The graph shows the number of minutes some students spent on homework each night during one week.
How many students spent more than 30 minutes each night on their homework?
Answer:
b
Step-by-step explanation:
31-45 students: 8
46-60 students: 12
8+12=20 students spending over 30minutes on their homework
An airplane took four hours to fly
1,500 miles. How many hours will
it take the airplane to fly 2,250 miles
if it flies at the same speed?
Its take 2250 miles of spped
The number of tickets sold at the Amazing Art Museum on Saturday was 175% of the ticket sales on Friday. If 2,000 tickets were sold on Friday, how many tickets were sold on Saturday?
Which statements are correct? Check all that apply.
The answer will be less than 2,000 because 100 is less than 175.
The answer will be greater than 2,000 because 175 is greater than 100.
The answer will be equal to the sum of 2,000 and 175.
The answer will be equal to the product of 175 and 20.
The answer will be equal to the quotient of 2,000 and 175.
The ticket sold on Saturday is 3500 tickets, and the correct options are,
(B) The answer will be greater than 2,000 because 175 is greater than 100.
(D) The answer will be equal to the product of 175 and 200.
Given that,
The number of tickets sold at the Amazing Art Museum on Saturday was 175% of the ticket sales on Friday. If 2,000 tickets were sold on Friday,
The percentage is the ratio of the composition of matter to the overall composition of matter multiplied by 100.
Here,
Number of tickets sold on Saturday,
= 1.75 × 2000
= 3500
Thus, the ticket sold on Saturday is 3500 tickets, and the correct options are,
(B) The answer will be greater than 2,000 because 175 is greater than 100.
(D) The answer will be equal to the product of 175 and 200.
Learn more about percentages here:
brainly.com/question/13450942
#SPJ6
Please answer both if possible
Answer:
2. Surface Area = 576m^2
3. Surface Area = 300 yd^2
Step-by-step explanation:
2.
Surface Area of Prism Formula:
Triangle Formula: Area = 1/2 * Base * Height
Left Triangle: Area = 1/2 * 8m * 6m = 1/2 * 48 = 24 m^2
Right Triangle: Area = 24m^2
Rectangle Formula: Area = Length * Width
Top Rectangle: Area = 22m * 6m = 132m^2
Middle Rectangle: Area = 22m * 8m = 176m^2
Bottom Rectangle: Area = 22m * 10m = 220m^2
Add Total Surface Area:
Surface Area = LTrig + RTrig + TopRect + MidRect + BotRect
Surface Area = 24 + 24 + 132 + 176 + 220
Surface Area = 576 m^2
3.
Surface Area of Prism Formula:
Triangle Formula: Area = 1/2 * Base * Height
Left Triangle: Area = 1/2 * 9yd * 4yd = 1/2 * 36 = 18 yd^2
Right Triangle: Area = 18 ydm^2
Rectangle Formula: Area = Length * Width
Top Rectangle: Area = 12yd * 8yd = 96yd^2
Middle Rectangle: Area = 12yd * 5yd = 60yd^2
Bottom Rectangle: Area = 12yd * 9yd = 108yd^2
Add Total Surface Area:
Surface Area = LTrig + RTrig + TopRect + MidRect + BotRect
Surface Area = 18 + 18 + 96 + 60 + 108
Surface Area = 300 yd^2
I am not sure if there is a short cut.
Simplify the algebraic expression: (Combine like terms)
25 + 3x + 16y - 15 + x - 10y
MULTI CHOICE Q
look in picture
Answer:
D
Step-by-step explanation:
The two legs ( shorter sides) have the right angle between them in a right triangle and
5^2 + 9^2 DOES equal 13^2
What is the number of possible outcomes if two quarters are tossed at the same time and the numbers of heads and tails are counted?
Responses
A 2
B 6
C 3
D 4
Answer: 4
Step-by-step explanation:
c1: c2:
H - H
T - T
T - H
H - T
rewarding brainly (dont get mad if i dont do it right away
Help I will give brainliest please hurry
Answer:
False
Step-by-step explanation:
Hope this helps :)
If this answer helped you then please mark it as brainliest so I can get to the next rank
Pls help me in math, I need this tomorrow, thx :)
Answer: Range and mean = 8 of both
variance of Set X= 4.7
variance of Set Y= 4.6
Step-by-step explanation:
Two sets of data, set X and set Y are given
a.) Range is the difference of the highest value and the lowest value,
Therefore, Range of set X = 12-4=8
Range of set Y = 12-4=8
Now, Mean of a given data set is the average of all the terms present in the given data set
Mean of set X= Σxif/n = (4+5+6+7+16+18+24)/10 = 8
Mean of set Y= (4+5+7+32+20+12)/10= 8
Therefore, both the data sets has same range and mean.
b.) Standard deviation tells about the variability of the date and is given by,
S.D= σ = √∑ ( X − μ )^2/n
S.D of set X= √(16+9+4+1+0+1+16)/10= √4.7
S.D of set Y= √(16+9+1+0+4+16)/10= √4.6
Variance is the square of S.D, that is, σ^2
Therefore, variance of set X=4.6
variance of set Y= 4.7
c.) The calculated variances of set X and set Y are 4.7 and 4.6 respectively. It implies that the data is more distributed or varied in set X than in set Y. In the other words, data in set Y is more consistent data than of set X.
To learn more about S.D and variance,
https://brainly.com/question/15858152
https://brainly.com/question/12402189
Answer: Range and mean = 8 of both
variance of Set X= 4.7
variance of Set Y= 4.6
Step-by-step explanation:
We know
a.) Range is the difference of the highest value and the lowest value,
Therefore, Range of set X = 12-4=8
Range of set Y = 12-4=8
Now, Mean of a given data set is the average of all the terms present in the given data set
Mean of set X= Σxif/n = (4+5+6+7+16+18+24)/10 = 8
Mean of set Y= (4+5+7+32+20+12)/10= 8
also
b.) Standard deviation tells about the variability of the date and is given by,
S.D= σ = √∑ ( X − μ )^2/n
S.D of set X= √(16+9+4+1+0+1+16)/10= √4.7
S.D of set Y= √(16+9+1+0+4+16)/10= √4.6
Variance is the square of S.D, that is, σ^2
Therefore, variance of set X=4.6
variance of set Y= 4.7
c.) The calculated variances of set X and set Y are 4.7 and 4.6 respectively. It implies that the data is more distributed or varied in set X than in set Y. In the other words, data in set Y is more consistent data than of set X.
MATH ILL GIVE BRAINLEST FOR IT!
Step-by-step explanation:
your equation. × – 2 = 5
3 6
multiply both sides of equation by 6 the least common multiple of 3,6
2×–12=5
add 12 to both sides 2×=5+12
add 5 and 12 to get 17. 2×=17
divide both sides by 2. ×=17
2
Answer:
5
6
=
x
3
Step 1: Cross-multiply.
5
6
=
x
3
(5)*(3)=x*(6)
15=6x
Step 2: Flip the equation.
6x=15
Step 3: Divide both sides by 6.
6x
6
=
15
6
x=
5
2
What is the greatest number less than 400 such that 4 is the greatest common divisor of the number and 24?
Answer:
its simple greatest number less that 400 is 399
Answer:
388
Step-by-step explanation:
Definition from Wikipedia
In mathematics, the greatest common divisor (GCD) of two or more integers, which are not all zero, is the largest positive integer that divides each of the integers. For two integers x, y, the greatest common divisor of x and y is denoted as gcd(x,y) . For example, the GCD of 8 and 12 is 4, that is, gcd(8,4)=4 (https://en.wikipedia.org/wiki/Greatest_common_divisor)
Methodology to find greatest common denominator(factor) for 2 numbers
Write down the divisors of both numbersCollect the common divisors of both termsChoose the largest divisor from the above termsThe divisors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24Since the number is less than 400, it must be 4 x D where D < 100Let's try 4 x 99 = 396. Divisors are 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 12, 18, 22, 33, 36, 44, 66, 99, 132, 198, 396. gcd(24, 396) = 12.Try D = 98 ==> 4 x 98 = 392 with divisors 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 49, 56, 98, 196, 392. gcd(24, 392) = 8Try D = 97 ==> 4 x 97 = 388. Divisors of 388 are 1, 2, 4, 97, 194, 388 gcd(4, 388) = 4Note that even though I have listed all divisors of the higher number, you don't have to compute all divisors. You can stop figuring out the divisors once the larger number is divisible by the number that is higher than 4 but slosest to i. For example, in the case of 396, I would stop computing as soon as I found it is divisible by 6
please just help me soon!
(20/21-1/7) x 7/8 = ?
Answer:
17/24 Decimal form- 0.708333
Step-by-step explanation:
7th grade math I'll give brainliest
Answer:
Step-by-step explanation:
Rise over run is the slope, m
m=2/5
a) the slope is 2/5 = .4 which is below the boundary guideline. So no this is not with in carpenter's guidelines
b) the image below show a line with slope 2/5 but with intercept 3
c) the stairs can be draw on the line with rise 2 run 5 from the line. see image
d)equation is in image
2.
a) count the squares
horizontal distance =3
vertical distance =3
b) slope is vertical distance over horizontal distance so m= 3/3 =1
Can someone please help me with this
Answer:
14
Step-by-step explanation:
√196 = 14
hope this helps!
Answer:
14
Step-by-step explanation:
\(\sf = \sqrt{196} \\\\We \ can \ write\ 196 \ as \ 14 \times 14\\\\= \sqrt{14 \times 14} \\\\= \sqrt{14} ^2\\\\= 14 \\\\\rule[225]{225}{2}\)
christopher places an order for 48 dozen cookies to bring to his family holiday party. his family eats 2/3 of the cookies, how many cookies are left over?
Answer:
16 cookies are left.
Step-by-step explanation
2/3 of 48 is 32
48-32=16
There are about 2.2 pounds in one kilogram. If Allison's bag weighs
19.54 pounds, about how many kilograms does it weigh? Did you multiply
or divide to find your answer?
a. 8.88, divide c. 8.88, multiply
b. 39.08, multiply d. 39.08, divide
Answer:
8.88
Step-by-step explanation:
...
The Perseverance Mars rover uses a special coring bit to drill out a rock cylinder 13 mm in diameter. As the rover drills, the rock core moves into one of 38 sample tubes. If the coring bit collects a rock cylinder 60 mm in length, what is the volume of the rock in the sample tube?
Answer:
234
Step-by-step explanation:
Answer:
209.58mm(Rounded)
Step-by-step explanation:
V=\(\pi\)r^2h
=\(\pi\)(6.5)^2(60)
=7963.94/38
=209.58mm
HELP!! Due in 10 mins
Answer:
The surface area of each half has increased by 60 cm², which is a percentage increase of 31.6% (nearest tenth).
Step-by-step explanation:
The area of a rectangle is the product of its width and length.
If the object is cut in half along the blue line, each piece will increase its surface area by the area of a rectangle that is 6 cm wide and 10 cm long:
\(\implies 6 \cdot 10=60\; \sf cm^2\)
Therefore, the surface area of each piece will increase by 60 cm².
If you want to know the increase as a percentage, we first need to calculate the total surface area of the given object by summing the areas of each side.
\(\begin{aligned}\implies \textsf{Total\;S.A.}&=(10\cdot 6)+(4 \cdot 6)+4(5\cdot 6)+2(3\cdot 6)+2(10\cdot 5+4 \cdot 5)\\&=60+24+4(30)+2(18)+2(50+20)\\&=60+24+120+36+2(70)\\&=60+24+120+36+140\\&=380\;\sf cm^2\end{aligned}\)
If the total surface area of the object is 380 cm², then the surface area of each half before the object was cut in half is 190 cm².
As we have already determined, the surface area of each half after the object is cut in half increases by 60 cm². Therefore, the total surface area of each piece after the object has been cut in half is:
\(\implies 190 + 60 = 250 \; \sf cm^2\)
To calculate how much the surface area of each half has increased, use the percentage increase formula.
\(\begin{aligned}\textsf{Percentage increase}&=\sf \dfrac{final\;value-initial\;value}{initial\;value}\\\\&=\dfrac{250-190}{190}\\\\&=0.315789...\\\\&=31.6 \%\; \sf (nearest\;tenth)\end{aligned}\)
Therefore, the surface area of each half has increased by 60 cm², which is a percentage increase of 31.6% (nearest tenth).
Sindy bought a pair of jeans with a price tag of $68.00. She paid 8% sales tax. How much sales tax did she pay and what was her final price including tax?
Answer:
Step-by-step explanation:
Sindy paid $5.44 in sales tax, and her total price was $73.44.
Sales Tax: 68 x .08= 5.44
Final Price: 68 + 5.44= 73.44
Answer:
To find sales tax, you need to find the percent of;
$68.00 * 8%
$68.00 * 0.08
= $5.44
$5.44 is the sales tax
Add the sales tax to the original amount:
$68.00 + $5.44 = $73.44
So the final price including tax is equal to $73.44.
(a) Find the volume of the container.
12cm
22cm
10cm
7 cm
8 cm
Answer:
Step-by-step explanation: you would have to cut the shape in to two then multiply the base x width x length
Can someone help on this^W^
Answer:
\(\huge\boxed{p=6}\)
Step-by-step explanation:
\(\dfrac{p}{2}+15=18\qquad|\text{subtract 15 from both sides}\\\\\dfrac{p}{2}+15-15=18-15\\\\\dfrac{p}{2}=3\qquad|\text{multiply both sides by 2}\\\\2\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{p}{2\!\!\!\!\diagup}=2\cdot3\\\\p=6\)
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Ive done this problem ,6
please write a function for the points (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) and explain the steps.
thank you!
The function for the points are y = -15x - 5
How to determine the functionFrom the information given, we have that;
The points are;
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the point-slope form of a linear equation, we have;
y - y₁ = m(x - x₁)
Such that;
m is the slope of the liney - y₁ and (x - x₁) are the pointsUsing (1/3, 0) and (0, -5), we have that the slope is;
m = (0 - (-5))/0 -1/3)
expand the bracket
= 5 / (-1/3)
= -15
Now, take any of the given points and substitute the values
Using (1/3, 0), we get;
y - 0 = -15(x - 1/3).
y = -15x - 5.
Learn more about functions at: https://brainly.com/question/25638609
#SPJ1
The function for the points solved by (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) solved by point slope form is \(a=-15b-5\)
We have given the points:
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the formula of linear equation
\(a-\)\(a_{1}\)\(=x[b-b_{1}]\)
Where we will consider (1/3,0) = \(a-a_{1}\) and (0,-5) = \(b-b_{1}\)
that is 1/3 = \(a\), 0 = \(a_{1}\) and
0 = \(b\), -5 = \(b_{1}\)
\(x\) refers to the slope of line (take any variable)
Now for finding the value of \(x\),
\(x=a-a_{1}/b-b_{1}\)
inserting the values,
\(x=[0-[-5]]/[0-1/3]\\x= -15\)
Substitute the value of \(x\) in the equation
\(a-0=-15[b-1/3]\)
By simplifying the equation, we get
\(a=-15b-5\)
To know more about functions and points:
https://brainly.com/question/30721594
Another day, another question (no decimals)
Answer:
same as the last one but they add by 3
2+2+2 = 6 +2 = 8
Step-by-step explanation:
7*3 = 21+ 7= 28
42 divided by 7 = 6 * 2
7 21 42
2 6 12
What is the equation of the line?
Answer:
y=4
Step-by-step explanation:
8. The figure shows a triangle ABC where
ZABC = 35. H lies on BC such that the length
of HC is twice that of BH. Find ZACB.
Answer:
theres no choices ?
Step-by-step explanation:
Answer:
{{BC,35H}}
Step-by-step explanation:
Helpppppppppppppppppppp solve for x
Answer:
x=35
Step-by-step explanation:
Since a quadrilateral's interior angles add up to 360°, we get this:
360-85-20=360-4x+x
340-85=360-3x
255=360-3x
-105= -3x
Multiply both sides by -1
105=3x
3x=105
Divide both sides by 3
x=35
Can somebody Evaluate this for me!! 8^4 Thank you!
Answer:
4096
Step-by-step explanation:
8 * 8 * 8 * 8
8 * 8 = 64
8 * 64 = 512
8 * 512 = 4096
Please help me thank you.
Answer:
Question #1: 17 Miles
Question #2: 10 units
Step-by-step explanation:
Question #1: Here we are using the Pythareom Theorem \(\sqrt{a^{2}+b^{2} } =c^{2}\)
We must plug in the horizontal distance (x) from a to c (-4 to 4 = 8).
Then we take the vertical distance (y) from a to c (-6 to 9 = 15).
Plug it all into the Pythareom Theorem\(\sqrt{8^2+15^2} =17\)
Question 2: We do the same thing just using the new values