The value of y is 10.8.
Here, we have,
given that,
The equation is: 5/3log_4(x)=9
or, 5 log₄x = 27
or, log₄x = 27/5
now, we have,
Using the property, x = loga, a = eˣ
we get,
x = 4²⁷/⁵
or, x = 4⁵°⁴
or, x = 2¹⁰°⁸
so, comparing with x=2^y , we get,
y = 10.8
Hence, The value of y is 10.8.
To learn more on Property of Logarithm click:
brainly.com/question/10418010
#SPJ1
How would you describe the correlation in the data? Explain your reasoning.
Answer:
Where is the options
Step-by-step explanation:
Answer: sorry where's the pic?
Step-by-step
¿Cuál es la pendiente perpendicular a la pendiente m = 3 ?
Answer:
The slope of a line perpendicular to a vertical line is zero.
Step-by-step explanation:
what subset does -79 belong to
AB= 10 & AC=25 find the length of BC.
Answer:
15
Step-by-step explanation:
We can imagine this like a number line.
A------------B--------------------C
The distance from A to B is 10.
The distance from A to C is 25.
This means that the distance from B to C will be \(25-10=15\).
Hope this helped!
The sum of Eric’s and Bob’s weights is 9 times the difference of their weights. The positive difference of their weights is also 240 pounds less than the sum. If Eric weighs less than Bob, find Bob’s weight.
Can you use the elimination method please? Thx
Answer:
150
Step-by-step explanation:
So I will shorten Eric, and Bob's names as E, and B.
So the equations are this
B-E = B+E - 240, E as Eric, and B as Bob, and this E+B=9(E-B)
Move the variables and you get
-2E =- 240
Just divide them both by -2
and E=120
So when we know the value of E we can just plug it into the 1st question
120+B=9B+1080
Moves the Variables and numbers to the other side
8B=1200
1200/8= 150
B=150
There is Bob's weight
line and passes through C -2,0 in the 1, -3) Quetion of the line in standard form
Answer:
\(\huge\boxed{x+y=-2}\)
Step-by-step explanation:
The standard form of an equation of a line:
\(Ax+By=C\)
The point-slope form of an equation of a line:
\(y-y_1=m(x-x_1)\)
where
\(m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\)
We have two points (-2, 0) and (1, -3).
Substitute:
\(x_1=-2;\ y_1=0;\ x_2=1;\ y_2=-3\)
\(m=\dfrac{-3-0}{1-(-2)}=\dfrac{-3}{1+2}=\dfrac{-3}{3}=-1\\\\y-0=-1(x-(-2))\\\\y=-(x+2)\)
\(y=-x-2\) add x to both sides
\(x+y=-2\)
4 1/3 divided by 4/7
Answer:
The answer is 91/12 in exact form or 7 7/12 in mixed number form.
Step-by-step explanation:
Reduce the expression, if possible, by cancelling the common factors.
Let's roll two dice and find the probability of rolling a certain sum. Is this a simple or compound event?
Two dice - Red and Blue
Recall that a simple event has one and only one outcome of interest. In this example, we are rolling two dice, but we are only interested in one outcome, the sum of the two dice. This is a simple event.
What is the probability of:
Rolling a sum of 1?
Rolling a sum of 3?
Rolling a sum of 12?
Rolling a sum of 7?
Since we are rolling a pair of dice and looking for the sum, the sample space is a little more complicated than rolling one die. The chart below will help us determine the possible outcomes. The top row indicates the numbers on the sides of the blue die and the first column represents the number on the sides of the red die. The white area indicates the sum of the numbers in the row and column.
# Rolled 1 2 3 4 5 6
1 1+1=2
1
+
1
=
2
1+2=3
1
+
2
=
3
1+3=4
1
+
3
=
4
1+4=5
1
+
4
=
5
1+5=6
1
+
5
=
6
1+6=7
1
+
6
=
7
2 2+1=3
2
+
1
=
3
2+2=4
2
+
2
=
4
2+3=5
2
+
3
=
5
2+4=6
2
+
4
=
6
2+5=7
2
+
5
=
7
2+6=8
2
+
6
=
8
3 3+1=4
3
+
1
=
4
3+2=5
3
+
2
=
5
3+3=6
3
+
3
=
6
3+4=7
3
+
4
=
7
3+5=8
3
+
5
=
8
3+6=9
3
+
6
=
9
4 4+1=5
4
+
1
=
5
4+2=6
4
+
2
=
6
4+3=7
4
+
3
=
7
4+4=8
4
+
4
=
8
4+5=9
4
+
5
=
9
4+6=10
4
+
6
=
10
5 5+1=6
5
+
1
=
6
5+2=7
5
+
2
=
7
5+3=8
5
+
3
=
8
5+4=9
5
+
4
=
9
5+5=10
5
+
5
=
10
5+6=11
5
+
6
=
11
6 6+1=7
6
+
1
=
7
6+2=8
6
+
2
=
8
6+3=9
6
+
3
=
9
6+4=10
6
+
4
=
10
6+5=11
6
+
5
=
11
6+6=12
6
+
6
=
12
How many outcomes are in the sample space? Answer
Answer:
the answer to your question how many outcomes is really gonn adepend on you you slove you problem but my amswer is gonna be 7.
What is the range of f(x) = sin(x)?
the set of all real numbers -2pi≤y≤2pi
the set of all real numbers -1≤y≤1
the set of all real numbers 0≤y≤2pi
the set of all real numbers
Answer:
the set of all real numbers -1≤y≤1
Step-by-step explanation:
according to the definition of 'sin'-function, the max value of it is '+1' and the min is '-1'. Finally, the correct answer is B. the set of all real numbers -1≤y≤+1.
Find the slope of this problem
Answer:
1/9 rise 1 run 9
Step-by-step explanation:
if you graph the y coordinate as 3 and find the x value, x value should be 0. Point (0,3) and (-9,2) and do rise over run
100 POINTS PLEASEEEE HELPPPP How would $25,000 in dividends be entered on a Statement of Owner's Equity?
A. 25,000
B. (25,000)
C. <25,000>
D. - 25,000
Hi can someone who is good at this please help I'm struggling here.
if there were 100 males and 200 females how many flies of each would have red eyes?
Answer:
The cross-over diagram is correct. The number of flies of each sex with red eyes will depend on the genotype of the parents.If a red-eyed male mates with a white-eyed female, all of the offspring will be female and have red eyes (XRXr).If a red-eyed male mates with a red-eyed female, half of the offspring will be male and have red eyes (XRY) and half will be female and have red eyes (XRXr).If a white-eyed male mates with a white-eyed female, all of the offspring will be white-eyed (XrXr).Therefore, if there are 100 males and 200 females, the number of flies of each sex with red eyes will be:Males: 50Females: 150I hope this helps!
X+32=124
HELP ME PLEASE ILL MARK BRAINLIEST.
Answer:
92
Step-by-step explanation:
Only one question pls help
Cos x = 5 / 9 ==》 Cos x = 0.55
==》 x = 56 degrees
The diagonal of a square has length 14 find the length of a side
Answer:
14
Step-by-step explanation:
because all diagonals are of the same lenght
The diameter of a circle is 5 cm. Find its area to the nearest whole number.
Therefore, the area of the circle is approximately 20 square centimeters.
What is diameter?Diameter is a term used in geometry to describe the distance between two points on the circumference of a circle or sphere, passing through the center. In other words, it is the longest straight-line segment that can be drawn from one point on the circle or sphere to another, passing through the center.
Given by the question.
The diameter of a circle is the distance across it passing through its center. Given the diameter of 5 cm, we can find the radius (half the diameter) by dividing 5 by 2, which gives us:
radius = 5/2 = 2.5 cm
The area of a circle is given by the formula:
area = π\(r^{2}\)
where π (pi) is a mathematical constant approximately equal to 3.14159.
Plugging in the value of the radius, we get:
\(area= π (2.5)^{2}\)
area ≈ 19.63
Rounding this to the nearest whole number, we get:
area ≈ 20
To learn more about diameter:
https://brainly.com/question/5501950
#SPJ1
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Brandon invests $5800 in two different accounts. The first account paid 3 %, the second account paid 8 % in interest. At the end of the first year he had earned $229 in interest. How much was in each account?
$ ___ at 3 %
$ ____ at 8 %
Interest is a fee charged by a lender to a borrower for the use of money or credit, usually expressed as a percentage of the amount borrowed or invested over a period of time. Brandon invested $\(4700\) at 3% interest and $\(1100\) at \(8\)% interest. The total interest earned after one year is $229
How much was in each account?
Let x be the amount invested in the first account that pays 3% interest, and let y be the amount invested in the second account that pays 8% interest. Since the total amount invested is $5800, we have:
\(x + y = 5800\)
The amount of interest earned on the first account is 0.03x, and the amount of interest earned on the second account is 0.08y. Since the total interest earned after one year is $229, we have:
\(0.03x + 0.08y = 229\)
We now have two equations with two unknowns:
\(x + y = 5800\)
\(0.03x + 0.08y = 229\)
We can solve for x and y by using elimination or substitution method. Here, we will use the substitution method.
Solve the first equation for x:
\(x = 5800 - y\)
Substitute this expression for x into the second equation and solve for y:
\(0.03(5800 - y) + 0.08y = 229\)
\(174 - 0.03y + 0.08y = 229\)
\(0.05y = 55\)
\(y = 1100\)
Now substitute this value of y into either equation to solve for x:
\(x + 1100 = 5800\)
\(x = 4700\)
Therefore, Brandon invested $\(4700\) at 3% interest and $\(1100\) at \(8\)% interest.
Learn more about the interest here:
brainly.com/question/30393144
#SPJ1
OMG PLEASE HELP MY MOM IS SO MAD AT ME RIGHT NOW LIKE UNBELIEVABLY MAD PLEASE HELP ASAP BRAINLIEST
The table shows the number of goals made by two hockey players.
Player A Player B
1, 4, 5, 1, 2, 4, 5, 5, 11 1, 2, 1, 3, 2, 3, 4, 1, 8
Find the best measure of variability for the data and determine which player was more consistent.
Player A is the most consistent, with a range of 10.
Player B is the most consistent, with a range of 7.
Player A is the most consistent, with an IQR of 3.5.
Player B is the most consistent, with an IQR of 2.5.
Player B is the more consistent player, determined by the variability.
What is range?Range measures the difference between the highest and lowest numbers, whereas the IQR measures the difference between the first and third quartiles.
Range and IQR are both measures of variability that measure how spread out the data is.
Player B has a lower range and IQR than Player A, which indicates that Player B was more consistent.
Since Player B had a lower range and IQR than Player A, this indicates that Player B is the more consistent player.
This shows that Player B is more consistent because the data points are closer together.
This is because Player B had fewer outliers, which made the data points more consistent.
For more questions related to outliers
https://brainly.com/question/3631910
#SPJ1
Find the distance between the two points in simplest radical form (-6,8) and (-1,-4)
Answer:
13
Step-by-step explanation:
d) = √(-1 - -6)2 + (-4 - 8)2
= √(5)2 + (-12)2
= √169
= 13
Answer:
13
Step-by-step explanation:
We use the distance formula to find the distance between two points
d = sqrt ( (x2-x1)^2 + y2-y1) ^2)
Where ( x1,y1) and ( x2,y2) are the two points
d = sqrt( ( -1 - -6) ^2 + ( -4 - 8) ^2)
= sqrt ( ( -1+6) ^2 + ( -12) ^2)
= sqrt( 5^2 + 144)
= sqrt ( 25+ 144)
= sqrt ( 169)
= 13
Jerry's loan had a principal of $22,000. He made quarterly payments of $640 for nine years until the loan was paid in full.
How much did Jerry pay in interest?
a $3,120
b. $1,040
c.$2,010
d. $5,760
Please select the best answer from the choices provided
Answer:
b. 1,040
Step-by-step explanation:
640 * 4 = 2560
2560*9 = 23040
23040 - 22000 = 1,040
helpppp...........................
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
the sum of the interior angles of a polygon is
sum = 180° (n - 2) ← n is the number of sides
a hexagon has 6 sides , then
sum = 180° × (6 - 2) = 180° × 4 = 720°
12
the polygon has 5 sides , so
sum = 180° × (5 - 2) = 180° × 3 = 540°
sum the interior angles and equate to 540
y + 90 + 120 + 90 + 110 = 540
y + 410 = 540 ( subtract 410 from both sides )
y = 130
13
the polygon has 7 sides , so
sum = 180° × (7 - 2) = 180° × 5 = 900°
sum the interior angles and equate to 900
p + 90 + 141 + 130 + 136 + 123 + 140 = 900
p + 760 = 900 ( subtract 760 from both sides )
p = 140
Click on the hot spot below to find the indicated values. If f(x)=7, then x=
Answer:
If f(x) = 7, x = -10
Step-by-step explanation:
We have to find the values of x for which f(x)(which is y, the value given in the y-axis is 7).
This happens when x = -10
So
If f(x) = 7, x = -10
Use the information given below to find tan (a-B).
3
4
4
5'
tan a =
sin ß
I
with a in quadrant III
an (a - B) =
with ß in quadrant I
Give the exact answer, not a decimal approximation.
That since exact value of sin(A-β) depends on the cos(-β) value, which we miss, we are not able to determine the value.
How to find Sinβ using trigonometric identities?To determine (A-β), we can use trigonometric identities.
Tan(A) = 3/4 and sin() = 4/5 in Quadrant III.
The identification can be used for:
tan(A) = cos/sin(A) (A)
Sin(A) in this instance equals 3/4. * cos(A) (A)
We can adopt a different guise.
(A-sin) = sin (A)
(cos) - (cos (A)
Sin(β), so sin(A-) = (3/4 * cos(A)) (sin()) - cos()) (cos(A))
sin(A-β) = (3/4) - (4/5) * (sin(A) * (cos(A) * cos())
We can now apply the double angle formula.
cos(2A) = sin2 + cos2(A) (A)
Therefore, cos(A) = (1 - sin(A)2), and sin(A-) = (3/4) * (± √(1 - (3/4)^2) * cos(β)) - (4/5) * (3/4)
sin(A-β) = (3/4) * (± √(1 - (9/16)) * cos(β)) - (3/5)
The formula for sin(A-) is (3/4) * ((7/16) * cos()) - (3/5)
That since exact value of sin(A-) depends on the cos(-) value, which we miss, we are not able to determine the value.
Therefore, using the equation given, it is impossible to figure out the precise value of (A-β).
To know more about trigonometric identities visit:
https://brainly.com/question/24377281
#SPJ1
Find the apothem of a regular 12-gon (12-sided polygon) if each side is 4.2 cm, and has
an area of 197 sq. cm.
Answer:
7.8 cm
Step-by-step explanation:
The relevant formula is ...
A = 1/2aP . . . . where a is the apothem, and P is the perimeter.
For a regular 12-gon the perimeter is 12 times the side length, so we have ...
P = 12s = 12(4.2 cm) = 50.4 cm
Then the apothem is found from ...
197 cm² = (1/2)a·(50.4 cm)
a = 197/25.2 cm ≈ 7.81 cm
The apothem is about 7.8 cm.
__
Additional comment
A regular 12-gon with a side length of 4.2 cm will have an area of about 197.500 cm². The apothem will be about 7.837 cm. The area of a regular n-gon can be calculated from the side length as ...
A = ns²/(4·tan(180°/n))
Similarly, the apothem will be ...
a = s/(2·tan(180°/n))
find the perimeter of a rectangle if: L= 12cm, W= 5cm.
(a) 34cm
(b) 21cm
(c) 14cm
(d) 17cm
Answer:
(a) 34 cm
Step-by-step explanation:
The formula for perimeter of a rectangle is
P = 2l + 2w, where
P is the perimeter,l is the length,and w is the width.Thus, we can plug in 12 for l and 5 for w in the perimeter formula and simplify to find the perimeter of the rectangle:
P = 2(12) + 2(5)
P = 24 + 10
P = 34
Thus, the perimeter of a rectangle with a length of 12 cm and a width of 5 cm is 34 cm.
Find the selling price of a $32 item after a 50% markup.
The selling price is $
Answer:
The seelijg price is $48.
Step-by-step explanation:
Markup is the amount a store adds to its cost of an item to come up with the selling price.
store cost + markup = selling price
If the markup on an item is 50%, then the store adds 50% of its cost to its cost to arrive at the selling price.
$32 + 50% of $32 =
= $32 + 0.5 * $32
= $32 + $16
= $48
Answer:
50% of 32 is 16 so it it 16$
Express the recurring decimal 0.0152 as an improper fraction.
what is the answer to this equation 21 x ___=7
Answer:
the answer is 3
Step-by-step explanation:
21 x 3 =7
hope it helps
Answer:
21/7
Step-by-step explanation:
Move 7 to next side with opposite process it is multiple after move it will be divided so 21x (21/7) it will be 7 although (21/7)equivalent to 1/3
24 peppermint; 8 to 5
Jada walks up to a tank of water that can hold up to 10 gallons. When it is active, a drain
empties water from the tank at a constant rate. When Jada first sees the tank, it contains 7
gallons of water. Three minutes later, the tank contains 5 gallons of water.
a. At what rate is the amount of water in the tank changing? Use a signed number,
and include the unit of measurement in your answer.
b. How many more minutes will it take for the tank to drain completely? Explain or
show your reasoning.
C. How many minutes before Jada arrived was the water tank completely full?
Explain or show your reasoning.