Answer : 125
Step-by-step explanation:
Cube
Solve for volume
V=125cm³
Answer:
125 cm^3
Step-by-step explanation:
5^3 = 125 cm^3
5 + (x - 2) = - 8
solve for x
Answer: -11
Step-by-step explanation: 5 + ? - 2 cant equal -8 so figure if you do a negative number summed by 5 so i did 5 + negative 11 which got me negitave 6 then you take away two and you get -8
PLEASE ANSWER QUICKLY PLEASEPLEASEPLEASE
Answer: linear
Step-by-step explanation:
Which scenario can be modeled by the linear function
y = -15x + 500?
A. The temperature on Jupiter is
15℉ and increases by 500℉ every day.
B. There is a population of 500 giraffes in Western Africa that decreases by 15 giraffes each year.
C. A carpet cleaning service charges $500 plus an additional $15 for every hour.
D. A membership fee for a movie streaming service is free, but each rental costs $15.
Help me please! Bookwork code:k90
Answer:
Step-by-step explanation:
Let’s mark the Triangle Points as Point A, Point B, Point C.
Point A = 1x°
Point B = 2x°
Point C = 3x°
We know that the Angle Sum of a Triangle is equal to 180°.
So, Point A + Point B +Point C = 180°
= 1x° + 2x° + 3x° = 180°
= (1 + 2 + 3)x° = 180°
= 6x° = 180°
= x° = (180/6)°
= x° = 30°
| — — |
| Point A = 1 * 30° = 30° | ⇒
| Point B = 2 * 30° = 60° | ⇒ Only Extra Information
| Point C = 3 * 30° = 90° | ⇒
| — — |
Learn more about Finding Angles here
Visit —
https://brainly.com/question/28293784
https://brainly.com/question/31507476
Hope my answer helps you ✌️
Mark BRAINLIEST
What is the vertex of the graph of $y = 3x^2 - 6x + 7$?
Answer:
The vertex of the graph of the equation $y = 3x^2 - 6x + 7$ is the point $(1, 4)$.
Step-by-step explanation:
The vertex of the graph of a parabolic function $y = ax^2 + bx + c$ is given by the formula:
$x = \frac{-b}{2a}$
where a, b, and c are constants and x is the x-coordinate of the vertex.
For the given equation $y = 3x^2 - 6x + 7$, we have a = 3, b = -6, and c = 7. So, we can use the formula to find the x-coordinate of the vertex:
$x = \frac{-b}{2a} = \frac{-(-6)}{2(3)} = \frac{6}{6} = 1$
So, the x-coordinate of the vertex is 1. To find the y-coordinate, we substitute the value of x back into the original equation:
$y = 3(1)^2 - 6(1) + 7 = 3 - 6 + 7 = 4$
So, the vertex of the graph of the equation $y = 3x^2 - 6x + 7$ is the point $(1, 4)$.
Plz help! This is all you need and I will give brainliest.
Answer:
60 miles per hour
Step-by-step explanation:
Unit Rate: A calculation regarding mph.
420 miles in 7 hours = 7/420
Flip the equation!
420/7
420/7 = 60
60 miles per hour
Karl set out to Alaska on his truck.
The amount of fuel remaining in the truck's tank (in liters) as a function of distance driven (in kilometers) is
graphed.
How much fuel did the truck consume every 100 kilometers
Answer:
the amount of fuel consumed every 100 kilometers is 62.5 litres.
Step-by-step explanation:
To determine the amount of fuel consumed every 100 kilometers.
Note: since the graph is a straight line graph (linear graph) the amount of fuel consumed every 100 kilometers is constant (i.e the same for every 100 kilometers). So, we only need to derive the amount of fuel consumed any 100 kilometers on the graph.
From the graph, the amount of fuel consumed for the first 100 kilometers is;
\(F = F_0 - F_{100} .........................1\)
\(F_0 = 500\\F_{100} \simeq 437.5\\\)
substituting into equation 1.
\(F = F_0 - F_{100} \\F = 500 - 437.5\\ F = 62.5 litres\\\)
Therefore, the amount of fuel consumed every 100 kilometers is 62.5 litres.
Answer:500
Step-by-step explanation:got it on Kahn
Every day, Ed's orange juice stand uses 2/3 of a bag of oranges. How many days will 2 2/3 bags of oranges last?
Answer:
4 days
Step-by-step explanation:
2 2/3 ÷ 2/3
2 2/3 = \(\frac{3}{3}\) + \(\frac{3}{3}\) + \(\frac{2}{3}\) = \(\frac{8}{3}\) (\(\frac{3}{3}\) is another name for 1)
\(\frac{8}{3}\) ÷ \(\frac{2}{3}\) = \(\frac{4}{1}\) = 4
Helping in the name of Jesus.
PLEASE HELP!!!!! SEMESTER TEST PART 2 K12 PLEASE ANSWER ALL THE QUESTIONS GETS BRAINLIEST
Answ
Step-by-step explanation:
Please help ! :) 17 points for this question
Answer:20.7 units²
Step-by-step explanation: volume of a rectangular prism is L×W×H
therefore 82.8=L×W×the height which is 4 units so if u do 4×L×W you get 4LW which is the volume
(4LW=82.8) now divide 82.8 by 4LW to get the value of LW. The value of LW is an area of one of the bases because area is L×W which is basically LW
hope you understand all the best
In the problem above, Rob chose 1,526 inches^3 as the correct answer. How did he get that answer?
Answer:
He divided it to get the answer is 39
Step-by-step explanation:
Parallel Lines and Paris of Angles
I dont understand the question please explain what i have to do and answer it thank you :)
Tell me if the image is blurry in the comment section not the answer section Thankyou
Answer:
The explanation on how to do them is down below. If you have anymore questions pls feel free to ask
Step-by-step explanation:
So for number one you just need to state the sentence under the lines back wards but starting Lines m and n......
For number two name two angles that are inside the parallel lines and for three the opposite name two that are basically verticle outside of the parallel lines.
For number four they are across from each so they are verticle and since they are verticle they are concurrent so the m of 2 is 125.
In number 5,4 and 7 are corresponding so the are equal.
In number 6 the angles are alternate interior so they are congruent.
In number 7, the angles are corresponding so they are congruent.
In number 8, the angles are alternate exterior so they are congruent.
In number 9, the angles are are verticle so the are congruent.
In number 10, the answer is supplementary because on the top and bottom they add up to 180 degrees. And it part b 2 and 3 are adjacent and supplementary, so you subtract 119 from 180 and you get 61.
A triangle has sides of length 7 cm, 4 cm, and 5 cm. How many unique triangles can be drawn that fit that description? Explain or show your reasoning.
You spin a spinner (labeled 1 – 3) and rolls a standard number cube. What is the probability that you land on a 2 and roll a number greater than 2?
A) 1/9 B) 2/9 C) 2/3 D) 5/6 E) impossible
705.6 is what percent of 672
Pls help me to find the median and mode, with solution pls
Answer:
Mode=32
Mean=32
Median=32
Step-by-step explanation:
Mode=highest frequency
Mode=10
Mean=£fx
£f
Mean=1280
40
=32
Median=n/2
=40/2
=20
median=32
Type a digit that makes this statement true.
180,
93 is divisible by 9.
Submit
Kiara has 6 coins. She puts the same
number of coins in each of 3 envelopes.
How many coins does Kiara put in each
envelope?
Answer:
2 coins
Step-by-step explanation:
If she has 6 coins in total
And only 3 envelopes
Then 6 divided by 3 => 2
So she has 2 coins in each envelope
:0 x
Please Help
I need an answer ASAP
please help me with this
Answer:
D -55
Step-by-step explanation:
-55, since we put -1 and -3 instead of x and y. We multiply the result in the brackets by five. This gives us five
Answer:
The answer is C: -45
Step-by-step explanation:
need this for school
Answer:
Equation: (553-265)/48
T= 6 Hours Spent
Step-by-step explanation:
**Brainliest would be appreciated**
Aaron covers 300 miles in 6 hours, what's his average speed?
Answer:
50mph
Step-by-step explanation:
Speed=v
time=t
distance=s
v=s/t
v=300m/6h
v=50mph
Let me know if my answer is wrong.
Hope this helps :) ❤❤❤
Answer:
\(\boxed{Speed = 50 miles/hr}\)
Step-by-step explanation:
Given:
Distance = S = 300 miles
Time = t = 6 hours
Required:
Average Speed = v = ?
Formula:
Average Speed = Total Distance Covered / Total Time Taken
Solution:
v = S/t
v = 300 miles / 6 hours
v = 50 miles/hr
I need help images below
Answer:
1) Option B.The measure of angle b is 130 degree, and angles a and b are supplementary angles.
2) Option A.Angle 1.
3) Option A.I REALLY NEED HELP YALL LIVES DEPEND ON IT!! plz help (ASAP )
Answer:
53%
49%
1 2
Step-by-step explanation:
540 / (540+470) = 0.5346
452 / (470+452) = 0.4902
Digital downloads of Album 1 :
470 / (540+470) = 0.4653
Digital downloads of Album 2 :
452 / (571+452) = 0.4418
(would really, reallly appreciate the brainliest)
The stem-and-leaf plot displays data collected on the size of 15 classes at two different schools.
Mountain View School Seaside School
0 5, 8
9, 8, 2, 0 1 0, 1, 2, 5, 6, 8
8, 7, 6, 5, 5, 4, 4, 3, 1, 0 2 5, 5, 7, 7, 8
0 3 0, 6
Key: 2 | 1 | 0 means 12 for Mountain View and 10 for Seaside
Part A: Calculate the measures of center. Show all work. (2 points)
Part B: Calculate the measures of variability. Show all work. (1 point)
Part C: If you are interested in a smaller class size, which school is a better choice for you? Explain your reasoning. (1 point)
Earn points, answer both questions!
Answer:
Area of five squares = 1289.09 square units
Perimeter = 194.6 units
Step-by-step explanation:
Area of square and perimeter:
First find the length of each square, then find the area of each square.
To find the area of five squares, add all the area of each square.
Side of square1 = 27 units
\(\sf Side \ of \ square2 = \dfrac{2}{3}*27=2*9 = 18 \ units\\\\Side \ of\ square3= \dfrac{2}{3}*18=2*6=12 \ units\\\\Side \ of \ square4=\dfrac{2}{3}*12=2*4=8 \ units\\\\Side \ of \ square5=\dfrac{2}{3}*8=\dfrac{16}{3}=5.3 \ units\)
Area of square1 = 27*27 = 729 square units
Area of square2 = 18*18 = 324 square units
Area of square3 = 12*12 = 144 square units
Area of square4 = 8*8 = 64 square units
Area of square5 = 5.3*5.3 = 28.09 square units
Area of five squares = 729 + 324 + 144 + 64 +28.09
= 1289.09 square units
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Perimeter of the composite figure = (27 + 27+27+9) + (18+18+6) +(12+12+4) + (8+8+2.7)+ (5.3+5.3+5.3)
= 90 + 42 + 28 + 18.7 + 15.9
= 194.6 units
Answer needed by 1:20pm (does anyone know how to find all answers to IXL Y.11???)
Answer:
91ft^2
Step-by-step explanation:
A = w*l
first, solve for the bottom rectangle
w = 7ft
l = 8ft
7ft * 8ft = 56ft^2
then for the second rectangle
l = 5ft
w = 7ft
5ft*7ft = 35ft^2
total area = rectangle 1+2
so 35ft^2+56ft^2=91ft^2
Answer:
The answer for the Area of the shape is 91ft²
Step-by-step explanation:
Area of the shape =Area of Bigger rectangle+ Area of small rectangle
A=L×B+l×b
A=7×8+5×7
A=56+35
A=91ft²
Use your knowledge of simulations to answer the questions below.
5. Eastside Middle School has 75% student participation in the fall carnival. Determine which of
the simulations below could model the probability of a student participating.
rolling a number cube, where rolling an odd number represents students who participate in
the fall carnival
spinning a spinner with the equal sections marked with the letters A-E, where spinning a
vowel represents students who participate in the fall carnival
spinning a spinner with four equal sections numbered 1-4, where spinning anything but 1
represents students who participate in the fall carnival
Answer:
5. Eastside Middle School has 75%
Step-by-step explanation:
Efia draws this scale drawing a two famous landmarks each inch in the drawing represents 400 ft on the actual landmark how much taller the actual Eiffel tower than the action space Needle? Show your work
The sales tax for an item was $14.80 and it cost $370 before tax.
Find the sales tax rate. Write your answer as a percentage.
Answer:
$33.30
Step-by-step explanation:trust mee