Answer:
48 mph
Step-by-step explanation: Add 42mph and 54 mph and you get 96. To find the average of the two --- divide 96 by 2 and you get 48mph as the average speed for the entire trip.
Elena rode her bike 20 1/2 miles in 2 1/4 hours. What was her speed in miles per hour?
Answer: 9 1/9
Step-by-step explanation:
help if your good at math <3
Answer: 9.95*10^6
^^used scientific notation
PLEASE HELP!!!! WILL MARK BRAINIEST
Answer: True
Explanation: It must work for every possible input value. And it has only one relationship for each input value.
Dylan and Tiffany each constructed a two-color spinner. Dylan spun his spinner 3 times and calculated that the
relative frequency of his spinner landing on blue (0.67) and on red (0.33). Tiffany spun her spinner 200 times
and calculated the relative probability of her spinner landing on blue (0.60) and on red (0.40).
How can Dylan's and Tiffany's calculations be used to evaluate the fairness of the two spinners?
Answer:
You can calculate the likeliness of the spinner landing on blue or red as the more spins you have the more accurate the results would be. In this case after 200 spins Tiffany calculated that the spinner landing on blue has a 60% chance while landing on red has a 40% chance. Therefore this might not be fair as there is a 60% chance landing on blue.
Step-by-step explanation:
plssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss help
Answer
i think its G
Step-by-step explanation:
Answer:
F
Step-by-step explanation: Because if you subtract 0.23x - 1.25 the you will get 1.02
Select the correct answer.
Answer: the answer would be 1/8
Step-by-step explanation:
in decimal form it would be 0.125 so the answer is 1/8
hope this helps.
Use the best-fit line below to predict the value of y when x = 7
Answer:
the answer is 6 because when x=7 on the line it is also equal to 6 on the y axis
What is five-sixths times four? 50 POINTS
Your answer should be in mixed number form.
two and six-twelfths
three and two-sixths
four and four-fifths
seven and two-fourths
Answer:
3 2/6
Step-by-step explanation:
I used a calculator inserted 5/6 x 4 then got 3.3333333333 simplified it then my final answer was 3 2/6 or you could reduce that answer to 3 1/3.
I think that's the answer you might want to double-check my math.
Its not 1/8. what is it?
Answer:
Well you got 9 different choices. Only 5 of them contains a burger OR a salad.
So its 5/9.
I NEED THIS NOW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
For each of the figures, write Absolute Value equation in the form
|x−c=d|, where c and d are some numbers, to satisfy the given solutions:
The weights (in ounces) of several moon rocks are shown in the table. Find the mean, median, and mode of the weights. Moon Rock Weights (ounces) 2.2 2.2 3.2 2.4 2.8 3.4 2.6 3.0 2.5
Answer:
the mode that repeats the most is 2.2 becuase to find it you need to find the number that repeats the most in the table. To find the median you add all the numbers and divide them to get the answer that is 2.7 for the mean but to find the median you need to order them from least to greatest and the answer you get for the median is 2.6 so hopefully that is the correct answer for all of them.
Step-by-step explanation: Mark me brainliest please if you want and see you next time :DDDDDDDDD
Help me please :,)))))))))))))
QUICK, PLEASE
Leroy deposited $8,000 in an account earning 5% interest compounded annually.
To the nearest cent, how much will he have in 2 years?
Answer:
8820
Step-by-step explanation:
p= 8000
r= 5%
n=1
t=2
put this into formula F= P x (1 + r/n)nt: F = 8000 x (1+5 . 1/100)2
Evaluate the equation/expression:: 8820
Round 8820 to the required place:: 8820
Can you solve this for me? Thank you! :>
Answer:
h < 40
Step-by-step explanation:
Less than is <
Greater than is >
Less than or equal to is ≤
Greater than or equal to is ≥
h < 40
Four friends decide to track the number of 3-point shots they make each day on the playground during recess. They each attempt the same number of shots. The results are in the data table.
Which statement is valid based on the data?
Write the following in algabraic expression: the sum of the number a and three times the square of the number b
Answer:
a+3b^2
Step-by-step explanation:
A surf shop charges $12.75 to rent A wetsuit and $23.50 per hour to rent A surfboard.Write A function to model the cost C to rent a wetsuit and surfboard for T hours.
Bob's Gift Shop sold 800 cards for Mother's Day. One salesman, Maya, sold 10% of the cards sold for Mother's Day. How many cards did Maya sell?
Divide/scale down to solve for the missing percent.
Answer: 80
Step-by-step explanation:
100% - 90% = 10% > 0.1
800 / 0.1 = 80
80 Cards = 10% | 800 x 0.9 = 800, + 80 = 880
cassie is placing stickers on a page that is 12 inches long and 8 inches wide the sticker are 3 inches long and 2 inches wide
Answer:
To find the greatest number of stickers Cassie can place on a page that is 11 inches long and 8 inches wide without them overlapping, we need to use the same approach as before.
Firstly, we need to calculate the maximum number of stickers that can fit along the length of the page, which is now 11 inches. Since each sticker is 3 inches long, we can fit 3 stickers along the length (11 ÷ 3 = 3 with a remainder of 2).
Next, we can calculate the maximum number of stickers that can fit along the width of the page, which is still 8 inches. Since each sticker is 2 inches wide, we can fit 4 stickers along the width (8 ÷ 2 = 4).
To ensure that the stickers do not overlap, we can only use the full row of 3 stickers from the previous calculation. Therefore, we can place 3 stickers along the length and 4 stickers along the width, giving us a maximum of 12 stickers that Cassie can place on the page without them overlapping.
Step-by-step explanation:
Answer:
16
Step-by-step explanation:
First, find out how much stickers you can put on the long side:
12/3 = 4
Next, find out how much stickers you can put on the wide side:
8/2 = 4
Lastly, calculate them together:
4x4=16
So the answer is 16.
The following box plot shows the number of hours students have spent on math this week. What information can you get from this?
1)The median number of hours spent on Math was about 3.
2)The mean number of hours spend on Math was about 3.
3)All students spent between 1.875 and 3.75 hours on Math.
4)No students spent less than 1.875 hours on Math
Answer:
gggggggggggggggguasibashbiuavycbajbcuagcyavucvsuvda
Step-by-step explanation:
(REPLY FOR EXTRA POINTS) School hack:
If you have a question something like this: "Determine which integer makes the inequality 6(n − 5) < 3(n + 4) true."
The answer would most likely be the last answer choice.
This is because when teachers create the question they put it as the last one to make you work out all of the firsts ones first so you can do more work which means more practice.
I'm not 100% sure, but I had a question like this and the answer was the last one.
Hope this school hack helps!! :)
Answer:
Or you could just solve for n and pick the choice that matches what you got :)
Step-by-step explanation:
Yvonne’s bakery makes blondies and brownies. ● Blondies are squares with 3 inch sides. ● Brownies are squares with 6 inch sides. ● The tray that displays the blondies and brownies has an area of 648 square inches and is completely full. If she has 4 rows of blondies and 4 rows of brownies, what fraction of the area of the tray, in square inches, is blondies?
Answer:
1/2 half of them are blondies
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
the answer is 1/2 half of them are blondies
I'm stuck T^T please help me!
Answer:
a. 52%
b. 56%
Step-by-step explanation:
a. 43+87=130
130/250×100
=52
b. 87+53=140
140/250×100
=56%
Which of the following represent the same ratio?
Answer: 2 to 3
Step-by-step explanation:
the ratio forms are 2/3, 2 to 3, and 2:3
sheesh help a shawty out rq
Answer:
200, 30
Step-by-step explanation:
i think
Answer:
What they said
Step-by-step explanation:
i need help for my little sister
Good evening,
Answer: (8;6)
Answer:(8,6)
Step-by-step explanation: "X" always comes first, so in the case of getting to A, you would want to count to the right eight times and six times up. If that makes sense
Plz help me I don’t really understand this topic
Answer:
2/7, 7/13, 5/9, 10/11
Step-by-step explanation:
I used benchmark fractions to determine the order of the fractions above. 2/7 is close to 0, so it is first. 7/13 is close to 1/2, but is less than 5/9, so it is second. 5/9 is also close to 1/2, but it is greater than 7/13, so it is third. 10/11 is close to 1, so it is last.
If this answer is correct, please make me Brainliest!
Answer:
From least to greatest, 2/7-7/13-5/9-10/11
Step-by-step explanation:
It is obvious that 2/7 is the least and 10/11 is the most, and two find out the two middle fractions you should cross multiply to see which is bigger.
7 5
___ and ___ so now you multiply the denominators together to get 117
13 9
so the fractions will become
7*9 5*13
___ and ___ and when u multiply them together you get 63 for 7/13 and 65
117 117
for 5/9, so 5/9 is bigger
Answer this quick!!!!
A $15.20 DVD. There is a 7% sales tax.
How much is tax?
What is the total cost?
Tax: $1.06
Total: $16.25
Answer quickly I don't know what to do?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Basically you can put the amount of hours that you practice on every week in to a graph or a chart meaning you can store the data making it easier to read. Whereas with the other questions, you cannot.
The gasoline consumption of a bus is 30l/100km and of a car is 9l/100km. To go on a 250 km trip, 30 people can either go by car with 5 people in each car or take one bus for all 30 people. Which method of transportation uses less gasoline, and how much less?
Answer:
The bus will take less consumption and by 60 litre
Bus uses less gasoline by 601.
What is Unitary Method?The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Case 1: Bus
Consumption/ 100Km= 301
and, for 250 Km= 301 /100 x 250
= 751
Case 2: Car
Total = 80 people
Total cars= 30/5 = 6
Consumption/ 100Km= 91
and, for 250 Km= 91 /100 x 250
= 22.51
Consumption by 6 cars = 6 x 22.51 = 1351
Difference between Gasoline Consumption = 1351-751 = 601
Learn more about Unitary Method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2