Answer: Depending on the situation, 2 or 11
Step-by-step explanation:
1 + 1 = 2
1+1 = 11
Answer:
Step-by-step explanation: So you take 1 and add it the other 1 and it equals 2
Solve for u. -9–4u=-u
Answer:
u = -3
Step-by-step explanation:
-9 - 4u = -u
+4 = +4
Add 4u to both sides.
-9 = 3u
Divide both sides by 3
-9/3 = 3/3
-3 = u
Answer: The variable u is equal to -3 for this equation.
Step-by-step explanation:
To solve this variable equation, you will need to follow these steps:
Rewrite the equation, moving 9 to the other side, adding it on both sides, and simplify
-4u = -u + 9
After that, move u to the other side of the equation, also adding it on both sides and simplify
-3u = 9
Then divide both sides by -3, simplify it one last time and you will get your answer!
-3
Therefore, the answer to this equation would be equal to negative three or -3. Hope this helps!
A television screen has length 16 and 1/2 inches, width w inches (meaning the width is unknown), and area 462 sq inches. Select the equation that represent the relationships of the side lengths and the area of the television screen.
Answer:
Option B , C , D are correct
Solution:
Given that television screen has length , width w inches, and area 462 square inches
The television screen is generally of rectangular shape
The area of rectangle is given as:
Area = length x width
From given question,
width = w
area = 462 square inches
Substituting the values in above formula,
Therefore Option B is correct
We can rewrite the above equation and find value of w
Thus option C is correct
We can rewrite the above equation
Thus Option D is correct
Simplify.
(x + 1) x 2
Answer:
2x+2
Step-by-step explanation:
Open the bracket and multiply all terms in the bracket with the term out side the bracket
2*x +2*1
=2x+2
Hope it help
What is the value of x?
3x-6+x=90
4x+6=90
4x=90-6
4x=84
x=12
The value of x is 12.
the answer is 12 ahahahaha
Evaluate 2x + 6x when x = 0.
2x + 6x = 2
6▲
0
2
6
|) + 6
? ▼
Answer: i need you to make this more clear with the numbers in order
Step-by-step explanation:
Jim bought 5 packs of red bouncy balls, 2 packs of yellow bouncy balls, and 7 packs of green bouncy balls. There were 7 bouncy balls in each package. How many bouncy balls did Jim buy in all?
Answer:
108 bouncy balls
Step-by-step explanation:
2*7=14
5*7=35
7*7=49
14+35+49+108
ASAP!
Lesson 4 Problem-Solving Practice
Add and Subtract Unlike Fractions
MARBLES For Exercises 1–4, use the table showing colors of marbles.
Color
Fraction
Red
350
Blue
325
Green
310
Yellow
125
Pink
110
Purple
15
White
950
1. What fraction of the marbles are red or blue?
2. What fraction of the marbles are green or purple?
3. What fraction represents how many more purple marbles there are than yellow ones?
4. What fraction represents how many more white marbles there are than pink ones?
5. GRADES If13of the students got an A and25of them got a B, what fraction of the students got an A or a B?
6. WATER AEROBICS If 58of the people in a water aerobics class are over age 65 and 14 of the people in the class are under age 40, what fraction of the people in the class are either over 65 or under 40?
please help me i will give brainliest to first person to anwser.
Answer:
The first option, V ≈ 1607.7 in²
Step-by-step explanation:
Find the volume of the given cylinder.
\(\begin{center}\framebox{\parbox{4cm}{\textbf{Volume of a Cylinder:}\\[2ex]The volume of a cylinder with radius $r$ and height $h$ is given by the formula:\\[2ex]\center{$V = \pi r^2 h$} \\ \\}}\end{center}\)
Given:
r = 8 in
h = 8 in
π = 3.14
Find:
V = ?? in³
\(\hrulefill\)
Now solving,
Substitute the given values into the formula:
=> V = (3.14)(8)²(8)
Using a calculator to simplify:
=> V = 1607.68 in²
Rounded to the nearest tenth:
∴ V ≈ 1607.7 in²
Thus, the first option is correct.
A cylindrical cake is made in a pan that has a diameter of 10
inches and a height of 2 inches. What is the total surface
area of the icing on the cake?
141.37 square inches
Answer:
about 141.4 square inches
Step-by-step explanation:
You want the area of icing on a cake that is 10 inches in diameter and 2 inches high.
IcingThe icing on a cake covers the lateral surface area and the area of the circular top. In terms of diameter, the sum of those areas is ...
icing area = πdh +(π/4)d² = πd(h +d/4)
icing area = π(10 in)(2 in + (10 in)/4) = π(10 in)(4.5 in)
icing area = 45π in² ≈ 141.4 in²
The area of icing on the cake is about 141.4 square inches.
__
Additional comment
If you use 3.14 for π, you get 141.3 square inches.
The attachment shows the "pi button" value. We have rounded to tenths, The full precision result is given so you can round to your checker's requirements.
<95141404393>
Plssss helppp it’s not 5 or 6 s
Answer:
12
Step-by-step explanation:
help me with this please
1. Atoms 2. electrons, 3. protons and neutrons 4. Static, 5. Gains.
Pls answer 2 algebra 1 questions for 25 points tank u.
-45<48
-6>2
I GOT IT RIGHT ON THE TEST
The perimeter of the triangle is 6.9 meters. What is the unknown side length?
Answer:
2
Step-by-step explanation:
6.9-2.1=4.8
4.8-2.8=2
Answer:
2
Step-by-step explanation:
I didn't really put much effort into figuring this out, so tell me if it wrong, but I just added the two known side lengths which = 4.9 then did 6.9 - 4.9 = 2
If the answer is wrong I'm so sorry, I hope this question isn't for anything serious, like a final.
Which scenario can be modeled by the linear function
y = -15x + 500?
A. The temperature on Jupiter is
15℉ and increases by 500℉ every day.
B. There is a population of 500 giraffes in Western Africa that decreases by 15 giraffes each year.
C. A carpet cleaning service charges $500 plus an additional $15 for every hour.
D. A membership fee for a movie streaming service is free, but each rental costs $15.
math question someone pls explain how to answer it I am stuck
96
+
36
+
192
=
324
this is the answer
Answer:
A = 324m²
Step-by-step explanation:
Formula for finding the surface area of a rectangular prism:
2(wl + hl + hw)
First, let's find out which one of the measurements is the height, length, or width.
6m = length
16m = width
3m = height
Next, we calculate the surface area. We have to do the formula one by one too.
2(wl + hl + hw)
2(16x6 + 3x6 + 3x16)
16 x 6 = 96
3 x 6 = 18
3 x 16 = 48
Now, we add those together.
96 + 18 + 48 = 162
Lastly, multiply by 2.
162 x 2 = 324
Therefore, A = 324m²
Question 1 (Essay Worth 2 points)
A coordinate graph is shown. The label on the x axis is Weight in pounds. The label on the y axis is Total cost in dollars. There is a line connecting the points 0, 0 and 10, 5.
The graph shows the relationship between pounds of dog food and total cost, in dollars, for the dog food.
Which statement(s) about the graph is/are true?
A. Point (0, 0) shows the cost is $0 for 0 pound of dog food.
B. Point (1, 0.5) shows the cost is $1 for 0.5 pound of dog food.
C. Point (2, 1) shows that 2 pounds of dog food cost $1.
D. Point (4, 2) shows the cost is $4 for 2 pounds of dog food.
E. Point (10, 5) shows that 10 pounds of dog food costs $5.
Answer:
mu answer is A
Step-by-step explanation:
because if an point shows (0,0) shows the cost is $0 for 0 pound of dog food
hope this helps
1. Twelve large bottles of water cost $9.
How many bottles can you buy for $3?
What is the cost per bottle of water
How much would 7 bottles of water cost?
------------------------------------------------------
2.A 10-pound sack of flour costs $8.
How much does 40 pounds of flour cost?
What is the cost per pound of flour?
-------------------------------------------------------
3. Four bags of chips cost $6.
What is the cost per bag?
At this rate, how much will 7 bags of chips cost?
-----------------------------------------------------------------------
4. At a used book sale, 5 books cost $15.
What is the cost per book?
At this rate, how many books can you buy for $21?
-------------------------------------------------------------------------
5. Neon bracelets cost $1 for 4.
What is the cost per bracelet?
At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?
Answer:1. $3- 4 bottles, 1 bottle = 4/3 , 7 bottles= 28/3
2. 40 pounds=$32, 1 pound= $8/10
3. Per bag= 3/2, 7bags= 21/2
4. Per book = $3, 21 books= $63
5. Per bracelet = 0.25 cents, 11 bracelets = 2 dollars 75 cents
Step-by-step explanation:
Help! im in my 6th Period Math Class!
A plane is at an altitude of 29,817 2/3 feet above ground level. After 30 minutes, the plane rises by an altitude of 5,319 3/8 feet. Which of the following is true about the altitude of the plane after 30 minutes?
Answer:
Hi where are options. Hope you understand mr
You have a pizza with diameter 12
2
3 in., and a square box that is 12.65 in. across. Write 12
2
3 as a decimal. Can you fit the pizza inside the box?
What is the decimal expansion for 12
2
3?
A.12.6
B.12.65
C.12.6
D.12.66
pls help me
Answer:
D is the right choice and no you cannot fit the pizza inside the box.
Step-by-step explanation:
D is the answer because to turn 2/3 into a decimal you would divide 2 by 3 and the answer you would get would be 0.66666666666...You would then add 12 to the answer and get 12.6666... Once you get this answer you would round it to the hundredths to get 12.67 but since that is not an option you could use D, 12.66 inches.
Answer:
I believe the answer is D.
Step-by-step explanation:
5. Write an expression.
a. 2 less than s
c. 5 times the quantity y - 2
b. the quantity 7 + x, squared
d. the quotient of 4 and x²
Robert's school is due west of his house and due south of his friend Layla's house. The distance between the school and Layla's house is 3 kilometers and the straight-line distance between Robert's house and Layla's house is 5 kilometers. How far is Robert's house from school?
Answer:
The school is 3 km west of Robert's house.
Hope this helps.
Two hot air balloons are traveling along the same path away from a town, beginning from different locations at the same time. Henry's balloon starts 10 miles from the town and is 24 miles from the town after 2 hours. The distance of Tasha's balloon from the town is represented by the function y=6x+14.
A. Tasha's balloon was farther from the town at the beginning and it traveled more quickly.
B. Henry's balloon was farther from the town at the beginning and it traveled more quickly.
C. Tasha's balloon was farther from the town at the beginning but, Henry's balloon traveled more quickly.
D. Henry's balloon was farther from the town at the beginning but, Tasha's balloon traveled more quickly.
Answer:
C. Tasha's balloon was farther from the town at the beginning but, Henry's balloon traveled more quickly.
Step-by-step explanation:
Brainliest please I really want to rank up
What is the anwser for 11.361 times 147 step-by-step?
Answer:
just multiply
Step-by-step explanation:
1670.067
11.361
× 147
not gonna do it step by step sry
160.067
Simplify. √20 x √5 A.4√5 B.√10 C.10
Answer:
C. 10
Step-by-step explanation:
\(\sqrt{20}\cdot \sqrt{5}= \\\\\sqrt{20\cdot 5}= \\\\\sqrt{100}= \\\\10\)
Hope this helps!
Answer:
2 times root 5
Step-by-step explanation:
root 20= root 4x5
2 times root 5
Yo can someone help me out
Answer:
good morning ok so if each pencil is 1 out of 12- 1/12 then there are 12 pencils in the box
Can someone help me asap I will make you the brainliest
Add all of them together, you get 40 then divide by 8 because there are heights listed then the mean height is 5
Answer is 5
hurry please help dont know what im doin
6x+y=10
what is y
i really dont get any of this
Which set of points could represent one of the side lengths of a square that is congruent to the one shown on the coordinate plane
A (3, 0) and (−3, 0)
B (−4, −4) and (−4, −8)
C (−3, −2) and (−6, −2)
D (−2, 6) and (2, 6)
Hi, I would love to help but Im not able to because I don't see the graph. Because its asking "shown on the coordinate plane" and we don't see it. so if you could provide a picture or points I could help you!!
2, 3, 5, 9, 17, 22, 31, 39
Regina kept track of the points she scored during her team’s first eight basketball games. What is Regina’s mean score?
Responses
A 3939
B 1616
C 3737
D 1313
E 17
Answer:
Mean = 16
Step-by-step explanation:
MEAN can be find bg the sum of all score divided by the amount of the score.
Mean = total amount / number of amount
Total amount = 2 + 3 + 5 + 9 + 17+ 22 + 31 + 39
= 128
number of amount = 2, 3, 5, 9, 17, 22, 31, 39
= 8
Then we can calculate mean as
Mean = 128/8
Mean = 16