Answer:
(a)\(D(t)=\dfrac{50000}{1.9t+9}\)
(b)\(D'(115)=-1.8355\)
Step-by-step explanation:
The demand function for a product is given by :
\(D(p)=\dfrac{50000}{p}\)
Price, p is a function of time given by \(p=1.9t+9\), where t is in days.
(a)We want to find the demand as a function of time t.
\(\text{If } D(p)=\dfrac{50000}{p},$ and p=1.9t+9\\Then:\\D(t)=\dfrac{50000}{1.9t+9}\)
(b)Rate of change of the quantity demanded when t=115 days.
\(\text{If } D(t)=\dfrac{50000}{1.9t+9}\)
\(\dfrac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}t}\left[\dfrac{50000}{\frac{19t}{10}+9}\right]}}=50000\cdot \dfrac{\mathrm{d}}{\mathrm{d}t}\left[\dfrac{1}{\frac{19t}{10}+9}\right]}\)
\(=-50000\cdot\dfrac{d}{dt} \dfrac{\left[\frac{19t}{10}+9\right]}{\left(\frac{19t}{10}+9\right)^2}}}\)
\(=\dfrac{-50000(1.9\frac{d}{dt}t+\frac{d}{dt}9)}{\left(\frac{19t}{10}+9\right)^2}}}\)
\(=-\dfrac{95000}{\left(\frac{19t}{10}+9\right)^2}\\$Simplify/rewrite to obtain:$\\\\D'(t)=-\dfrac{9500000}{\left(19t+90\right)^2}\)
Therefore, when t=115 days
\(D'(115)=-\dfrac{9500000}{\left(19(115)+90\right)^2}\\D'(115)=-1.8355\)
Please help meeeeeeeeeeeeeeeeee
Answer:
The answer is A.
Step-by-step explanation:
Plz help
I will be giving extra 50 points
it isn't possible to just give extra points in a simple and reliableway. anyways, let's starts.
a. is simple, just put the terms in order
r² +6r -5
because:
\( {r}^{2} + {6r}^{1} + {5r}^{0} \)
anything to the power of 0 equals 1,
because it's the same as r/r, and 5 * r/r = 5*1
b. same logic as above
a²b² -5ab +33
c.
-c³ +ab +d +9
d.
-9y^5 - 2x³y²z +4x² +10x +1
^5 = to the power of five, it's the fastest way to type it without the special math input tool.
hope it helps you
Answer:
I agree with the above one.
suppose a hole of radius 1 is bored through a sphere of radius 2. what is the volume of the resulting shape
Answer:
21.77
Step-by-step explanation:
Applying,
V = (4/3)π(R²-r²)³/²................. Equation 1
Where V = Volume of the resultant shape, R = radius of the sphere, r = radius of the hole bored, π = pie
From the question,
Given: R = 2, r = 1
Constant: π = 3.14
Substitute these values into equation 1
V = 4/3(3.14)(2²-1²)³/²
V = (12.56/3)(3)³/²
V = 4.19(5.196)
V = 21.77
Find the missing side length. Leave your answers radical in simplest form. PLEASE HURRY
Answer:
the answer for y=4 and x=4✔3
Solve (x+1)2 =13/4 using the square root property
Answer:
Starting with the equation:
(x + 1)^2 = 13/4
We can use the square root property, which states that if a^2 = b, then a is equal to the positive or negative square root of b.
Taking the square root of both sides, we get:
x + 1 = ±√(13/4)
Simplifying under the radical:
x + 1 = ±(√13)/2
Now we can solve for x by subtracting 1 from both sides:
x = -1 ± (√13)/2
Therefore, the solutions to the equation are:
x = -1 + (√13)/2 or x = -1 - (√13)/2
Step-by-step explanation:
(x+2)(x+3)(x+4)x(+5)-48
Answer:
(12+2)(15+3)(9+4)(2+5)-48
=4
A pound of flour costs $12. How many ounces of flour can be purchased for $3.30?
Answer:
4.4 ounces/ 4 ounce (if rounded)
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in a pound, therefore the equation 12/16 will be useful since 16 ounces in a pound can be divided by 12, in conclusion 12/16=0.75 which is how much an ounce costs.
Then you will take $3.30 and divide it by 0.75 to get your answer for how many ounces you can buy for $3.30 which will equal 4.4 ounces but if you were to round it would be 4 ounces
Hope this helps!
please please help last text then finals l give brainliest
1. The x - intercepts of the parabola are
x = 2.5 s and x = 7.5 s2. The meaning of the x-intercepts are the plane takes of at x = 2.5 s and lands at x = 7.5 s
3. The vertex of the parabola is at (5, 80).
What is a parabola?A parabola is a curved shape
1. Given the parabola above, to find the x - intercepts, we proceed as follows.
The x-intercepts are the points at which the graph cuts the x-axis.
They are
x = 2.5 s and x = 7.5 s2. The meaning of the x-intercepts in this problem are the points where the plane takes off and lands on the ground.
The plane takes of at x = 2.5 s and lands at x = 7.5 s
3. The vertex is the maximum point on the graph.
So, we see that the vertex is at x = 5 s and y = 80 ft
So, the vertex is at (5, 80).
Learn more about parabola here:
https://brainly.com/question/28094027
#SPJ1
What is the expanded form of 894?
Answer:
Hope this helps! <3
( Pic Below )
Answer:
800+90+4
Step-by-step explanation:
800+90=890 and 890+4=894
HOPE THIS HELPS
You are making identical balloon arrangements for your family reunion. You have 42 maroon
balloons, 126 white balloons, and 14 orange balloons. You want each arrangement to have the
same number of each color. What is the greatest number of arrangements you can make if
every balloon is used? How many of each color of balloons will be in each arrangement?
Answer: 42 in all, 14 of each.
Step-by-step explanation
The color with the least amount of balloons is orange with 14. this means to have an equal amount of balloons for each color, you would need 14 of each color.
Answer:
42
Step-by-step explanation:
An airline charges the following baggage fees: $25 for the first bag and $35 for the second. Suppose 54% of passengers have no checked luggage, 34% have only one piece of checked luggage and 12% have two pieces. We suppose a negligible portion of people check more than two bags.a) The average baggage-related revenue per passenger is: $(please round to the nearest cent)b) The standard deviation of baggage-related revenue is: $(please round to the nearest cent)c) About how much revenue should the airline expect for a flight of 120 passengers?(please round to the nearest dollar)
Answer:
(a) The average baggage-related revenue per passenger is $15.70.
(b) The standard deviation of baggage-related revenue is $19.95.
(c) The expected revenue for 120 passengers is $1,884.
Step-by-step explanation:
Let the random variable X represent the baggage-related revenue per passenger.
It is provided that the baggage fees is $25 for the first bag and $35 for the second.
The probability model is:
X : 0 25 60
P (X) : 0.54 0.34 0.12
(a)
Compute the average baggage-related revenue per passenger as follows:
\(E(X)=\sum {X\times P (X)}\)
\(=(0\times 0.54)+(25\times 0.34)+(60\times 0.12)\\\\=0+8.50+7.20\\\\=15.70\)
Thus, the average baggage-related revenue per passenger is $15.70.
(b)
Compute the standard deviation of baggage-related revenue as follows:
\(E (X^{2})=\sum X^{2}\times P(X)}\\\\=(0^{2}\times 0.54)+(25^{2}\times 0.34)+(60^{2}\times 0.12)\\\\=0+212.50+432\\\\=644.5\\\)
\(SD(X)=\sqrt{E(X^{2})-(E(X))^{2}}\)
\(=\sqrt{644.5-(15.7)^{2}}\\\\=19.950188\\\\\approx 19.95\)
Thus, the standard deviation of baggage-related revenue is $19.95.
(c)
Compute the expected revenue for 120 passengers as follows:
\(E(R)=n\times E(X)\)
\(=120\times 15.7\\\\=1884\)
Thus, the expected revenue for 120 passengers is $1,884.
Helppppppppppppppppppppp ASAP
Answer:
Answer is (A.)
Step-by-step explanation:
Answer:
(A)
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP ASAP 10+ PTS!!
Answer:
(x,y) = (25,15)
Step-by-step explanation:
In a parallelogram, alternate angles are equal, so
\(\left \{ {{3x-8=4y+7} \atop {4x+13=5x-12}} \right.\)
From the latter equation we obtain \(x= 13 + 12 = 25\). So substituting in the former equation gives
\(75-8 = 4y + 7\\4y = 60\\y = 15\)
PLEASE HELP !! ASAP THANKS :)
Answer:
The graph will shift 3 units down
Answer the question in the picture.
Answer: J = 33
Step-by-step explanation:
the corner of the triangle is 90 degrees so
90 + 57 = 147
Now the rest is 33 degrees.
Since it'll equal to 180 degrees.
Answer:
It's 33 degree
explanation:
Two triangles are similar so
angle K is equal angleQ=90DEGREE
ANGLE J=AngleP=33
solve for c in this equation x^2-x=12
Answer:
x=-3; x=4
Step-by-step explanation:
first, you should bring 12 to the other side, so subtract both sides by 12.
it would look like this:
x^2 - x - 12 = 0
next, you want to factor it out.
it would become
(x+3)(x-4) = 0
then, you can remove the parenthesis and create two separate equations:
x+3 = 0 ; x-4 = 0
then solve for x for both equations.
x=-3; x=4
hope this helped!! lmk if you have any questions about my work.
Answer to this math question?
Answer:
Option 4
Step-by-step explanation:
Volume of Cone:h = x units
diameter = x units
r = (x/2) units
\(\sf \boxed{\text{ \bf Volume of cone = $\dfrac{1}{3} \pi r^2h$}}\)
\(\sf =\dfrac{1}{3}*\pi * (\dfrac{x}{2})^2*x\\\\=\dfrac{1}{3}*\pi*\dfrac{x^2}{4}*x\\\\=\dfrac{1}{12}\pi x^3\)
Find the missing dimension. Use the scale factor 1: 8.
Model length: 6 cm.
Actual length: ?cm.
What is the actual length
Answer:
9cm
Step-by-step explanation:if im wrong sorry
A hotel costs $100 per night plus a $35 hotel fee. If George has $500, what is the maximum number of nights he could stay
Answer:
4 nights
Step-by-step explanation:
use the equation
y = 100x + 35
substitute y for 500
500 = 100x + 35
solve for x
465 = 100x
x = 4.65
so based on the situation he could only stay 4 nights
State whether each system is consistent and independent, consistent and
dependent or inconsistent
y = 0.5x
2y = x + 4
consistent and independent
consistent and dependent
inconsistent
none of the above
Help?
Answer:
Step-by-step explanation:
C
The lines are have one solution and are consistent and Independent.
What is Consistent and Inconsistent?Gaining values for x and y allows us to determine whether the pair of linear equations is consistent or inconsistent. The system is consistent if x and y both have the same value. When there are no x and y values that fulfil both equations, the system becomes inconsistent.
Given:
y = 0.5x
2y = x + 4
Now solving the Above Equation
2(0.5x) = x+ 4
x = x+ 4
0 = 4
and, \(a_1= 0.5, b_1= -1, c_1= 0\\a_2= 1, b_2 = -2, c_ 2 = 4\)
Now, \(a_1/ a_2 = b_1/ b_2\neq c_1/ c_2\)
Then, the lines are have one solution and are consistent and Independent.
Learn more about Consistent and Inconsistent here:
https://brainly.in/question/31728105
#SPJ2
9) Wilbur wants to make 7.6 gal. of a 35%
alcohol solution by mixing together a 80%
alcohol solution and a 20% alcohol solution.
How much of each solution must he use?
Answer:
1.9 gallons of 80% and 5.7 gallons of 20%
Step-by-step explanation:
x gallons of 80% alcohol solution is mixed with y gallons of 20% alcohol to make 7.6 gallons of 35% alcohol solution.
Based on the given, we get two equations:
x+y = 7.60.8x + 0.2y = 7.6*0.35= 2.66Let's substitute y with y = 7.6 - x:
0.8x + 0.2(7.6 - x) = 2.660.8x + 1.52 - 0.2x = 2.660.6x = 2.66 - 1.520.6x = 1.14x= 1.14/0.6x= 1.9 gal.Then we find the value of y:
y = 7.6 -xy = 7.6 - 1.9y = 5.7 gal.So the answer is:
1.9 gallons of 80% and 5.7 gallons of 20% solutions mixedAnswer:
1.9 gallons of the 80% solution.
5.7 gallons of the 20% solution,
Step-by-step explanation:
Let the volumes of the 80% and 20 % solutions be x and y gallons.
Then:
x + y = 7.6.
Also, using amounts of pure alcohol:
0.8x + 0.2y = 7.6 * 0.35
0.8x + 0.2y = 2.66 Multiplying this equation by -5:
-4x - y = - 13.3 Adding this to the first equation:
-3x = -5.7
= 1.9 gallons.
y = 7.6 - 1.9
= 5.7 gallons.
12. Shanti's sister Uri is Shanti's age plus 3 years. Uri is 7 years old. Write an
equation to find Shanti's age.
The equation to find Shanti's age is y = x - 3 where y is Shanti's age.
Given,
Shanti's sister Uri is Shanti's age plus 3 years.
Uri is 7 years old.
We need to write an equation to find Shanti's age.
We have,
Uri age = Shanti age + 3______(1)
Uri = 7 years old
Putting in (1)
We get,
Uri age = Shanti age + 3
7 = Shanti age + 3
Subtracting 3 on both sides.
7 - 3 = Shanti age + 3 - 3
4 = Shanti age
We see that Shanti's age is 4 years old.
If we have to write an equation then,
Consider Uri's age to be x and Shanti's age to be y.
Now,
Uri age = Shanti age + 3
x = y + 3
Subtracting 3 on both sides
x -3 = y
y = x - 3 is our equation.
Thus the equation to find Shanti's age is y = x - 3.
Learn more about finding the age of a person's here:
https://brainly.com/question/12046558
#SPJ1
Two variables have a positive non-linear correlation. Does the independent variable increase or decrease as the dependent variable increases
Answer:
The answer is "Cannot determine from the information given".
Step-by-step explanation:
Please find the image file in the attachment.
Its positive correlation is nothing but the dependent share changes whenever we increase its different variables, and then we can say the situation is non-linear, though decrease or increase can occur. Likewise, the dependent variable as well decreases because once we decrease the independent variable.
Find the distance between the two numbers on the number
line.
i need help with #9 anyone know how to do it?
Answer:
7. P(q) = 60 -0.03(x -80)²
8. P(q) = -0.03x² +4.8x -132
9. q = 35 balloons
10. see attached
Step-by-step explanation:
You want the profit equation, break-even sales, and a graph for a party supply company that makes a maximum profit of $60 when they sell 80 balloons, and a profit of $33 when they sell 50 balloons.
7. Quadratic equationIf the profit is described by a quadratic equation with a maximum at (quantity, dollars) = (80, 60), and a point on the curve of (50, 33), we can write the equation in two steps.
The vertex-form equation will look like ...
P(q) = 60 -a(q -80)² . . . . . for some scale factor 'a'
We want P(50) = 33, so we have ...
P(50) = 33 = 60 -a(50 -80)²
33 = 60 -900a
a = (60 -33)/900 = 3/100 = 0.03
The profit equation is ...
P(q) = 60 -0.03(q -80)²
8. Standard formExpanding the equation gives ...
P(q) = 60 -0.03(q² -160q +6400)
P(q) = -0.03q² +4.8q -132
9. Break-evenThe profit is zero at ...
P(q) = 0 = 60 -0.03(q -80)²
0.03(q -80)² = 60
(q -80)² = 2000 . . . . . . . . divide by 0.03
q = 80 ±20√5 = 35.3 or 124.7 . . . . . take the square root, add 80
The store will no longer make a profit when sales drops to 35 balloons.
10. GraphThe attachment shows a graph of the profit function.
__
Additional comment
You can find where the profit goes to zero using the graph, the quadratic formula, or by solving it using vertex form, as above. The graph is quick and easy; using the vertex form equation works nicely.
Selling 36 balloons will result in a profit of $1.92.
<95141404393>
Elena receives $95 per year in simple interest from three investments totaling $2100 . Part is invested at 3%, part at 4%, and part at 5%. There is $1000 more invested at 5% than at 4%. Find the amount invested at each rate.
The amount invested at 3% is $
the amount invested at 4% is $
and the amount invested at 5% is $
The amount invested at 3% is $400, the amount invested at 4% is $700, and the amount invested at 5% is $1000.
Let's assume the amount invested at 4% is x dollars.
According to the given information, the amount invested at 5% is $1000 more than the amount invested at 4%.
So, the amount invested at 5% is (x + $1000).
The total amount invested is the sum of the amounts invested at each rate, which is $2100.
Therefore, we can write the equation:
x + (x + $1000) + (amount invested at 3%) = $2100
Now, we can calculate the amount invested at 3%.
We subtract the sum of the amounts invested at 4% and 5% from the total investment:
(amount invested at 3%) = $2100 - (x + x + $1000) = $2100 - (2x + $1000)
Given that Elena receives $95 per year in simple interest from the investments, we can use the formula for simple interest:
Simple Interest = Principal × Interest Rate
The interest earned from the investment at 3% is (amount invested at 3%) × 0.03, the interest earned from the investment at 4% is (amount invested at 4%) × 0.04, and the interest earned from the investment at 5% is (amount invested at 5%) × 0.05.
According to the problem, the total interest earned is $95.
So we can write the equation:
(amount invested at 3%) × 0.03 + (amount invested at 4%) × 0.04 + (amount invested at 5%) × 0.05 = $95
Now we can substitute the expression for (amount invested at 3%) and solve for x.
Once we have the value of x, we can calculate the amounts invested at 3%, 4%, and 5% using the given information.
For similar question on amount invested.
https://brainly.com/question/2720767
#SPJ8
PLS HELP HAHA lowk begging
Answer:
a. x = 7; b. 75
Step-by-step explanation:
Equilateral means all sides equal the same measurement
4x - 3 = 2x + 11
4x - 2x = 11 + 3
2x = 14
x = 7
Plug in x = 7 to any equation
4(7) - 3
28 - 3
25
Perimeter means add up all 3 sides
25 + 25 + 25
75
The question is in the picture.
Easy way to do this, divide 24 with 3, you will get 8. That means 8 is 1/3 of 24. To get 2/3 you just add 8+8 which equals to 16
Myron ran three miles for his workout today. He ran the first mile in 6.75 minutes, the second mile in 7.1 minutes, and the third mile in 7.25 minutes. What was his total time for the three miles?
Answer:
21.1 minutes
Step-by-step explanation:
Time for first mile + second + third
6.75+ 7.1+ 7.25
21.1 minutes or (21.1 * 60) seconds = 1266 seconds
I will give brainliest out please help me answer the unsolved ones
For the given triangles:
(1) x = 5.4
(2) x = √23
(3) θ = 25.84 degree
(4) x = 9.5
(5) n = 41
(1) In the given triangle,
One angle = 16 degree
Perpendicular = x
Hypotenuse = 20
Since we know that
Sinθ = opposite side of θ/hypotenuse
Therefore,
⇒ sin 16 = x/20
⇒ 0.27 = x/20
⇒ x = 5.4
(2) In the given triangle,
Hypotenuse = 12 km
Base = 11 km
perpendicular = x
We know that the Pythagoras theorem for a right angled triangle:
⇒ (Hypotenuse)²= (Perpendicular)² + (Base)²
⇒ (12)²= (x)² + (11)²
⇒ 144 = (x)² + 121
⇒ x² = 23
Taking square root both sides we get,
Hence,
⇒ x = √23
(3) In the given,
Base = 20
Perpendicular = 42
We know that the Pythagoras theorem for a right angled triangle:
⇒ (Hypotenuse)²= (Perpendicular)² + (Base)²
⇒ (Hypotenuse)² = (42)² + (20)²
⇒ (Hypotenuse)² = 2164
Taking square root both sides,
⇒ (Hypotenuse) = 46.51
⇒ cosθ = Adjacent/hypotenuse
= 42/46.51
= 0.90
Taking inverse of cosθ,
⇒ θ = 25.84 degree
(4) In the given triangle,
One angle = 30 degree
Base = x
Hypotenuse = 11
Since we know that
cosθ = Adjacent/hypotenuse
Therefore,
⇒ cos 30 = x/11
⇒ √3/2 = x/11
⇒ x = 9.5
(4) In the given triangle,
Base = 40
Perpendicular = 9
Hypotenuse = n
We know that the Pythagoras theorem for a right angled triangle:
⇒ (Hypotenuse)²= (Perpendicular)² + (Base)²
⇒ n² = 9² + 40²
⇒ n² = 81 + 1600
⇒ n² = 1681
⇒ n = 41
Learn more about the triangle visit;
brainly.com/question/1058720
#SPJ1