Answer: Sam wrote 99 digits
Step-by-step explanation: Take the highest number minus the lowest number and that his how many numbers are between 12 and 111.
i'll give you a brainliest for the correct answer lyy
Answer:
(-4,-5)
Step-by-step explanation:
\(x+4y=-24\\ x=-24-4y\)
\(x=-24-4y\\ 4(-24-4y)-2y=-6\\ -96-16y-2=-6\\ 96+16+2=6\\ 18y=6-96\\ 18y=-90\\ y=\frac{-90}{18} \\ y=-5\)
\(x=-24-4(-5)\\ =-24+20\\ =-4\)
Find the perimeter of the parallelogram with these vertices. (-2.2).(-2.-2), (6.-1). (6.-5) Give an exact answer (not a decimal approximation). Simplify your answer as much as possible.
Answer:
16units
Step-by-step explanation:
What is the 13th square number?
Answer:
169
Step-by-step explanation:
hope this will help you
pls help ASAP
Which number is missing from the prime factorization of 348?2 x ____ x 3 x 29
A. 2
B. 3
C. 5
D. 7
Answer: The answer is A. 2.
Answer: your answer is A
Find the value of x.
Answers to all the questions form 1 to 10 are illustrated below.
What are the circumference and diameter of a circle?The circumference of a circle is the distance around the circle which is 2πr.
The diameter of a circle is the largest chord that passes through the center of a circle it is 2r.
We know the angle formed at the center of a circle is twice the angle formed at the circumference.
Answering each one in short.
1. x = 136/2 = 68°.
2. x = 146/2 = 73°.
3. x = 2×49 = 98°.
4. x = 2×62° = 124°.
5. As m∠O = 100°, x = 100/2 = 50°.
6. m∠O = 360 - 100 - 150 = 110°, x = 110/2 = 55°.
We know the angle formed by the same chords at the circumference is equal in measure.
7 . x = 18°.
8. x = 27°.
9. x = 180 - 55 - 90 = 35°.
10. x = 180 - 12 - 91 = 77°.
learn more about circles here :
https://brainly.com/question/29142813
#SPJ1
5|2x+6|=26...can someone answer this please
Answer:
x = -2/5 or x = -28/5
Step-by-step explanation:
Let's solve your equation step-by-step.
5(|2x+6|)=26
Step 1: Divide both sides by 5.
5(|2x+6|)/5 = 26/5
|2x+6|=26/5
Step 2: Solve Absolute Value.
|2x+6|=26/5
We know either2x+6= 26/5 r2x+6=−26/5
2x + 6 = 26/5(Possibility 1)
2x+6−6= 26/5 - 6 (Subtract 6 from both sides)
2x = -4/5
2x/2 = -4/5/2 (Divide both sides by 2)
x = -2/5
2x + 6=-26/5 (Possibility 2)
2x+6= -26/5 (Simplify both sides of the equation)
2x + 6 - 6 = -26/5 - 6 (Subtract 6 from both sides)
2x = -56/5
2x/2 = -56/5/2(Divide both sides by 2)
x = -28/5
Answer:
x = -2/5 or x = -28/5
The heat in the house is set to keep the minimum and maximum temperatures (in degrees Fahrenheit) according to
the equation Ix - 72.51 = 4. What are the minimum and maximum temperatures in the house?
O72.5°F and 76.5°F
O68.5°F and 76.5°F
70.5°F and 74.5°F
72.5°F and 74.5°F
Answer:
B : 68.5°F and 76.5°F
I think sorry if i am wrong.
Step-by-step explanation:
51% of U.S. adults have very little confidence in newspapers. You randomly select 10 U.S. adults. Find the probability that the number of U.S. adults who have very little confidence in newspapers is (a) exactly five, (b) at least six, and (c) less than four.
Therefore , the solution of the given problem of probability comes out to be a) P(X=5) = 0.2465 , (b) P(X>=6) = 0.3204 and (c) P(X<4) = 0.2448.
What precisely is probability?The main objective of an procedure's criteria-based approaches is to estimate the likelihood that a claim is accurate or that a particular event will take place. Any number between 0 and 1, where 0 commonly denotes the possibility of something occurring and 1 typically denotes a degree of trust, can be utilized to symbolize chance. A probability illustration shows the likelihood that a particular occurrence will occur.
Here,
P(X=k) is equal to (n choose k) * p*k*1-p.(n-k)
We need to determine the following when n = 10 and p = 0.51 (the probability of having very little trust in newspapers):
(a) P(X=5)
(b) X>equals6 = X=6 + X=7 +... + X=10
(c) The equation P(X4) equals P(X=0), P(X=1), P(X=2), and P(X=3)
Using the equation:
(a) P(X=5) = (10 choose 5) * 0.51⁵ * 0.49⁵ = 0.2465
(b) The equation P(X>=6) = P(X=6) + P(X=7) +... + P(X=10) = (10 choose 6) * 0.51⁶ * 0.49⁴
+ (10 choose 7) * 0.51⁷* 0.49^3
+ (10 choose 8) * 0.51⁸ * 0.49^2
+ (10 choose 9) * 0.51⁹ * 0.49^1
+ (10 choose 10) * 0.51¹⁰ * 0.49^0
= 0.3204
(c) If P(X4) = P(X=0), P(X=1), P(X=2), and P(X=3), then (10 choose 0) * 0.51^0 * 0.49^10
+ (10 choose 1) * 0.51¹* 0.49^9
+ (10 choose 2) * 0.51² * 0.49^8
+ (10 choose 3) * 0.51³ * 0.49^7
= 0.2448
The odds are as follows: a) P(X=5) = 0.2465
(b) P(X>=6) = 0.3204
(c) P(X<4) = 0.2448
To know more about probability visit:
https://brainly.com/question/11234923
#SPJ1
Elisa and her friend are dividing a 34-ounce bag of pretzels. Elisa
shares her portion equally with her two sisters. Which fraction
represents the amount of pretzels, in pounds, each person receives?
A. 17/48 lb
B. 2 1/8 lb.
c. 11 1/3 lb.
D. 1/2 lb.
Amount of pretzel each person receives is 17/16 lb.
What are Fractions?Fractions are numbers which are of the form a/b where a and b are real numbers. This implies that a parts of a number b.
Here, a is called the numerator and b is called the denominator.
Total weight of the bag of pretzels = 34 ounce
Elisa shares this among her two sisters equally.
Share of pretzels each sister gets = 34 / 2 = 17 ounces
We need this amount in pounds.
We know that,
16 ounce = 1 lb.
17 ounces = 17/16 lb.
Hence the amount of pretzels each get is 17/16 lb.
Learn more about Fractions here :
https://brainly.com/question/10354322
#SPJ1
what is a simplified form of the expression 2c + 2 + 6c – 4?
Answer:
8c - 2
I just turned it in
Step-by-step explanation:
PLEASE MARK BRAINLIEST
Answer:
now u can mark the other person as brainlyest
Step-by-step explanation:
What is the twice the difference of a number and four is less then eight
Answer:
n < 8
{n|n are all rational numbers less than positive 8}
Step-by-step explanation:
If you convert it, it'll be:
2 × ( n - 4 ) < 8
Distribute 2:
2n - 8 < 8
2n - 8 + 8 < 8 + 8
2n < 16
2n/2 < 16/2
n < 8
Find the angle between two vectors A = 2i^+3j^−4k^ and B = 5i^+2j^+4k^.
The angle between the two vectors A and B is 90°.
The angle between two vectors A and B can be found using the formula:
cosθ = (A⋅B)/(|A||B|)
Where A⋅B is the dot product of the two vectors, and |A| and |B| are the magnitudes of the vectors.
First, we need to find the dot product of the two vectors:
A⋅B = (2)(5) + (3)(2) + (-4)(4) = 10 + 6 - 16 = 0
Next, we need to find the magnitudes of the vectors:
|A| = √(2^2 + 3^2 + (-4)^2) = √(4 + 9 + 16) = √29
|B| = √(5^2 + 2^2 + 4^2) = √(25 + 4 + 16) = √45
Now we can plug these values into the formula:
cosθ = (0)/(√29√45) = 0
θ = cos^-1(0) = 90°
Therefore, the angle between the two vectors A and B is 90°.
To know more about vectors refer here:
https://brainly.com/question/29740341#
#SPJ11
The boca grande causeway in florida is about 1 4/9 times as long as the golden gate bridge in san francisco golden gate bridge is about 9000 feet long about how long is the boca grande causeway
The length of the Boca Grande Causeway = 13,000 feet.
When do we use multiplication ?Repeated addition of the same number is made easier by multiplying the numbers. When we need to merge groups of similar sizes, we employ it. For instance, if there are 5 baskets, each containing 4 apples, we can use multiplication to get the total number of apples, which is 5 x 4 = 20 apples.
We can rapidly determine the total number of things by multiplying. When multiplying, we'll consider the number of groups with similar sizes and the number of items in each group.
Given: The boca grande causeway in florida = 1 4/9 times golden gate bridge
Length of the Golden Gate Bridge = 9000 feet
Thus the length of the Boca grande causeway = 1 4/9 × 9000
= 13/9 × 9000
On further solving we get
= 13 × 1000
= 13,000 feet .
To know more about multiplication problems visit:
https://brainly.com/question/23536361
#SPJ9
Pls answer this pls pls
1) 520
2)60
3)2600
4)3760
Answer:
1. 520
2. 60
3. 2600
4. 3760
Step-by-step explanation:
\({hope it helps}}\)
A rectangular garden has a walkway around it. The area of the garden is 6(5.5x + 2.5). The
combined area of the garden and the walkway is 7.5(8x +4). Find the area of the walkway around
the garden as the sum of two terms.
Answer:The area of the walkway around is 26 x + 16 as the sum of two terms
Step-by-step explanation:
A rectangular garden has a walkway around it
1. The area of the garden is 4(4.5 x + 1.5)
2. The combined area of the garden and the walkway is 5.5(8 x + 4)
We need to find the area of the the walkway
To find the area of the walkway by subtracting the area of the
rectangle from the combined area
∵ The combined area = 5.5(8 x + 4) ⇒ simplify it
∴ The combined area = 5.5(8 x) + 5.5(4)
∴ The combined area = 44 x + 22
∵ The area of the garden = 4(4.5 x + 1.5) ⇒ simplify it
∴ The area of the garden = 4(4.5 x) + 4(1.5)
∴ The area of the garden = 18 x + 6
Now subtract the area of the garden from the combined area
∵ Area of the walkway = (44 x + 22) - (18 x + 6)
∴ Area of the walkway = 44x + 22 - 18 x - 6
- Add like terms
∴ Area of the walkway = (44 x - 18 x) + (22 - 6)
∴ Area of the walkway = 26 x + 16
The area of the walkway around is 26 x + 16 as the sum of two terms
Step-by-step explanation:
Which of the following correctly classifies the triangle according to its sides and angles?
two sides with / = isosceles
(2 equal sides)
and
180 - 98 = 82° for the 2 other angles
: 2 = 41° per angle
so < 90° => acute
Use the data set to answer the question.
{22,26,28,35,45,63,91}
What is the mean absolute deviation (MAD) of the data set?
Answer:
your answer will be 18.9
Step-by-step explanation:
hope this helps you have a nice day :)
step by step is in the picture
A race car can go around the track 48 time in eight minute. What i the car unit rate?
The car unit rate of the race car is 6 miles/minute.
A unit rate specifies how many units of the first type of quantity equal to one unit of the second type of quantity. Examples of unit rates are km/hour, m/sec, cost/litre, and so on.
The denominator of a unit rate is always 1. To calculate the unit rate, divide the denominator by the numerator so that the denominator equals 1. For example, if 50km is covered in 5.5 hours, the unit rate will be 50km/5.5 hours = 9.09 km/hour.
Given that,
Quantity = 48 miles
Time taken = 8 minutes.
Thus, The car unit rate of the race car is 6 miles/minute.
To know more about unit rate visit: brainly.com/question/29781084
#SPJ4
Michael is painting the outside of some cubes that he is building. The net of a cube is shown. The net of a cube shows 6 squares. One square has sides labeled 5 inches. Question Move the appropriate word, phrase, or number to complete each sentence. Response area with 2 blank spaces To find the surface area of this cube, multiply the Blank space 2 empty of one square by 6. For the cube shown, Michael will paint Blank space 4 empty square inches.
The complete statements are:
To find the surface area of this cube, multiply the area of one square by 6.For the cube shown, Michael will paint 150 square inchesHow to calculate the area of a cubeThe area (A) of a cube is calculated using:
\(A = 6l^2\)
Where:
l represents the length of the cube.
So, the first statement is:
Multiply the area of one square by 6, to calculate the surface area of the cube.
Recall that the side length of the cube is 5.
So, the equation becomes
\(A = 6 \times 5^2\)
\(A = 150\)
This means that:
Michael will paint 150 square inches
Read more about cubes at:
https://brainly.com/question/1972490
if 1 in = 2.54 cm, then 1 ft = cm ?
A 32.16
B 24.68
C 30.48
D 28.48
In the expression 30+40+70, Jillian added 30 and 40 and then 70, while Samuel added 30 and 70 and then 40. Who is correct? Explain your reasoning
As per the mathematical operation both Jillian and Samuel are correct.
Given expression = 30+40+70,
The methodology by Jillian = added 30 and 40 and then 70
The methodology by Samuel = added 30 and 70 and then 40.
Determining the result of the given equation:
30 + 40 + 70
= 140
Reviewing the operations of both Jillian and Samuel
Jillian
He added 30 and 40 and then 70:
30 + 40 = 70
70 + 70 = 140
Samuel
He added 30 and 70 and then 40
30 + 70 = 100
100 + 40 = 140
The result of both mathematical operations is 140. Thus, it can be stated that both are correct.
Read more about mathematical operation on:
https://brainly.com/question/20628271
#SPJ4
If there are 3 apples for every 4 oranges, how many apples would you have if you had 20 oranges?
Answer:
6 Apples
Step-by-step explanation:
There would be six apples and 2 oranges left over.
Hope this Helps!
:D
Answer:
I was kind of confused on this one but is it 15 apples?
Step-by-step explanation:
3, 6, 9, 12, 15
4, 8, 12, 16, 20
I think the answer is 15 apples.
3. If A = 49° and a = 10, find c.
The triangle is solved using the law of sines and c = 13.25
Given data ,
Let the triangle be represented as ΔABC
Now , the measure of sides of the triangle are
The measure of ∠BAC = 49°
The measure of ∠ACB = 90°
And , the measure of side a = 10 units
From the law of sines ,
a / sin A = b / sin B = c / sin C
10 / sin 49° = c / sin 90°
The triangle is solved using the law of sines , where the measure of sine of angle opposite to the sides are in the same ratio.
The trigonometric value of sin 90° = 1
c = 10 / 0.75470958022
c = 13.25 units
Therefore , the measure of c = 13.25 units
Hence , the triangle is solved and c = 13.25 units
To learn more about law of sines click :
https://brainly.com/question/13098194
#SPJ1
The complete question is attached below :
If A = 49° and a = 10, find c.
I select two cards from a deck of 52 cards and observe the color of each (26 cards in the deck are red and 26 are black). Which of the following is the most appropriate sample space S for the possible outcomes? a. S-(red,red), (red,black), (black,red), (black,black) b. S - fred,black) c. S-(0, 1, 2) d. none of the above
The option a. S-(red,red), (red,black), (black,red), (black,black) is the most appropriate sample space S for the possible outcomes of selecting two cards from a deck of 52 cards
The most appropriate sample space S for the possible outcomes of selecting two cards from a deck of 52 cards and observing the color of each (26 cards in the deck are red and 26 are black) is given by option a. S-(red,red), (red,black), (black,red), (black,black).
Sample space S in probability theory denotes the set of all possible outcomes of an experiment.
In other words, the sample space S represents all possible outcomes of an experiment under consideration. For instance, in the current scenario,
These four possible outcomes are independent and equally likely events, and the sample space S for the possible outcomes is given by option a. S-(red,red), (red,black), (black,red), (black,black).
Learn more about Outcomes
brainly.com/question/27292589
#SPJ11
let (wn) be the sequence of waiting time in a poisson process of internsity lamda = 1. show that xn = 2^n exp{-wn} defines a nonnegative martingale}
The sequence xn = 2ⁿexp{-wn} defines a nonnegative martingale. It is based on the waiting time sequence wn in a Poisson process with intensity lambda = 1.
To show that xn = 2ⁿexp{-wn} defines a nonnegative martingale, we need to demonstrate two properties: nonnegativity and the martingale property.
First, let's establish the nonnegativity property. Since wn represents the waiting time sequence in a Poisson process, it is always nonnegative. Additionally, 2ⁿ is also nonnegative for any positive integer n. The exponential function exp{-wn} is nonnegative as well since the waiting time is nonnegative. Therefore, the product of these nonnegative terms, xn = 2ⁿexp{-wn}, is also nonnegative.
Next, we need to verify the martingale property. A martingale is a stochastic process with the property that the expected value of its next value, given the current information, is equal to its current value. In this case, we want to show that E[xn+1 | x1, x2, ..., xn] = xn.
To prove the martingale property, we can use the properties of the Poisson process. The waiting time wn follows an exponential distribution with mean 1/lambda = 1/1 = 1. Therefore, the conditional expectation of exp{-wn} given x1, x2, ..., xn is equal to exp{-1}, which is a constant.
Using this result, we can calculate the conditional expectation of xn+1 as follows:
E[xn+1 | x1, x2, ..., xn] = 2^(n+1) exp{-1} = 2ⁿexp{-1} = xn.
Since the conditional expectation of xn+1 is equal to xn, the sequence xn = 2ⁿ exp{-wn} satisfies the martingale property. Therefore, it defines a nonnegative martingale.
Learn more about integer here: https://brainly.com/question/199119
#SPJ11
heeelelppppppp it is area of a circle help me plz i will make you the brillientest
-) A floor plan shows that a tiny house has a length of 30 feet and a width of 20 feet.
1) Which expression represents the area
of the tiny house?
30. 20
30 – 20
30 : 20
30 + 20
Answer:30*20
Step-by-step explanation:
there are three highways in the county. the number of daily accidents that occur on these highways are poisson random variables with respective parameters . 3, . 5, and . 7 . find the expected number of accidents that will happen on any of these highways today.
There are three highways in the county. the number of daily accidents that occur on these highways are poison random variables with respective parameters . 3, . 5, and . 7 The expected number of accidents that will happen on any of these highways today is 1.5
There is a theorem that we can use to find the expected value of a random variable that is a sum of other random variables as follows.
If X= X₁ + X₂ +...... +Xₓ, then E( X)= E(X₁) +E( X₂) +...... +E(Xₓ),
In this case, let X = the number of accidents that will happen on any of those highways today,
are the numbers of accidents on each highway, respectively.
Then X= X₁ + X₂ +X₃ .
Since are Poisson variates, their expected values are the parameters given, .3, .5 and .7.
So E(X₁) = .3 E( X₂) = .5 E(X₃)= .7
Thus, E(X)= 1.5
A similar Poisson random variable problem is given at
https://brainly.com/question/28799409
#SPJ4
john and jane go rock-climbing together. john climbs a height of $(x 5)$ miles in $(x-1)$ hours and jane climbs a height of $(x 11)$ miles in $(x 1)$ hours. if john and jane were climbing at the same speed, what must have been their speed, in miles per hour?
Given that John climbs a height of \($(x + 5)$\) miles in \($(x - 1)$\) hours and Jane climbs a height of \($(x + 11)$\) miles in \($(x + 1)$\) hours. We know that the distance covered by both John and Jane are equal.
Distance covered by John = Distance covered by Jane
Therefore, \($(x + 5) = (x + 11)$\)
Thus, x = 6
Now, we need to find the speed of both, which is given by the formulae:
Speed = Distance / Time
So, speed of John = \($(x + 5) / (x - 1)$\) Speed of John =\($11 / 5$\) mph
Similarly, speed of Jane = \($(x + 11) / (x + 1)$\)
Speed of Jane = \($17 / 7$\) mph
Since both have to be equal, Speed of John = Speed of Jane Therefore,
\($(x + 5) / (x - 1) = (x + 11) / (x + 1)$\)
Solving this equation we get ,x = 2Speed of John = \($7 / 3$\) mph
Speed of Jane = \($7 / 3$\) mph
Thus, their speed was \($7 / 3$\) mph.
To know more about distance visit:
https://brainly.com/question/15172156
#SPJ11
What is the the translation rule