What is 1+1. I’m really wondering of what your thoughts will be on this one.

Answers

Answer 1

Answer: Depending on the situation, 2 or 11

Step-by-step explanation:

1 + 1 = 2

1+1 = 11

Answer 2

Answer:

Step-by-step explanation: So you take 1 and add it the other 1 and it equals 2


Related Questions

Solve for u. -9–4u=-u

Answers

Answer:

u = -3

Step-by-step explanation:

-9 - 4u = -u

    +4  = +4

Add 4u to both sides.

-9 = 3u

Divide both sides by 3

-9/3 = 3/3

-3 = u

Answer: The variable u  is equal to -3 for this equation.

Step-by-step explanation:

To solve this variable equation, you will need to follow these steps:

Rewrite the equation, moving 9 to the other side, adding it on both sides, and simplify

-4u = -u + 9

After that, move u to the other side of the equation, also adding it on both sides and simplify

-3u = 9

Then divide both sides by -3, simplify it one last time and you will get your answer!

-3

Therefore, the answer to this equation would be equal to negative three or -3. Hope this helps!

A television screen has length 16 and 1/2 inches, width w inches (meaning the width is unknown), and area 462 sq inches. Select the equation that represent the relationships of the side lengths and the area of the television screen.

A television screen has length 16 and 1/2 inches, width w inches (meaning the width is unknown), and

Answers

Answer:

Option B , C , D are correct

Solution:

Given that television screen has length , width w inches, and area 462 square inches

The television screen is generally of rectangular shape

The area of rectangle is given as:

Area = length x width

From given question,

width = w

area = 462 square inches

Substituting the values in above formula,

Therefore Option B is correct

We can rewrite the above equation and find value of w

Thus option C is correct

We can rewrite the above equation

Thus Option D is correct

Simplify.
(x + 1) x 2

Answers

The answer is 2x + 2

Answer:

2x+2

Step-by-step explanation:

Open the bracket and multiply all terms in the bracket with the term out side the bracket

2*x +2*1

=2x+2

Hope it help

What is the value of x?

What is the value of x?

Answers

3x-6+x=90

4x+6=90

4x=90-6

4x=84

x=12

The value of x is 12.

the answer is 12 ahahahaha

Evaluate 2x + 6x when x = 0.
2x + 6x = 2
6▲
0
2
6
|) + 6
? ▼

Answers

Answer: i need you to make this more clear with the numbers in order

Step-by-step explanation:

When x=0 the whole equation with x inserted is 0.

Jim bought 5 packs of red bouncy balls, 2 packs of yellow bouncy balls, and 7 packs of green bouncy balls. There were 7 bouncy balls in each package. How many bouncy balls did Jim buy in all?

Answers

Answer:

108 bouncy balls

Step-by-step explanation:

2*7=14

5*7=35

7*7=49

14+35+49+108

He bout 98 bouncy balls

ASAP!
Lesson 4 Problem-Solving Practice

Add and Subtract Unlike Fractions

MARBLES For Exercises 1–4, use the table showing colors of marbles.

Color
Fraction
Red
350
Blue
325
Green
310
Yellow
125
Pink
110
Purple
15
White
950



1. What fraction of the marbles are red or blue?

2. What fraction of the marbles are green or purple?

3. What fraction represents how many more purple marbles there are than yellow ones?

4. What fraction represents how many more white marbles there are than pink ones?

5. GRADES If13of the students got an A and25of them got a B, what fraction of the students got an A or a B?

6. WATER AEROBICS If 58of the people in a water aerobics class are over age 65 and 14 of the people in the class are under age 40, what fraction of the people in the class are either over 65 or under 40?

Answers

Lol that’s a lot to take in

please help me i will give brainliest to first person to anwser.

please help me i will give brainliest to first person to anwser.

Answers

A. 1607.7

First we start with the formula for cylinders v=(pi)r(squared)h filled in Thats v=(3.14)(8 squared) (8) which brings us to the answer 1607.68 but you must round to the nearest tenth aka 1607.7
please help me i will give brainliest to first person to anwser.

Answer:

The first option, V ≈ 1607.7 in²

Step-by-step explanation:

Find the volume of the given cylinder.

\(\begin{center}\framebox{\parbox{4cm}{\textbf{Volume of a Cylinder:}\\[2ex]The volume of a cylinder with radius $r$ and height $h$ is given by the formula:\\[2ex]\center{$V = \pi r^2 h$} \\ \\}}\end{center}\)

Given:

r = 8 in

h = 8 in

π = 3.14

Find:

V = ?? in³

\(\hrulefill\)

Now solving,

Substitute the given values into the formula:

=> V = (3.14)(8)²(8)

Using a calculator to simplify:

=> V = 1607.68 in²

Rounded to the nearest tenth:

∴ V ≈ 1607.7 in²

Thus, the first option is correct.

A cylindrical cake is made in a pan that has a diameter of 10
inches and a height of 2 inches. What is the total surface
area of the icing on the cake?

Answers

141.37 square inches

Answer:

  about 141.4 square inches

Step-by-step explanation:

You want the area of icing on a cake that is 10 inches in diameter and 2 inches high.

Icing

The icing on a cake covers the lateral surface area and the area of the circular top. In terms of diameter, the sum of those areas is ...

  icing area = πdh +(π/4)d² = πd(h +d/4)

  icing area = π(10 in)(2 in + (10 in)/4) = π(10 in)(4.5 in)

  icing area = 45π in² ≈ 141.4 in²

The area of icing on the cake is about 141.4 square inches.

__

Additional comment

If you use 3.14 for π, you get 141.3 square inches.

The attachment shows the "pi button" value. We have rounded to tenths, The full precision result is given so you can round to your checker's requirements.

<95141404393>

A cylindrical cake is made in a pan that has a diameter of 10inches and a height of 2 inches. What is

Plssss helppp it’s not 5 or 6 s

Plssss helppp its not 5 or 6 s

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

help me with this please

help me with this please

Answers

1. Atoms 2. electrons, 3. protons and neutrons 4. Static, 5. Gains.

here ya go! this is what i think!

1. Matter is made up of time particles called: (Atoms)

2. (Electrons) are negatively charged particles of the atom.

3. The nucleus of an atom contains the: (Protons)

4. This is called (Static) electricity.

5. When doing laundry, clothing (Gains) or looses electrons causing them to be attracted to each other.

Pls answer 2 algebra 1 questions for 25 points tank u.

Pls answer 2 algebra 1 questions for 25 points tank u.
Pls answer 2 algebra 1 questions for 25 points tank u.

Answers

-45<48

-6>2

I GOT IT RIGHT ON THE TEST

The perimeter of the triangle is 6.9 meters. What is the unknown side length?

The perimeter of the triangle is 6.9 meters. What is the unknown side length?

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

6.9-2.1=4.8

4.8-2.8=2

Answer:

2

Step-by-step explanation:

I didn't really put much effort into figuring this out, so tell me if it wrong, but I just added the two known side lengths which = 4.9 then did 6.9 - 4.9 = 2

If the answer is wrong I'm so sorry, I hope this question isn't for anything serious, like a final.

Which scenario can be modeled by the linear function
y = -15x + 500?

A. The temperature on Jupiter is
15℉ and increases by 500℉ every day.

B. There is a population of 500 giraffes in Western Africa that decreases by 15 giraffes each year.

C. A carpet cleaning service charges $500 plus an additional $15 for every hour.

D. A membership fee for a movie streaming service is free, but each rental costs $15.

Answers

I think the answer is C
The answer is a because it is able to be modeled unlike the rest

math question someone pls explain how to answer it I am stuck

math question someone pls explain how to answer it I am stuck

Answers

96

+

36

+

192

=

324

this is the answer

Answer:

A = 324m²

Step-by-step explanation:

Formula for finding the surface area of a rectangular prism:

2(wl + hl + hw)

First, let's find out which one of the measurements is the height, length, or width.

6m = length

16m = width

3m = height

Next, we calculate the surface area. We have to do the formula one by one too.

2(wl + hl + hw)

2(16x6 + 3x6 + 3x16)

16 x 6 = 96

3 x 6 = 18

3 x 16 = 48

Now, we add those together.

96 + 18 + 48 = 162

Lastly, multiply by 2.

162 x 2 = 324

Therefore, A = 324m²

Question 1 (Essay Worth 2 points)

A coordinate graph is shown. The label on the x axis is Weight in pounds. The label on the y axis is Total cost in dollars. There is a line connecting the points 0, 0 and 10, 5.

The graph shows the relationship between pounds of dog food and total cost, in dollars, for the dog food.

Which statement(s) about the graph is/are true?

A. Point (0, 0) shows the cost is $0 for 0 pound of dog food.
B. Point (1, 0.5) shows the cost is $1 for 0.5 pound of dog food.
C. Point (2, 1) shows that 2 pounds of dog food cost $1.
D. Point (4, 2) shows the cost is $4 for 2 pounds of dog food.
E. Point (10, 5) shows that 10 pounds of dog food costs $5.

Answers

Answer:

mu answer is A

Step-by-step explanation:

because if an point shows (0,0) shows the cost is $0 for 0 pound of dog food

hope this helps

1. Twelve large bottles of water cost $9.
How many bottles can you buy for $3?
What is the cost per bottle of water
How much would 7 bottles of water cost?
------------------------------------------------------
2.A 10-pound sack of flour costs $8.
How much does 40 pounds of flour cost?
What is the cost per pound of flour?
-------------------------------------------------------
3. Four bags of chips cost $6.
What is the cost per bag?
At this rate, how much will 7 bags of chips cost?
-----------------------------------------------------------------------
4. At a used book sale, 5 books cost $15.
What is the cost per book?
At this rate, how many books can you buy for $21?
-------------------------------------------------------------------------
5. Neon bracelets cost $1 for 4.
What is the cost per bracelet?
At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?

Answers

Answer:1. $3- 4 bottles, 1 bottle = 4/3 , 7 bottles= 28/3

2. 40 pounds=$32, 1 pound= $8/10

3. Per bag= 3/2, 7bags= 21/2

4. Per book = $3, 21 books= $63

5. Per bracelet = 0.25 cents, 11 bracelets = 2 dollars 75 cents

Step-by-step explanation:

Answer 1: for 3 dollars you can buy 4 water bottles because $9 divided by $3 is 3 so we can assume 12 divided by 3 which is 4.

It is 0.75 a bottle. We know that because 0.75 times 12 equals nine, so that checks our work.

7 bottles of water would cost 5.25 dollars because 0.75x7 is 5.25


Answer 2: 40 pounds would cost $32 because 10x4=40 so we can do $8x4= $32

It is 0.8 per pound. We know this because you divide 10 by 8 and it’s 0.8


Answer 3: It’s $1.50 per bag. We know that because $4 divided by 6 is $1.50.

At that rate, 7 bags would be $10.50. Because 1.50 times 7 equals 10.50.

Answer 4: it is 3 dollars per book. Because 15 divided by 5 is 3. At that rate we can buy 7 books because 7 times 3 is twenty one.

Answer 5: it is 0.25 per bracelet. We know this because 1 divided by 4 is 0.25. At that rate 11 bracelets will cost 2.75 dollars. We know this because 0.25 times 11 equals 2.75!

Hope this helps!

Help! im in my 6th Period Math Class!

A plane is at an altitude of 29,817 2/3 feet above ground level. After 30 minutes, the plane rises by an altitude of 5,319 3/8 feet. Which of the following is true about the altitude of the plane after 30 minutes?

Answers

Answer:

Hi where are options. Hope you understand mr

You have a pizza with diameter 12
2
3 in., and a square box that is 12.65 in. across. Write 12
2
3 as a decimal. Can you fit the pizza inside the​ box?
What is the decimal expansion for 12
2
3​?
A.12.6
B.12.65
C.12.6
D.12.66
pls help me

Answers

Answer:

D is the right choice and no you cannot fit the pizza inside the box.

Step-by-step explanation:

D is the answer because to turn 2/3 into a decimal you would divide 2 by 3 and the answer you would get would be 0.66666666666...You would then add 12 to the answer and get 12.6666... Once you get this answer you would round it to the hundredths to get 12.67 but since that is not an option you could use D, 12.66 inches.

Answer:

I believe the answer is D.

Step-by-step explanation:

GOOGLE

5. Write an expression.

a. 2 less than s
c. 5 times the quantity y - 2
b. the quantity 7 + x, squared
d. the quotient of 4 and x²

Answers

a. s - 2

b. (7+x)^2

c. 5y - 2

d. 4/x^2
a. s-2
c. 5(y-2)
b. (7+x)^2
d. 4/x^2

Robert's school is due west of his house and due south of his friend Layla's house. The distance between the school and Layla's house is 3 kilometers and the straight-line distance between Robert's house and Layla's house is 5 kilometers. How far is Robert's house from school?

Answers

Answer:

The school is 3 km west of Robert's house.

Hope this helps.

Two hot air balloons are traveling along the same path away from a town, beginning from different locations at the same time. Henry's balloon starts 10 miles from the town and is 24 miles from the town after 2 hours. The distance of Tasha's balloon from the town is represented by the function y=6x+14.

A. Tasha's balloon was farther from the town at the beginning and it traveled more quickly.
B. Henry's balloon was farther from the town at the beginning and it traveled more quickly.
C. Tasha's balloon was farther from the town at the beginning but, Henry's balloon traveled more quickly.
D. Henry's balloon was farther from the town at the beginning but, Tasha's balloon traveled more quickly.

Answers

Answer:

C. Tasha's balloon was farther from the town at the beginning but, Henry's balloon traveled more quickly.

Step-by-step explanation:

Brainliest please I really want to rank up

The answer is c hopes this helps I had the same question

What is the anwser for 11.361 times 147 step-by-step?

Answers

Answer:

just multiply

Step-by-step explanation:

1670.067

11.361

× 147

not gonna do it step by step sry

160.067

Simplify. √20 x √5 A.4√5 B.√10 C.10

Answers

Answer:

C. 10

Step-by-step explanation:

\(\sqrt{20}\cdot \sqrt{5}= \\\\\sqrt{20\cdot 5}= \\\\\sqrt{100}= \\\\10\)

Hope this helps!

Answer:

2 times root 5

Step-by-step explanation:

root 20= root 4x5

2 times root 5

Yo can someone help me out

Yo can someone help me out

Answers

Answer:

good morning ok so if each pencil is 1 out of 12- 1/12 then there are 12 pencils in the box

The answer would be 12 because each pencil is one out of 12

Can someone help me asap I will make you the brainliest

Can someone help me asap I will make you the brainliest

Answers

Add all of them together, you get 40 then divide by 8 because there are heights listed then the mean height is 5

Answer is 5

hurry please help dont know what im doin

hurry please help dont know what im doin

Answers

A line passing through all those coins is
y = x + 3

6x+y=10
what is y

i really dont get any of this

Answers

Y=6x-10

I am pretty sure this is the answer I did smth like it in class today
y= -6x + 10

i’ve taken two years of algebra so ik this

Which set of points could represent one of the side lengths of a square that is congruent to the one shown on the coordinate plane
A (3, 0) and (−3, 0)
B (−4, −4) and (−4, −8)
C (−3, −2) and (−6, −2)
D (−2, 6) and (2, 6)

Answers

Hi, I would love to help but Im not able to because I don't see the graph. Because its asking "shown on the coordinate plane" and we don't see it. so if you could provide a picture or points I could help you!!

either I would be B or C

2, 3, 5, 9, 17, 22, 31, 39

Regina kept track of the points she scored during her team’s first eight basketball games. What is Regina’s mean score?
Responses
A 3939
B 1616
C 3737
D 1313
E 17

Answers

Answer:

Mean = 16

Step-by-step explanation:

MEAN can be find bg the sum of all score divided by the amount of the score.

Mean = total amount / number of amount

Total amount = 2 + 3 + 5 + 9 + 17+ 22 + 31 + 39

= 128

number of amount = 2, 3, 5, 9, 17, 22, 31, 39

= 8

Then we can calculate mean as

Mean = 128/8

Mean = 16

16
2+3+5+9+17+22+31+39=128
128/8=16
Other Questions
Are the two triangles similar?182016121524 After some snacks at McDonalds at Lower Bonifacio Street, Kristina drove 145 meters towards the three-way junction and turns right to reach a nearby church around Rimando Road. If the displacement between the church and McDonalds is 191.442 meters, how far did Kristina travel from the three-way junction to the church? Use the given area of the base and the height to find the volume of the right rectangular prism, in cubic units. Supreme Court justice definition A shaft carries five masses A, B, C, D and E which revolve at the same radius in planeswhich are equidistant from one another. The magnitude of the masses in planes A, C andD are 50 kg, 40 kg and 80 kg respectively. The angle between A and C is 90 and thatbetween C and D is 135. Determine the magnitude of the masses in planes B and E andtheir positions to put the shaft in complete rotating balance. aTen 2.2 v cells each having an internalresistance of o.1ohms in are connected in seriesto a load of 21ohm. Determinepd at the battery terminals The model below represents the equation x+4=4x+2 What value of x makes the equation true? Justice rents a car for a deposit of $50 and $20 a day. When he turns it in he owes $490. How many days did he have the car? Which of the following do we know is true about the ancient Minoans of the island of Crete What plot events are described in The Prison -Door? Check the four best choices.A. The prison is built.B. The prison is described.C. A crowd of people assembles in front of the prison.D. People call out to the jailors.E. The narrator observes a rosebush in bloom.F. The narrator plucks one of the roses and offers it to the reader. Which answer choice correctly shows the number 1 in exponential notation?A. 2^0B. 2^1C. 3^1D. 4^1 if a company wants to determine a product's cost, it must assign both direct and indirect costs. T/F? In two paragraphs describe What is the impact of Globalizationon Guyana with respect to labour Based on this excerpt, what is Don's perspective on Les Goodman? He is relieved that the crowd has discovered Goodman to be the cause of the power outage. He is proud that the crowd is looking to him for guidance about Goodman and the power outage. He is suspicious that Goodman might have had something to do with the flash and the power outage. He is thrilled at the excitement going on around him and the discovery that Goodman caused the power outage. by the 1830s, it was illegal to teach a slave to read or write. T/F Hi! Ill give brainliest to best answer!Thanks so much in advance! I need help with this Javid travels to work by bus or by train.The daily bus fare is 2.50The daily train fare is 3.50In 5 days he spends a total of 14.50On how many days did he travel by bus? Decision TreeDeviation from StandardFallacy of CompositionSix Honest ServingmenLogic BoxSo What? What if?Solution PentagonDecision DiamondSelective PerceptionMeaningful ExperienceAction T.N.T.Action PathQuestion 10) The manager that you replaced had implemented a policy to bring people back into the office after people had spent two years working primarily from home. Now three months later, productivity has stayed noticeably lower. Everyone is looking to you to make a decision on what we will do going forward. Which of the above best practices might help you as a supervisor make a decision on how to proceed on this policy? Sort the given numbers using Merge sort. [31, 20,40,12, 30, 26,50,10]. Show the partially sorted list after each complete pass of merge sort? Please give an example of internal sorting algorithm and w