pounds of type B coffee = 4x
The total cost of the blend is given as $864.60, so we can write an equation based on the cost:
\(4.2x + 5.5(4x) = 864.60\)
Simplifying and solving for x, we get:
\(4.2x + 22x = 864.60\)
\(26.2x = 864.60\)
\(x = 33\)
As a result, the mix contained 33 pounds of type A coffee.
To check our answer, we can substitute x = 33 into the equation we used to solve for it and verify that the total cost is indeed $864.60.
\(4.2(33) + 5.5(4*33)\)
= \(138.6 + 726.0\)
= \(864.6\)
The total cost matches, so our answer is correct.
Therefore, Rachel's Coffee Shop used 33 pounds of type A coffee in the blend.
Learn more about equation here:
https://brainly.com/question/29174899
#SPJ4
The complete question is:
A blend made by Rachel's Coffee Shop combines two different kinds of coffee. Rachel pays $4.20 per pound for type A coffee and $5.50 for type B coffee. This month's blend cost $864.60 and included four pounds more of type B coffee than type A. How many pounds of coffee of type A were consumed?