Answer:
$346.86
Step-by-step explanation:
456.98 - 10.00= 446.98
446.98 - 14.95 = 432.03
432.03 - 6.07 = 425.96
425.96 - 109.10 = 316.86
316.86 + 30.00 = 346.86
Which of the following equations will produce the graph shown below? A. x²/20 + y²/20 = 1 B. 20x² - 20y² = 400 C. 6x² + 6y² = 144 D. 5x² + 5y² = 80
An equation that will produce the graph shown above include the following: D. 5x² + 5y² = 80.
What is the equation of a circle?In Mathematics and Geometry, the standard form of the equation of a circle is represented by the following mathematical equation;
(x - h)² + (y - k)² = r²
Where:
h and k represents the coordinates at the center of a circle.r represents the radius of a circle.Based on the information provided above, we have the following parameters:
Radius, r = √16 = √80/5
Center, (h, k) = (0, 0).
By substituting the given parameters into the equation of a circle formula, we have the following;
(x - h)² + (y - k)² = r²
(x - 0)² + (y - 0)² = (√80/5)²
5x² + 5y² = 80.
Read more on equation of a circle here: brainly.com/question/15626679
#SPJ1
What’s the answer to If =3+23
, what is
when =1
and =2
?
The value of y when a = 1 and b = 2 is 22.
How to solve an equation?The equation of can be solved as follows: We will substitute the value of a and b in the equation to find the value of y.
Therefore,
y = 3ab + 2b³
Let's find y when a = 1 and b = 2
Hence,
y = 3(1)(2) + 2(2)³
y = 6 + 2(8)
y = 22
Therefore,
y = 22
learn more on equation here: https://brainly.com/question/29663159
#SPJ1
Mr. Lewis is 63 years old. He wants to take out a five-year level-term life insurance
policy with a face value $700,000. The monthly premium is $72.
2. If he dies after paying for the policy for 24 months, how much will the insurance
company pay his beneficiaries?
The amount insurance company will pay is $700000.
We are given that
Age of Mr. lewis= 63
Policy value= $700,000
Now,
If Mr. Lewis dies after paying for the policy for 24 months, he would have paid a total of 24 * $72 = $1728 in premiums. Since he has a five-year level-term life insurance policy with a face value of $700,000, his beneficiaries would receive the full face value of the policy if he dies within the five-year term.
Therefore, by algebra the answer will be $700000.
More about the Algebra link is given below.
brainly.com/question/953809
#SPJ1
Ina crespo rowed 7.5 miles down the Hanbashabee river in 1.5 hours ,but the return trip took her 2.5 hours.find the rate ina rows in still water and the rate of the current.
Answer:
rate of current=1 mph
Step-by-step explanation:
HELP! Due in 5 minutes
ANSWER:
the first one: 30x+48
The second one: x y^2(10 y + 15)
The third one: 30 x y - 5 x^2
Hope this helped!
sorry if im wrong. :)
GOOD LUCK!! <3
10. What is the total surface area of the drawing?
A. 549 km²
B. 256 km²
C. 564 km²
D. 265 km²
whats 1 + 1? brainly to who could answer
Answer:
i think its 4
Step-by-step explanation:
A fox, who has a start of 60 leaps, is chased by a dog, the. fox can make 3 leaps to the dogs 2. However, the dog travels in only 3 leaps as far as the fox goes in 7. How many leaps must each make before the fox is caught by the dog.
Both the fox and the dog need to make 28 leaps before the fox is caught.
Given that,
The fox has a start of 60 leaps.
The fox can make 3 leaps to the dogs 2.
This means that for every 3 leaps taken by the fox, the dog will take 2.
The dog travels in only 3 leaps as far as the fox goes in 7.
This means that for every 3 leaps the dog takes, the fox takes 7 leaps.
Now, we have to find out how many leaps the fox and the dog need to make before the fox is caught.
Assume that the fox and the dog both sprint for "x" number of jumps before the fox is apprehended.
For the fox,
The total distance travelled would be ⇒ 60 + 3x
(since the fox can make 3 leaps for every 2 leaps of the dog, and the fox starts with a 60-leap advantage).
For the dog,
The total distance travelled would be ⇒ 2x
(since the dog can make 2 leaps for every 3 leaps of the fox).
Now we know that the dog travels in only 3 leaps as far as the fox goes in 7,
Therefore,
3 leaps of the dog = 7 leaps of the fox
This can be expressed as:
2x = (60 + 3x)( 7/3 )
Simplifying this equation, we get:
2x = 140 + 7x
5x = 140
x = 28
Learn more about the mathematical expression visit:
brainly.com/question/1859113
#SPJ1
Triangle FGH, with vertices F(-5,-7), G(-2,-5), and H(-6,-2), is drawn inside a rectangle, as shown below.
The area of the triangle FGH is equal to 13√10 unit²
Given that the vertices;
F(-5,-7), G(-2,-5), and H(-6,-2)
We have to find the area of the triangle as;
Area of triangle = 1/2bh²
Here,
Area of triangle FGH = 1/2 (GH) (FG)²
Now,
Length of FG = √26
Length of GH = √10
Then,
Area of triangle FGH = 1/2 (GH) (FG)²
Area of triangle = 1/2 × √10 × √26²
Area of triangle = 1/2 × √10 × 26
Area of triangle FGH = 13√10
Therefore,
The area of the triangle FGH = 13√10 unit²
Learn more about triangles here;
brainly.com/question/12949215
#SPJ1
Given: f(x) = 4.1 42 4x-10 x-2 Determine the x- and y-intercepts of f. 4.3 a x=2² Write f(x) in the form: f(x)=- + q. Draw the graph of f, clearly show the intercepts with the axes and the asymptotes.: 15. 44 Give the equations of the asymptotes of f(x) + 3.
f(x) = 4.1/(42.4x-10(x-2)), x-intercept = -4.878, y-intercept = (0,-2.05), asymptotes: vertical at x=2, horizontal at y=0, and slant at y=4.1/8x.
Given: f(x) = 4.1/(42.4x-10(x-2))
To find the x-intercept, we set f(x) to zero and solve for x:
0 = 4.1/(42.4x-10(x-2))
0 = 4.1/(32.4x+20)
0 = 4.1/4.08(x+4.878)
So, the x-intercept is x = -4.878.
To find the y-intercept, we set x to zero and solve for f(x):
f(0) = 4.1/(42.4(0)-10(0-2))
f(0) = -2.05
So, the y-intercept is (0,-2.05).
To write f(x) in the form f(x) = -1/(ax + b) + q, we can simplify the expression as follows:
f(x) = 4.1/(42.4x-10(x-2))
f(x) = 4.1/(32.4x+20)
f(x) = 4.1/4.08(8x+5)
So, a = 8, b = 5, and q = 4.1/4.08.
To draw the graph of f, we plot the x- and y-intercepts and the vertical asymptote x = 2.
We can find the horizontal asymptote by noting that as x becomes very large or very small, the term 10(x-2) dominates the expression, so f(x) approaches 4.1/-10x. Thus, the horizontal asymptote is y = 0.
To find the equations of the slant asymptotes, we divide the numerator by the denominator using long division:
4.1
8x + 5 | 4.1
- 4.1
0
So, the slant asymptote is y = 4.1/8x.
Therefore, the intercepts of f are x = -4.878 and (0,-2.05), and the equation of f(x) in the form f(x) = -1/(ax + b) + q is f(x) = -1/(8x + 5) + 1.0039.
The graph of f has intercepts with the x-axis at x = -4.878 and the y-axis at (0,-2.05), a vertical asymptote at x = 2, a horizontal asymptote at y = 0, and a slant asymptote at y = 4.1/8x.
To learn more about intercept visit :
https://brainly.com/question/1884491
#SPJ1
Which
sequence is modeled by the graph below? (6 points)
Create a scenario that leads to an inequality of the form ax + b > c
Answer:
Johnny wants to buy a game but he doesn't have enough money. He needs to have at most $60 to buy his game. He has $5 in his piggy bank and gets $11 for every hour for working. Write an inequality where x represents his hours.
11x + 5 ≤ 60
Not that good but its better than nothing.
a² + 8a +15
Math problem hard
Answer:
Step-by-step explanation:
I believe u have to factorise
(a+3)(a+5)
You launch an object off a 55-foot cliff. If the object was launched at 85 feet/second,
determine how long it will take for the object to hit the ground below. NEAREST TENTH
You launch an object off a 55-foot cliff. If the object was launched at 85 feet/second, 64.23 feet/second long it will take for the object to hit the ground below. This can be solved using the concept of law of conservation of energy.
What is law of conservation of energy?Three fundamental quantities all maintain their original values. Energy, momentum, and angular momentum are these. Energy is a conserved quantity, which could surprise you if you've read instances in previous pages, such the kinetic energy of charging elephants. The first law of thermodynamics, generally known as the law of conservation of energy, stipulates that the energy of a closed system must remain constant and cannot rise or fall on its own without external intervention.
Given that,
Height of the cliff, h= 55 Foot
Initial speed of the projectile, u = 85 m/s
Let, the projectile hit the ground with velocity "v"
Applying the law of conservation of energy,
mgh + 1/2 mu² = 1/2 mv²
or, m (gh + 1/2 u²) = 1/2 mv²
or, (gh + 1/2 u²) = 1/2 v²
or, 10 × 55 + (1/2 × (55)²) = 1/2 v²
or, 550 + 1512.5 = 1/2 v²
or, 2062.5 = 1/2 v²
or, 4125 = v²
or, v = 64.23 feet/second
To know more about law of conservation of energy refer to:
https://brainly.com/question/23590186
#SPJ1
Janet had $105.87 in her savings account. She withdrew $77.35 for a
get-together. What is the new balance in her account?
$28.51
$28.52
$28.53
$28.00
Answer:
28.52
Step-by-step explanation:
105.87 - 77.35 = 28.52
What is 1+57327392393629323
Answer:
57327392393629324
Step-by-step explanation:
Let's roll two dice and find the probability of rolling a certain sum. Is this a simple or compound event?
Two dice - Red and Blue
Recall that a simple event has one and only one outcome of interest. In this example, we are rolling two dice, but we are only interested in one outcome, the sum of the two dice. This is a simple event.
What is the probability of:
Rolling a sum of 1?
Rolling a sum of 3?
Rolling a sum of 12?
Rolling a sum of 7?
Since we are rolling a pair of dice and looking for the sum, the sample space is a little more complicated than rolling one die. The chart below will help us determine the possible outcomes. The top row indicates the numbers on the sides of the blue die and the first column represents the number on the sides of the red die. The white area indicates the sum of the numbers in the row and column.
# Rolled 1 2 3 4 5 6
1 1+1=2
1
+
1
=
2
1+2=3
1
+
2
=
3
1+3=4
1
+
3
=
4
1+4=5
1
+
4
=
5
1+5=6
1
+
5
=
6
1+6=7
1
+
6
=
7
2 2+1=3
2
+
1
=
3
2+2=4
2
+
2
=
4
2+3=5
2
+
3
=
5
2+4=6
2
+
4
=
6
2+5=7
2
+
5
=
7
2+6=8
2
+
6
=
8
3 3+1=4
3
+
1
=
4
3+2=5
3
+
2
=
5
3+3=6
3
+
3
=
6
3+4=7
3
+
4
=
7
3+5=8
3
+
5
=
8
3+6=9
3
+
6
=
9
4 4+1=5
4
+
1
=
5
4+2=6
4
+
2
=
6
4+3=7
4
+
3
=
7
4+4=8
4
+
4
=
8
4+5=9
4
+
5
=
9
4+6=10
4
+
6
=
10
5 5+1=6
5
+
1
=
6
5+2=7
5
+
2
=
7
5+3=8
5
+
3
=
8
5+4=9
5
+
4
=
9
5+5=10
5
+
5
=
10
5+6=11
5
+
6
=
11
6 6+1=7
6
+
1
=
7
6+2=8
6
+
2
=
8
6+3=9
6
+
3
=
9
6+4=10
6
+
4
=
10
6+5=11
6
+
5
=
11
6+6=12
6
+
6
=
12
How many outcomes are in the sample space? Answer
Answer:
the answer to your question how many outcomes is really gonn adepend on you you slove you problem but my amswer is gonna be 7.
At colleges in Jacksonville, do tennis coaches generally get paid more than football coaches?
It is difficult to make a general statement about whether tennis coaches generally get paid more than football coaches in Jacksonville or elsewhere, as the salaries of coaches are influenced by a Wide range of factors
As an AI language model, I do not have access to up-to-date information about salaries of coaches in Jacksonville. However, in general, the salaries of coaches vary widely depending on a number of factors, such as the type of sport, the level of competition, the location, the success of the team, and the budget of the institution.
In terms of tennis and football, football is generally considered to be a more popular and high-profile sport than tennis in the United States, which could result in higher salaries for football coaches at the collegiate level. Football also typically generates more revenue and has larger budgets for athletic programs, which could also influence the salaries of coaches.
However, there are also factors that could affect the salaries of tennis coaches. For example, if a tennis program has a particularly successful season or has produced successful players, the coach may negotiate a higher salary. Additionally, some colleges may place a greater emphasis on tennis or have larger budgets for tennis programs, which could also impact the salaries of coaches.
Overall, it is difficult to make a general statement about whether tennis coaches generally get paid more than football coaches in Jacksonville or elsewhere, as the salaries of coaches are influenced by a wide range of factors. It is also important to note that salaries can vary widely between individual institutions, even within the same sport, and that negotiations between coaches and their institutions can play a significant role in determining salaries.
To know more about Wide range.
https://brainly.com/question/30389189
#SPJ11
How many yards are equivalent to 18 inches?
Answer:
0.5 yards
Step-by-step explanation:
A line is parallel to the line y = -x + 5 and passes through the point (4. - 1). Which of the following is an equation of the
line?
Answer:
y = -x + 3; could also be y + 1 = -(x - 4) or y = -(x - 4) - 1 or x + y = 3
Step-by-step explanation:
No options given, so I hope this helps.
1. Identify any of the equations that have the same slope as your given equation (-1). If there's only one, stop here.
2. Find the y-intercept by replacing (x,y)=(4,-1) in the equation y = -x + b and solve for b: -1 = -(4) + b ==> 3 = b
3. Replace b in the equation y = -x + b with 3.
solve by using elimination. 12x + 36y = −3
−12x − 36y = 0
The given system of equations has no solution.
Given that a system of equations, 12x + 36y = −3 and −12x − 36y = 0, we need to solve it,
We know for a system of equations =
a₁x + b₁y = c₁ and a₂x + b₂y = c₂
If a₁ / a₂ = b₁ / b₂ = c₁ / c₂ then the system has infinite solutions.
If a₁ / a₂ = b₁ / b₂ ≠ c₁ / c₂ then the system has no solutions.
If a₁ / a₂ ≠ b₁ / b₂ then the system has a unique solution.
comparing the coefficients given,
-12/12 = -1
-36/36 = -1
-3/0 = -3
We get here the condition of a₁ / a₂ ≠ b₁ / b₂, which means that the system has no solution.
Hence the given system of equations has no solution.
Learn more about system of equations click;
https://brainly.com/question/12895249
#SPJ1
A six-sided die is rolled at the same time as a coin is flipped
a. Are the events independent or dependent?
b. What is the probability of rolling a 4, 5, or 6 AND getting “tails" ?
Answer:
A. Independent
B. 50%
Step-by-step explanation:
Find the 36th term.
5, 8, 11, 14, 17, ...
36th term = [?
Answer:
110
Step-by-step explanation:
nth term = 3n + 2
3 (36) + 2
108 + 2 = 110
Answer:
The 36th term in the sequence is 104.
Here's how to find it:
- Start with the first number in the sequence: 5.
- Add the common difference, which is 3, to get the second number in the sequence: 8.
- Add the common difference to the second number to get the third number: 11.
- Continue adding the common difference to each subsequent number to find the next term in the sequence.
- The 36th term is three less than 37 times the common difference added to the first term.
- Using that formula, we can calculate the 36th term as: 5 + (36 - 1) * 3 = 5 + 105 = 110.
- Therefore, the 36th term in the sequence is 104.
Jaxon is flying a kite, holding his hands a distance of 3.25 feet above the ground and letting all the kite’s strings play out. He measures the angle of elevation from his hand to the kite to be 24∘. If the string from the kite to his hand is 105 feet long, how many feet is the kite above the ground? Round your answer to the nearest tenth of a foot if necessary.
Answer: 46.0 ft
Step-by-step explanation:
\(\sin 24^{\circ}=\frac{x}{105}\\\\x=105\sin 24^{\circ}\)
So, the distance above the ground is \(105\sin 24^{\circ}+3.25 \approx \boxed{46.0 \text{ ft}}\)
If
x
=
4
and
y
=
5
, evaluate the following expression:
2
(
y
−
x
)
Answer:
2 because if y is 5 and x is 4 and we subtract them and get one and then multiply it by two to get two using pemdas
How many cm are in 3.05 miles?
(1 inch (in) = 2.54 centimeters (cm) and 1 mile (mi) = 63.360 inches (in)
Answer:
490849.9
Step-by-step explanation:
Answer:
490849.92 centimeters
Anna built a prism in the shape of a cube out of wood
The volume of the two prisms compares that the volume of prism B will double.
We are given that side length of the cube measured 18 inches in length. She built another prism (Prism B) with the same dimensions as the cube, except she doubled its height.
When the prism is such that if we slice it horizontally at any height smaller or equal to its original height, the cross-section is same as its base, then its volume is:
V = B x h
So, the volume of the two prism A= V = B x h
V = 18 x h = 18h
the volume of the two prism B= V = B x h
V = 18 x 2h = 36h
So, the volume of prism B will double thus the correct option is B.
Learn more about volume of a prism here:
https://brainly.com/question/21308574
#SPJ1
The complete question is;
Anna built a prism (Prism A) out of a cube of wood. The side length of the cube measured 18 inches in length. Anna built another prism (Prism B) with the same dimensions as the cube, except she doubled its height.
How does the volume of the two prisms compare?
The volume of prism B will triple.
The volume of prism B will double.
The volume of prism B will decrease.
The volume of prism B will be cut in half.
{show steps please i’m begging it’s due in an hour }
PLEASE LET THIS GRAB UR ATTENTION IF UR AN EXPERT AT ALGEBRA I HAVE AN F
Hello!
\(slope = 2\\\\y-intercept = (0, 3)\\\\Equation: y = 2x + 3\)
We can find the slope using the slope formula:
\(slope = \frac{y_{2} - y_{1}}{x_{2}-x_{1}}\)
Plug in any two points from the table. We can use (0, 3) and (1, 5):
\(slope = \frac{5 - 3}{1-0}\)
\(slope = 2\)
Now, we can find the y-intercept by finding the y-value at which x = 0.
According to the table, when x = 0, y = 3. Thus, the y-intercept is:
\((0, 3)\)
We can write an equation using the slope and y-intercept in the format
y = mx + b where "m" is the slope and "b" is the y-intercept.
Plug in the solved values into the equation:
y = 2x + 3.
**Graphed below**
Please answer this correctly without making mistakes I want ace expert and genius people to answer this correctly without making mistakes
Answer:
0.6
Step-by-step explanation:
(- 4.9 × -2) - 9.2
9.8 - 9.2 = 0.6
Sketch the lines through the point with the indicated slopes. Make the sketches on the same set of coordinate axes
Point
Slopes
(1, 1)
(a) 3 (b) -3 (c) -5/2 (d) Undefined
The sketch for slope is attached below.
What is slope?A line's slope is determined by how its y coordinate changes in relation to how its x coordinate changes. y and x are the net changes in the y and x coordinates, respectively. Therefore, it is possible to write the change in y coordinate with respect to the change in x coordinate as,
m = Δy/Δx where, m is the slope
Given:
Point Slopes
(1, 1) (a) 3
_ (b) -3
_ (c) -5/2
_ (d) Undefined
a) Now, using slope intercept form
y - 1= 3 (x-1)
y- 1= 3x- 3
y= 3x - 2
(b) Equation of a line has a slope -3 is given by
y - 1= (-3) (x-1)
y-1 = 3- 3x
y = -3x + 4
(c) Equation of a line has a slope -5/2 is given by
y - 1= (-5/2) (x-1)
y-1 = -5/2x + 5/2
y= -5/2x + 7/2
(d) The line parallel to y axis and passes through given point : x=1
"undefined" means the line is vertical.
Learn more about slope here:
https://brainly.com/question/10945523
#SPJ1