Answer:
If they don't have a decimal, the output will be zero.
Input = output
3/4 = 0.75 = 7
2.35 = 3
42.00 = 0
1.00 = 0
16.00 = 0
WILL MARK BRAINLIEST
Use the function below to find F(3)
F(x)=(1/5)^x
The value of the function F(3) will be 1/125. It is obtained by putting the value 3 in the place of x.
What is a function?A connection between independent variables and the dependent variable is defined by the function. Functions help to represent graphs and equations.
A function is represented by the two variables one is dependent and another one is an independent function. The relation between them is shown as y if dependent and x is the independent variable.
F(x)=(1/5)ˣ
F(3)=(1/5)³
F(3)=1/125
Hence, the value of the function F(3) will be 1/125.
To learn more about the function refer to the link
https://brainly.com/question/12431044.
Choose the number sentence that applies the commutative property to the example.
3 × 4 = 12
6 + 6 = 12
12 × 1 = 12
6 × 2 = 12
4 × 3 = 12
Compare the fractions below using <, =, or >. Say the letter next to it so I know witch one will give BRAINIEST
Answer:
G) >
H) >
C) <
(HOPE THIS HELPS)
Yours Truely, TheAnimeCatUwU
Please help me with 15 & 16. Step by Step!!!!
15. The length of a rectangle is four times its width. If its width is x^5 units, what is the area of the rectangle?
16. The width of a rectangular prism is six times its length. The height is five times its length. If its length is m units, what is the volume of the prism?
Answer:
15. 4x¹⁰
16. 30m³
Step-by-step explanation:
15. Area of Rectangle is given by A=LW
since W=x⁵ and L is 4 times W, L=4x⁵
therefore, A = x⁵(4x⁵) = 4x¹⁰
16. Volume of Rectangular Prism is V=LWH
W=6L=6m and H=5L=5m and L=m
so V = m(6m)(5m) = 30m³
A quality control expert at LIFE batteries wants to test their new batteries. The design engineer claims they have a variance of 2916 with a mean life of 518 minutes.
If the claim is true, in a sample of 81 batteries, what is the probability that the mean battery life would be less than 526.4 minutes? Round your answer to four decimal places.
The probability that the mean battery life would be greater than 526.4 minutes if in a sample of 81 batteries having a variance of, 2916 and a mean life of 518 minutes is 0.0808.
What is probability?The ratio of good outcomes to all possible outcomes of an event is known as probability. A lot of successful results for an experimental with 'n' results can be represented by the symbol x.
Given:
The variance = 2916,
The mean life of a battery, m = 518 min,
The total number of samples, n = 81
Calculate the probability of a mean battery life of lower than 526.4 minutes by the following formula,
z = x - m / (σ / √ n)
Here, x is the expected value, σ is the deviation, and z is the probability.
Substitute the values,
z = 526.4 - 518 / (54 / √81) [σ = √ variance = √2916 = 54]
z = 1.4
Consult the cumulative standard normal table
P (z < 526.4) = 0.9192,
But we know that
P (z > 526.4) = 1 - P (z < 526.4)
P (z > 526.4) = 1 - 0.9192 = 0.0808
Therefore, The probability that the mean battery life would be greater than 526.4 minutes if in a sample of 81 batteries having a variance of, 2916 and a mean life of 518 minutes is 0.0808.
To know more about probability:
https://brainly.com/question/743546
#SPJ1
New York City is 2.727272.% of the United States' population. NYC's population is 9 million people. What is the population of the United Sates?
The population of US is 330 million approx.
What is percent?A percentage is a figure or ratio that can be stated as a fraction of 100. If we need to calculate the percentage of a number, we must divide it by its full value and then multiply it by 100. As a result, the percentage is one part in one hundred. "Per 100" is short for "per percent." The number "%" is used to symbolize it.
Given
population of new york = 2.727272% population of US
population of new york = 9 million
population of US = 1/2.727272% of new york
population of US = 36.6666 x 90,00,000
population of US = 33,00,00,087.9 = 330 million approx
Hence population of US is approx 330 million.
Learn more about percent;
https://brainly.com/question/28840349
#SPJ1
rewrite the expression in the form a^n. (a^5)^2
Given that,
The expression is \((a^5)^2\).
To find,
Rewrite the expression in the form of \(a^n\).
Solution,
We have, \((a^5)^2\).
We can use the property of exponent as follows :
\((a^m)^n=a^{mn}\)
Here, m = 5 and n = 2
\((a^5)^2=a^{5\times 2}\\\\=a^{10}\)
Hence, the final answer is \(a^{10}\) where n = 10.
the soccer team manager plans to have 2 gallons of water for every 4 players on the team during practice. determine whether the statements about ratios are true or false.
A. The team manager needs 1 gallon of water for every 1 player
` true or false
B. The ratio of number of players to gallons of water is 2:1
` true or false
C. The team manager ould need 4 gallons of water for 10 players
` true or false
D. For 30 players, the team manager would need 15 gallons of water ` true or false
Answer:
A.=False
B.=True
C.=False
D.=True
Step-by-step explanation:
The original ration is 2 gallons of water for 4 players.
Each player requires 1/2 gallon of water.
To get the amount of water needed multiply 1/2 by the amount of players.
1*(1/2) does not equal 1
2*(1/2) equals 1
10*(1/2) does not equal 4
30*(1/2) equals 15
5 9/10-3 3/10
I need step by step please
Answer:
2 6/10 or 13 / 5 = 2.60000
Step-by-step explanation:
33
Simplify ——
10
59 33
—— - ——
10 10
Adding fractions that have a common denominator
Combine the numerators together, put the sum or difference over the common denominator then reduce to lowest terms if possible:
59 - (33) 13
———— = ——
10 5
13
—— = 2.60000
5
A vacant lot is being converted into a community garden. The garden and a walkway around its perimeter have an area of 648 square feet. Find the width of the walkway if the garden measures 12 feet wide by 15 feet long.
The width cannot be negative, the width of the walkway is 6 feet. The total area of the garden and the walkway is given as 648 square feet. We know the area of the garden is length multiplied by width, which in this case is 12 feet by 15 feet, so the garden area is\(12 \times 15 = 180\) square feet.
To find the area of the walkway, we subtract the garden area from the total area. Therefore, the area of the walkway is 648 - 180 = 468 square feet.
The walkway surrounds the garden on all sides, so its length and width will be greater than the corresponding dimensions of the garden.
To calculate the width of the walkway, we can use the formula for the area of a rectangle, which is length multiplied by width. In this case, the length is 12 + 2x (twice the width of the walkway) and the width is 15 + 2x.
So, we have the equation\((12 + 2x) \times (15 + 2x) = 468\).
Expanding and rearranging the equation, we get\(4x^2 + 54x - 228 = 0.\)
Solving this quadratic equation using factoring, completing the square, or the quadratic formula, we find that x = 6 or x = -9/2.
For more such questions area
https://brainly.com/question/25292087
#SPJ8
If H between N and S, HN = 20 cm , and HS = 6 cm , then NS=
Answer:
Step-by-step explanation: I always like to make sure I am clear about the question. It seems like the question is:
you have 3 variables; H, N, and S. Using ( ) to represent multiplication
If
(H)(N) = 20cm [H times N is equal to 20 cm]
and
(H)(S) = 6cm [H times S is equal to 6 cm]
then what does
(N)(S) = ? [N times S equals what?]
since H is used in both equations, we know they are the same number, so H has to be a number that is a factor (meaning what are the individual numbers in a multiplication equation)
Since (H)(N) = 20 H represents one of the individual numbers. And the factors of 20 are (1, 2, 4, 5, 10. 20)
Since (H)(S) = 6 H represents one of the individual numbers. And the factors of 6 are (1, 2, 3, 6)
The only number that is the same in each group of factors is 2
So H = 2. Now we can replace H with the number 2
(H)(N)=20 is (2)(N) = 20; Then you divide both sides by 2 and you get
(2)(N)/2 = 20/2 ; the 2 on the left side cancel each other and 20/2 = 10
N =10
You do the same process for (H)(S) = 6
(2)(S) = 6
(2)(S)/2 = 6/2
S = 3
(N)(S) = ?
(10)(3) = 30 cm
so 30 cm is the answer
Can someone help me I appreciate it
Quatre ouvriers mettent 12 jours pour réaliser un travail. Dans les mêmes conditions combien de temps mettraient six ouvriers pour réaliser ce travail ?
Pamela had $17. She bought 7 burgers for $5.50 and 2 kilograms of orange for $5.30. Find the remaining amount she has now.
$4.20
$5
$6
$6.20
Answer:
$ 6.20 Cents
Step-by-step explanation:
17 - 5.50= 11.5
11.50 - 5.30= 6.2
Add A Zero at the end
You Get 6.20
5.)
What is the value of OP?
a) 3/2
b) 7
c) 5
d) 6
The measure of the side OP for the given figure is equal to 6. The correct option is d.
What is the similarity?If two objects are having the same shape then they will be termed as similar. So in mathematics, if two figures have the same shapes, lines or angles then they are called similar.
For the two objects to be similar the ratio of the two corresponding sides of one shape is equal to the ratio of the two corresponding sides of another shape.
Given that in the figure there are two triangles triangle MNP and the triangle QOP both the triangles are similar.
The value of OP will be calculated as below,
MP / NP = PQ / OP
( 3 + 4 ) / ( OP + 8 ) = 3 / OP
7OP = 3( OP + 8 )
7 OP = 3 OP + 24
4 OP = 24
OP = 24 / 4
OP = 6
To know more about similarities follow
https://brainly.com/question/24295402
#SPJ1
the monthly utility bills in a city are normally distributed, with a mean of $100 and a standard deviation of $12. Find the probability that a randomly selected bill is between $90 to $120
Answer:
0.7493 or 74.93%
Step-by-step explanation:
We are given;
Population mean; μ = 100
Population standard deviation; σ = 12
Sample mean 1; x1¯ = 90
Sample mean 2; x2¯ = 120
Z-score formula of the data given is;
z = (x¯ - μ)/σ
z1 = (90 - 100)/12
z1 = -0.83
z2 = (120 - 100)/12
z2 = 1.67
Since we wan to Find the probability that a randomly selected bill is between $90 to $120.
Thus;
P(90 < x¯ < 120) = P(−0.83 < Z < 1.67)
Probability will be gotten from online probability with 2 z-scores calculator to get;
P = 0.7493
What is the value of the 8 in the number 2008277
Answer:
thousands
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer would be the Thousands place.
Step-by-step explanation:
The order goes like this.
ones
tens
hundreds
thousands
ten-thousands
one hundred-thousands
millions
Please add me as brainliest please :)
Plz help its a riddle
Answer:
30
Step-by-step explanation:
the shoe=20
the person=5
the glasses=2
20+5×2
PEMDAS
5×2=10
10+20
=30
Answer:
The ans is 30
Step-by-step explanation:
the is shoe=20
the is person=5
the is glasses=2
20 shoes +5 people×2 glasses
5×2=10
10+20
=30
(hope this helps can i plz have brainlist :D hehe)
help!!!
Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Not all tiles will be used.
Determine each segment length in right triangle ABC
The segment lengths are given as follows:
BD = 7.BC = \(7\sqrt{2}\)What is the Pythagorean Theorem?The Pythagorean Theorem states that in a right-angled triangle, the square of the length of the hypotenuse (the longest side) is equal to the sum of the squares of the lengths of the other two sides.
The theorem is expressed as follows:
c² = a² + b².
In which:
c is the length of the hypotenuse.a and b are the lengths of the other two sides (the legs) of the right-angled triangle.Considering the geometric mean theorem, the triangle has bases of 7 and 14 - 7 = 7, hence the altitude BD is given as follows:
BD² = 7 x 7
BD² = 7²
BD = 7.
The segment BC is the hypotenuse of a right triangle of two sides with length 7, hence:
(BC)² = 7² + 7²
\(BC = \sqrt{2 \times 49}\)
\(BC = 7\sqrt{2}\)
More can be learned about the Pythagorean Theorem at brainly.com/question/30203256
#SPJ1
Pls help I need help
Answer:
10x + 2
Step-by-step explanation:
lim f(x + h) - f(x) / h = f'(x) = (5x² + 2x)' = 10x + 2
h→0
complete the table of values for x+y=6
Please could you write it down as a table ,
x=-2,-1,0,1,2,3,
y=
The table of values is attached
What are coordinates?
A pair of numbers that use the separations between the two reference axes to define the location of a point on a coordinate plane. usually represented by the x- and y-values, respectively, (x, y).
The position of a point or a shape in a given space is determined by coordinates, which are numbers (a map or a graph ).
x+y=6
=> y=6- x
When x= -2,
y=6- (-2) = 6+2 = 8
When x= -1,
y=6- (-1) = 6+1 = 7
When x= 0,
y=6- (0) = 6
When x= 1,
y=6- (1) = 5
When x= 2,
y=6- (2) = 4
When x= 3,
y=6- (3) = 3
To learn more about the coordinates from the given link
https://brainly.com/question/17206319
#SPJ1
Evaluate the expression for s = 10, t = –2, and u = 9.
t2u + s = ?
Answer:
46
Step-by-step explanation:
You want to evaluate the expression t²u+s for t=-2, u=9, s=10.
Evaluating an expressionPut the numbers in the places of the corresponding variables, and do the arithmetic.
(-2)²·9 +10 = 4·9 +10 = 36 +10 = 46
The value of the expression is 46.
PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT (NO LINKS)
Find the measure of arc BC.
Answer: A 129
Step-by-step explanation:
Because the 2 chords are the same (lines in the circle), the 2 arcs are the same create an equation that makes them equal
3x+24 = 4x -11 >bring x to one side by subtracting both sides by 3x
24 = x -11 > add both sides by 11
35 = x
Now that we have solved for x you need to plug that back into the equation for BC
BC= 4x-11
BC = 4(35) - 11
BC = 140 - 11
BC = 129 >A
Patrick is reading a book about the history of baseball. The book is 210 pages long; 140 of the pages have illustrations on them. If Patrick opens the book to a random page, what is the probability that the page will have an illustration on it?
Answer:
Probability: 140/210= 14/21Winston earns $140.00 by selling 56 hot dogs at a concession stand at school. Using the same rate for the cost of one hot dog, how many hot dogs would Winston need to sell to earn a total of $175.00?
A. 14
B. 70
C.350
D.2.5
Answer:
B or 70 hot dogs.
Step-by-step explanation:
56 hot dogs cost 140 dollars
1 hot dog costs 140/56 = 2.50
How many hot dogs would you need to see to get 175 dollars.
x * $2.50 = $175
x = 175/2.5
x = 70
solve the following inequality for z. write your answer in simplest form. -9-(2z-7)>-2z-6-5z
Answer:
z > -4/5
Step-by-step explanation:
-9 - (2z - 7) > -2z - 6 - 5z
Get rid of the parenthesis
*There is the number one in front of the parenthesis.-9 - 2z + 7 > -2z - 6 - 5z
Combine like terms:
-2 - 2z > -7z - 6
+2 > +2
Add 2 to both sides.
-2z > -7z - 4
+7z > +7z
Add 7 to both sides.
5z > -4
Divide both sides by 5 to get z.
z > -4/5
The sign stays the same unless you divide by a negative number---------------------------------
More on inequalities: https://brainly.com/question/21857626
Hope this helps! :)
Try it
Solve 5x+1=2x² + 9x.
Intra
Which are steps in the process of completing the
square used to solve the equation?
1=2(x²+2x)
1=2x² + 4x
2 = 2(x² + 2x + 1)
3=2(x + 1)²2
2=2(x + 1)²
Done
So, comparing our steps with the options, the steps in the process of completing the square are
1 = 2x² + 4x 1 = 2(x² + 2x) and 2(x + 1)² = 3What is completing the square method?
Completing the square method is a method of solving quadratic equations by converting them to perfect square binomial.
How to find steps in the process of completing the square used to solve the equation?To find steps in the process of completing the square used to solve the equation 5x + 1 = 2x² + 9x
So, to complete the square we follow this process
5x + 1 = 2x² + 9x
Subtract 5x fromboth sides, we have
5x + 1 - 5x = 2x² + 9x - 5x
1 = 2x² + 4x
Factorizing 2 out, we have
1 = 2(x² + 2x)
Dividing through by 2, we have
1/2 = (x² + 2x)
Subtracting 1/2 from both sides, we have
x² + 2x - 1/2 = 0
To complete the square, we add the squar of half the coefficient of x to both sides. So,
x² + 2x - 1/2 + (2/2)² = 0 + (2/2)²
x² + 2x - 1/2 + 1² = 0 + 1²
x² + 2x + 1² - 1/2 = 1²
(x + 1)² - 1/2 = 1
(x + 1)² = 1 + 1/2
(x + 1)² = 3/2
2(x + 1)² = 3
So, comparing our steps with the options, the steps in the process of completing the square are
1 = 2x² + 4x 1 = 2(x² + 2x) and 2(x + 1)² = 3Learn more about completing the square here:
https://brainly.com/question/26107616
#SPJ1
4. What is Probability?
(ii) State the axioms of probability
(iii)Two fair dice are thrown, what is the probability of getting
(a) the sum of 9
(b) two odd numbers
(c) two prime numbers
(d) two factors of 12
4c. What is Statistics?
(i) Probability is a notion in Mathematics which describes the likelihood of an event or a set of events occurring. It is a measure of uncertainty when estimating the outcome of an experiment or an observation.
(ii) The axioms of probability are:
the non-negativity (that the probability of an event is greater than or equal to zero), and
the additivity (that the probability of the union of two or more mutually exclusive events is equal to the sum of their individual probabilities).
(iii) When two fair dice are thrown the probability of getting:
a) The sum of 9 = 1/9
b) Two odd numbers = 1/4
c) two prime numbers = 1/9
d) two factors of 12 = 1/9
(iv) Statistics is a branch of mathematics that deals with data collection, analysis, interpretation, presentation, etc.
How to find probability when two dice are thrown?To find probability when two dice are thrown, we have:
(a) The sum of 9:
We will estimate the number of ways to get a sum of 9: (3,6), (4,5), (5,4), and (6,3) = 4 ways
A die has 6 possible outcomes, the total number of possible outcomes is 6x6=36 = 4/36 = 1/9.
(b) Two odd numbers:
We count the number of ways to get two odd numbers: (1,3), (1,5), (1,7), (3,1), (3,5), (3,7), (5,1), (5,3), and (5,7).
possible outcomes = 9,
So, the total possible outcomes = 6x6=36 = 9/36 = 1/4.
(c) Two prime numbers
We estimate the number of ways we can get two prime numbers: (2,3), (3,2), (5,2), and (2,5)
possible outcomes = 4,
So, the total possible outcomes = 6x6 =36 = 4/36, = 1/9.
(d) Two factors of 12:
We count the number of ways and divide by the total possible outcomes.
The factors of 12 are 1, 2, 3, 4, 6, and 12: (2,6), (3,4), and (4,3) = 3 ways
possible outcomes = 6
Therefore, the total number of possible outcomes = 6x6=36 = 3/36, = 1/12
Learn more about probability at brainly.com/question/13604758
#SPJ1
what is the place value of 8 in fullowing number? 348000
Answer: 8000
Step-by-step explanation:
The 8 in the number 348,000 is in the thousands place.
So it represents the value of 8,000 .
Help i ran out of answers to sseeee PLZ COMMENT
Tucker was asked to solve the equation 5x + 3 = 6x + 1. He did not know if his first step should be to add 5 negative x-tiles, or 1 negative unit tile, to both sides. What advice would you give Tucker to help him decide on his first step? Explain.
Answer:
Subtract 5x
Step-by-step explanation:
Cause then you would only get one x in the equation instead of 6x and 5x. Hope this helps!
Answer:
this is what i used as my answer on the advice i would give tucker for what to do as his first step.
Step-by-step explanation:
i would tell tucker to add 5 negative x-tiles because then he would be isolating the x variable and that would help him with not getting confused when gets to the part where he has to isolate the variable if he was to add 1 negative unit tile to both sides as his first step.
Which did you include in your response?:Either first step will isolate the variable.