Answer: To find the average time for the 100-yard dash for the track team, we need to add up all the times and divide by the number of members on the team.
Adding up all the times, we get:
11 + 10.9 + 10.8 + 9.9 + 9.7 + 9.8 + 10.1 + 10.2 + 9.8 + 10.6 + 10.5 + 11.5 = 124.8
There are 12 members on the team, so we divide the sum by 12:
124.8 / 12 = 10.4
To the nearest tenth, the average time for the 100-yard dash for the track team is 10.4 seconds.
So, the answer to your question is 10.4 seconds.
Step-by-step explanation:
in triangle QRS, the measure of angle RSQ is 48.2 degrees, and the SQR is 75 degrees. what is the QRS?
The measure of angle QRS in triangle QRS is found as 56.8 degrees.
What is angle?An angle is formed when two straight lines or rays meet at a common endpoint.
We know that the sum of the angles in a triangle is 180 degrees.
In triangle QRS,
angle RSQ = 48.2 degrees
angle SQR = 75 degrees.
48.2 + 75 + QRS = 180 (sum of angles in a triangle)
123.2 + QRS = 180
QRS = 180 - 123.2
QRS = 56.8
In conclusion, a triangle is described as a polygon with three edges and three vertices.
Learn more about triangle at:
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ1
Write an Inequality to represent a graph.
Answer:
nun of the 3 you gave use so the last one the 4th
Step-by-step explanation:
A cylinder has a base diameter of 20 in a height of 17 in what is the volume in cubic inches round to the nearest tenths place
Answer:
Step-by-step explanation:
more info
whats the answer for this?
The factored form of the quadratic equation is expressed as:
(x + (-4))((x + (-7))
How to solve quadratic equations?The general form of expression of a quadratic function is:
ax² + bx + c = 0
Now, the solution to quadratic equations is given by the quadratic formula:
x = [-b ± √(b² - 4ac)]/2a
Looking at the given division, it is clear that it has been factorized and we have:
x² - 4x - 7x + 28
Factorizing gives:
x(x + (-4)) + (-7)(x + (-4))
Thus, we have the factored form as:
(x + (-4))((x + (-7))
Read more about Quadratic equations at: https://brainly.com/question/1214333
#SPJ1
solve for x, will give brainliest
Please please help me
Answer:
x=-43, y=-12, and z=85
Step-by-step explanation:
There is one characteristic of a rhombus that will help us in this question. That is that the sides of a rhombus are all equal, and given that one of the sides is 88, then all of the sides are 88 and so by setting all of the expressions equal to 88, we will get the answer.
Let's start with z:
\(z+3=88\\z+3-3=88-3\\z=85\)
Now for y:
\(-7y+4=88\\-7y+4-4=88-4\\-7y=84\\-y=12\\y=-12\)
That leaves us with x:
\(-2x+2=88\\-2x+2-2=88-2\\-2x=86\\-x=43\\x=-43\)
What are the solutions to the quadratic equation 4(x + 2)2 = 36 x = −11 and x = 7 x = −7 and x = 11 x = −5 and x = 1 x = −1 and x = 5
Answer:
c
Step-by-step explanation:
edge2020
The solutions to the quadratic equation 4(x + 2)² = 36 is x = -5 and x = 1.
Hence, option c) x = -5 and x = 1 is the correct answer.
What is a Quadratic Equation?
Quadratic equation is simply an algebraic expression of the second degree in x. Quadratic equation in its standard form is;
ax² + bx + c = 0
Where x is the unknown
To solve for x, we use the quadratic formula
x = (-b±√(b² - 4ac)) / (2a)
Given that;
4(x + 2)² = 36
4( x(x + 2) + 2(x+2) ) = 36
4( x² + 2x + 2x + 4 ) = 36
4( x² + 4x + 4 ) = 36
4x² + 16x + 16 = 36
4x² + 16x + 16 - 36 = 0
4x² + 16x - 20 = 0
We can further simply ( divide through by 4 )
x² + 4x - 5 = 0
Hence,
a = 1b = 4c = -5x = (-b±√(b² - 4ac)) / (2a)
x = (-4±√(4² - (4 × 1 × -5)) / (2×1)
x = (-4±√(16 - (-20)) / (2)
x = (-4±√(16 + 20)) / (2)
x = (-4±√(36)) / 2
x = (-4±6)) / 2
Hence
x = (-4-6)) / 2 and x = (-4+6)) / 2
x = -10/2 and x = 2/2
x = -5 and x = 1
The solutions to the quadratic equation 4(x + 2)² = 36 is x = -5 and x = 1.
Hence, option c) x = -5 and x = 1 is the correct answer.
Learn more about quadratic equations here: brainly.com/question/1863222
#SPJ2
the diffrence of 54 and 32 mutlipted by the diffrence of 8 and 5
Answer:
66
Step-by-step explanation:
the difference of 54 and 32 is 54 - 32 = 22
the difference of 8 and 5 is 8 - 5 = 3
then
22 × 3 = 66
1. DRAGONS The Luck Dragons that live
in the Enchanted Forest weigh 4x
pounds when they are x years old.
Write a function table that can be used
to find the weights of 6-year old, 8-year
old, and 10-year old Luck Dragons.
Need help asapppppppppdhhdhdhdhdhdhdhdhdhdhdhdhfh
Answer:
-11 to the power of 3
Step-by-step explanation:
PLS HELL WILL GIVE BRAINLIEST PLS HELP ALSO ANSWER CORRECTLY PLS
The two figures have a scale of 3.1. What is the length of the corresponding side in the second figure?
A)
5
B)
15
C)
30
D)
45
Answer:
5 is the only one that makes sense
Please help been stuck on this for a hour
Answer:
1 mile every 57 seconds I belive
Step-by-step explanation:
A patient takes 75mg of a medication every 12 hours; 60% of the medication in the blood is eliminated every 12 hours. (a) Let dn equal the amount of medication (in mg) in the bloodstream after n doses, where d1 = 75. Find a recurrence relation for dn.
The recurrence relation is dn = 0.4d(n-1) where d1 = 75
How to determine the recurrence relation?The given parameters are:
Initial, d1 = 75Rate of elimination, r = 60%Since, the medication is eliminated from the blood; then it means that the function is an exponential decay function.
This is represented as:
d(n) = d(n - 1) * (1 - r)
Substitute r = 60%
d(n) = d(n - 1) * (1 - 60%)
Evaluate the difference
d(n) = d(n - 1) * 0.4
Evaluate the product
dn = 0.4d(n-1)
Hence, the recurrence relation is dn = 0.4d(n-1) where d1 = 75
Read more about exponential functions at:
https://brainly.com/question/27822382
#SPJ1
Determine whether the set, together with the indicated operations, is a vector space. If it is not, then identify one of the vector space axioms that fails. M4,6 with the standard operations
Answer:
Following are the solution to this question:
Step-by-step explanation:
The answer is "M4,6 is really a set of all 4x6 arrays, because it is shuttered by relation with vector and also particle fractions. Its structure for 4x6 also is M4,6".
7 divide 161 step by step
this is what you need?if yes than look and write
Identify each triangle based on angles. (Acute, Obtuse or Right) PLEASE HELP
Answer:
4.right
5. obtuse
6. acute
7. obtuse
8.acute
9. right
10. right
11. acute
12. obtuse
hope this helps
have a good day :)
Step-by-step explanation:
A locus of points equidistant from a fixed point is a
A. bisection of two sides or three sides of a triangle.
B. bisector of an angle.
C. circle with centre at a fixed point.
D. perpendicular bisector of aa given line.
Answer:
B. bisector of an angle.
the doubling period of a bacteria culture is 15 minutes initially the culture has 5000 bacteria determine the number of bacteria there will be after 1.5 hours
The number of bacteria after 1.5 hours is 320,000.
Given,
The doubling period of a bacteria culture is 15 minutes.
Initially, the culture has 5000 bacteria.
We need to determine the number of bacteria there will be after 1.5 hours.
We have,
The number of bacteria gets double every 15 minutes.
Number of bacteria at initial stage = 5000
In 1.5 hours we have 90 minutes.
1.5 hours = 1 hour and 30 minutes
1 hour = 60 minutes
1.5 hours = 90 minutes.
In 90 minutes we have 6 times 15 minutes.
First 15 minutes,
The number of bacteria would be = 2 x 5000 = 10,000
Now next 15 minutes,
10,000 x 2 = 20,000
Next 15 minutes,
20,000 x 2 = 40,000
Next 15 minutes,
40,000 x 2 = 80,000
Next 15 minutes,
80,000 x 2 = 160,000
Next 15 minutes,
160,000 x 2 = 320,000
We can also write it as 5000 x 2^6 = 320,000
Thus the number of bacteria after 1.5 hours is 320,000.
Learn more about finding the number of bacteria where it increases at a given rate here:
https://brainly.com/question/12024034
#SPJ1
Which of the following is the equation of a line with a slope of -5/9
Answer:
Please help me important question in image
Please help me important question in image
Please help me important question in image
Step-by-step explanation:
Please help me important question Please help me important question in image
in image
Please help me iPlease help me important question in image
Please help me important question in image
mportant question in image
Please help me important question in image
Help me solve this problem please. (the numbers are options btw)
Rewrite the improper fraction as a mixed number 15
-
5
We can not make that a mixed number, its is simplified which makes it a whole number. The answer you are looking for is 3.
Answer:
3
Step-by-step explanation:
15/5=3
I need help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
Its not A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Step-by-step explanation:
Its not!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Describe the translations that map the original tile to the four tiles specified.
1 to 2: (x,y) → ()
1 to 4: (x,y) → (0)
1 to 6: (x,y)-(0)
1 to 8: (x,y)-(0)
The translations that map to the four tiles are 1 to 2: (x,y) → (x + 2, y), 1 to 4: (x,y) → (x, y + 2), 1 to 6: (x,y) → (x + 4, y + 2) and 1 to 8: (x,y) → (x + 2, y + 4)
Describing the translations that map to the four tilesFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
The graph
From 1 to 2, we can see that the figure is shifted to the right by 2 units
This is represented as
1 to 2: (x,y) → (x + 2, y)
From 1 to 4, we can see that the figure is shifted up by 2 units
This is represented as
1 to 4: (x,y) → (x, y + 2)
From 1 to 6, we can see that the figure is shifted up by 2 units and shifted right by 4
This is represented as
1 to 6: (x,y) → (x + 4, y + 2)
From 1 to 8, we can see that the figure is shifted up by 4 units and shifted right by 2
This is represented as
1 to 8: (x,y) → (x + 2, y + 4)
Read more about transformations at
https://brainly.com/question/4289712
#SPJ1
Select the equations where x = 8 is the solution. Select all that apply (select 3).
Group of answer choices
x - 2 = 10
40 = 5x
x/2 = 8
x + 14 = 24
x + 2 = 10
x/8 = 1
Answer:
Step-by-step explanation:
1. x - 2 = 10
x = 10 + 2 = 12
2. 40 = 5x
40/5 = x
x = 8
3. x/2 = 8
Multiply by 2 on both sides
x = 16
4. x + 14 = 24
x = 24 - 14 = 10
5. x + 2 = 10
x = 10 - 2 = 8
6. x/8 = 1
Multiply by 8 on both sides
x = 8
No 2 5 and 6 is the correct answer
What is the cos A?Will give 15 points.
Answer:
Step-by-step explanation:
cos A = \(\frac{\sqrt{8} }{3}\)
TIME REMAINING
51:12
Mrs. Liang, the librarian, wants to compare the numbers of patrons who prefer e-books to paperback books. She decides
to take a poll of every third adult with a child who arrives at the library for one of the four reading groups: toddlers,
preschoolers, primary grades, and upper elementary. Which statement is true about her method of data collection?
It is balanced because she is including parents with children of all ages so she will get a greater age range.
It is not balanced because it is less likely to include teens, young adults, and senior citizens in the patron population.
It is not balanced because she only surveyed the adults and not the young children.
It is balanced because she is polling four different reading groups, which include all types of people.
See
Answer: It's not balanced because it's less likely to include teens, young adults, and senior citizens in the patron population.
Step-by-step explanation: If wants to get a good sample for the whole "population," she should've taken broader samples of people of all ages.
Answer:
I think it is B .................
Step-by-step explanation:
find the slope
a line that passes between (-5, 8) and (2,4)
Answer:
Step-by-step explanation:
formula : m=(y2-y1)/(x2-x1)
(4 - 8) / (2 - - 5)
-4 / 7
m = -4 / 7 = -0.57143
The slope of the line with equation y = ax + b is greater than the slope of the line with equation y = cx + b. Which of the following
statements must be true about the relationship between a and c?
Case
O a
0 a=c
O a>c
O a ≥c+1
Answer: a > c
Step-by-step explanation:
(please respond if I'm wrong)
The slope of the line with equation y = ax + b is greater than the slope of the line with equation. y = cx + b. a ≥ c + 1, and a 0 a=c don't make a lot of sense, since it says greater than the slope of y = cx + b.
The only answer that makes most sense is a > c, since a is greater than c.
Hope this helps
find the approximate area of the shaded region, given that the area of the sector is approximately 13.08 square units.
The area of the shaded region is 3915 units².
We have,
Area of the sector.
= 13.08 units²
Now,
To find the area of an isosceles triangle with side lengths 5, 5, and 4 units, we can use Heron's formula.
Area = √[s(s - a)(s - b)(s - c)]
where s is the semi-perimeter of the triangle, calculated as:
s = (a + b + c) / 2
In this case,
The side lengths are a = 5, b = 5, and c = 4. Let's calculate the area step by step:
Calculate the semi-perimeter:
s = (5 + 5 + 4) / 2 = 14 / 2 = 7 units
Use Heron's formula to find the area:
Area = √[7(7 - 5)(7 - 5)(7 - 4)]
= √[7(2)(2)(3)]
= √[84]
≈ 9.165 units (rounded to three decimal places)
Now,
Area of the shaded region.
= Area of the sector - Area of the isosceles triangle
= 13.08 - 9.165
= 3.915 units²
Thus,
The area of the shaded region is 3915 units².
Learn more about Circle here:
https://brainly.com/question/11833983
#SPJ1
3 Jack walk from Santa Clara to Polo Allo. Il took I hour 25 min to walk from Santa Clot to Los Altos. Than it took 25 minute of wal from los altos to Palo buto. He arrived in Palo alto at 2:45 P.M. of what time die Santa Clara ? he leave Santa clara
The time Jack left Santa Clara is 1 : 55 pm
What is word problem?A word problem in math is a math question written as one sentence or more. These statements are interpreted into mathematical equation or expression.
The time for Jack to walk to lose Altos is 25 min and he uses another 25mins to work to Palo alto.
Therefore, the total time he spent is
25mins + 25 mins = 50 mins
He arrived Palo at 2 :45 pm, therefore the time he left Santa Clare will be ;
2:45 pm = 14 :45
= 14:45 - 50mins
= 13:55
= 1 : 55pm
Therefore he left at 1:55 pm
learn more about word problem from
https://brainly.com/question/21405634
#SPJ1