Answer:
Depending on the shaded area, it will be less than 113 in², so not the last option
Step-by-step explanation:
Area of a circle is A= πr²
if it fits in 12 inch sides, 12 i the diameter and 6 is the radius
A= 3.14(6)²
A= 113 in²
Then, find what the shaded area is
Plot and connect the points A (2, -2), B (-4, -4), C (-4, -1), D (-2, 3), E (1, 3), F (2, 5), and find the length of BC.
Answer:
BC = 3 units
Step-by-step explanation:
Given points:
A = (2, -2)B = (-4, -4)C = (-4, -1)D = (-2, 3)E = (1, 3)F = (2, 5)Plot the points on the coordinate plane (x, y) and connect them in alphabetical order with straight lines (see attached).
From visual inspection of the drawn polygon, we can see that the length of BC is 3 units.
It is fairly simple to calculate the length of BC without plotting the points.
As points B and C have the same x-value, this means that the distance between them is simply the difference between their y-values.
⇒ distance = |-4 - (-1)| = |-3| = 3 units
Distance
√(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2√(-4+4)^2+(-1+4)^2√3²3 unitsGraph is attached
helpppppp meeeeee -__-
Answer:
im so confused
Step-by-step explanation:
Answer:
1. 5:2
2. 10:7
3. 13:10
4. 50: 47
Step-by-step explanation:
sorry but I think this is right
I WILL MARK AS BRAINLIEST! Graph each coordinate pair on the graph and then indicate which quadrant or axis the point lies on.
Step-by-step explanation:
Quadrant I: None
Quadrant II: (-4, 2), (-1, 4)
Quadrant III: (-2, -4), (-3, -6), (-4, -5)
Quadrant IV: (1, -1), (2, -7)
Lying on x-axis:(3, 0)
20 points to whoever answers this right!!
help me with this!
i will not get dessert if I don't do this so help me please
Answer:
Step-by-step explanation:
1: 14.03 x 0.8 = 11.224
14.03 ÷ 0.8 = 17.5375
So, 14.03 x 0.8 < 14.03 ÷ 0.8
2: 6.032 + 1.75 = 7.782
10.142 - 2.36 = 7.782
So, 6.032 + 1.75 = 10.142 - 2.36
3: 578 ÷ 34 = 17
414 ÷ 18 = 23
So, 578 ÷ 34 < 414 ÷ 18
4: 271 ÷ 8 = 33.875
15.05 + 18.825 = 33.875
So, 271 ÷ 8 = 15.05 + 18.825
5: 5.07 x 2.8 = 14.196
19.06 - 4.865 = 14.195
So, 5.07 x 2.8 > 19.06 - 4.865
NOW GO GET SOME DESSERT!
May I have Brainliest please? My next rank will be the highest one: A GENIUS! Please help me on this journey to become top of the ranks! I only need 12 more brainliest to become a genius! I would really appreciate it, and it would make my day! Thank you so much, and have a wonderful rest of your day!
1: <
2: =
3: <
4: >
5: >
Please answer the question
answer is
(11y - 36)° = 63°
The circumference of a circular park is approximately 18 feet. What is the approximate area inside the circular park?
Answer:
25.685 square feet.
Step-by-step explanation:
Circumference = 2 * π * radius
From this, we can derive the formula for the radius:
radius = Circumference / (2 * π)
Let's substitute the value of the circumference and calculate the approximate radius:
radius = 18 / (2 * π)
radius ≈ 18 / (2 * 3.14159)
radius ≈ 2.865 feet
Now that we have the approximate radius, we can calculate the area:
Area ≈ π * radius²
Area ≈ 3.14159 * (2.865)²
Area ≈ 3.14159 * 8.193225
Area ≈ 25.685 square feet
Therefore, the approximate area inside the circular park is approximately 25.685 square feet.
Please help me! I took a pic.
how to write it in polynomials in standard form y^2+3y^4-7y+2y^3-4
Answer:
3y^4 + 2y^3 + y^2 - 7y - 4
Step-by-step explanation:
Hey There!!
Your answer is below!!
Step-by-step explanation:
To write a polynomial in standard form, simplify and then arrange the terms in descending order.
\(ax^2+bx+c\)
Move the \(-7y.\)
\(y^2+3y^4+2y^3-7y - 4\)
Move the \(y^2\)
\(3y^4+2y^3+y^2-7y-4\)
So, Your answer is \(3y^4+2y^3+y^2-7y-4\)
\(GoodLuck!!\)
P.S Tell me if this is wrong....
#\(Be\) \(Bold\)
# \(Always\) \(Brainly\)
\(_{Loserbrazts}\)
(3rd grade question I’m helping my sister and I am stuck help)
Complete the line plot by adding an X to represent the
lengths, in inches of each of the four binder clips.
Binder Clips
Answer: See explanation.
Step-by-step explanation:
You need to put a little X on the graph down at the bottom on the ticks that represent 1/2, 3/4, 1 1/4, and 2.
40oz to lb and oz ?
but like helpp
Answer:
40 oz=
2.5 lbs
or 2lbs 8 oz
Step-by-step explanation:
Hope this helps! Have a nice day :)
Andrea has $18 to spend. She spent $6.50, including tax, to buy a notebook. She needs to save $5.75, but she wants to buy a snack. If candy bars cost $1.15 per package including tax, what inequality would show the maximum number of packages that Andrea can buy? Solve your inequality by showing your work and steps.
Please help.
I would really apricate a deeply explained answer not just the answer by its self.
Thank you in advance <3
Answer:
She needs to save 1.15 per package including tax, what inequality would show the maximum ... Let the number of candy bar packages be n . 6.50 - 5.75. Now we can drop the dollar signs from every number and simplify. ... Divide both sides by -1.15 and flip the inequality sign. ... The maximum number is 5
Step-by-step explanation:
Hellppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Answer: y = 4 and x = 1
Step-by-step explanation:
when y is 2, x is 0.5
when y is 4, x is 1
.(+ 2) .(+ 0.5)
.(+ 2) .(+ 0.5)
.(+ 2) .(+ 0.5)
.(+ 2) .(+ 0.5)
the rule is that y is 4 times larger than x
what is the root of 9 over 64
Answer: Exact Form:
3
8
Decimal Form:
0.375
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 3/8 = 0.375
Step-by-step explanation:
We have
\( \sqrt{ \frac{9}{64} } \)
\( = \sqrt{ \frac{ {3}^{2} }{ {8}^{2} } } \)
\( = \frac{3}{8} \)
\( = 0.375\)
help me again plsss //////////////
Answer:
I believe it's A.
Step-by-step explanation:
The formula for the perimeter of a rectangle: 2(l + w)
Since we have not found x, you would assume it hasn't been doubled yet by the 2. Since the width = 14, it is doubled to 28.
Next, we know from looking at the formula that l and w are added together, so inside the brackets is an addition problem. ( + 28)
Since we know that l = x and l has to be doubled, it will be = (2x +)
If we combine those two equations together it is =
2x + 28 = 48
A cell phone company recently noticed a 26% sales decrease in the month of July compared to June. Let n represent June’s sales. If y represents July’s sales, which equation can be used to determine the sales in July?
Answer:
a) y = n – 0.26n
Step-by-step explanation:
a) y = n – 0.26n
Find the volume of the prism.
Answer:
v=bh
Step-by-step explanation:
What is the answer i need answers now like right now
Step-by-step explanation:
Which formula can we use to find the circumference of a circle?
Answer:
2\(\pi\)r
Step-by-step explanation:
Answer:
C= 2πr 0r C= 2πd
Step-by-step explanation:
Earn points, answer both questions!
Answer:
Area of five squares = 1289.09 square units
Perimeter = 194.6 units
Step-by-step explanation:
Area of square and perimeter:
First find the length of each square, then find the area of each square.
To find the area of five squares, add all the area of each square.
Side of square1 = 27 units
\(\sf Side \ of \ square2 = \dfrac{2}{3}*27=2*9 = 18 \ units\\\\Side \ of\ square3= \dfrac{2}{3}*18=2*6=12 \ units\\\\Side \ of \ square4=\dfrac{2}{3}*12=2*4=8 \ units\\\\Side \ of \ square5=\dfrac{2}{3}*8=\dfrac{16}{3}=5.3 \ units\)
Area of square1 = 27*27 = 729 square units
Area of square2 = 18*18 = 324 square units
Area of square3 = 12*12 = 144 square units
Area of square4 = 8*8 = 64 square units
Area of square5 = 5.3*5.3 = 28.09 square units
Area of five squares = 729 + 324 + 144 + 64 +28.09
= 1289.09 square units
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Perimeter of the composite figure = (27 + 27+27+9) + (18+18+6) +(12+12+4) + (8+8+2.7)+ (5.3+5.3+5.3)
= 90 + 42 + 28 + 18.7 + 15.9
= 194.6 units
Solve the equation.
x2 - x - 12 = 0
Answer:
x = 4 or x = -3
Step-by-step explanation:
Solve for x over the real numbers:
x^2 - x - 12 = 0
The left hand side factors into a product with two terms:
(x - 4) (x + 3) = 0
Split into two equations:
x - 4 = 0 or x + 3 = 0
Add 4 to both sides:
x = 4 or x + 3 = 0
Subtract 3 from both sides:
Answer: x = 4 or x = -3
At how many hours of service do the repair services cost the same?
Write an equation you could solve to find out.
Answer:
75+50x=25+70x
Step-by-step explanation:
x= the number of hours
Solve:
75+50x=25+70x
-50x -50x
75= 25+20x
-25 -25
50= 20x
/20 /20
x=2.5 hours
Maria claims that any fraction located between 1/5 and 1/7 on a number line must have a denominator of 6.
Enter a fraction that shows Maria's claim is incorrect.
Step-by-step explanation:
I want to know about exponent and surds
Explanation:
Let's rewrite each given fraction with a common denominator of 5*7 = 35.
1/5 = (1/5)*(7/7) = 7/35
1/7 = (1/7)*(5/5) = 5/35
Then we can see that 6/35 is between 5/35 and 7/35, since 6 is between 5 and 7.
Put another way: 5/35 < 6/35 < 7/35 since 5 < 6 < 7
This then means 1/7 < 6/35 < 1/5
Therefore, Maria's claim is incorrect.
PLEASE ASAP HURRY!!!
Answer:
Strawberry= 3
Watermelon=3
Coconut=9
Orange=5
Step-by-step explanation:
Quite easy, you can use substitution
First look at the simplest row that can be solved by itself
row 2:
2strawberries +4 = 10
2 strawberries= 6
1 strawberry = 3
Row 3: Strawberry(3)+ orange=8
1 orange= 5
Rpw 4: 14= 1coconut +orange(5)
1 coconut= 9
Row 1: Coconut(9)+ watermelon+ coconut(9)= 21
2 coconut(18)= 21
1 watermelon = 3
how to solve 6r - 1 + 6r =11
Answer:
r = 1
Step-by-step explanation:
The equation is,
→ 6r - 1 + 6r = 11
Now the value of r will be,
→ 6r - 1 + 6r = 11
→ 12r = 11 + 1
→ r = 12/12
→ [ r = 1 ]
Hence, the value of r is 1.
Answer:
The answer is 1 r is equal to 1
Step-by-step explanation:
Enter the value that will make the equation true.
15 ÷ = 5
Answer:
3
Step-by-step explanation:
15/3 is 5 lol common sense...
Answer:
3..............,
.
......
Steel sheeting costs 2¢ per square inch. How much will David spend to build the model out of steel? Write your answer as a dollar amount.
How many integer values of x are there so that x, 12,and 9 could be the lengths of the sides of a triangle?
what is 8^{11} ÷ 8^{9}
Answer:
64
Step-by-step explanation:
Answer: 64
Step-by-step explanation: I don't know how to do the step-by-step, but it's quite easy.
Which inequality is represented by this graph?
Answer:
x ≥ -53
Step-by-step explanation:
The solid dot means that -53 is included in the solution.
The arrow pointing right means all numbers greater than -53 are also included.
The graph means -53 and all numbers greater than -53.
Answer: x ≥ -53