at sheez , gas cost $3.35 a gallon jalen paid $67.00 to fill his tank how many gallons did he buy?
Answer:
20 gallons
Step-by-step explanation:
let's set up an expression to match this question.
if gas costs 3.35 a gallon, and we want to find the number of gallons:
3.35x = 67.00 where x = the number of gallons he bought.
then, solving for x:
x = 67.00/3.35 = 20 gallons
hope this helped!
Ella invested 4900 compounded monthly3%
It would take about 2.6 years for the value of the account to reach $5,920, assuming no deposits or withdrawals are made.
We can use the formula for compound interest to solve the problem;
A = \(P(1+r/n)^{(nt)}\)
where;
A is the amount after t years
P is principal (the initial amount invested)
r is annual interest rate (as a decimal)
n is number of times the interest is compounded per year
t is the time in years
In this case, we know that;
P = $4,900
r = 0.03 (3% expressed as a decimal)
n = 12 (interest is compounded monthly)
A = $5,920
We can solve for t by plugging in these values and solving for t;
$5,920 = $4,900\((1+0.03/12)^{12t}\)
Divide both sides by $4,900;
1.20918367347 = \((1+0.03/12)^{12t}\)
Take the natural logarithm of both sides;
ln(1.20918367347) = ln(\((1+0.03/12)^{12t}\))
Use the property of logarithms that allows us to bring the exponent down;
ln(1.20918367347) = 12t ln(1 + 0.03/12)
Divide both sides by 12 ln(1 + 0.03/12)
t = ln(1.20918367347) / (12 ln(1 + 0.03/12))
t ≈ 2.6 years
Therefore, it would take about 2.6 years.
--The given question is incomplete, the complete question is
"Ella invested $4,900 in an account paying an interest rate of 3% compounded monthly. Assuming no deposits or withdrawals are made, how long would it take, to the nearest tenth of a year, for the value of the account to reach $5,920?"--
To know more about compound interest here
https://brainly.com/question/14295570
#SPJ1
Simplify the expression so there is only one positive power for the base, -5.
Answer:
c
Step-by-step explanation:
it's a property of powers, when the base is the same (-5) , you need to
sum the powers when both terms are multiplyng
subtract the powers when both terms are dividing (numerator power minus denominator power, in that order)
how to solve this question?
The revised Doubtful Debts Provision should be, $4,555.
Now, Using a net debtors value of $91,100 and a provision rate of 5%, use the calculation to get the adjusted Provision for Doubtful Debts (PDD):
Net Debts x Provision Rate equals Adjusted PDD.
The computation would then be:
= $91,100 x 0.05
= $4,555 is the adjusted PDD.
Because of the additional $550 in bad debt and the revised net debtors value of $91,100, the Provision for Doubtful Debts must be raised by ,
= $4,555 - $3,500
= $1,055
Hence, The revised Doubtful Debts Provision should be $4,555.
Learn more about the multiplication visit:
https://brainly.com/question/10873737
#SPJ1
Tanisha and elicia and ana are cousins. Tanisha is twice as old as Ana, and Elicia is two years older than tanisha. the summ if all their ages is 37. use the 5D process to determine the age of each girl
Answer:
Tanisha = 14 years
Ana = 7 years
Elicia = 16 years
Step-by-step explanation:
Let T = age of Tanisha
Let A = age of Ana
Let E = age of Elicia
Tanisha is twice as old as Ana:
T = 2A
⇒ A = (1/2)T
Elicia is 2 years older than Tanisha:
E = 2 + T
Sum of all their ages is 37:
A + E + T = 37
Substitute A = (1/2)T and E = 2 + T into A + E + T = 37 and solve for T:
⇒ (1/2)T + 2 + T + T = 37
⇒ (5/2)T = 35
⇒ T = 14
If T = 14, then
A = (1/2)T = (1/2) 14 = 7
If T = 14, then
E = 2 + T = 2 + 14 = 16
asap i need help with my missing homework
When simplified, -x − x is: 2x. -2x. x. None of these choices are correct.
Answer: When simplified, -x − x is:
-2x
When you subtract x from -x, you are essentially adding the opposite of x to -x, which is -x.
-x + (-x) = -x + -x = -2x
-x and x have opposite signs so when you add them up, the signs cancel out and you are left with the coefficient -2 in front of the x.
Step-by-step explanation:
What is the Cubed root of -108
Answer:
about -4.7622
Step-by-step explanation:
You want the cube root of -108.
CalculatorYour calculator will tell you the cube root of -108 is about -4.7622.
__
Additional comment
Some calculators compute roots using logarithms. Since the logs of negative number are not real, they will give you an error if you try to do this directly. You have to know that the odd index root of a negative number is the opposite of the same root of its absolute value.
The prime factoring of 108 is 2²·3³. Factoring out the perfect cube gives the simplified form ...
∛-108 = -3∛4
<95141404393>
-20 greater than or equal to 5w
Answer:
It depends is w is a negative or positive number
Step-by-step explanation:
5w could = 5 x 4 = 20 this is greater than -20
5w could = 5 x -4 = -20 this is equal to -20
hope this helps...
add 10 to z, then double the result
Do not simplify any part of the expression.
2(z+10)
2z+20
Answer:
2z+20
What is the lateral surface area, in square inches, of the figure formed by the net?
Answer:
71 in²
Step-by-step explanation:
surface area = (4×6)+(2×½×4×5)+(2×½×6×4.5)
= 24+20+27 = 71 in²
CS Algebra
Test Iten
Given the equations below, what is the product of x and y?
3
8(x - 2) = 2x + 8
ay+9 = -2(y + 1)
=
A 16
B 4
C4
0 c
D -16
Answer:
Hope this helps :)
Step-by-step explanation:
8(x - 2) = 2x + 8
y+9 = -2(y + 1)
value of x in 8(x - 2) = 2x + 8
x=4
substitue
y+9=−2(y+1)
value of y y+9=−2(y+1)
y= - 11/3 or 3.66...
x=4
y=4 (I rounded 3.66)
He buys atoy car for 150 the sells it for $120find his percentage loss
Answer: 80%
Step-by-step explanation:
divide 120 by 150 and you get .8 then you move the decimal over 2
Random simple service of voters were taken in three different regions of a county that has a voter population of 55,000. On average 42 out of 100 voters supported issue seven and 58 oppose it estimated number of voters in the county who support the issue.
Answer: 23100 voters
Step-by-step explanation:
42*55000=2310000
2310000/100=23100 voters
someone please help me answer this!!
Answer:
c = 9.4m is the answer
Step-by-step explanation:
a (length of the telephone pole) = 9m
b (distance between the pigeon and the pole) = 3m
c = ?
According to the Pythagorean theorem,
a² + b² = c²
9² + 3² = c²
81 + 9 = c²
c² = 90
c = 9.4m
∴ the pigeon will fly 9.4m
given the function h(x)=8x-3/4x+5 as the values of x increase towards infinity, use a table to find out what happens to the values of h(x)
according to question,
given data.
h(x)=8x-3/4+5
then,
Select the correct answer. Which value of x makes this equation true? -12x - 2(x + 9) = 5(x+4)
Answer: x= -2/9
Step-by-step explanation:
-12x-2(x+9)=5(x+4)
= -12x-2x+18=5x+20
= -14x+18=5x+20
= -9x+18=20
= -9x=2
/-9 /-9
x= -2/9
I messed up somewhere I think ugh
Answer:
¯\_(ツ)_/¯
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
n≤-2
n≥-4
or -4≤n
combining
-4≤n≤-2
HELP WILL GIVE BRIANLIEST
Which of the following best demonstrates the Distributive Property?
3 ( 2+ 4) = 4 ( 3+2)
4 ( 5 + 2) = 10 + 2
4 (5 + 6) = 4 * 11
3 + 6 + 2 = 2 + 3 + 6
Answer:
The 2nd equation
Can someone please help???
Answer:
160
Step-by-step explanation:
Angle ABE is a 180 as ABE forms a line
so angle ABC + ANGLE CBE = 180
x + 20 = 180
x = 180-20
= 160
I hope im right!!
Work out the perimeter of the shaded shape.
7m
6m
16m
Answer:
no
Step-by-step explanation:
your beatiful just the way you are
dont change anything about yourself
What is the probability the student rolls a 6 and flips the quarter on tails?
Answer:
1/12
Step-by-step explanation:
the probability of landing on 6 is 1/6 and the probability of a tails is 1/2, so 1/6*1/2=1/12
An architect creates a scale model. The volume of the scale model is 0.1 cubic meters. The volume of the real-world
building is 100,000 cubic meters. What is the ratio of corresponding sides from model to real world?
Answer:
1:0.4641
Step-by-step explanation:
We are told that the scale of the model with respect to the real world is 0.1 cubic meter. This means that for every 1 cubic meter in the real world the model represents 0.1.
They tell us that the real world volume is 100,000, that if we assume a cube, we have to:
V = l ^ 3
l = 100000 ^ (1/3)
l = 46.41
46.41 meters would be each side, now the volume of the model would be:
100,000 * 0.1 = 10,000
Which means that its sides would be:
V = l ^ 3
l = 100000 ^ (1/3)
l = 21.54
We calculate the scale of the sides:
21.54 / 46.41 = 0.4641
Which means that for every 1 meter in the real world the model represents 0.4641 meters.
A circular kiddie pool has an area of about 28 square feet. An inflatable full-size circular pool has an area of about 113 square feet. How much greater
The radius of the full-sized pool is 2 times larger than the radius of the kiddie pool.
By using the expression to approximate the radius of a circle, we want to compare the radius of the two pools.
The expression for the radius of a circle is:
R = √(A/3)
Where A is the area of said circle.
The circular kiddie swimming pool has an area of 28ft^2, we just replace that in the above expression to get:
R = √(28 ft^2/3) = 3 ft
The full-sized pool has an area of 113 ft^2, then its radius is:
R' = √(113 ft^2/3) = 6 ft
To see how much greater is the radius of the full-sized pool than the radius of the kiddie pool, we just take the quotient:
R'/R = 6ft/3ft
= 2
Hence, the radius of the full-sized pool is 2 times larger than the radius of the kiddie pool.
To know more about radius check the below link:
https://brainly.com/question/390660
#SPJ1
Simon pays $9 for 6 visits to swim at the community pool. He pays $18 for 12 visits to swim. How much does it cost for each visit to the pool?
Answer:
$1.50
Step-by-step explanation:
If you do cost per quantity you would get $9 over 6 visits. Then you divide both sides by 6 because to get to one by 6 it's 6 so when you divide both sides by 6 you would get 1.5 over 1 and all you do is add a zero because you're dealing with money
Hope this helps :)
Mode median mean range lower quartile upper quartile interquartile range and mean deviation for 6.5 7 8 8 9 10 10.5
Answer:
mode-8
median-8
mean-8.4
range-4
LQ-7
UQ-10
Interquartile range-3
The owner of a pizza parlor called every fifth person who ordered pizza last week to rate the pizza. What type of statistical study is this
Answer:A survey
Step-by-step explanation:
A linear relationship is shown in the graph.
Which equation best represents the relationship between x and y?
(A) The equation y = ( 1/4 )x + 2 best represents the relationship between x and y.
From the graph, we can see that the line is passing through points ( - 8, 0 ) and ( 0, 2 ).
So, to obtain the equation that represents the best relationship we will substitute the points in the equation to check whether they satisfy or not.
Consider option (a),
y = ( 1/4 )x + 2
For ( - 8, 0) :
0 = ( 1/4 ) × - 8 + 2
0 = - 2 + 2
0 = 0
For ( 0, 2 ):
y = ( 1/4 )x + 2
2 = (1/4) × 0 + 2
2 = 2
Hence, the equation y = ( 1/4 )x + 2 passes through both points.
Consider option (b),
y = 4x - 8
For point ( - 8, 0 )
y = 4(-8) - 8
y = - 32 - 8 = - 40 ≠ 0
For point ( 0, 2)
y = 4(0) - 8 = - 8 ≠ 2
Hence, the equation y = 4x - 8 does not pass through the points.
Consider option (c),
y = ( 1/4 )x - 8
For ( - 8, 0 )
y = ( 1/4 ) × - 8 - 8
y = - 2 - 8 = - 10 ≠ 0
For ( 0, 2)
y = ( 1/4 ) × 0 - 8 = - 8 ≠ 2
Hence, the equation y = ( 1/4 )x - 8 does not pass through points.
Consider option (d),
y = 4x + 2
For point ( - 8, 0 )
y = 4( - 8) + 2
y = - 32 + 2 = - 30 ≠ 0
For point ( 0, 2)
y = 4( 0 ) + 2 = 2
2 = 2
Hence, the equation passes through ( 0, 2) but does not pass through the point ( - 8, 0 ).
Therefore, the equation that represents the relationship between x and y is y = ( 1/4 )x + 2
Learn more about equations here:
https://brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Solve for x 15+5x=20x
Answer:
Step-by-step explanation:
15+5x=20x
-5x -5x => Subtract 5x from each side
You get
15 = 15x
Divide both sides by 15
1=x
find the volume of the figure
Answer:
Step-by-step explanation:
base area=41.57 in²
height=9 in
volume=41.57×9=374.13 in³