Answer:
81 eggs
Step-by-step explanation:
4×18=72
plus the original 9
72+9=81
Write the equation and
solve for x.
(4n+22) (8n-10)
Answer:
32\(n^{2}\) + 136n − 220
Hope it helps,
Please mark me as the Brainliest
Thank you
A marathon runner ran the first 5 miles in 32.5 min. If she
continues running at this pace, how long will it take her to run
The entire marathon of 26.2
miles?
Answer:
It will take her 170.3 minutes to run the entire marathon
Step-by-step explanation:
Use dimensional analysis, the miles will cancel out.
\(\frac{26.2 mi}{1}\) × \(\frac{32.5 min}{5 mi}\) = \(\frac{26.2(32.5)}{5}\)min = 170.3 min
I'm under the water on this problem, please help me:
question: f(x)=10x−3
answer choices:
A. f(−5)
B. f(0)
C. f(7)
D. f(t^2+2)
E. f(12−x)
F. f(x+h)
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
Okay so...I might be interpreting the question wrong-if I am please comment! I'll fix it to the best of my ability.
A) Plug in -5 to all x values
f(-5)=10(-5)-3
==50-3
f(-5)= -53
B) f(0)=10(0)-3
f(0)= -3
C) f(7)=10(7)-3
=70-3
f(7)=67
D) f(t^2+2)=10(t^2+2)-3
=10t^2+20-3
f(t^2+2)=10t^2+17
E) f(12-x)=10(12-x)-3
=120-10x-3
f(12-x)=117-10x
F) f(x+h)=10(x+h)-3
=10x+10h-3
Eliminating Fractions from Equations
What can each term of the equation be multiplied by to eliminate the fractions before solving?
2x-+2x = 5 + x
O2
O 6
O 10
O 12
Answer:
12 is the best answer
I think
what is 1/6 divided by 2/5
Answer: 5/12
Here is a really quick way to divide fractions. In the divisor (the second fraction) we flip the numerator and the denominator. This is known as the reciprocal and basically it means the reverse of the fraction. When we find the reciprocal, we also have to change the division sign to a multiplication sign:
1/6 x 2/5
Once you've flipped the second fraction and changed the symbol from divide to multiply, we can multiply the numerators together and the denominators together and we have our solution:
The complete answer is below (simplified to the lowest form):
1x5 / 6x2 = 5/12
Here's a little bonus calculation for you to easily work out the decimal format of the fraction we calculated. All you need to do is divide the numerator by the denominator and you can convert any fraction to decimal:
5/12 = 0.4167
Answer: 5/12
Step-by-step explanation: When solving this equation you are going to have to use a method called keep, change, flip. you would keep \(\frac{1}{6}\) , change the division symbol to multiplication (because multiplication is the opposite of division) and flip \(\frac{2}{5}\) to \(\frac{5}{2}\).
\(\frac{1}{6}\) x \(\frac{5}{2}\)1x5=56x2=12\(\frac{5}{12}\)What is the scientific notation for 0.755
Answer:
7.55x\(10^{-1}\)
Step-by-step explanation:
Brainliest please
Answer:
7.55 × 10-1
hope this helps
For several weeks, the function f(x) = 3(4) * represented the number of birds infected with an illness x weeks after the first birds became sick. How did the number of sick birds change each week?
Answer:
Step-by-step explanation:
The number of sick birds grew by a factor of 4 each week. In other words, the number of sick birds quadrupled each week.
two years ago, paul was 7 times as old as matt was. two year from now, paul will be five times as old as matt will be. find the present age of each
The present age of Paul is 52 years and the present age of Matt is 10 years.
We are given that two years ago, Paul = 7 times as Matt
Let the current age of Matt be x and of Paul be y
2 years ago, we will have that:
Age of Matt = x - 2
So, we get the equation as:
Age of Paul = 7 ( x - 2) = 7 x - 14
y - 2 = 7 x - 14
y = 7 x - 14 + 2
y = 7 x - 12
Also, we are given that to year from now, Paul = five times Matt
We get that:
y + 2 = 5 ( x + 2)
y + 2 = 5 x + 10
y = 5 x + 10 - 2
y = 5 x + 8
So, we get:
7 x - 12 = 5 x + 8
7 x - 5 x = 8 + 12
2 x = 20
x = 20 / 2
x = 10
y = 5 (10) + 2
y = 50 + 2
y = 52
Therefore, the present age of Paul is 52 years and the present age of Matt is 10 years.
Learn more about equation here:
https://brainly.com/question/1214333
#SPJ4
Two systems of equations are given below.
For each system, choose the best description of its solution.
If applicable, give the solution.
-x - 2y = 6
x - 2y = 6
A The system has no solution.
B The system has a unique solution: Then
(x,y)= ( , )
C. The system has infinitely many solutions. They must satisfy the following equation: Then
Y =
________________________________
Two systems of equations are given below.
For each system, choose the best description of its solution.
If applicable, give the solution.
x - 3y + 9 = 0
-x + 3y = 9
A The system has no solution.
B The system has a unique solution: Then
(x,y)= ( , )
C. The system has infinitely many solutions. They must satisfy the following equation: Then
Y =
For the first system of equations, -x - 2y = 6 and x - 2y = 6, the equations are the same.
They both have the same left-hand side. The right-hand side is 6.
Hence, the system has infinitely many solutions.
To check this, you can solve the system as shown:
x - 2y = 6 (add x to both sides to get x alone)x = 2y + 6. -x - 2y = 6 (substitute x = 2y + 6) -(2y + 6) - 2y = 6 (-2y terms add up to -4y) -2y - 2y = 6 + 6 - 6 (-6 is added to both sides) -4y = 6 (dividing both sides by -4) y = -6/4 = -3/2.
Substitute y = -3/2 in x = 2y + 6 to get x.x = 2(-3/2) + 6 = -3 + 6 = 3.
Therefore the solution is (3,-3/2).For the second system of equations, x - 3y + 9 = 0 and -x + 3y = 9. Add the equations to eliminate x. You have, -3y + 3y + 9 = 0 + 9. 9 = 9. This is a true equation.
The variables cancelled out, and you ended up with a true equation.
Hence, the system has infinitely many solutions.
To check this, you can solve the system as shown:
x - 3y + 9 = 0 (add 3y to both sides)x + 9 = 3y (-3y to both sides) y = (x + 9)/3. -x + 3y = 9 (substitute y = (x+9)/3) -x + 3((x+9)/3) = 9 -x + x + 27/3 = 9 27/3 = 9. This is a true equation.
Hence the system has infinitely many solutions. They must satisfy the following equation: y = (x + 9)/3.
To know more about first system visit :
https://brainly.com/question/24065247
#SPJ11
The absolute value of x=5
The absolute value of x=5 is 5.
How to determine the absolute valueThe absolute value of a number is its positive equivalent of the number
For instance, the absolute value of -5 is 5 and the absolute value of 5 is also 5.
Generally, it is denoted by the symbol |x|.
So, we have
The absolute value of x=5
This gives
x = |5|
Evaluate
x = 5
Read more about absolute value at
https://brainly.com/question/24368848
#SPJ1
Question in pic! help asap! will give brainliest!
Answer:
A is the answer
Step-by-step explanation:
Can someone check this out to see if I have this correct? If not can you help me out please? Thank you! The answers are on 2nd page.
Answer:
Answer 1; Angles forming a linear sum to 180°
Answer 2; Substitution
Answer 3; Definition of perpendicular lines
Step-by-step explanation:
The two column proof is presented as follows;
Statement \({}\) Reason
1. ∠SWT ≅ ∠TWU \({}\) Given
2. m∠SWT + m∠TWU = 180° \({}\) Angles forming a linear sum to 180°
3. m∠SWT + m∠SWT = 180° \({}\) Substitution
4. m∠SWT = 90° \({}\) Algebra
5. \(\underset{TV}{\leftrightarrow }\)⊥ \(\underset{SU}{\leftrightarrow }\) \({}\) Definition of perpendicular lines
Perpendicular lines are defined as lines that are at right angles (90°) to each other, therefore given that the angle formed by the lines \(\underset{TV}{\leftrightarrow }\) and \(\underset{SU}{\leftrightarrow }\) m∠SWT = 90°, therefore, the lines \(\underset{TV}{\leftrightarrow }\) and \(\underset{SU}{\leftrightarrow }\) are perpendicular to each other.
find the missing angle measure of the following figure
Answer:
Step-by-step explanation:
By triangle sum theorem,
73°+ 39° + m∠1 = 180°
m∠1 = 180° - 102°
m∠1 = 78°
Since, m∠1 = m∠2 [Vertically opposite angles]
m∠2 = 78°
Sum of interior angles of a polygon = (n - 2)×180°
Where n = number of sides of the polygon
Sum of the interior angles of a quadrilateral = (4 - 2)×180°
= 360°
Therefore, 77° + m∠3 + 90° + m∠2 = 360°
77° + m∠3 + 90° + 78° = 360°
m∠3 = 360° - 245°
m∠3 = 115°
a school class went on a field trip to see a magician perform. there were 17 females and 20 males in the class. the magician randomly selected a volunteer from the audience, which had 52 females and 68 males. given that the randomly selected audience member is a student from the class, which equation can be used to find the probability, p, that the person is also a female?
An equation that can be used to find the probability, p, that the person is also a female given that the randomly selected audience member is a student from the class is: P = (17/120) ÷ (37/120)
For given question,
The audience of the magic show is conformed by a total of 120 people, 52 of which are female and 68 are men.
Within the audience there is a school class of 37, of these students, 17 are female and 20 are male.
First we find the probability of selecting a student from the class in all audiences.
P(A) = 37/120
Now, the probability that the selected student is female student:
P(B) = 17/120
We need to write an equation for combined probability which is given by,
P = (17/120) ÷ (37/120)
Therefore, an equation that can be used to find the probability, p, that the person is also a female given that the randomly selected audience member is a student from the class is: P = (17/120) ÷ (37/120)
Learn more about probability here:
https://brainly.com/question/3679442
#SPJ4
find the indicated partial derivative. f(x, y) = y sin−1(xy); fy 4, 1 8
Therefore, the value of fy at (4, 1) is (sin⁻¹(4) + 4/√(-60)) / 8, or approximately -0.105 for given partial derivatives.
To find fy, we need to take the partial derivative of f with respect to y, treating x as a constant. Using the chain rule, we get:
f(x, y) = y sin⁻¹(xy)
∂f/∂y = sin⁻¹(xy) + y(1/√(1 - x²y²))(x)
Now we can substitute the given values of x and y to get:
∂f/∂y (4, 1) = sin⁻¹(4) + 1(1/√(1 - 16))(4)
= sin⁻¹(4) + 4/√(-60)
To know more about partial derivative,
https://brainly.com/question/30904314
#SPJ11
This is hard can I get help?
Answer:
(x) + (2x) + (x - 1) + (2x) + (2x - 3) = 76 unit
Step-by-step explanation:
Name:
BARALAR
Index No asuelon
25. The average of 5 girls is 21 years. If the age of one of them is 8 years
calculate the average age of the remaining girls.
Answer:
24.25 years
Step-by-step explanation:
We know that average of a set = (sum of all terms) / (number of terms). Right now, we know two things: the average of the set (21 years) and the number of terms in the set (5). Therefore, we can rewrite the equation to solve for the sum of all terms.
We have: 21 = \(\frac{sum}{5}\)
sum = 21 · 5 = 105
Now we know the sum of ages of the 5 girls. We want to find the average age of the 4 remaining girls when we take out the girl who is 8 years old. As previously stated, to find the average of a set, we need to know two things: the sum of all terms in the set and the number of terms in the set. Right now, we only know one of those things: the number of terms in the set, which is 4. To find the sum, we can simply subtract the 8-year-old girl's age from the sum of ages of the 5 girls, which would be 105 - 8 = 97.
Therefore, the average age of the 4 remaining girls is \(\frac{97}{4} = 24.25\) years.
Hope this helps!
Answer:
24.25
Step-by-step explanation:
Since the average of 5 girls is 21, there total age is 105 (21*5)
If one of them is 8, 105-8 is 97 and 97/4 (because there is 4 girls left) is 24.25
Hope this helps you!
A tacit premise is a disguised objection to one of the premises in the argument
a. True
b. False
A tacit premise is a disguised objection:
b. False.
Is A tacit premise is a disguised objection to one of the premises in the argument?b. False.
A tacit premise is an unstated assumption or presupposition that is essential to an argument or conclusion, but which is not explicitly stated or defended.
Tacit premises are often taken for granted or assumed to be obvious, and they may be based on cultural, social, or personal beliefs and values.
While they are not necessarily a disguised objection to one of the premises in the argument, they can be used to strengthen or weaken an argument, depending on whether they are reasonable and supported by evidence or not.
Recognizing tacit premises is an important part of critical thinking and argument analysis, as it can help to reveal hidden assumptions and biases that may affect the reasoning and credibility of an argument.
Learn more about tacit
brainly.com/question/30991123
#SPJ11
one week ty made (3x + 4) dollars. The following week he made (x + 8) dollars. How much more did he make the first week?
Answer:
(2x – 4) dollars
Step-by-step explanation:
Find the total distance traveled by a particle according to the velocity function wt) = 3t - 9 m/sec over the time interval
[1, 5]. Enter your answer as an exact fraction, if necessary. Do not include units in your answer.
The total distance traveled by the particle over the time interval [1, 5] is 12 units.
To find the total distance traveled, we need to consider both the magnitude and direction of the velocity function. Since the velocity function given is in meters per second (m/sec), the total distance traveled will be measured in meters.
To calculate the total distance, we need to consider the intervals where the velocity function changes its sign. In this case, the velocity function is linear and increasing, starting at t = 1 with a velocity of 3 m/sec. From t = 1 to t = 3, the particle moves in the positive direction, covering a distance of (3t - 9) × (t - 1) = 12 units. From t = 3 to t = 5, the particle moves in the negative direction with the same magnitude, covering a distance of (-1) × (3t - 9) × (t - 3) = 12 unit
learn more about velocity function here:
https://brainly.com/question/29080451
#SPJ11
PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
Answer:
Missing denominator = 36
Step-by-step explanation:
Let us assume that,
→ Missing denominator = x
Now we have to,
→ Find the required value of x.
Forming the equation,
→ 27/x = 3/4
Then the value of x will be,
→ 27/x = 3/4
→ 27 × 4 = 3 × x
→ 108 = 3x
→ 3x = 108
→ x = 108/3
→ [ x = 36 ]
Hence, the value of x is 36.
Convert the polar coordinate (5,11π6)(5,11π6) to Cartesian
coordinates.
Enter exact values.
Convert the polar coordinate 5, (5, 1967) to Cartesian coordinates. Enter exact values. X = y = =
The polar coordinate 5, (5, 1967) to gets converted Cartesian coordinates:
x = 5 cos(11π/6) = 5(-√3/2) = -5√3/2
y = 5 sin(11π/6) = 5(-1/2) = -5/2
To convert a polar coordinate to Cartesian coordinates, we use the formulas:
x = r cos(theta)
y = r sin(theta)
where r is the radius and theta is the angle in radians.
For the polar coordinate (5, 11π/6), we have:
r = 5
theta = 11π/6
Plugging these values into the formulas, we get:
x = 5 cos(11π/6) = 5(-√3/2) = -5√3/2
y = 5 sin(11π/6) = 5(-1/2) = -5/2
Therefore, the Cartesian coordinates are (-5√3/2, -5/2).
For the polar coordinate (5, 1967), we have:
r = 5
theta = 1967
Note that the angle is not in radians, so we need to convert it first. To do this, we multiply by π/180, since 1 degree = π/180 radians:
theta = 1967(π/180) = 34.3π
Plugging these values into the formulas, we get:
x = 5 cos(34.3π) ≈ 5(0.987) ≈ 4.935
y = 5 sin(34.3π) ≈ 5(-0.160) ≈ -0.802
Therefore, the Cartesian coordinates are (4.935, -0.802).
to know more about polar coordinate, please visit;
https://brainly.com/question/31904915
#SPJ11
Evaluate the expression for the given value of the variable.
(5+k) / K
if k = 5
11
2
6
5
Answer:
2
Step-by-step explanation:
5+5=10/5=2 if k=5
Hope this helps you
An online streaming service that offers TV shows, documentaries, and movies charges an initial fee of $17.25 and an additional monthly membership fee of $3.75. The total cost, N(t), for a member after t months can be expressed with the function N(t) = 3.75t + 17.25. What is the range of the function in the context of the problem?
ℝ
[17.25, ∞)
[3.75, ∞)
[0, ∞)
The range of the function N(t) is [17.25, ∞)
In this question, we have been given that an online streaming service that offers TV shows, documentaries, and movies charges an initial fee of $17.25 and an additional monthly membership fee of $3.75.
The total cost, N(t), for a member after t months can be expressed with the function N(t) = 3.75t + 17.25
We need to find the range of the function.
as t is the number of months, t can have take values from 0 to infinity.
For t = 0 year,
N(0) = 3.75(0) + 17.25
N(0) = 0 + 17.25
N(0) = 17.25
For x tends to ∞, the value of function would be ∞
Therefore, the range of the function N(t) is [17.25, ∞)
Learn more about the range here:
brainly.com/question/27032480
#SPJ1
Write an equation in slope-intercept form for the line with slope - 3/5 and y-intercept -1. Then graph the line.
PQS= (8y-3) QRS= (5y+12)
The numerical value of y is 5
How to determine the value of y?The given parameters are
PQS = 8y - 3
QRS = 5y + 12
The angles are congruent.
So, we have
PQS = QRS
Substitute the known values in the above equation
So, we have
8y - 3 = 5y + 12
Evaluate the like terms
3y = 15
Divide both sides by 3
y = 5
Hence, the numerical value of y is 5
Read more about angles at:
https://brainly.com/question/25716982
#SPJ1
Write an equation in slope - intercept form for the line that passes through the given paint andis perpendicular to the given equation.6.(2,6), y = -1/4x + 3
Shivani bought egg at $30 per 10 and old at rate of $46. 80 per dozen. Find gain or lo percentage
Answer:
30% gain
Step-by-step explanation:
$30 for 10 = $3 each
$46.80 for 12 = $3.9 each
percentage change = (final price- initial price)/inital price *100
3.9-3 = 0.9
0.9/3 = 0.3
0.3 x 100 = 30
so gain of 30%
Step 3 of 6 : find the estimated value of y when x=30. round your answer to three decimal places
The estimated value of y when x=30. The answer rounded to three decimal places is 5.
Envisioned cost method, as of any date of willpower, with respect to any paintings of art, the most latest estimate of fee of such paintings of artwork, as determined every so often through the relevant Borrower in accordance with phase 5.12.
To discover the estimated value E(X), or imply μ of a discrete random variable X, in reality,y multiply every value of the random variable by way of its chance and upload the products. The method is given as E ( X ) = μ = ∑ x P ( x ) .
In opportunity theory, the estimated value is a generalization of the weighted common. Informally, the anticipated price is the mathematics suggestion of a big variety of independently decided effects of a random variable.
estimated Y when
b₁x + b
X = 30.
=( 0·302) (30) + (-3-772)
5.288
= 5
Learn more about the estimated value here https://brainly.com/question/24239771
#SPJ4
The price of a chocolate rose by 25%. By what% will it be reduced in order for the goods to be sold at the initial price?