Please answer the bottom question please (the cylinder question)! The first one has been answered already.
Answer:7,065
Step-by-step explanation: 50x75x3.14 then subtract 20x75x3.14
9+3x+4x=?
I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FIRST TO GET IT RIGHT!!!!
Answer:
7+9
Step-by-step explanation:
Someone help me with this immediately
for question 1
Area of Base B =45×25 = 1125 cm²
perimeter of base P = 2(45+25) = 140 cm
Height = 15 cm
Using the formula
Surface area = 2B + Ph
A = 2×1125 + 140×15= 4350 cm²
Voume = Bh = 1125×15= 16875 cm³
For question 2,
Area of base = 7× 5/2= 17.5 cm²
Perimeter of base = (7+7+7) = 21 cm
Surface area = 2B + Ph
Surface area of prism = 2×17.5+ 21×10 = 245cm²
Volume = Bh = 17.5×10 = 175 cm³
Answer:
Step-by-step explanation:
for question 1
Area of Base B =45×25 = 1125 cm²
perimeter of base P = 2(45+25) = 140 cm
Height = 15 cm
Using the formula
Surface area = 2B + Ph
A = 2×1125 + 140×15= 4350 cm²
Voume = Bh = 1125×15= 16875 cm³
For question 2,
Area of base = 7× 5/2= 17.5 cm²
Perimeter of base = (7+7+7) = 21 cm
Surface area = 2B + Ph
Surface area of prism = 2×17.5+ 21×10 = 245cm²
Volume = Bh = 17.5×10 = 175 cm³
What multiplication property does the following problem represent?
7 x 0 = 0
Answer: _________
Answer:
Zero property
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
7*0=0
i need help with my math
Answer:
A: 8 more 7th graders
B: 28%
C: jump rope
Step-by-step explanation:
10-18= 8
10 out of 280 is 28%
Help please !! Question down below.
Answer:
no, it doesn't
Step-by-step explanation:
Which is a unit rate?
1/2 of a cantaloupe in two dishes
A dog sitting at a bar
50 1/2 jumping jacks in one minute
$21.50 for three belts
150 miles in 2 1/2 hours
Answer:
(e) 150 m. in 2.5 hrs.
Step-by-step explanation:
the only answer in which a unit is given.
rita reads 3 times as many fiction books as non fiction books. What is the ratio of fiction books to total books?? A.1:4 B:3 to 4 C. 3 to 3 D. 3:1
Answer:
d
Step-by-step explanation:
Answer:
B. 3:4.
Step-by-step explanation:
Fiction books. 3x
Non-fiction books. x
Total books read= 3x + x = 4x.
Fiction
................. = 3x = 3
Total 4x = 4
Hope that helps. x
Consider this cylinder.
A cylinder with height 12.5 centimeters and radius 5 centimeters.
Use the formula for the volume of a cylinder to answer the questions.
Cylinder V = Bh
What is the area of the base of the cylinder?
Pi cm2
What is the volume of the cylinder?
Pi cm3
Answer: 25 and 312.5
Step-by-step explanation:
Answer
Both C
Step-by-step explanation:
edgy
Helppppp
I summon fieryanswererft :D
:DDDDD
Answer:
5446 cm²
Explanation:
Area of triangular prism = Base × Height + Length × (perimeter of base)
Here given:
Base: 24Height: 35Length: 47 cmPerimeter of Base: (37 + 24 + 37) = 98 cm==========================================
Solve for Surface Area = 24 × 35 + 47 × (98) = 5446 cm²
How do you find x please help ASAP
Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
We know the adjacent and hypotenuse. Thus, we need cosine.
\(cos(x)=adj/hyp\)
\(cos(x)=5/12\)
\(x=arccos(5/12)\\\)
\(x \approx 65.4\)
How do you find the equation of a line passing through the points (2,-4) and (-6,-2)?
Answer:
hoi zäme ich habe die Mail von gestern Abend
Evaluate.
10 to the power of 4
Answer:
10000
Step-by-step explanation:
if its a 10 just add that about of zeros to it
Answer:
10,000
Step-by-step explanation:
1) Simplify.
10,000
Which of the following is a composite number between 10 and 20?
A.
19
B.
13
C.
11
D.
18
A jeweler uses 3.685 grams of gold to make a ring. Enter the word form for 3.685.
Answer:
three and six hundrend eighty five thousands grams of gold
Step-by-step explanation:
Help Please hellppppppppp
Answer:
BFC & AFB, DFA & CFD, EFA & AFB
Step-by-step explanation:
When angles are supplementary, the measurements add up to 180 degrees. The 3 pairs above all create a linear line, so they are supplementary.
For five days, Diego recorded the lengths, in minutes, of his walk to school. The mean for his data is 11 minutes. Determine which data set below is Diego’s, and prove that your choice is correct.
Drag and drop one set of parentheses into the expression below so that it's value when simplified is 31. Where would these ( ) go? _2_*4^2_+_square root36_-_13_
Answer:
2 * (4^2 + squared root of 36) - 13
since the space where the _ are, that's where the parenthyeses would be placed. If you place these around 2, you get 25, is around 4^2, it's also 25, if placed around square root of 36, it will also be 25, but if placed around -13, it's -46. But place then around 4^2 + the square root of 36, then you will get your answer of 31 simplified.
Select the correct scientific notation form of this numeral.
2,000,004
2.400 000 × 10 6
2.4 × 10 6
2 × 10 6
2.000 004 × 10 6
now they know I don't know math
please help me i will give brainliest to first person to anwser.
Answer:
The first option, V ≈ 1607.7 in²
Step-by-step explanation:
Find the volume of the given cylinder.
\(\begin{center}\framebox{\parbox{4cm}{\textbf{Volume of a Cylinder:}\\[2ex]The volume of a cylinder with radius $r$ and height $h$ is given by the formula:\\[2ex]\center{$V = \pi r^2 h$} \\ \\}}\end{center}\)
Given:
r = 8 in
h = 8 in
π = 3.14
Find:
V = ?? in³
\(\hrulefill\)
Now solving,
Substitute the given values into the formula:
=> V = (3.14)(8)²(8)
Using a calculator to simplify:
=> V = 1607.68 in²
Rounded to the nearest tenth:
∴ V ≈ 1607.7 in²
Thus, the first option is correct.
Could somebody explain this to me please?
\(\dfrac{5^{10}}{5^{12}}=5^{10-12}=\huge\boxed{5^{-2}}\\\\\\a^m:a^n=a^{m-n}\)
Answer:
your are correct
Step-by-step explanation:
i don't fell like geting brainlyest so the person who answer this question first can have it
I need help, please quickly
Answer: The ratio is 18:3
Step-by-step explanation:
Answer: 6 to 1
Step-by-step explanation:
A ratio refers to a fraction. In this case the question asks how many players to coaches there are.
The word "to" means that is where the fraction bar goes.
Players/Coaches
There are 18 players and 3 coaches.
18/3
18 can be divided by 3, 6 times so the fraction can be simplified to
6/1 meaning there are 6 players for every coach.
please write a function for the points (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) and explain the steps.
thank you!
The function for the points are y = -15x - 5
How to determine the functionFrom the information given, we have that;
The points are;
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the point-slope form of a linear equation, we have;
y - y₁ = m(x - x₁)
Such that;
m is the slope of the liney - y₁ and (x - x₁) are the pointsUsing (1/3, 0) and (0, -5), we have that the slope is;
m = (0 - (-5))/0 -1/3)
expand the bracket
= 5 / (-1/3)
= -15
Now, take any of the given points and substitute the values
Using (1/3, 0), we get;
y - 0 = -15(x - 1/3).
y = -15x - 5.
Learn more about functions at: https://brainly.com/question/25638609
#SPJ1
The function for the points solved by (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) solved by point slope form is \(a=-15b-5\)
We have given the points:
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the formula of linear equation
\(a-\)\(a_{1}\)\(=x[b-b_{1}]\)
Where we will consider (1/3,0) = \(a-a_{1}\) and (0,-5) = \(b-b_{1}\)
that is 1/3 = \(a\), 0 = \(a_{1}\) and
0 = \(b\), -5 = \(b_{1}\)
\(x\) refers to the slope of line (take any variable)
Now for finding the value of \(x\),
\(x=a-a_{1}/b-b_{1}\)
inserting the values,
\(x=[0-[-5]]/[0-1/3]\\x= -15\)
Substitute the value of \(x\) in the equation
\(a-0=-15[b-1/3]\)
By simplifying the equation, we get
\(a=-15b-5\)
To know more about functions and points:
https://brainly.com/question/30721594
50 points AND brainliest!! if answered ASAP!!!
A rectangle on a coordinate plane has vertices at (7,5), (-7, 5), (-7, -2), and (7, -2). What is the perimeter AND area of the rectangle?
Answer:
area = 98 square units. perimeter = 42 units.
Step-by-step explanation:
please see attachments.
2+2=
A.5
B.6
C.4
D: 2345678987654321
Answer:
It's clearly option D
.............
jk it A
Answer:
C. 4Step-by-step explanation:
2+2 = 4
MARK ME BRAINLISTIn Mark's collections, the ratio of basketball cards to football cards is 7 to 4.
Which could represent the numbers of football and basketball cards?
What is the greatest common factor in expanding form 6x-21y
Answer:
3
Step-by-step explanation:
simplifying
6x + -21y
Factor out the Greatest Common Factor (GCF), '3'.
3(2x + -7y)
Final Result
3(2x + -7y
Please Hurry. I need this answer quickly please.
Answer:63
Step-by-step explanation:
multiply 72 by 7 then divide i by 8
(72×7)/8
=63
It's 63.
simplify the equation 7/8×72 multiple 7×9 solution is 63
A store manager can spend at most $1,000 a day for operating costs and payroll. It costs $100 each day to operate the store and $30 dollars a day for each employee. Use the following inequality to determine how many employees the manager can afford for the day, at most:
30x + 100 ≤ 1000
Answer:
x = 30 employees.
Step-by-step explanation:
30x + 100 = 1000
- 100 - 100
30x = 900
900/30 = 30