Answer:
3.
Step-by-step explanation:
1) in the given sequence position no. 13 can be calculated easy:
16-(6+7)=3 (see the attachment), then
2) it is possible to calculate the position no. 11 (=7), then no.10(=3), then no.9 (=6), then it is visible repeating of subsequence '637', it means
3) the number of the given credit card is
37637637637637;
4) finally, the value of A is 3.
Match the number with its opposite. (4 points)
what are the steps to solve this
Answer:
The equation of this line is y = -4.
Answer:
y=-4
Step-by-step explanation:
zero slope m=0
y-y1=m(x-x1)
y-(-4)=0(x-(-9))
y+4=0
y=-4
After every eighth visit to a restaurant you receive a free beverage. After every tenth visit you receive a free appetizer. If you visit the restaurant 100 times, on which visits will you receive a free beverage and a free appetizer? At which visit will you first receive a free beverage and a free appetizer?
Answer:
On the 40th and the 80th you will receive both a free beverage and a free appetizer. You can find this by simply finding the multiples of both number up to 100 (or a little more than 100) to find out on which dates you'd get bothe an appetizer and beverage for free. Here are the multiples of both, to prove this answer.
8: 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80, 88, 96, 104.
10: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100.
Thus making 40 and 80 the answers. I hope this helps!
Answer:
on your 40th visit you will get both
Step-by-step explanation:
8 times 5 is 40
10 times 4 is 40
8. Why can a² + 100 not be factored using difference of squares? please help!!!
Answer:
the sum of squares kasi yan
Explanation:
first find the squareroot of a² and 100
the squareroot of a²=a
because a×a=a²
the squareroot of 100=10
because 10×10=100
second factor
(a + 10)² or (a + 10)(a + 10)
Let f(x) = 5(3)x
The graph of f(x) is stretched vertically by a factor of 2 to form the graph of g(x).
Choose the equation of g(x).
Responses
g(x) = 10(3)xg(x) = 10(3)x
g(x) = 7(3)xg(x) = 7(3)x
g(x) = 2(3)xg(x) = 2(3)x
g(x) = 5(6)x
The required equation is g(x) = 10(3)x which is the correct answer would be an option (A).
The graph of g(x) is obtained by stretching the graph of f(x) vertically by a factor of 2.
Since the vertical stretch of a graph multiplies the y-coordinates of each point on the graph by a constant factor, the equation of g(x) must be obtained by multiplying the y-coordinate of each point on the graph of f(x) by 2.
In the given equation f(x) = 5(3)x, the y-coordinate of each point on the graph of f(x) is 5(3)x.
Thus, to stretch the graph of f(x) vertically by a factor of 2, we need to multiply this y-coordinate by 2 to get the y-coordinate of the corresponding point on the graph of g(x). This gives us the following equation for g(x):
⇒ g(x) = 2 × 5(3)x = 10(3)x
Therefore, the required equation is g(x) = 10(3)x.
Learn more about the graphs here:
brainly.com/question/16608196
#SPJ1
Josiah ate dinner at a restaurant and his bill was $15.75. He wanted to leave a 15% tip. How much tip did he leave?
Group of answer choices
$2.36
$18.11
$1.50
$0.15
Hence, He had to pay $ 18.11 for the tip on a restaurant bill.
A value or ratio that may be stated as a fraction of 100 is referred to as a percentage in mathematics. If we need to calculate a percentage of a number, we should divide it by its entirety and then multiply it by 100. The proportion, therefore, refers to a component per hundred. Per 100 is what the word percent means. The letter "%" stands for it.
Josiah ate dinner at a restaurant and his bill was $15.75,
He wanted to leave 15% tip,
Then He had to pay,
=15.75+15 % of 15.75
=15.75 + 0.15*15.75
=18.11
Hence, He had to pay $ 18.11 for tip on the restaurant bill.
learn more about percentage
https://brainly.com/question/26080842
#SPJ1
Is the point (4, 3) a solution to the inequality y≥1−x?
Mari suspects that there is a relationship between the number of text messages high school students send and their academic achievement. To explore this, she asks a random sample of 52 students at her school how many text messages they sent yesterday and what their grade point average (GPA) was during the most recent marking period. Her data are summarized in the scatter plot below. The line of best fit is also shown as y=3.8-0.005x.
what is the GPA of someone who texted 200 and 90 times?
Answer:
Interpretation of the slope: For students at this school, the predicted GPA decreases by 0.005 for each additional text message sent OR the GPA decreases by 0.005, on average, for each additional text message sent.
Interpretation of intercept: The model predicts that students at this school who send no text messages have, on average, a GPA of 3.8.
Step-by-step explanation:
The purpose of this task is to assess the ability to interpret the slope and intercept of the line of best fit in context. There are two common errors that students make when interpreting the slope. Students may not make it clear that the slope is the predicted change (not necessarily an actual change) in GPA associated with an increase of 1 in the number of text messages sent. They also often do not communicate that the slope describes the change
You might want to point out that it is not always reasonable to interpret the intercept as the predicted y value when x = 0, as this often involves extrapolation far beyond the range of the x values in the data set. In this example, however, it is appropriate because there are observations with x = 0 in the data set.
You can also point out that the interpretation of the slope and intercept represents a generalization from the sample of 52 students to the population of all students at the school. This is appropriate because the sample was a random sample of students from the school.
Although this task is short and looks simple, some of the points brought out in this task are subtle. It might be a good strategy to engage in a whole class discussion of the correct interpretations.
What is the LCD of 7, 6, and 14
Find the area of the composite figure.
So in fig 1 :
L = 14m W = 9mArea = L × WArea = 9 × 14Area = 126 m²In fig 2 :
L = 7mW = 16 - 9 = 7mArea= L × WArea = 7 × 7Area =49m² TA = 126 + 49TA = 175 m²The area of the composite figure is,
A = 175 m²
We have to given that,
A composite figure is shown.
In first part,
Lenght (L) = 14m
Width (W) = 9m
Hence, We get;
Area = L × W
Area = 9 × 14
Area = 126 m²
For second part,
Lenght (L) = 7m
Width (w) = 16 - 9 = 7m
Hence, We get;
Area= L × W
Area = 7 × 7
Area =49m²
So, We can formulate;
The area of the composite figure is,
A = 126 + 49
A = 175 m²
Learn more about the rectangle visit:
https://brainly.com/question/2607596
#SPJ2
please help no links!
Answer:
I believe the correct answer would be X = \(\frac{1}{4} z\)
Step-by-step explanation:
You would set the denominator equal to 0
Then move the variable to the right
Lastly, divide both sides, which gives you your answer of X = \(\frac{1}{4} z\)
Hope this helped.
Answer:
(12(3)-3(1/3))/(4(3)-5)=5
Step-by-step explanation:
12 x 3= 36 3 x 1/3=1
4 x 3=12
(36-1)/(12-5)
35/7
5
THE ANSWER IS 5
what is the distance between -2 and 6?
Answer:
8units
Step-by-step explanation:
Guys what is 437x15=_____
Please Help, I Dont like Math
Thanks you guys have a good day!
Answer:
6555
Step-by-step explanation:
Again you can you Distributive property to answer this question here is how-To “distribute” means to divide something or give a share or part of something. According to the distributive property, multiplying the sum of two or more addends by a number will give the same result as multiplying each addend individually by the number and then adding the products together.
Answer:
6555
Step-by-step explanation:
A sculpture of the Earth is 829 kg. How many hydrpgen atoms
The number of hydrogen atoms present in the sculpture of earth if the mass of earth is 829 kg is 4.145 × 10²⁹.
Given that,
Mass of the sculpture of the earth = 829 kg
We know that,
Mass of an hydrogen atom = 2 × 10⁻²⁷ kg
Number of hydrogen atoms = Mass of earth / Mass of hydrogen atom
= 829 / 2 × 10⁻²⁷
= 414.5 × 10²⁷
= 4.145 × 10²⁹
Hence the required number of atoms is 4.145 × 10²⁹.
Learn more about Mass here :
https://brainly.com/question/30692091
#SPJ1
Please Help I Need To Answer This Quick!!....
Answer:
A+B+C=180°( BY SUM OF ALL ANGLE IS 180°)
70°+40°+C=180°
110°+C=180°
C=180°-110°
C=70°
C+X=180°(BY LINEAR PAIR)
70°+X=180°
X=180°-110°
X=70°
assume that the salaries of fast food restaurant managers are normally distributed with a mean of $48,000 and a standard deviation of $4,000. what is the lowest amount that a manager needs to make and still be one of the top 7% earners? use excel, and round your answer to the nearest dollar. provide your answer below:
According to the provided data, to be one of the top 7% earners a manager needs to earn $48,360.
What do you mean by statistics?The study of statistics focuses on gathering, organizing, organizing, analyzing, interpreting, and presenting data.
What is the formula to calculate mean and standard deviation?The formulas are given below:
\(\mu = \frac {\sum x}{N}\) (Mean)
\(\sigma = \sqrt {\frac {\sum (X- \mu ) ^ {2}} {N}\) (Standard Deviation)
Mean = $48,000
Standard Deviation = $4,000
According to this data, Max Earning made = $48,000 + $4,000
=$52,000
7% of $52,000 = $3,640
To be top 7% earner, A manager must earn = $52,000 - $3,640
=$48,360
To learn more about mean and standard deviation visit:
https://brainly.com/question/11822836
#SPJ4
Answer:$53,903
Step-by-step explanation:
Here, the mean, μ, is 48,000 and the standard deviation, σ, is 4,000. Let x be the cutoff salary for teachers in the top 7%. The area to the right of x is 7%=0.07. So, the area to the left of x is 1−0.07=0.93.
Open Excel. Click on an empty cell. Type =NORM.INV(0.93,48000,4000) and press ENTER.
Round the answer to the nearest dollar, is x≈53,903. Therefore, the cutoff salary for managers in the top 7% is $53,903.
HELP PLEASE DO NOT PUT A LINK
Answer:
No
No
Yes
Yes
No
Step-by-step explanation:
If the present value of an item is P and we experience an inflation rate of r, which is compounded continuously, for t years, what will the future value of the item be?
P = $60
r = 4.75%
t = 5
Answer:
I think it is p= $60
precalculus show all your work
The equation for a transformed cosine wave with the following properties is y = 3cos2x + 4
Equation of transformed cosine wave:An equation for a transformed cosine wave with the following properties can be written in the form:
y = A× cos(B(x - C)) + D
Where:
A = amplitude (positive value)
C = phase shift (horizontal shift of the wave)
D = vertical shift (shift of the wave up or down)
Here we have
Amplitude = 3
Period = π
Horizontal shift = None
Vertical shift = 4 units up
As we know Period P = 2π/B
From the data => 2π/B = π
=> B = 2
Hence,
Equation for a transformed cosine wave, y = 3 × cos(2(x - 0)) + 4
=> y = 3 × cos(2(x )) + 4
=> y = 3cos2x + 4
Therefore,
The equation for a transformed cosine wave with the following properties is y = 3cos2x + 4
Learn more about Transformed cosine waves at
https://brainly.com/question/17106395
#SPJ1
картопля містить 20 % крохмалю. скільки картоплі потрібно для одержання 12 кг крохмалю
Answer:
Для виготовлення 1 кг крохмалю потрібно 6 кг картоплі.Скільки крохмалю одержали з 30 кг картоплі. только пожалуйста условие задачи а не ее решение
Step-by-step explanation:
if f(x)=4x^2-6
find all x such that f(x)= 106
Answer:
50
Step-by-step explanation:
Answer:
\(2\sqrt7,-2\sqrt7\)
Step-by-step explanation:
So we have the function:
\(f(x)=4x^2-6\)
And we want to find all x such that f(x) is 106. So, substitute 106 for f(x):
\(106=4x^2-6\)
Add 6 to both sides:
\(112=4x^2\)
Divide both sides by 4:
\(x^2=28\)
Take the square root of both sides:
\(x=\pm\sqrt{28}\)
Simplify the square root:
\(x=\pm\sqrt{28}=\pm\sqrt{4\cdot 7}=\pm2\sqrt7\)
So, those are the two values that will satisfy our requirement.
And we're done!
Will give brainliest for correct answer
Answer:
Step-by-step explanation:
1. Not a function
2. Not a Function
3. Function
A rectangle has a length of 2 miles and a width of 6 miles. What is the area in square kilometers? Round your answer to theHow many liters of paint are in a 5-gallon bucket? Round your answer to the nearest liter.
The area of a rectangle is the total space it would cover in a two-dimensional plane. Thus, the required answers are:
i. The area of the rectangle is 31.1 \(km^{2}\).
ii. There are 18.9 liters of paint in the 5-gallon bucket.
Plane figures are bounded by straight sides. Thus examples are triangle, rectangle, square, trapezium, rhombus, etc.
A rectangle is a plane shape that has four sides. In this figure, two opposite sides have equal lengths.
The area of a rectangle = length x width
So in the given question, we have:
1) 1 mile = 1.60934 Kilometres
Thus;
2 miles = 3.21869 km
6 miles = 9.65606 km
Area of the given rectangle = 3.21869 x 9.65606
= 31.0799
The area of the rectangle is 31.1 \(km^{2}\).
2) Given a 5-gallon bucket, then:
1 gallon = 3.78541 liters
So that;
5 gallons = 18.9271 liters
= 18.9 liters
Thus there are 18.9 liters of paint in the 5-gallon bucket.
For more clarifications on the area of a rectangle, visit: https://brainly.com/question/20968176
#SPJ1
Find fx (1, 0) and fy (1, 0) and interpret these numbers as slopes for the following equation: f(x, y)= sqrt(4 - x^2 - 4y^2)
fx(1, 0) =
fy (1,0) =
The slopes of the curve's tangent line at point (1, 0) are fx(1, 0) = -2√3 and fy(1, 0) = 0.
fx(1, 0) = -2sqrt(3)
We take the partial derivative of f(x, y) with regard to x to determine fx:
fx(1, 0) = ∂f/∂x = -2x/√(4-x2-4y2)
When x = 1 and y = 0 are substituted into the partial derivative equation:
fx(1, 0) = -2(1)/√(4-12)
fx(1, 0) = -2√3
fy (1,0) = 0
To calculate fy, evaluate the partial derivative for f(x, y) with regard to y:
fy(1, 0) = ∂f/∂y = -8y/√(4-x2-4y2)
Moreover x = 1 and y = 0, the partial derivative calculation has now become: fy(1, 0) = -8(0)/√(4-12)
fy(1, 0) = 0
A slopes at (1, 0) are fx(1, 0) = -2√3 and fy(1, 0) = 0. This indicates that the tangent line to the curve at (1, 0) has a negative slope and a zero vertical component.
To learn more about derivative visit:
https://brainly.com/question/28822844
#SPJ4
Which graph represents 12 = 3x + 4y line a, line b, line c
Answer:
green line or "b"
Step-by-step explanation:
we can set this up into the slope intercept form
y=mx+b
where m is the slope and b is y intercept
12=3x+4y
-3x -3x
-3x+12=4y
/4. /4. /4
-3/4x+3=y
we can see the only line with a negative slope and a y intercept at 3 is the green line or "b"
hopes this helps please mark rainliest
Jordan is working two summer jobs, making $6 per hour walking dogs and making $15 per hour clearing tables. In a given week, he can work a maximum of 11 total hours and must earn at least $120. If xx represents the number of hours walking dogs and yy represents the number of hours clearing tables, write and solve a system of inequalities graphically and determine one possible solution.
Answer:
xx=5 and yy=6
Step-by-step explanation:
Hope it helps you
Can someone pls identify the mistake and how to correct it
Answer:
x = -2
Step-by-step explanation:
Mark brainliest if you understand
Graph y = 0.5|x|
The graph of the function f(x) = 0.5|x| is than its parent graph, f(x) = |x|.
The Domain and Range?
Thanks!
Select the correct answer. Based on these segment lengths, which group of segments can form a triangle? A. 3, 10, 14 B. 8, 7, 13 C. 3, 2, 5 D. 20, 7, 13
Answer:
B
Step-by-step explanation:
By the triangle inequality theorem, the sum of the lengths of the two shorter sides needs to be greater than the length of the longest side.
please help!! simplify. Your answer should only contain positive exponents. 2m squared times 2m to the power 3. m to the power 4 times 2m to the power 3
Answer:
A).4m^(+5)
B).2m^ (+7)
Step-by-step explanation:
First let me convert the expression to words for easy simplification and evaluation.
2m squared times 2m to the power 3.
= 2m² * 2m³
m to the power 4 times 2m to the power 3
= m⁴ * 2m³
So to evaluate.
We just multiply and get our answer.
For 2m² * 2m³
= (2*2)(m²*m³)
= 4(m(²+³))
= 4m^(+5)
For m⁴ * 2m³
= 2(m⁴*m³)
= 2m(⁴+³)
= 2m^ (+7)