Answer:
i think it’s D
i hope i help you but if nop DO NOT FORGET STAY SAFE AT HOME
The graph and table each show a proportional relationship between the number of miles traveled and the
advertised number of gallons of gas used for the two car models, A and B, respectively. Based on the
graph and table, car A can travel how many times the distance car B can travel when both cars use
1 gallon of gas? Write your answer as a decimal.
Enter your answer in the box
1.25
To answer this question, we need to compare the ratios of miles traveled to gallons of gas used for car A and car B when they both use 1 gallon of gas.
For car A, we can see from the graph that 50 miles are traveled for every 2 gallons of gas used, or in other words, 25 miles are traveled for every 1 gallon of gas used. Therefore, car A can travel 25 times the distance for 1 gallon of gas.
For car B, we can see from the table that 40 miles are traveled for every 2 gallons of gas used, or in other words, 20 miles are traveled for every 1 gallon of gas used. Therefore, car B can travel 20 times the distance for 1 gallon of gas.
To compare the two ratios, we can divide the ratio of miles traveled to gallons of gas used for car A by the ratio for car B:
25/20 = 1.25
Therefore, car A can travel 1.25 times the distance car B can travel when both cars use 1 gallon of gas.
The quotient of ten and a number
Answer: 10 / 5 = 2
Step-by-step explanation:
Find the measure of <1
Answer:
<1 = 102 degrees
Step-by-step explanation:
Since the diagonal lien asre parallel to each other, the location of the angles at the right hand side of the diagram will be equal to that on the left. According to the diagram, <1 = 102 degrees (corresponding angle)
Corresponding angles are equal
Question 11(Multiple Choice Worth 5 points)
(One-Step Inequalities MC)
Which graph represents the solution to the inequality -0.25 is greater than or equal to the product of a number and -0.5?
A graph which represents the solution to the given inequality (-0.25 ≥ -0.5n) is: graph .
What is an inequality?An inequality is to a mathematical relation that is typically used for comparing two (2) or more numerical data and variables in an algebraic equation based on any of the following inequality symbols:
Greater than (>).Greater than or equal to (≥).Less than (<).Less than or equal to (≤).Translating the word problem into an inequality, we have:
-0.25 ≥ -0.5 × n
Next, we would find the solution to this given inequality in order to determine its graph:
-0.25 ≥ -0.5n
Dividing both sides by -0.5, we have:
n ≥ -0.25/-0.5
n ≥ 0.5
Read more on inequality here: brainly.com/question/28748540
#SPJ1
Given sine of x equals negative 5 over 13 and cos x > 0, what is the exact solution of cos 2x?
The value of cos 2x is 119/169 after applying the trigonometric identity cos2x = 1 - 2sin²x option second is correct.
What is trigonometry?Trigonometry is a branch of mathematics that deals with the relationship between sides and angles of a right-angle triangle.
We have given:
sinx = -5/13
and cosx > 0
We know,
cos2x = 1 - 2sin²x
sinx = -5/13
Squaring on both sides:
sin²x = 25/169
Multiply by 2 on both the sides:
2sin²x = 2(25/169)
Add -1 on both sides:
-1 + 2sin²x = -1 + 2(25/169)
or
1 - 2sin²x = 1 - 2(25/169)
cos2x = 1 - 50/169
cos2x = 119/169 (as the cosx > 0)
Thus, the value of cos 2x is 119/169 after applying the trigonometric identity cos2x = 1 - 2sin²x option second is correct.
Learn more about trigonometry here:
brainly.com/question/26719838
#SPJ1
Answer:
The guy above me is correct
Step-by-step explanation:
Look at the screen shot I got it correct
Determine which integer will make the inequality 4x + 6 < 2x + 12 false.
Answer:
x>=3 make the inequality false
Step-by-step explanation:
4x-2x<12-6
2x<6
x<3
Answer:
Any number higher than 3
Ex. 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, etc
Step-by-step explanation:
4x + 6 < 2x + 12
-2x -2x
---------------------
2x + 6 < 12
-6 -6
------------------
2x < 6
÷2 ÷2
-----------
x < 3
Since x is less than 3, any number higher than 3 will make the inequality false. For Ex. 4
4(4) + 6 < 2(4) + 12
16 + 6 < 8 + 12
22 < 20 (false)
I hope this helps!
HELP WILL GOVE BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER
Which of the following is a correct tangent ratio for the figure?
A) tan(39°) = 11/15
B) tan(11°) =39/15
C) tan(11°) = 15/39
D) tan(39°) = 15/11
Answer:
A is the correct answer .
Step-by-step explanation:
Hope it helps dear .
Answer:A
Step-by-step explanation:
I took the test
A nutritionist wants to determine how much time nationally people spend eating and drinking. Suppose for a random sample of 1082 people age 15 or older, the mean amount of time spent eating or drinking per day is 1.53 hours with a standard deviation of 0.71 hour.
a. Determine and interpret a 95% confidence interval for the mean amount of time Americans age 15 or older spend eating and drinking each day
b. The nutritionist is 95% confident that the amount of time spent eating or drinking per day for any individual is between_________and_________hours.
c. There is a 95% probability that the mean amount of time spent eating or drinking per day is between and hours.
d. The nutritionist is 95% confident that the mean amount of time spent eating or drinking per day is between_______and_____________
Answer:
a) The 95% confidence interval for the mean amount of time Americans age 15 or older spend eating and drinking each day is (1.49, 1.57).
d) The nutritionist is 95% confident that the mean amount of time spent eating or drinking per day for any individual is between 1.49 and 1.57 hours.
(c and b can not be concluded from the confidence interval)
Step-by-step explanation:
We have to calculate a 95% confidence interval for the mean.
The population standard deviation is not known, so we have to estimate it from the sample standard deviation and use a t-students distribution to calculate the critical value.
The sample mean is M=1.53.
The sample size is N=1082.
When σ is not known, s divided by the square root of N is used as an estimate of σM:
\(s_M=\dfrac{s}{\sqrt{N}}=\dfrac{0.71}{\sqrt{1082}}=\dfrac{0.71}{32.89}=0.022\)
The degrees of freedom for this sample size are:
\(df=n-1=1082-1=1081\)
The t-value for a 95% confidence interval and 1081 degrees of freedom is t=1.962.
The margin of error (MOE) can be calculated as:
\(MOE=t\cdot s_M=1.962 \cdot 0.022=0.042\)
Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:
\(LL=M-t \cdot s_M = 1.53-0.042=1.49\\\\UL=M+t \cdot s_M = 1.53+0.042=1.57\)\(LL=M-t \cdot s_M = 1.53-0.042=1.49\\\\UL=M+t \cdot s_M = 1.53+0.042=1.57\)
The 95% confidence interval for the mean is (1.49, 1.57).
At Glenn Middle school, 535 students chose football as their favorite sport to watch. That is 58 less than the number of students who chose basketball. Write and solve and equation to find b.
Please help, we just need to know how to set it up. Thank you!
Answer:
\(b= 535 +58\)
Step-by-step explanation:
It is the oppisite so its jsut b( for basketball) then 535 PLUS becase the question says "58 people LESS"
Mr. Britt is pouring a 36' x 58' concrete pad for a metal building. If concrete costs
$123.00 per cubic yard, what will be the cost of the concrete to pour the pad 8 inches
thick? A cubic yard of concrete = 27 cubic feet and Cu.Ft. = T'x W' x L' (Round up
to the nearest cubic yard when calculating concrete needed.)
a. $5,047.00
b. $6,396.00
c. $6,564.00
d. $7,329.00
Answer:
Step-by-step explanation:
8 in × (1 ft)/(12 in) = ⅔ ft
36 ft × 58 ft × ⅔ ft = 1392 ft³
1392 ft³ × (1 yd³)/(27 ft³) ≅ 52 yd³
52 yd³ × $123/yd³ = $6396
Ravi wants to save $900 to buy a TV. He saves $17 each week. The amount, A (in dollars), that he still needs after w weeks is given by the following function.= A(w)= 900-17wAnswer the following questions.(a)How much money does Ravi still need after 6 weeks?$(b)If Ravi still needs $611, how many weeks has he been saving?weeks
Solution
Given
A(w) = 900 - 17w
(a). When w = 6
=> A(6) = 900 - 17(6)
=> A(6) = 900 - 102
=> A(6) =798
Therefore, Ravi will need $798
(b). If Ravi still needs $611, that is, A(w) = $611
=> 611 = 900 - 17w
=> 17w = 900 - 611
=> 17w = 289
=> w = 289/17
=> w = 17
Therefore, Ravi will have been saving for 17 weeks
8. The first three terms of a geometric sequence are ( x-6), 3x, and y. If the common ratio is 6, then the value of y is.
Answer:
The value of y is 216
(and the value of x is 12)
Step-by-step explanation:
The general formula for a geometric sequence is,
\(a_n = a_1(r)^{n-1}\)
Where n represents the nth term, a_1 is the first term and r is the common ratio,
we see that,
r = 6,
the first term is,
a_1 = (x-6)
the 2nd term is,
a_2 = 3x,
the 3rd term is,
a_3 = y, finding y,
first we find x, using the above given formula we have,
\(a_2 = a_1(6)^{2-1}\\3x = (x-6)(6^1)\\3x = 6x -36\\36 = 6x - 3x\\36 = 3x\\x=36/3\\x=12\)
x = 12,
Now, for y we can use the relation between a_3 and a_2,
\(a_3 = a_1(6)^{3-1}\\y = (x-6)(6)^2\\y = (12-6)(6^2)\\y = 6(6^2)\\y = 6^3\\y = 216\)
y = 216
Diana works in a building that is 130 feet tall. She is outside, looking up at the building at an angle of 37° from her feet to the top of the building. If Diana walks forward and her angle looking to the top of the building changes to 40°, how much closer is she to the building? Round the answer to the nearest tenth of a foot.
Answer:
Let x be her initial distance from the building, then tan 37 = 130/x
x = 130/tan 37 = 130/0.7536 = 172.5 feet
Let y be her distance from the building after moving forward, then
tan 40 = 130/y
y = 130/tan 40 = 130/0.8391 = 154.9
After moving forward, she is 172.5 - 154.9 = 17.6 ft closer.
Answer: B. 17.6 ft.
Step-by-step explanation: I just did it on the edge 2023 assignment. Check attached image.
Points A and B are on opposite sides of a lake. Another point, C. is 94.4 meters from Angle A. The measure of Angle A is 72° and the measure of Angle C is 30°. Find the distance between A and B.
To find the distance between points A and B, we can use trigonometry and the given information.
Let's label the distance between A and B as "d". We know that point C is 94.4 meters away from point A. From angle A, we have the measure of 72°, and from angle C, we have the measure of 30°.
Using trigonometry, we can use the tangent function to find the value of "d".
tan(72°) = d / 94.4
To solve for "d", we can rearrange the equation:
d = tan(72°) * 94.4
Using a calculator, we can evaluate the expression:
d ≈ 4.345 * 94.4
d ≈ 408.932
Therefore, the distance between points A and B is approximately 408.932 meters.
Use the drawing tool to form the correct answer on the provided graph plot the x-intercept y-intercept and axis of symmetry for the function below g(x) = x2+4x+3
Answer:
x-intercepts: x =-1, x=-3 when y=0
y-intercept, y=3, when x =0
axis of symmetry x = -2
Step-by-step explanation:
We are given the function: \(g(x) = x^2+4x+3\)
We need to draw the graph for
x-intercept y-interceptaxis of symmetryof the given function.
x-interceptFor finding x-intercept put y=0, in the given function, we will put g(x) =0
We know that: g(x)=y
\(y=x^2+4x+3\)
Putting y=0, we get:
\(0=x^2+4x+3\)
Now, we need to solve the equation by factorization, to find value of x
\(0=x^2+4x+3\\We\:can\:write\\x^2+4x+3=0\\x^2+3x+x+3=0\\x(x+3)+1(x+3)=0\\(x+1)(x+3)=0\\x+1=0\:or\:x+3=0\\x=-1\:or\:x=-3\)
So, we get x-intercepts: x =-1, x=-3 when y=0
y-interceptFor, finding y-intercept, put x =0
Putting x=0
\(g(x)=x^2+4x+3\\We\:know\:g(x)=y\\y=x^2+4x+3\\y=(0)^2+4(0)+3\\y=3\)
So, we get y-intercept, y=3, when x =0
Axis of symmetryThe formula used to calculate axis of symmetry is: \(x = \frac{-b}{2a}\)
We have b=4 and a = 1
Putting values and finding axis of symmetry
\(x =-\frac{b}{2a} \\x=-\frac{4}{2(1)}\\x=-2\)
So, we get axis of symmetry x = -2
We will also be requiring vertex of the function:
We can find h = -b/2a (same as axis of symmetry) we get h =-2
k can be found as k=f(h)
Put h=-2 in the function:
g(-2)=(-2)^2+4(-2)+3
g(-2)=4-8+3
g(-2)=-1
So, we get k = -1
The vertex (h,k) is (-2,-1)
Now, the graph is attached in figure below.
find the area of this figure to the nearest hundredth. Use 3.14 to approximate pi.
Answer:
86.28 ft²
Step-by-step explanation:
The figure given consists of a rectangle and a semicircle.
The area of the figure = area of rectangle + area of semicircle
Area of rectangle = \( l*w \)
Where,
l = 10 ft
w = 8 ft
\( area = l*w = 10*8 = 80 ft^2 \)
Area of semicircle:
Area of semicircle = ½ of area of a circle = ½(πr²)
Where,
π = 3.14
r = ½ of 8 = 4 ft
Area of semi-circle = ½(3.14*4) = 6.28 ft²
Area of the figure = area of rectangle + area of semi-circle = 80 + 6.28 = 86.28 ft² (nearest hundredth)
Answer:
the area of the figrue is 105.12
Step-by-step explanation:
area of rectangle A= l · w10 x 8= 80area of simi-circle= 1/2(3.14 x r²)1/2 x 3.14 x 4²=25.1280+25.12=105.12 (nearest Hundredth)(1). There are always 4 bars of chocolates,
left when box of chocolates shared
equally among 8, 10, or 12 children.
Find the smallest number of chocolates
in the box,
Answer:
The smallest number of chocolates in the box is 124.
Step-by-step explanation:
There are always 4 bars of chocolates left in the box when they are share equally among 8, 10, or 12 children.
This means that the smallest number of chocolates in the box is 4 added to the least common multiple of 8, 10 and 12.
LCM(8,10,12).
We factore them by prime factors until all are 1. So
8 - 10 - 12|2
4 - 5 - 6|2
2 - 5 - 3|2
1 - 5 - 3|3
1 - 5 - 1|5
1 - 1 - 1
So
lcm(8,10,12) = 2*2*2*3*5 = 8*15 = 120
Adding 4: 120 + 4 = 124
The smallest number of chocolates in the box is 124.
Veronica made 960 cookies to sell. She wants to package the cookies in boxes of 16. Her goal is to make $630 from selling her cookies.
Answer: She should charge $10.50 for each box
Step-by-step explanation:
Total cookies = 960
Each box has 16 cookies
Her goal is $630
First, you want to find out how many boxes she made
960÷ 16 = 60
She made 60 boxes
Now you want to find the price for each box
630 ÷ 60 = 10.5
She should charge $10.50 for each box
I hope this helps!!!
simplify the expression.
3/\(\sqrt{7}-\sqrt{2}\)
\(\dfrac{3}{\sqrt 7- \sqrt 2}\\\\\\=\dfrac{3 \left( \sqrt 7+ \sqrt 2\right)}{\left(\sqrt 7- \sqrt 2 \right)\left( \sqrt 7+\sqrt 2\right)}\\\\\\=\dfrac{3 \left( \sqrt 7+ \sqrt 2\right)}{\left(\sqrt 7 \right)^2 - \left(\sqrt 2 \right)^2 }\\\\\\= \dfrac{3 \left( \sqrt 7+ \sqrt 2\right)}{7-2}\\\\\\=\dfrac{3 \left( \sqrt 7+ \sqrt 2\right)}5\)
Solve the system of equations by graphing. -x+y = -2 y = -1
Answer:
the solution is (9, -1).
Step-by-step explanation:
graph the two equations on a graphing calculator (i use a website called desmos) and the point of intersection is the solution.
i hope this helps! have a great day <3
Find the solution to the system of equations.
You can use the interactive graph below to find the solution.
\begin{cases} y=-2x+7 \\\\ y=5x-7 \end{cases}
⎩
⎪
⎪
⎨
⎪
⎪
⎧
y=−2x+7
y=5x−7
x=x=x, equals
y=y=y, equals
Answer:
x=2
y=3
Step-by-step explanation:
y=−2x+7
y=5x−7
Set the two equations equal since they are both equal to y
−2x+7 =5x−7
Add 2x to each side
-2x+7+2x = 5x-7+2x
7 = 7x-7
Add 7 to each side
7+7 = 7x-7+7
14 =7x
Divide by 7
14/7 = 7x/7
2 =x
Now find 7
y = 5x-7
y = 5(2) -7
y = 10-7
y = 3
Given that y=y=y,
→ -2x+7 = 5x-7
Let's find the value,
→ -2x+7 = 5x-7
→ 7 = 5x+2x-7
→ 7 = 7x-7
→ 7+7=7x
→ 14 = 7x
→ x = 14/7
→ [x = 2]
Then we can find 7,
→ y = 5x-7
→ y = 5(2) -7 y = 10-7
→ [y = 3]
This is required answer.
Area & Surface Area:Question 10
What is the area of the right triangle shown in the image?
7 4 Select one:
A. 22 units?
B. 11 units
C. 14 units
D. 28 units
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Pleas help! Algebra 2
Answer:
Step-by-step explanation:
g(f(x)
g(x + 2) = (x + 2)^2 -(x + 2) - 3
x^2 + 4x + 4 - x - 2 - 3
x^2 + 3x - 1
A single filer had a taxable income of $90,725. Base on table, what is is the tax?
The amount that the taxpayer is owing in taxes is $2,691.05.
We have,
Income tax payable refers to a business organization's tax liability to the government in the jurisdiction in which it operates. The amount of liability will be determined by the company's profitability over a given time period and the applicable tax rates. Tax payable is considered a current liability rather than a long-term liability because it must be settled within the next 12 months.
Based on the table, we are using the tax rate of 15% for the taxable income of $11,757.
The tax payable will equals to:
= 15%*$11,757 + $927.50
= $1,763.55 + $927.50
= $2,691.05
Hence, The amount that the taxpayer is owing in taxes is $2,691.05.
Read more about tax payable
brainly.com/question/897877
#SPJ1
complete question:
Based on this table, if someone had a taxable income of $11,757, how much would they owe in taxes?
The table shows four transactions and the resulting account balance in a bank
account, except some numbers are missing. Fill in the missing numbers
transaction amount
account balance
transaction 1
360
360
transaction 2
-22.50
337.50
transaction 3
182.35
transaction 4
-41.40
The values that are missing from the transaction will be 155.15 and -223.75.
How to calculate the values on the transaction?It should be noted that a transaction simply means the agreement between the buyer and the seller to exchange a good or service.
In this situation, the table shows four transactions and the resulting account balance in a bank account, but some numbers are missing.
In this situation, it should be noted that the transaction amount in transaction 3 will be:
= 337.50 - 182.35
= 155.15
The amount in transaction 4 will be:
= -182.35 - 41.40
= - 223.75
Learn more about transactions on:
brainly.com/question/1016861
#SPJ1
How to graph this problem
From the graph, the resultant velocity of the person across the river is 5.67 mph.
What the graph of the vector?
The graph of the vector will represent the resultant velocity of the vectors.
To obtain the graph of the person paddling across the river, we will represent the motion of the person perpendicular to the motion of the river's current.
The resultant velocity is calculated as;
R² = 4.3² + 3.7²
R² = 32.18
R = √ (32.18)
R = 5.67 mph
Thus, the resultant velocity of the person across the river is 5.67 mph.
Learn more about graph of vectors here: https://brainly.com/question/29154515
#SPJ1
Please help!!
Thankyou!!
The scale factor is: 1.8
because of :
\(\frac{36}{20}=1.8\\ \\\\\frac{25.2}{14}=1.8\)
At the park there is a pool shaped like a circle. A ring-shaped path goes around the pool. Its inner diameter is 12 yd, and its outer diameter is 16 yd.
We are going to give a new layer of coating to the path. If one gallon of coating can cover 4 yd^2, how many gallons of coating do we need? Note that coating comes only by the gallon, so the number of gallons must be a whole number. (Use the value 3.14 for pi.)
The number of gallons required for the coating is 28 gallons
How to fine the number of gallonsThe area of the path is calculated by
Area of outer diameter - area of inner diameter
= πD²/4 - πd²/4
= π/4 (D² - d²)
D = 16 yd
d = 12 yd
substituting the values
= π/4 (16² - 12²)
= π/4 * 112
= 28π
= 87.92 yd²
1 gallon of coating will cover 4 yd² then 87.92 yd² will require
= 87.92 / 4
= 21.98 gallons
= 22 gallons
Learn more about area of circles:
https://brainly.com/question/24375372
#SPJ1
quick question for 40 points
A fence with 2 gates in it surrounds a lion enclosure.
Each gate is 4 m wide.
an image
What is the length of the fence around the enclosure not including the gates?
The length of the fence around the enclosure not including the gates is:2l + 2w + 8 m
To find the length of the fence around the enclosure, we need to first find the perimeter of the rectangle and then subtract the combined length of the two gates from it.
Let's assume the length of the rectangle is 'l' and the width is 'w'.
From the given data, we know that each gate is 4 m wide.
Therefore, the width of the rectangle is:
Width = w + (4 m + 4 m) = w + 8 m
The perimeter of the rectangle is:
P = 2l + 2(w + 8 m) = 2l + 2w + 16 m
Now, we need to subtract the combined length of the two gates from the perimeter:
P - 2 × 4 m = 2l + 2w + 16 m - 8 m = 2l + 2w + 8 m
So, the length of the fence around the enclosure not including the gates is:2l + 2w + 8 m
For such more questions on length
https://brainly.com/question/28108430
#SPJ8