Answer:
f(x)=25x+120. f(10)=370
Answer:
Step-by-step explanation:
f(10)= Which Is 25. This means that he will have saved $250 in 10 weeks. The couch costs $475 whis is $225 more than $250
In 1948, 5 people bought 66 acres of land for $124.00 per acre, In 1967, the same 66 acres was sold and bought for $15,787.25 per acre. What was the mark up from 1967 to 2013?
Answer:
Price decresed to 124.00
Step-by-step explanation:
Right triangle EFG has its right angle at F, EG = 6 , and FG = 4 What is the value of the trigonometric ratio of an angle of the triangle? Drag a value to each box to match the trigonometric ratio with its value .
Answer:
\(\cos G=\dfrac{2}{3}\)
\(\csc E=\dfrac{3}{2}\)
\(\cot G=\dfrac{2}{\sqrt{5}}\)
Step-by-step explanation:
If the right angle of right triangle EFG is ∠F, then EG is the hypotenuse, and EF and FG are the legs of the triangle. (Refer to attached diagram).
Given ΔEFG is a right triangle, and EG = 6 and FG = 4, we can use Pythagoras Theorem to calculate the length of EF.
\(\begin{aligned}EF^2+FG^2&=EG^2\\EF^2+4^2&=6^2\\EF^2+16&=36\\EF^2&=20\\\sqrt{EF^2}&=\sqrt{20}\\EF&=2\sqrt{5}\end{aligned}\)
Therefore:
EF = 2√5FG = 4EG = 6\(\hrulefill\)
To find cos G, use the cosine trigonometric ratio:
\(\boxed{\begin{minipage}{9 cm}\underline{Cosine trigonometric ratio} \\\\$\sf \cos(\theta)=\dfrac{A}{H}$\\\\where:\\ \phantom{ww}$\bullet$ $\theta$ is the angle. \\ \phantom{ww}$\bullet$ $\sf A$ is the side adjacent the angle. \\\phantom{ww}$\bullet$ $\sf H$ is the hypotenuse (the side opposite the right angle). \\\end{minipage}}\)
For angle G, the adjacent side is FG and the hypotenuse is EG.
Therefore:
\(\cos G=\dfrac{FG}{EG}=\dfrac{4}{6}=\dfrac{2}{3}\)
\(\hrulefill\)
To find csc E, use the cosecant trigonometric ratio:
\(\boxed{\begin{minipage}{9 cm}\underline{Cosecant trigonometric ratio} \\\\$\sf \csc(\theta)=\dfrac{H}{O}$\\\\where:\\ \phantom{ww}$\bullet$ $\theta$ is the angle. \\ \phantom{ww}$\bullet$ $\sf A$ is the side adjacent the angle. \\\phantom{ww}$\bullet$ $\sf H$ is the hypotenuse (the side opposite the right angle). \\\end{minipage}}\)
For angle E, the hypotenuse is EG and the opposite side is FG.
Therefore:
\(\csc E=\dfrac{EG}{FG}=\dfrac{6}{4}=\dfrac{3}{2}\)
\(\hrulefill\)
To find cot G, use the cotangent trigonometric ratio:
\(\boxed{\begin{minipage}{9 cm}\underline{Cotangent trigonometric ratio} \\\\$\sf \cot(\theta)=\dfrac{A}{O}$\\\\where:\\ \phantom{ww}$\bullet$ $\theta$ is the angle. \\ \phantom{ww}$\bullet$ $\sf A$ is the side adjacent the angle. \\\phantom{ww}$\bullet$ $\sf H$ is the hypotenuse (the side opposite the right angle). \\\end{minipage}}\)
For angle G, the adjacent side is FG and the opposite side is EF.
Therefore:
\(\cot G=\dfrac{FG}{EF}=\dfrac{4}{2\sqrt{5}}=\dfrac{2}{\sqrt{5}}\)
I NEED HELP PLEASE THANKS! :) Find the seventh partial sum of 13, 22, 31, 40, ...
9
67
106
280
Answer:
Step-by-step explanation:
Arithmetic sequence
First term a = 13
Common difference = 2nd term - first term
= 22 - 13
d = 9
\(a_{n}= a + (n-1)d\\\\a_{7}= 13 + 6*9\)
= 13 + 54
= 67
Sum of 7 terms = \(\frac{n}{2}(2a + (n-1)d)\\\\\)
= \(\frac{7}{2}(2*13+6*9)\\\)
=\(\frac{7}{2}(26+54)\\\)
= \(\frac{7}{2}*80\\\)
= 7 *40
= 280
Answer:
280
Step-by-step explanation:
the 7th number is
Which system of linear equations has exactly one solution?
2y = 10x + 4
y = 5x - 2
y = 2x - 3
2y = x - 12
y = 8x + 3
y = 8x + 7
15y = 30x + 90
y = 2x + 6
Answer:
y = 2x - 3
2y = x - 12
Step-by-step explanation:
how would i anwser this? help pls!
Answer:
Step-by-step explanation:
To get the y values all you need to do is substitute the x value in the equation y=-2/3x+7.
For example:
y=-2/3(-6)=7
-2/3x6=-4
-4+7=3
(-6,3)
You can double check your work by filling the x and y coordinates in the equation and when solved if it it true you know you were correct.
To get the x value, you need to fill in the y in the equation y=-2/3x+7
for example:
5=-2/3x+7
-2=-2/3x
3=x
(3,5)
y=-2/3x+7
y=-2/3(15)+7
y=-10+7
y=-3
(15,-3)
y=-2/3x+7
15=-2/3x+7
8=-2/3x
-12=x
(-12,15)
A bucket begins holding 25 kgs of sand. The bucket is to be lifted to the top of a 15 meter tall building by a rope with density 0.4 kg/m. However, the bucket has a hole in it, and leaks 0.1 kgs of sand each meter it is lifted.
Find the work done lifting the bucket and rope to the top of the building. Use 9.8 m/s2 for gravity.A bucket begins holding 25 kgs of sand. The bucket is to be lifted to the top of a 15 meter tall building by a rope with density 0.4 kg/m. However, the bucket has a hole in it, and leaks 0.1 kgs of sand each meter it is lifted.
Thanks
Work done lifting the bucket and rope to the top of the building is 4005.75 Joules
What is work ?
To express this concept mathematically, the work W is equal to the force f times the distance d, or W = fd. If the force is being exerted at an angle θ to the displacement, the work done is W = fd cos θ.
Initially bucket hold = 25kg. Sand
Sand leaks 0.1 kgs each meter it is lifted
At height x meter bucket hold = (25 - 0.1x) kg of sand
Length of rope = 15 meter
density of rope = 0.4kg / meter
weight of rope = 15 (0.4) = 6kg.
At height x meter, weight of rope = (6 - 0.4x)
Total weight at height x meter = (25-0.1x) + (6-0.4x)
= (31 - 0.5x) kg
force = (31-0.5x) g Newtons. = [(31-0.5x) 9.8] Newton
Work = force × displacement
\(Work= \int_{0}^{15}9.8(31-0.5x)dx\)
\(=9.8[31x-0.5 \frac{x^2}{2} ]_{0}^{15}\)
\(=9.8[31(15)-0.25(15)^2]-0\)
\(=4005.75 joules\)
Hence, work done 4005.75 Joules
Learn more about the work and displacement here:
https://brainly.com/question/16149934
#SPJ1
Help help help please
Answer:
D=360_180÷9
D=360_20
D=340
Since the time series has trend and seasonal pattern, to forecast the quarterly sales of the textbook, the following regression equation was found: stack y t with overparenthesis on top equals 2120 space minus 620 space Q t r 1 space minus space 1320 space Q t r 2 space plus space 290 space Q t r 3 space plus space 24 space t , where Q t r 1 , Q t r 2and Q t r 3 are dummy variables corresponding to Quarters 1, 2 and 3, and t = time period. The sales in Quarter 4 of the next year are predicted to be
Answer:
Y(2)= 2120+ 48= 2168
Step-by-step explanation:
The given equation is
Yt= 2120 - 620 Qtr 1 t -1320 Qtr 2 t + 290 Q tr3 t + 24 t
Taking the quarter 1 , 2 and 3 to be dummy variable the predicted sales for the 4th qtr are
Yt= 2120 - 620 Qtr 1(0) -1320 Qtr 2(0) + 290 Q tr3 (0) + 24 (1)
Y(1)= 2120 + 24 = 2144 ( for year =1)
Y(2)= 2120+ 48= 2168 ( for year =2)
Y(3)= 2120 + 72= 2192 ( for year =3)
where t is the number of years.
So for the next year the fourth quarter sales are predicted to be 2168.
What is 96/125 divded 16/5.
Answer: 2 286/624
Step-by-step explanation:
96 * 16= 1536
125* 5= 625
2 286/ 625
Whats the difference between Rational and irrational numbers?
Answer:
Numbers that can be expressed as a ratio of two number (p/q form) are termed as a rational number. Numbers that cannot be expressed as a ratio of two numbers are termed as an irrational number.
Step-by-step explanation:
round each number to the nearest hundred 455,329,950
455,329,950 lie between 455,329,900 and 455,330,000
To round 455,329,950 to the closest hundred, we apply the rule to round the number with algarism 5. This rule determine that we must round the number to the closest even algarism in the place of the significant digit.
In this case, we must round 455,329,950 to 455,330,000.
A stainless steel patio heater is a square pyramid. The length of one side of the base is 22.6 The slant height of the pyramid is 88.6 What is the height of the pyramid?
Answer: The height of the pyramid is approximately 87.58 units.
Step-by-step explanation:
Rewrite the area formula with the info given from the problem then find the value of x , then how many feet of fencing should me Korber buy ?
Since the triangle is a right isosceles triangle and each leg measures x, its area is given by:
\(A=\frac{1}{2}x^2\)Now, let's use the given area and solve it for x:
\(\begin{gathered} 4232=\frac{1}{2}x^2\\ \\ x^2=8464\\ \\ x=92\text{ ft} \end{gathered}\)Since the "path" already has fence, the amount of fence needed is 2x:
\(2x=2\cdot92=184\text{ ft}\)Which represents the RANGE of the following relation? {(-6, 5), (-4, 3), (-1, 0), (4, 3)}
Answer:
5, 3, 0, 3 are all the ranges! Hope this helps
Step-by-step explanation:
Ranges are on the right, domains are on the left
1500 students in class and 1200 are present what is percentage of absent?
Answer:
300% percent of the people are absent...
Step-by-step explanation:
I need help with
7\4+8\3=
Answer:
4\(\frac{5}{12}\) or \(\frac{53}{12}\)
Step-by-step explanation:
I hope this helps!
15 points help with math pls
Answer:
b or c i think
Step-by-step explanation:
not for sure just a guess
100 points and will mark bralist
Answer questions 1 and 2
1. In a rhombus, if DK = 8, then KL = DK = 8, 2. a. AD = AB = 15, b. DC = AB = 15, c. m∠BAD= 66°, m∠ADC= 33°.
Describe Rhombus?A rhombus is a four-sided polygon with all sides of equal length. It is also known as a diamond or a lozenge. It is a special case of a parallelogram, where opposite sides are parallel and diagonals bisect each other at right angles. In a rhombus, all angles are equal, and the opposite sides are parallel and congruent. The diagonals of a rhombus intersect at a 90-degree angle, and they bisect each other. The area of a rhombus can be calculated as half the product of its diagonals. The perimeter of a rhombus is four times the length of its sides. Rhombuses can be found in various contexts, such as in geometric shapes, logos, and patterns.
1. In a rhombus, all sides are equal. So, if DK = 8, then KL = DK = 8.
2. In a rhombus, opposite angles are equal. So, m<ADC = m<ABC = 114°.
a. In a rhombus, all sides are equal. So, AD = AB = 15.
b. In a rhombus, all sides are equal. So, DC = AB = 15.
c. The sum of angles in a rhombus is 360°. So, m∠BAD = (360 - 2*114)/2 = 66°.
d. In a rhombus, opposite angles are equal. So, m∠ABD = m∠DCB. Also, m∠ABD + m∠DCB = 180°. Therefore, m∠ADC = (180 - 114)/2 = 33°.
To know more about angles visit:
https://brainly.com/question/11966028
#SPJ1
Find how much money needs to be deposited now into an account to obtain $1,200 (Future Value) in 15 years if the interest rate is 7% per year compounded monthly (12 times per year).
\(~~~~~~ \textit{Compound Interest Earned Amount} \\\\ A=P\left(1+\frac{r}{n}\right)^{nt} \quad \begin{cases} A=\textit{accumulated amount}\dotfill & \$ 1200\\ P=\textit{original amount deposited}\\ r=rate\to 7\%\to \frac{7}{100}\dotfill &0.07\\ n= \begin{array}{llll} \textit{times it compounds per year}\\ \textit{monthly, thus twelve} \end{array}\dotfill &12\\ t=years\dotfill &15 \end{cases}\)
\(1200 = P\left(1+\frac{0.07}{12}\right)^{12\cdot 15} \implies 1200=P\left( \frac{1207}{1200} \right)^{180} \\\\\\ \cfrac{1200}{ ~~ \left( \frac{1207}{1200} \right)^{180} ~~ }=P\implies 421.21\approx P\)
1. A new compact has a sticker price of $14500. Options add another $982. Destination charges are $592. Dealer preparation is 5% of the total price. Sales tax is 7%. Tag fee is $145. Title fee is $45. What is the total price of the vehicle?
2. The selling price of a used car is $8850. Trade in allowance is $1500. Tax is 8%. Tag fee is $130. Title fee is $35. Finance charges are 9.5% annual simple interest. What is the total price of the financed amount? What are the total finance charges? What are the monthly payments if the vehicle is financed for 3 years? What is the total deferred price of the car?
3. The total deferred price of a car is $28000. After a down payment of $2100, the monthly payments are $380. How long is the financing agreement?
4. Stanley bought a new car with a sticker price of $19200. The dealer agreed to a 6% discount. The sales tax was 8% of the selling price. The tag fee was $65, and the title fee was $45. What is the total price of the car? The interest rate is 9% for financing the car for 5 years. What is the total deferred price after all the payments were made?
5. Mark bought a truck with a sticker price of $23000 plus additional options totaling $3500. He received a 4% discount and a $1500 trade-in allowance. The tax was 7%, tag fee was $125, and title fee was $75. He bought an extended warranty for $700, which was financed into the total cost of the truck. The interest rate was 6.5% for 5 years. How much are the monthly payments?
The total price of the vehicle would be $18,192.88.
The total deferred price of the car would be $11,191.60.
The length of the financing agreement is 68 months .
The total deferred price after the payments was $19,601.84.
The monthly payments would be $516.92.
How to find the price of the vehicle ?Subtotal = Base price + Options + Destination charges
Subtotal = $14,500 + $982 + $592 = $16,074
Dealer preparation = 5% of subtotal
Dealer preparation = 0.05 x $16,074 = $803.70
Sales tax = 7% of subtotal
Sales tax = 0.07 x $16,074 = $1,125.18
Total price = Subtotal + Dealer preparation + Sales tax + Tag fee + Title fee
Total price = $16,074 + $803.70 + $1,125.18 + $145 + $45 = $18,192.88
How to find the total deferred price ?Tax = 8% of selling price = 0.08 x $8,850 = $708
Tag fee = $130
Title fee = $35
Total amount financed = Amount financed + Tax + Tag fee + Title fee = $7,350 + $708 + $130 + $35 = $8,223
Annual interest rate = 9.5%
Number of years financed = 3
Total finance charges = $8,223 x 0.095 x 3 = $2,341.595
Total financed amount = $8,223 + $2,341.595 = $10,564.595
Monthly payments = Total financed amount / (Number of years financed x 12 months) = $10,564.595 / (3 x 12) = $293.4615
Total deferred price = Selling price + Total finance charges = $8,850 + $2,341.595 = $11,191.595
How to find the length of the financing agreement ?Total deferred price = $28,000
Down payment = $2,100
Total amount financed = Total deferred price - Down payment = $28,000 - $2,100 = $25,900
Monthly payments = $380
Number of months = Total amount financed / Monthly payments = $25,900 / $380 = 68.16
The financing agreement is approximately 68 months long.
How to find the deferred price after the payments ?Sticker price = $19,200
Discount = 6% of sticker price = 0.06 x $19,200 = $1,152
Selling price = Sticker price - Discount = $19,200 - $1,152 = $18,048
Sales tax = 8% of selling price = 0.08 x $18,048 = $1,443.84
Total price = Selling price + Sales tax + Tag fee + Title fee = $18,048 + $1,443.84 + $65 + $45 = $19,601.84
How to find the monthly payments ?Using the formula for monthly payments on a loan:
P = (PV x r x (1 + r)^ n) / ((1 + r) ^ n - 1)
= ($26,515.80 x 0.005265 x (1 + 0.005265) ^ 60 ) / ((1 + 0.005265) ^ 60 - 1) = $516.92
Find out more on monthly payments at https://brainly.com/question/27926261
#SPJ1
Solve the equations by substitution
2x - y = 2
3x + 4y = 6
Answer:
i hope its readable lol-
Data was collected on the heights of boys at 12 and 24 months of age. The data is summarized in the following boxplots. Is there more variation in the boys' heights at 12 months or 24 months? Explain how you can tell from the boxplots.
A. There is more variation in height at 24 months. The whiskers are more symmetric for the 24-month data, indicating greater spread in the data.
B. There is more variation in height at 12 months. The box length is smaller, indicating a smaller interquartile range and greater spread in the data.
C. There is more variation in height at 12 months. The whiskers are less symmetric for the 12-month data, indicating greater spread in the data.
D. There is more variation in height at 24 months. The box length is longer, indicating a larger interquartile range and greater spread in the data
Answer:
D. There is more variation in height at 24 months. The box length is longer, indicating a larger interquartile range and greater spread in the data
Step-by-step explanation:
One easy way we can easily tell about the spread and variation data sets is by considering the length of the box in the box plot.
The length of a box plot represents the interquartile range of a data set. The longer the box length, the more the variation and spread there is in the data.
Therefore, considering the diagram of the box plots attached below, the box length for length of boys at 24months is longer than that of the box length of heights of boys at 12 months.
The longer box lengths for heights of boys at 24 months indicates a larger interquartile range compared to that of heights of boys at 12 months. This larger interquartile range implies that, there is more variation in heights at 24 months.
Therefore, the correct option is "D. There is more variation in height at 24 months. The box length is longer, indicating a larger interquartile range and greater spread in the data."
I need help with this math today
Answer:
120 + 10x
or
10(12 + x)
Step-by-step explanation:
At a carnival, Jim gets to spin a prize wheel. It has a radius of 1 foot. What is the prize wheel's area?
Answer:
Step-by-step explanation:
pi*r^2=area
1*1=1
1*3.14=3.14
the area is pi itself
A researcher wishes to determine whether people with high blood pressure can lower their blood pressure by performing yoga exercises. A treatment group and a control group are selected. The sample statistics are given below. Construct a 90% confidence interval for the difference between the two population means, Would you recommend using yoga exercises? Treatment Group Control Group n1 = 100 n2 = 100 1 = 178 2 = 193 s1 = 35 s2 = 37
Answer:
90% confidence interval for the difference between the two population means
( -23.4166 , -6.5834)
Step-by-step explanation:
Step(i):-
Given first sample size n₁ = 100
Given mean of the first sample x₁⁻ = 178
Standard deviation of the sample S₁ = 35
Given second sample size n₂= 100
Given mean of the second sample x₂⁻ = 193
Standard deviation of the sample S₂ = 37
Step(ii):-
Standard error of two population means
\(se(x^{-} _{1} -x^{-} _{2} ) = \sqrt{\frac{s^{2} _{1} }{n_{1} }+\frac{s^{2} _{2} }{n_{2} } }\)
\(se(x^{-} _{1} -x^{-} _{2} ) = \sqrt{\frac{(35)^{2} }{100 }+\frac{(37)^{2} }{100 } }\)
\(se(x^{-} _{1} -x^{-} _{2} ) = 5.093\)
Degrees of freedom
ν = n₁ +n₂ -2 = 100 +100 -2 = 198
t₀.₁₀ = 1.6526
Step(iii):-
90% confidence interval for the difference between the two population means
\((x^{-} _{1} - x^{-} _{2} - t_{\frac{\alpha }{2} } Se (x^{-} _{1} - x^{-} _{2}) , x^{-} _{1} - x^{-} _{2} + t_{\frac{\alpha }{2} } Se (x^{-} _{1} - x^{-} _{2})\)
(178-193 - 1.6526 (5.093) , 178-193 + 1.6526 (5.093)
(-15-8.4166 , -15 + 8.4166)
( -23.4166 , -6.5834)
G
Where in the museum did Jake and Summer agree to meet?
at the Venus De Milo statue
at the museum cafe
in the Denon wing
at the portrait of the Mona Lisa
What’s the answer
Answer:
A) at the Venus De Milo statue
Step-by-step explanation:
do it
Jake and Summer agreed to meet in this specific part of the museum in the story Teen detectives:
At the Venus De Milo statue
Teen detectives storyThis is a reading comprehension activity about the story Teen detectives, which follows the adventures of Jake and Summer.
Reading comprehensionIn reading comprehension exercises, you have to read the text or story carefully, then read the exercise's instructions and finally select the key words that can help you understand the whole story better.
Check more information about reading comprehension exercises here https://brainly.com/question/25327616
An oblique cylinder is shown.
An oblique cylinder is shown. It has a radius of 5, a height of 12, and a slant length of 13.
Which represents the volume of the cylinder, in cubic units?
120π
130π
300π
325π
Answer:
The volume in terms of Pi is 300πStep-by-step explanation:
This problem is on the mensuration of solid shapes, an oblique cylinder.
the expression for the volume of an oblique cylinder is given as
\(volume= \pi r^2h\)
Given data
radius r= 5
height h= 12, and
slant length of 13.
Substituting the given data into the expression we can solve for the volume below
\(volume= \pi* 5^2*12\\\ volume= \pi*25*12\\\ volume= \pi*300\\\ volume= 300\pi\)
Answer:
300
Step-by-step explanation:
Amount of water in a pool
Name an acute angle and give its measure.
Angle: ______ Measure: _____
Name an obtuse angle and give its measure. (2 points)
Angle: _____ Measure: _____
Name one right angle. (1 point
Name one straight angle. (1 point)
11. Angle KEF = 40°, Angle KEJ = 50°
12. Angle HEF = 115°, Angle KED = 140°
13. Angle JEF = 90°, Angle KEF = 90°
14. Angle DEF = 180°
Define the term geometry?The study of points, lines, and shapes in two and three dimensions, as well as their properties and relationships, is the focus of the mathematical discipline known as geometry.
11. Acute angles: Those angles are less than 90 degree angles.
Angle KEF = 40°
Angle KEJ = 50°
Angle KEH = 75°
Angle JEH = 25°
Angle HED = 65°
12. Obtuse angles: Those angles are more than 90 degree angles.
Angle HEF = 115°
Angle KED = 140°
13. Right angle: Those angles are 90 degree angle.
Angle JEF = 90°
Angle KEF = 90°
14. Straight angle: Those angles make 180 degree angle.
Angle DEF = 180°
To know more about geometry, visit:
https://brainly.com/question/247911
#SPJ1